Рішення № 71414962, 27.12.2017, Франківський районний суд м. Львова

Дата ухвалення
27.12.2017
Номер справи
465/7125/16-ц
Номер документу
71414962
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

465/7125/16-ц

2/465/1071/17

РІШЕННЯ

Іменем України

27.12.2017 року м. Львів

Франківський районний суд м. Львова в складі:

головуючої - судді - Мартинишин М.О.

при секретарі - Стасишин А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові цивільну справу за позовом ОСОБА_1

до Виконавчого комітету Львівської міської ради, Львівського міського комунального підприємства «Львівтеплоенерго», Публічного акціонерного товариство по газопостачанню та газифікації «Львівгаз»

про зобов'язання вчинити дії, -

в с т а н о в и в:

21 грудня 2016 року позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до відповідачів про зобов'язання прийняти рішення яким надати дозвіл щодо облаштування у квартирі АДРЕСА_1 автономне опалення і гаряче водовідведення, про зобов'язання розробити та надати технічні умови облаштування у квартирі АДРЕСА_1 автономного опалення і гарячого водовідведення, про зобов'язання розробити та надати технічні умови облаштування у квартирі АДРЕСА_1 автономного опалення і гарячого водовідведення.

Посилається на те, що вона проживає в АДРЕСА_1, яка належить її на праві власності з 5 липня 2016 року на підставі договору купівлі-продажу, що зареєстроване Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за № 813.В даній квартирі здійснюється централізоване опалення та гаряче водопостачання львівським міським комунальним підприємством «Львівтеплоенерго». Однак, вона не задоволена якістю наданих послуг, оскільки в квартирі тепло та вода постачається з постійними перебоями в системі опалення та водовідведення. З метою влаштування автономного опалення в своїй квартирі вона звернулася до Франківської районної адміністрації та до Львівського комунального підприємства «Затишне» на балансі якого знаходиться будинок по АДРЕСА_1 Крім того, в частині квартир його будинку, а саме № 1,2,5,6,11,13,15,18, та 24 прилади централізованого опалення вже давно демонтовані та встановлене мешканцями автономне опалення.

Листом від 23.09.2016 за № 3505-562 Франківська районна адміністрація надала відповідь в якій відмовила її в наданні дозволу щодо відключення квартири від системи центрального опалення та гарячого водопостачання, посилаючись на постанову Кабінету міністрів України від 30.10.2007 № 1268 «Про внесення змін до правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення».

Листом від 06.10.2016 № 1570 Львівське комунальне підприємство «Затишне» надало погодження на від'єднання від систем центрального опалення у квартирі АДРЕСА_1.

Відповідно до «Порядку відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання», затвердженого наказом міністерством будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України за №4 від 22.11.2005р. для реалізації права споживачів на відмову від отримання послуг центрального опалення і гарячого водопостачання орган місцевого самоврядування або місцевий орган виконавчої влади створює своїм рішенням постійно діючу міжвідомчу комісію для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП.

З метою облаштування автономного опалення 24.10.2016 року вона звернулася із заявою та відповідними документами до міжвідомчої комісії Львівської міської ради з питань від'єднання від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання з метою отримання дозволу на від'єднання від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання.

Відповідно до Порядку, Комісія після вивчення конкретних умов у місячний термін приймає рішення, яке має враховувати затверджений план перспективного розвитку систем централізованого теплопостачання, існуючий стан мереж енергозабезпечення даного поселення або окремого мікрорайону.

Рішення Комісії оформляється протоколом, витяг з якого у десятиденний термін надається заявникові.

При позитивному рішенні Комісії заявнику надається перелік організацій, до яких слід звернутися для отримання технічних умов для розробки проекту індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мереж ЦО і ГВП.

Підставою для відмови у наданні дозволу на відключення від мереж ЦО і ГВП є неможливість забезпечення, у разі відокремлення приміщення даного споживача (секції, під'їзду) від внутрішньобудинкових мереж ЦО і ГВП, безперебійної роботи інженерного обладнання сусідніх приміщень або будинку в цілому.

Однак, листом від 13.12.2016 за № 2501-5487 Департаментом житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради її було відмовлено у наданні дозволу на влаштування індивідуального опалення у квартирі АДРЕСА_1 посилаючись на постанову Кабінету міністрів України від 30.10.2007 № 1268 «Про внесення змін до правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення» та надано витяг з протоколу № 7 від 24.11.2016.

