Постанова № 71413672, 14.12.2017, Сквирський районний суд Київської області

Дата ухвалення
14.12.2017
Номер справи
376/2925/17
Номер документу
71413672
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Сквирський районний суд Київської області

Справа № 376/2925/17

Провадження № 2-а/376/107/2017

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"14" грудня 2017 р.

Сквирський районний суд Київської області у складі:

головуючого судді Віговського С.І.

при секретарі Кропивлянській С.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Сквира справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Сквирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1звернувся до Сквирського районного суду Київської області в порядку адміністративного судочинства з позовом до Сквирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання вчинити дії по призначенню пільгової пенсії працівників, зайнятих повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, відповідно до п. б) ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Свої вимоги позивач обґрунтував тим, що йому ІНФОРМАЦІЯ_1 виповнилося повних 55 років, і він 09 серпня 2017 року звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, проте останній фактично відмовив йому у вчиненні такої дії листом від 18 серпня 2017 року за № 43/Т-01.

Свою відмову відповідач мотивував, зокрема тим, що відповідно до п. б) статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" № 1788, право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 26 років 6 місяців (з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року), з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах. До заяви про призначення пенсії за віком на пільгових умовах додають документи, передбачені Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 а уточнюючу довідку, яку видає підприємство, установа, організація, де працювала особа, або їхній правонаступник. Таким чином, для призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 13 Закону про пенсійне забезпечення для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.1992 року, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації. У відповідності до п. 3 Порядку застосування Списків № 1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого Наказом Міністерства праці і соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року. Якщо ж атестація з 21.08.1992 року не проводилася, до пільгового стажу зараховується лише період роботи із шкідливими умовами праці на даному підприємстві, в установі чи організації до 21.08.1992 року включно, тобто до набуття чинності Порядком проведення атестації робочих місць. Виходячи зі змісту заяви позивача, атестація робочих місць на підприємствах, де працював позивач не проводилася, відповідно періоди роботи з 21.08.1992 року в Сквирській автомобільній школі ТСО України, в КСП "Зоря" та ПП "Росава-Агро" не можуть бути зараховані до пільгового стажу. Отже, пільговий стаж набутий до 1992 року обчислюватиметься за законодавством, що було чинним до 01 січня 1992 року. Під час визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах здійснюється у строгій відповідності зі Списками виробництв, робіт, професій, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Згідно Списку № 2 Розділ ХХХІІ, затвердженого Постановою Ради Міністрів СРСР № 1173 від 23 серпня 1956 року, правом пільгового пенсійного забезпечення користуються газозварники та електрозварники, проте в трудовій книжці позивача містяться записи за періоди роботи з 10.06.1981 по 12.10.1981 та з 10.09.1984 по 09.11.1987 про роботу газоелектрозварником, що не передбачено відповідними Списками. Згідно наданих позивачем документів, до 1992 року останній працював на пільгових посадах на підприємствах, які на даний час ліквідовані. У разі ліквідації підприємства без визначення правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до пільгового стажу здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, що створені при головних управліннях Пенсійного фонду України в областях. Загальний стаж позивача на посадах газоелектрозварника, електрозварника та електрогазозварника до 1992 року становить 10 років 6 місяців. Згідно п. б) статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" чоловікам, які мають не менше половини стажу на зазначених роботах (6 років 3 місяці), за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням визначеного законодавством пенсійного віку (60 років) на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи. Тобто, право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. б) статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", позивачу буде визначено за умови підтвердження пільгового стажу, набутого на ліквідованих підприємствах, Комісією та первинними документами Сквирського РТП.

Позивач вважає таку відмову протиправною зважаючи на обставини та докази викладені у позовній заяві і посилаючись на норми закону та підзаконних нормативно-правових актів, що регулюють спірні правовідносини, просив суд визнати дії відповідача про відмову у призначенні пенсії на пільгових умовах протиправними та зобов'язати відповідача призначити пенсію на пільгових умовах відповідно до п. б) ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Позивач в судове засідання не з'явився, звернувся до суду із заявою про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги підтримав, просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи відповідача повідомлено належним чином, на адресу суду направлено письмове заперечення проти задоволення позовних вимог за № 3113/13 від 12 грудня 2017 року, яке аналогічне за змістом листу від 18 серпня 2017 року за № 43/Т-01. Із урахуванням вищевикладеного, відповідач просить суд відмовити позивачу у задоволенні адміністративного позову у зв'язку з необґрунтованістю заявлених вимог.

