
Cправа № 563/1273/17
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29.12.2017 року
Корецький районний суд Рівненської області
в особі:
головуючого судді Кулика Є.В.
при секретарі Федичканич В.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Корець адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Корецького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дії протиправними та зобов’язання вчинити дії,
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, вказуючи, що 10 жовтня 2017 року відповідач відмовив йому у призначенні пенсії, відповідно до Закону України «Про державну службу», у зв’язку з відсутністю 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців. Відповідачем безпідставно не зараховано до стажу державної служби періоду проходження ним військової служби з 13 травня 1975 року до 06 травня 1977 року. Просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в призначені йому пенсії, як державному службовцю та зобов’язати відповідача призначити йому пенсію, як державному службовцю, зарахувавши період проходження військової служби.
В судове засідання позивач не з'явився, проте подав заяву про розгляд справи за його відсутності, позов підтримує та просить його задоволити повністю.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, проте подав суду заперечення на адміністративний позов, в якому вказав, що управління діяло в межах повноважень, наданих їм законами України та підзаконними нормативно-правовими актами. Заперечення обґрунтовуються тим, що ними зараховано до стажу державного службовця 9 років 5 місяців 11 днів, але для призначення пенсії, відповідно до Закону України «Про державну службу» необхідно мати 10 років відповідного стажу. Законодавством України з 01 травня 2016 року не передбачено, що до стажу державної служби включається також час військової служби у Збройних Силах та інших військових формувань. Тому просить суд відмовити в задоволенні позову.
Дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Загальний трудовий стаж ОСОБА_1 становить 40 років 3 місяців 5 днів, зокрема, в період з 01 липня 1999 року до 23 березня 2005 року працював заступником голови Володимирецької районної державної адміністрації Рівненської області, а з 14 березня 2013 року до 09 грудня 2016 року працював на посаді заступника голови Корецької районної державної адміністрації Рівненської області, що підтверджується трудовою книжкою, виданої на ім’я ОСОБА_1 від 19 січня 1975 року.
В період з 13 травня 1975 року до 10 травня 1977 року позивач перебував на військовій службі, що стверджується трудовою книжкою позивача та військовим квитком серії НК №3730903 від 16 квітня 1975 року.
05 грудня 2016 року позивач звернувся з письмовою заявою до Корецького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області, в якій просив призначити йому пенсію державного службовця, зарахувавши до стажу державної служби службу в армії.
Листом № 2198/05 від 10 жовтня 2017 року відповідач відмовив позивачу в призначені такої пенсії з тих підстав, що чинним законодавством не передбачено включення до 10-річного стажу державної служби часу проходження військової служби та фактичної відсутності необхідного стажу в 10 років на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців.
01 травня 2016 року набув чинності Закон України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року №889-VІІІ, яким визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року.
Так, відповідно до п. 10 розділу Х1 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VІІІ передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., N 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., N 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Cтаттею 25 Закону N 3723-XII визначено сім категорій посад державних службовців, в залежності від яких, встановлювались ранги державних службовців.
Відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" N 3723-XII на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки (в даному випадку особи ІНФОРМАЦІЯ_1 - 61 рік 6 місяців), та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі, стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Порядок призначення таких пенсій затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року № 622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб», в якому зазначено, що пенсія відповідно до Закону №889-VІІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менше як 20 років стражу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців (стаття 37 Закону №3723-ХІІ) призначаються особам, які:
1.досягли пенсійного віку;
2.мають страховий стаж: чоловіки – 35 років, жінки – 30 років;
3.не призначали пенсію відповідно до Закону №3723-ХІІ;
4.на день набрання чинності Законом №889-VІІІ займають посади державної служби та мають не менше як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорії посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону №3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України.
Частиною 1 статті 2 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» від 25 березня 1992 року №2232-ХІІ (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї станом за станом здоров’я і віком громадян України, пов’язані із захистом Вітчизни. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
У відповідності до Положення про пільги для військовослужбовців, військовозобов’язаних, осіб, звільнених з військової служби у відставку, та їх сімей, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 17 лютого 1981 року №193, час перебування громадян на дійсній військовій службі у лавах Збройних Силах СРСР зараховується до загального трудового стажу, а також до безперервного трудового стажу і стажу роботи за спеціальністю відповідно до діючого законодавства.
В статті 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» зазначено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Пунктом «в» частини третьої статті 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що до стажу роботи зараховується, зокрема, військова служба, незалежно від місця проходження служби.
Таким чином, законодавством колишнього СРСР, а також чинним законодавством України передбачено зарахування часу проходження військової служби до стажу державної служби, а відтак відповідач повинен був би зарахувати час проходження позивачем військової служби до його стажу державної служби.
Відповідно до принципу верховенства права, що встановлено статтею 8 Конституції України, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Стаття 46 Конституції України гарантує громадянам право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
У відповідності до ч.3 ст.23 Загальної Декларації прав людини та п.4 ч.1 Європейської Соціальної хартії, кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.
Відповідно статей 83, 84, 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та статей 43, 44, 45, 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», призначення чи перерахунок пенсії проводиться виключно на підставі звернення (заяви) особи до відповідного територіального органу Пенсійного фонду України або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі. Пенсія призначається чи перераховується з дня звернення, крім окремих випадків, передбачених згаданими Законами.
Враховуючи вищевикладене, а також те, що позивач мав необхідний стаж державного службовця на одержання пенсії державного службовця, суд приходить до висновку про протиправність дії відповідача щодо відмови позивачеві в призначенні пенсії у відповідності до Закону України «Про державну службу» та можливість призначення пенсійних виплат з моменту звернення із заявою про призначення пенсії, тобто з 14 вересня 2017 року.
А тому позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 10, 14, 241, 246, 255 КАС України, суд –
в и р і ш и в:
Позов задоволити.
Визнати протиправним рішення Корецького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області від 10 жовтня 2017 року щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 пенсії, відповідно до Закону України «Про державну службу».
Зобов’язати Корецьке об’єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області призначити ОСОБА_1 з 14 вересня 2017 року пенсію, як особі, що має більше 10 (десяти) років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, відповідно до Закону України "Про державну службу", зарахувавши до стажу державної служби період проходження війської служби з 13 травня 1975 року по 06 травня 1977 року.
Рішення може бути оскаржено до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Корецький районний суд Рівненської області шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня отримання його копії.
Суддя: Є.В. Кулик