Вважає таку відмову комісії та постанову КМУ від 31 жовтня 2007р. №1268 «Про внесення змін до правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення», затверджених постановою КМУ від 21.07.2005р. №630, такою, що прямо обмежує його конституційні права та норми Закону України «Про теплопостачання» від 2.06.2005р. №2633-ІV, а саме ч. 1 ст. 24 «права та основні обов'язки споживача теплової енергії» щодо права споживача на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачальних організацій, якщо це можливо за існуючими технічними умовами. Вказане право також гарантується ст. ст. 55, 124 Конституції України. Крім того, відповідно до п. 24 постанови КМУ від 21 липня 2005р. №630 «Про затвердження правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору по надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення»: «Споживачі можуть відмовитись від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води».

Вважає, що встановлення індивідуального опалення у квартирі жодним чином не порушує прав власників інших квартир у багатоквартирному будинку та санітарно-технічних вимог і правил експлуатації будинку, а тому просить позов задоволити.

Представник позивача у судовому засіданні позов підтримала, надали пояснення аналогічні викладеним у позові та до заяви про зміну неналежного відповідача. Просить позов задоволити.

Представники відповідача виконавчого комітету Львівської міської ради у судовому засіданні позов заперечив, у позовних вимогах просить відмовити, з підстав наведених у запереченні.

Представники відповідачів публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Львівгаз», Львівського міського комунального підприємства «Львівтеплоенерго» в судове засідання не з'явилися, хоча належним чином повідомлялись про час та місце слухання справи, що стверджується розписками про вручення судових повісток, а тому оскільки в матеріалах справи достатньо доказів для розгляду справи без їх участі, представники позивача та відповідача виконавчого комітету Львівської міської ради не заперечують проти розгляду справи, суд у відповідності до вимог ст. 223 ЦПК України вважає за можливе заслухати справу на підставі наявних доказів.

Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача виконавчого комітету Львівської міської ради, дослідивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Як вбачається із договору купівлі-продажу від 05 липня 2016р. №813 та довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності від 08.07.2016 № 63100486, ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_1.

Відповідно до ст. 2 ЦПК України, завдання цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Відповідно до положень ст. 319 ЦК України, власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Більше того, право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно обмежений у його здійсненні (ч. 1 ст. 321 ЦК України).

З метою облаштування автономного опалення 24.10.2016 року позивач ОСОБА_1 звернувся із заявою та відповідними документами до міжвідомчої комісії Львівської міської ради з питань від'єднання від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання з метою отримання дозволу на від'єднання від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання.

Так, постанова КМУ від 31 жовтня 2007р. №1268 «Про внесення змін до правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення», затверджених постановою КМУ від 21.07.2005р. №630, прямо обмежує конституційні права громадян та норми Закону України «Про теплопостачання» від 2.06.2005р. №2633-ІV, а саме ч. 1 ст. 24 «права та основні обов'язки споживача теплової енергії» щодо права споживача на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачальних організацій, якщо це можливо за існуючими технічними умовами.

Вказане право також гарантується ст. ст. 55, 124 Конституції України.

Відповідно до п. 24 постанови КМУ від 21 липня 2005р. №630 «Про затвердження правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору по надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення»: «Споживачі можуть відмовитись від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води».

Положення п. 25 цієї ж постанови вказує, що відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. А відтак самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.

Відповідно до «Порядку відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання», затвердженого наказом міністерством будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України за №4 від 22.11.2005р. для реалізації права споживачів на відмову від отримання послуг ЦО і ГВП орган місцевого самоврядування або місцевий орган виконавчої влади створює своїм рішенням постійно діючу міжвідомчу комісію для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП.

Відповідно до Порядку, Комісія після вивчення конкретних умов у місячний термін приймає рішення, яке має враховувати затверджений план перспективного розвитку систем централізованого теплопостачання, існуючий стан мереж енергозабезпечення даного поселення або окремого мікрорайону.

Рішення Комісії оформляється протоколом, витяг з якого у десятиденний термін надається заявникові.

При позитивному рішенні Комісії заявнику надається перелік організацій, до яких слід звернутися для отримання технічних умов для розробки проекту індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мереж ЦО і ГВП.

Підставою для відмови у наданні дозволу на відключення від мереж ЦО і ГВП є неможливість забезпечення, у разі відокремлення приміщення даного споживача (секції, під'їзду) від внутрішньобудинкових мереж ЦО і ГВП, безперебійної роботи інженерного обладнання сусідніх приміщень або будинку в цілому.

У разі незгоди заявника з відмовою спір вирішується в судовому порядку.