Дослідивши матеріали справи та надані сторонами докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивачу ІНФОРМАЦІЯ_1 виповнилося повних 55 років, і він 09 серпня 2017 року звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, проте останній фактично відмовив йому у вчиненні такої дії листом від 18 серпня 2017 року за № 43/Т-01.

Свою відмову відповідач мотивував, зокрема тим, що відповідно до п. б) статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" № 1788, право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 26 років 6 місяців (з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року), з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах. До заяви про призначення пенсії за віком на пільгових умовах додають документи, передбачені Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 а уточнюючу довідку, яку видає підприємство, установа, організація, де працювала особа, або їхній правонаступник. Таким чином, для призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 13 Закону про пенсійне забезпечення для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.1992 року, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації. У відповідності до п. 3 Порядку застосування Списків № 1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого Наказом Міністерства праці і соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року. Якщо ж атестація з 21.08.1992 року не проводилася, до пільгового стажу зараховується лише період роботи із шкідливими умовами праці на даному підприємстві, в установі чи організації до 21.08.1992 року включно, тобто до набуття чинності Порядком проведення атестації робочих місць. Виходячи зі змісту заяви позивача, атестація робочих місць на підприємствах, де працював позивач не проводилася, відповідно періоди роботи з 21.08.1992 року в Сквирській автомобільній школі ТСО України, в КСП "Зоря" та ПП "Росава-Агро" не можуть бути зараховані до пільгового стажу. Отже, пільговий стаж набутий до 1992 року обчислюватиметься за законодавством, що було чинним до 01 січня 1992 року. Під час визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах здійснюється у строгій відповідності зі Списками виробництв, робіт, професій, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Згідно Списку № 2 Розділ ХХХІІ, затвердженого Постановою Ради Міністрів СРСР № 1173 від 23 серпня 1956 року, правом пільгового пенсійного забезпечення користуються газозварники та електрозварники, проте в трудовій книжці позивача містяться записи за періоди роботи з 10.06.1981 по 12.10.1981 та з 10.09.1984 по 09.11.1987 про роботу газоелектрозварником, що не передбачено відповідними Списками. Згідно наданих позивачем документів, до 1992 року останній працював на пільгових посадах на підприємствах, які на даний час ліквідовані. У разі ліквідації підприємства без визначення правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до пільгового стажу здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, що створені при головних управліннях Пенсійного фонду України в областях. Загальний стаж позивача на посадах газоелектрозварника, електрозварника та електрогазозварника до 1992 року становить 10 років 6 місяців. Згідно п. б) статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" чоловікам, які мають не менше половини стажу на зазначених роботах (6 років 3 місяці), за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням визначеного законодавством пенсійного віку (60 років) на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи. Тобто, право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. б) статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", позивачу буде визначено за умови підтвердження пільгового стажу, набутого на ліквідованих підприємствах, Комісією та первинними документами Сквирського РТП.

У відповідності до записів у трудовій книжці позивача ОСОБА_1 серія НОМЕР_1, необхідних для призначення пільгової пенсії, його загальний страховий (трудовий) стаж роботи складає більше 30 (тридцяти) років з 01.09.1978 року по 05.10.2009 року (враховуючи період навчання в Сквирському ГПТУ-32 Київської області з 01.09.1978 року по 15.07.1980 року, який згідно п. "д" ч. 3 ст. 56 Закону України "Про пенсійне забезпечення" зараховувався до загального стажу роботи), а безспірний спеціальний (пільговий) стаж роботи, який визнаний відповідачем та дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. б) ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" складає 10 (десять) років 6 (шість) місяців за періоди роботи на посадах газоелектрозварника, електрозварника та електрогазозварника до 1992 року.

Таким чином, станом на ІНФОРМАЦІЯ_1 (день коли позивачу виповнилося 55 років) безспірний пільговий стаж роботи позивача із шкідливими і важкими умовами праці складав 10 (десять) років 6 (шість) місяців, що підтверджується доказами доданими до матеріалів справи, не заперечується відповідачем по справі, в відтак відповідно до ч. 3 ст. 72 КАС України обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.

Із урахуванням досліджених судом матеріалів справи, для призначення позивачу пенсії на пільгових умовах за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, відповідно до п. б) ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" не вистачає не менше 2 (двох) років пільгового стажу.

Спірними періодами роботи, що давали б право позивачу для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, відповідно до п. б) ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" є періоди з 10.06.1981 року по 12.10.1981 рік (4 (чотири) місяці 2 (два) дні у Сквирському ПМК-6)) та з 10.09.1984 року по 09.11.1987 рік (3 (три) роки 1 (один) місяць 30 (тридцять) днів у Сквирському РТП), а також періоди роботи з 21.08.1992 року в Сквирській автомобільній школі ТСО України, в КСП "Зоря" та ПП "Росава-Агро", які не підтверджені позивачем за результатами атестації робочих місць за умовами праці.

За таких обставин, для вирішення даного спору суд вважає за необхідне застосувати наступні норми законодавства.

Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Відповідно до пунктів 2, 16 Розділу XV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який набрав чинності з 01.01.2004 р., пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими та важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення", а особам, які працювали на роботах із шкідливими і важкими умовами праці та мали або матимуть право на пенсію відповідно до статті 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення", пенсії призначаються за нормами цього Закону, виходячи з вимог віку та стажу, встановлених раніше діючим законодавством. До приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону. Положення Закону України "Про пенсійне забезпечення" застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років.

У ст. 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення", який введено в дію з 01 січня 1992 року, зазначено, що особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах: а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством; б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13-14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.

З огляду на ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення", право на пенсію за віком мають: чоловіки - після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років; жінки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 20 років.

Згідно п. б) ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", який введено в дію з 01 січня 1992 року, на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше, зокрема, 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах.

За п. 2 Порядку застосування Списків виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого Наказом Міністерства праці і соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 (із змінами і доповненнями, далі - Порядок застосування Списків), під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов'язаних з виконанням своїх трудових обов'язків.

У відповідності до п. 3 Порядку застосування Списків, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.

Станом на час роботи позивача при визначенні спірного пільгового стажу за періоди роботи з 10.06.1981 року по 12.10.1981 рік (4 (чотири) місяці 2 (два) дні у Сквирському ПМК-6)), з 10.09.1984 року по 09.11.1987 рік (3 (три) роки 1 (один) місяць 30 (тридцять) днів у Сквирському РТП) та з 21.08.1992 року в Сквирській автомобільній школі ТСО України, в КСП "Зоря" та ПП "Росава-Агро", на посадах газоелектрозварника, електрозварника та електрогазозварника, діяли: 1) Список № 2 виробництв, цехів, професій та посад, робота на яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та у пільгових розмірах, затвердженого Постановою Ради Міністрів СРСР № 1173 від 23 серпня 1956 року; 2) Список № 2, який був затверджений постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26 січня 1991 року №10 "Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення"; 3) Список № 2, який був затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року № 162 "Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах"; 4) Список № 2, який був затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36 "Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах".

Відповідно до Розділу ХХХІІ Списку № 2 виробництв, цехів, професій та посад, робота на яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та у пільгових розмірах, затвердженого Постановою Ради Міністрів СРСР № 1173 від 23 серпня 1956 року, чинного на час роботи позивача, професії газозварника та електрозварникавіднесені до професій із шкідливими і важкими умовами праці.

Відповідно до Списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, робота на яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та у пільгових розмірах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26 січня 1991 року № 10, чинного на час роботи позивача, професії газозварника та електрозварника віднесені до професій із шкідливими і важкими умовами праці.

Відповідно до Списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого Постановою КМУ від 11.03.1994 року за № 162, чинного на час роботи позивача, професії газозварника (код 23200000-11620) та електрозварника ручного зварювання (код 23200000-19906) віднесені до професій із шкідливими і важкими умовами праці.