Керуючись ч.2 ст. 383 ЦК України власник квартири може на свій розсуд здійснювати ремонт і зміни у квартирі, надані йому для використання як єдиного цілого, - за умови, що ці зміни не призведуть до порушень прав власників інших квартир у багатоквартирному житловому будинку та не порушать санітарно-технічних вимог експлуатації будинку». Таким чином, позивач має право на отримання дозволу на відключення окремого приміщення житлового будинку від мережі централізованого опалення та влаштування індивідуального опалення. Встановлення індивідуального опалення у квартирі жодним чином не порушує прав власників інших квартир у багатоквартирному будинку та санітарно-технічних вимог і правил експлуатації будинку.

У ч.2 ст. 19 Конституції України, ч.3 ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України.

Згідно з ч.10 ст. 59, ч. 2 ст. 77 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхнього невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку. Спори про поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, вирішуються в судовому порядку.

Відповідно до ст. 6, 7, 8 Конституції України в Україні визначається і діє принцип верховенства права. Органи місцевого самоврядування здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України.

11.05.2017 року представником позивача ОСОБА_1 подано заяву про заміну неналежного відповідача Львівської міської Ради на Виконавчий комітет Львівської міської ради(пл. Ринок, 1, м. Львів, 79006).

Згідно з ч.10 ст. 59, ч. 2 ст. 77 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку. Спори про поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, вирішуються в судовому порядку.

Відповідно до пункту 6 розділу 2 ухвали Львівської міської ради від 14.07.2016 № 777 «Про розмежування повноважень між виконавчими органами Львівської міської ради, до повноважень виконавчого комітету Львівської міської ради належать координація діяльності департаментів, управлінь, відділів та інших виконавчих органів влади, підприємств установ та організацій, що належать до комунальної власності територіальної громади м. Львова.

Розділом 4 ухвали від 14.07.2016 № 777 передбачено повноваження департаменту житлового господарства та інфраструктури, а саме пунктом 17 забезпечення роботи міжвідомчої комісії при виконавчому комітеті.

Також, відповідно до рішення Львівської міської ради від 25.05.2007 № 331, яким затверджено Положення про міжвідомчі комісії при виконкомі і районних адміністраціях Львівської міської ради, міжвідомча комісія при виконкомі Львівської міської ради утворюється рішенням виконавчого комітету і йому підзвітна.

Відповідно до «Порядку відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання», затвердженого наказом міністерством будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України за №4 від 22.11.2005р. для реалізації права споживачів на відмову від отримання послуг центрального опалення і гарячого водопостачання орган місцевого самоврядування або місцевий орган виконавчої влади створює своїм рішенням постійно діючу міжвідомчу комісію для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП.

Суд приймає до уваги твердження, що у відповідності до «Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від центрального теплопостачання» затверджене наказом від 22.11.2005 № 4 Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Львівське міське комунальне підприємство «Львівтеплоенерго» виготовляє технічні умови на відключення квартир від системи централізованого опалення та центрального водопостачання, у зв'язку з неналежним наданням послуг з постачання теплової енергії та економністю індивідуальної системи, для влаштування автономного опалення.

Виготовлення технічних умов на влаштування і підключення газових приладів, а в даному випадку газового котла, в квартирах відноситься до компетенції публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Львівгаз».

Відповідно до ч. 2 ст. 16 ЦК України способами захисту цивільного права та інтересів є визнання права, припинення дії, яка порушували право. Суд може захистити цивільне право і інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.

З урахуванням вищевказаного, аналізуючи зібрані по справі докази в їх сукупності та співставленні, суд вважає позовні вимоги повністю доведеними, обґрунтованими та таким, що підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст.4, 5, 76, 77, 79, 80, 83, 95, 141, 223, 259, 263-265, 268, 273, 280,281, 282 ЦПК України, суд, -

в и р і ш и в:

позов задовольнити.

Зобов'язати Виконавчий комітет Львівської міської ради прийняти рішення, яким надати дозвіл щодо облаштування у квартирі АДРЕСА_2 автономного опалення і гаряче водовідведення

Зобов'язати Львівське міське комунальне підприємство «Львівтеплоенерго» розробити та надати технічні умови облаштування у квартирі АДРЕСА_2 автономного опалення і гарячого водовідведення.

Зобов'язати Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Львівгаз» розробити та надати технічні умови облаштування у квартирі АДРЕСА_3 автономного опалення і гарячого водовідведення.

Рішення суду може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до апеляційного суду Львівської області. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Дата складення повного судового рішення - 02.01.2018 року.

Суддя Мартинишин М.О.