Відповідно до Розділу ХХХІІ Списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 36 від 16 січня 2003 року, чинного на час роботи позивача, професії електрозварника ручного зварювання, газозварника, та електрозварника на напівавтоматичних машинах в середовищі вуглекислого газувіднесені до професій із шкідливими і важкими умовами праці.

Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» закріплено, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

З огляду на п. 10 Порядку застосування Списків, для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637.

Зважаючи на абз. 1 п. 1 Загальних положень Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (із змінами і доповненнями) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами (далі - Порядок № 637).

Згідно абз. 1, 2, 8 п. 20 Порядку № 637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.

Згідно абз. 1 п. 3 Порядку № 637, за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

При цьому, як зазначено у пунктах 23, 24 Порядку № 637 документи, що подаються для підтвердження трудової діяльності, повинні бути підписані посадовими особами і засвідчені печаткою. Для підтвердження трудового стажу приймаються лише ті відомості про періоди роботи, які внесені в довідки на підставі документів.

Трудова книжка ОСОБА_1 серія НОМЕР_1 містить відповідні записи про роботу повний робочий день у Сквирському ПМК-6 газоелектрозварником 4 (чотири) місяці 2 (два) дніу спірний період з 10.06.1981 року по 12.10.1981 рік (записи №№ 5, 6 у трудовій книжці: з 10.06.1981 року по наказу № 109 від 10.06.1981 року переведений газоелектрозварником ІІІ розряду; з 12.10.1981 рокупо наказу № 48-к від 12.10.1981 року звільнений по ст. 38 КЗпП УРСР (за власним бажанням)) та з 10.09.1984 року по 09.11.1987 рік наявні відповідні записи про роботу повний робочий день у Сквирському РТП газоелектрозварником 3 (три) роки 1 (один) місяць 30 (тридцять) днів (записи №№ 12, 15 у трудовій книжці: з 10.09.1984 року по наказу № 114 від 10.09.1984 року прийнятий газоелектрозварником 4 розряду; з 09.11.1987 рокупо наказу № 134 від 09.11.1987 року звільнений у зв'язку з переведенням до Сквирського ПМК-6 згідно п. 5 ст. 36 КЗпП УРСР).

Архівними довідками Об'єднаного трудового архіву міської та сільських рад Сквирського району за №№ 05-05/296, 05-05/296.1, 05-05/296.2 та 05-05/297 від 31.07.2017 року, зокрема, підтверджується період роботи позивачаз 10.09.1984 року по 09.11.1987 рік у ВАТ "Сквирське РТП" 3 (три) роки 1 (один) місяць 30 (тридцять) днів на посаді газоелектрозварника 4 розряду та наявні відомості про нарахування йому заробітної плати за 1984-1987 роки (фонд 90, опис 2-0, книги обліку заробітку працівників за 1984-1987 роки).

Судом встановлено, що періоди роботи позивача з 10.06.1981 року по 12.10.1981 рік у Сквирському ПМК-6 та з 10.09.1984 року по 09.11.1987 рік у Сквирському РТП на посадах газоелектрозварника ІІІ та 4 розрядів, фактично відповідають роботі газозварника та електрозварника, щовіднесені до професій із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, цехів, професій та посад, робота на яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та у пільгових розмірах, затвердженого Постановою Ради Міністрів СРСР № 1173 від 23 серпня 1956 року, зважаючи на характер виконання цих робіт.

Крім того, суд вважає, що відповідач, відмовляючи позивачу, у призначенні пільгової пенсії, не звернув увагу на вимоги п. 1, абз. 1 п. 3, п.п. 23, 24 Порядку № 637 та не прийняв від нього, як належних та допустимих доказів по справі, підписаних та належним чином засвідчених Об'єднаним трудовим архівом міської та сільських рад Сквирського району на підставі первинних документів архівних довідок за №№ 05-05/296, 05-05/296.1, 05-05/296.2 та 05-05/297 від 31.07.2017 року, що підтверджують спірний безперервний період роботи позивача протягом 3 (трьох) років 1 (одного) місяця 30 (тридцяти) днівз 10.09.1984 року по 09.11.1987 рік у ВАТ "Сквирське РТП" на посаді газоелектрозварника 4 розряду, чим на думку суду протиправно порушив вимоги законодавства у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, що передбачено п. б) ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", зважаючи на вимоги пунктів 2, 16 Розділу XV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Таким чином, суд доходить висновку, що відповідач не виконав вимоги п. 4.7 розділу ІV "Приймання, оформлення і розгляд документів" Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846, згідно якого право особи на одержання пенсії встановлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

За правилами ч. 1 ст. 101 Закону України "Про пенсійне забезпечення", органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Пунктами 7, 12 Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 10 листопада 2006 року № 18-1 також зазначається, що для виконання покладених на Комісію завдань їй надається право, зокрема, отримувати від заінтересованих органів інформацію, необхідну для підтвердження стажу роботи, у встановленому порядку; Управління Пенсійного фонду України у районах надають заявникам допомогу у зборі необхідних документів для підтвердження стажу роботи.

Це означає, що перевірка достовірності виданих документів покладається на пенсійний орган, а сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі, самі по собі, не можуть бути підставою для відмови у призначенні пенсії, за обставин, коли встановлено факт роботи на посаді, яка дає право на призначення пенсії на пільгових умовах.

У даному випадку відповідачем не використано право одержання від Об'єднаного трудового архіву міської та сільських рад Сквирського району інформації щодо періодів роботи та відомостей про нарахування заробітної плати позивача уДочірньому підприємстві тресту Київспецсільгоспмонтаж "Сквирська пересувна механізована колона № 6" та/або у Відкритому акціонерному товаристві "Сквирське ремонтно-транспортне підприємство", що є необхідною для підтвердження пільгового стажу роботи позивача та не надано йому відповідної допомоги у зборі необхідних документів для підтвердження цього стажу.

Таким чином, суд вважає, що наявні всі підстави для підтвердження позивачу пільгового стажу та призначення пенсії за віком на пільгових умовах по Списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України згідно п. б) ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", зараховуючи до безспірного пільгового стажу 10 (десять) років 6 (шість) місяців спірного періоду роботи газоелектрозварником 4 (чотири) місяці 2 (два) дніз 10.06.1981 року по 12.10.1981 рік у Дочірньому підприємстві тресту Київспецсільгоспмонтаж "Сквирська пересувна механізована колона № 6" та спірного періоду роботи газоелектрозварником 3 (три) роки 1 (один) місяць 30 (тридцять) днів з 10.09.1984 року по 09.11.1987 рік у Відкритому акціонерному товаристві "Сквирське ремонтно-транспортне підприємство" (Сквирське РТП), не зважаючи на наявність чи відсутність набуття позивачем спірного пільгового стажу роботи після 01.01.1992 року.

Що стосується доводів відповідача про відсутність належних доказів на проведення атестації робочих місць позивача за час його роботи у Сквирській автомобільній школі ТСО України, в КСП "Зоря" та ПП "Росава-Агро", то суд вважає наголосити на наступному.

Відповідно до пунктів 4, 4.1 Порядку застосування Списків, згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 року за № 442 (далі - Порядок проведення атестації робочих місць), атестація робочих місць за умовами праці проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації. Порядок проведення атестації робочих місць набув чинності з 21.08.1992 року. Це означає, що при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.1992 року, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації.

Згідно пунктів 1, 2, 4-6, 8-11 Порядку проведення атестації робочих місць, атестація робочих місць за умовами праці (надалі - атестація) проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому. Основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між роботодавцем і працівниками у галузі реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах. Атестація проводиться атестаційною комісією, склад і повноваження якої визначаються наказом по підприємству, організації, в строки, передбачені колективним договором, але не рідше ніж один раз на п'ять років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації. До проведення атестації можуть залучатися, зокрема, територіальні органи Держпраці (у тексті Порядку слова "Державної експертизи умов праці" і "Мінпраці" замінено відповідно словами "Держпраці" і "Мінсоцполітики" згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 5 жовтня 2016 року № 741). Атестація робочих місць передбачає: установлення факторів і причин виникнення несприятливих умов праці; санітарно-гігієнічне дослідження факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці; комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідальність їхніх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам і правилам; установлення ступеня шкідливості й небезпечності праці та її характеру за гігієнічною класифікацією; обґрунтування віднесення робочого місця до категорії із шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці; визначення (підтвердження) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах; складання переліку робочих місць, виробництв, професій та посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; аналіз реалізації технічних і організаційних заходів, спрямованих на оптимізацію рівня гігієни, характеру і безпеки праці. Відомості про результати атестації робочих місць заносяться до карти умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з МОЗ. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку. Результати атестації використовуються для розроблення заходів, зокрема, під час визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах. Контроль за якістю проведення атестації робочих місць за умовами праці, правильністю застосування списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, покладається на Держпраці (Державної експертизи умов праці).

Переглядаючи судові рішення Верховний Суд України постановою у справі № 21-519а14 від 25.11.2014 року роз'яснив, що за комплексним аналізом норм Закону № 1788-ХІІ та Порядку проведення атестації робочих місць, необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до пункту "б" статті 13 Закону № 1788-ХІІ є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у списку № 2, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці. Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу. Відсутність підтвердження вищезгаданих обставин не породжує виникнення права на зарахування пільгового стажу. Аналогічний висновок щодо застосування норм матеріального права міститься, зокрема, у постанові Верховного Суду України від 10 вересня 2013 року (справа № 21-183а13).

Крім того, у постанові Верховного Суду України від 10.02.2016 року у справі № 21-5432а15 суд наголосив, що при розгляді аналогічних справ судам необхідно встановлювати обставини щодо умов (режиму) фактично виконуваної працівником (позивачем) роботи, із яким закон пов'язує право на призначення пенсії на пільгових умовах. І якщо особа стверджує про наявність у неї трудового стажу, що дає їй право на призначення пільгової пенсії на час виконання роботи, що міститься у списку № 2 і потребує документального підтвердження її зайнятості на цій роботі за відповідною професією та за результатами атестації умов праці, необхідно з'ясовувати, чи проводилася атестація цього робочого місця і що про це свідчить.

Згідно довідки уточнюючої особливість характеру роботи або умов праці, необхідні для призначення пільгової пенсії, виданої позивачу ОСОБА_1 Сквирською автомобільною школою Товариства сприяння обороні України за № б/н від 01.08.2017 року зазначено, що позивач повний робочий день працював з 18 листопада 1991 року по 20 жовтня 1992 року у виробництві Сквирська автошкола в якості газоелектрозварювальника ІV розряду. Підстава: наказ № 23 від 18 листопада 1991 року, наказ № 10 від 20 жовтня 1992 року.

Згідно довідки уточнюючої особливість характеру роботи або умов праці, необхідні для призначення пільгової пенсії, виданої позивачу ОСОБА_1 Товариством з обмеженою відповідальністю Агрофірма "Зоря"(згідно архівної довідки № 231 від 17.12.2004 року є правонаступником КСП "Зоря") за № б/н від 20.06.2017 року зазначено, що позивач повний робочий день працював з 01 січня 1993 року по 15 березня 1993 року у виробництві ТОВ АФ Зоря в якості зварника. Підстава: розпорядження № 46 від 21 жовтня 1992 року, розпорядження № 23 від 15 березня 1993 року. Товариством з обмеженою відповідальністю Агрофірма "Зоря"також видано позивачу довідку за № 2 від 20.06.2017 року, на підставі книги обліку заробітної плати за 1992-1993 роки, про заробітну плату для обчислення пенсії .

Згідно довідки уточнюючої особливість характеру роботи або умов праці, необхідні для призначення пільгової пенсії, виданої позивачу ОСОБА_1 Приватним підприємством "Росава-Агро"за № 41 від 02.03.2017 року зазначено, що позивач повний робочий день працював з 01 липня 2004 року по 05 жовтня 2009 року у виробництві ПП "Росава-Агро" в якості електрозварника. Підстава: наказ № 27/1 від 01 липня 2004 року, наказ № 37-а/1 від 05 жовтня 2009 року (а.с. ). Приватним підприємством "Росава-Агро" також видано позивачу довідку за № 42 від 02.03.2017 року, на підставі книги обліку розрахунків по оплаті праці за 2004-2009 роки, про заробітну плату для обчислення пенсії.

Таким чином, із матеріалів справи встановлені обставини щодо доведення позивачем суду умов (режиму) фактично виконуваної позивачем ОСОБА_1 роботи повний робочий день на посадах газоелектрозварювальника ІV розряду та електрозварника у спірні періоди з 18 листопада 1991 року по 20 жовтня 1992 року у виробництві Сквирської автомобільної школи Товариства сприяння обороні України, з 01 січня 1993 року по 15 березня 1993 року у виробництві КСП "Зоря", правонаступником якого є Товариство з обмеженою відповідальністю Агрофірма "Зоря"та з 01 липня 2004 року по 05 жовтня 2009 року у виробництві Приватного підприємства "Росава-Агро".

12 грудня 2017 року за вих. № б/н дирекція Сквирської автомобільної школи Товариства сприяння обороні України на інформаційний запит позивача від 05.12.2017 року повідомила, що матеріали про проведення атестації робочого місця за умовами праці роботи позивача в період з 18 листопада 1991 року по 20 жовтня 1992 року у Сквирській автомобільній школі Товариства сприяння обороні України на посаді газоелектрозварювальника ІV розряду, в архівах закладу не збереглися. Відомості про їх знаходження відсутні.

11 грудня 2017 року за вих. № б/н Товариство з обмеженою відповідальністю Агрофірма "Зоря" на інформаційний запит позивача від 06.12.2017 року, із зазначених в ньому питань, повідомила, що матеріали про проведення атестації робочого місця за умовами праці роботи позивача в період з 21 жовтня 1992 року по 15 березня 1993 року на посаді електрозварювальника в архівах ТОВ Агрофірма "Зоря" не збереглися. Відомості про їх знаходження відсутні.

Аналізуючи відповіді ТОВ Агрофірма "Зоря" від 11 грудня 2017 року та Сквирської автомобільної школи Товариства сприяння обороні України від 12 грудня 2017 року на інформаційні запити позивача суд доходить висновку, що в даних юридичних особах відсутня будь-яка інформація про наявність чи відсутність проведення атестації робочих місць за умовами праці та затвердження висновків атестаційної комісії у спірні періоди роботи позивача з 18 листопада 1991 року по 20 жовтня 1992 року у Сквирській автомобільній школі Товариства сприяння обороні України та з 21 жовтня 1992 року по 15 березня 1993 року у Товаристві з обмеженою відповідальністю Агрофірма "Зоря".

Таким чином, суд не володіє інформацією про наявність чи відсутність проведення атестації робочих місць позивача за умовами праці на зазначених підприємствах у спірні періоди роботи, а не наявність у суду інформації, що у спірні періоди роботи позивача атестація робочих місць за умовами праці проводилася, і за результатами проведеної атестації право на пенсію за віком на пільгових умовах за позивачем не підтвердилось.

При цьому, відповідач не провів зустрічну перевірку пільгового стажу позивача за спірні періоди його роботи на зазначених підприємствах, про що просили Головне управління Пенсійного фонду України ТОВ Агрофірма "Зоря" та ПП "Росава-Агро"у листах, які містяться у матеріалах справи.

З огляду на те, що позивач не може надати відповідачу інформації щодо проведення атестації робочих місць за умовами праці у зв'язку з її відсутністю, а відповідач не провів зустрічну перевірку пільгового стажу позивача за спірні періоди його роботи на зазначених підприємствах, то суд допускає (презюмує), що в спірні періоди роботи позивача на зазначених підприємствах позивач був допущений до роботи в шкідливих умовах праці на посадах газоелектрозварювальника та електрозварника, а відтак він був атестованим, оскільки в іншому випадку не зміг би працювати на займаних посадах, а тому відповідно щодо нього був встановлений факт виконання відповідної роботи, що міститься у списку №2, а також підтверджено його зайнятість за відповідними професіями за результатами атестації умов праці.

Таким чином, суд допускає наявність факту проведення атестації відповідних робочих місць позивача за відповідні спірні періоди та допускає наявність факту, що відповідні робочі місця за вказані спірні періоди були атестованими (презумпція атестації робочих місць), оскільки всупереч ч. 2 ст. 72 КАС України іншого відповідачем не доведено.

Крім того, враховуючи вищевикладене, суд вважає неправомірною відмову відповідача у призначенні позивачу пенсії на пільгових умовах, як працівнику, зайнятому на роботах із шкідливими умовами праці, в зв'язку з відсутністю доказів про результати атестації робочих місць позивача у вищевказаних підприємствах за відповідні періоди роботи, оскільки це сталося не з вини працівника, а з вини адміністрації вищевказаних підприємств, оскільки обов'язок проведення та відповідальність за несвоєчасне проведення атестації відповідно до Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого Постановою КМУ від 01.08.1992 р. № 422 покладено на керівника підприємства, організації, а тому не може бути підставою для відмови у включенні відповідного періоду роботи до пільгового стажу.

З урахування всього вищевикладеного суд вважає, що оскільки маючи на момент звернення за призначенням пенсії вік 55 років та загальний стаж роботи не менше 30 років, позивач ОСОБА_1 пропрацював на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад - не менше 12 років 6 місяців, а відтак має право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах у відповідності до вимог п. б) ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Частиною 1 ст. 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

У відповідності до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як передбачено ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілям, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 2 ст. 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Статтею 6 КАС України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Відповідно до частини 1 статті 69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

У ч. 1 ст. 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Презумпція ч. 2 ст. 71 КАС України передбачає, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ч.ч. 4, 6 ст. 71 КАС України суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.

Згідно ч. 2 ст. 162 КАС України, адміністративний суд має право у разі задоволення адміністративного позову прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень.

Отже, зважаючи на вимоги п. б) ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", позивач має право на призначення пенсії на пільгових умовах, а тому відмова відповідача є протиправною, а рішення про відмову у призначенні пенсії на пільгових умовах підлягає скасуванню.

До того ж, при вирішенні даного позову суд бере до уваги, що у даному випадку обов'язок доведення законності дій суб'єкта владних повноважень покладено саме на відповідача, який жодного доказу на підтвердження цього суду не надав.

Відповідно до ч. 1 ст. 83 Закону України "Про пенсійне забезпечення" і ч. 1 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пенсії призначаються з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсії призначаються з більш раннього строку, зокрема, пенсії за віком призначаються з дня досягнення пенсійного віку.

Судом вище встановлено, що позивач досягнув пенсійного віку у 55 років ІНФОРМАЦІЯ_1, але для забезпечення свого права на пільгову пенсію звернувся до відповідача 09 серпня 2017 року, а тому суд вважає, що позивач має право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах з дня звернення за пенсією, тобто, з 09 серпня 2017 року.

Оскільки станом на день ухвалення даної постанови відповідач по справі звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 18 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" № 3674-VI від 08.07.2011 року, то документально підтверджені позивачем судові витрати у виді судового збору в сумі 680,00 (шістсот вісімдесят) грн. 00 коп. відповідно до ст. 94 КАС України компенсуються за рахунок Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст. 19, 46, 55 Конституції України, ст.ст. 12, 13, 62, 83, 100, 101 Закону України "Про пенсійне забезпечення", пунктами 2, 16 розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 2, 6, 9, 11, 17, 18, 69-72, 79, 86, 94, 98, 99, 100, 158-163, 167, 185, 186 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Сквирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Сквирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області від 18 серпня 2017 року за № 43/Т-01 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.

Зобов'язати Сквирське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області з 09 серпня 2017 року призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. б) ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", зарахувавши періоди роботи з 10.06.1981 року по 12.10.1981 рік у Дочірньому підприємстві тресту Київспецсільгоспмонтаж "Сквирська пересувна механізована колона №6", з 10.09.1984 року по 09.11.1987 рік у Відкритому акціонерному товаристві "Сквирське ремонтно-транспортне підприємство" (Сквирське РТП), з 18 листопада 1991 року по 20 жовтня 1992 року у Сквирській автомобільній школі Товариства сприяння обороні України, з 21 жовтня 1992 року по 15 березня 1993 року у Товаристві з обмеженою відповідальністю Агрофірма "Зоря" та з 01 липня 2004 року по 05 жовтня 2009 року у Приватному підприємстві "Росава-Агро" до пільгового (спеціального) страхового (трудового) стажу, з урахуванням періодів безперервного пільгового стажу.

Стягнути з Державного бюджету Українина користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 680,00 (шістсот вісімдесят) грн. 00 коп.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Сквирський районний суд Київської області протягом десяти днів з дня проголошення постанови.

Суддя :