
Справа № 367/3638/17
ІРПІНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 грудня 2017 року Ірпінський міський суд Київської області в складі головуючої судді Оладько С.І
при секретарі Костяк В
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Ірпінь справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 об»єднаного Управління Пенсійного Фонду України Київської області про зобов»язання вчинити певні дії
в с т а н о в и в :
Позивач звернувся до суду із адміністративним позовом,відповідно до якого зазначив,що він перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у м. Ірпені Київської області та з 19.12.2016 року отримує пенсію по інвалідності від загального захворювання 2 групи, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
10.02.2017 року він звернувся до УПФУ у м. Ірпені Київської області з заявою про надання роз’яснення стосовно відмови прийняття архівної довідки про нарахування грошового забезпечення за період з липня 2000 року по березень 2002 року для включення в нарахування пенсії по інвалідності.
Відповідачем 24.02.2017 року було надано відповідь листом № 51/П-03, що порушень при визначенні розміру пенсії не виявлено. Свою відмову прийняти згадану вище архівну довідку УПФУ обґрунтувало тим, що починаючи з липня 2000 року для обчислення пенсії враховується заробітна плата за весь період страхового стажу (ст. 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»), а для підтвердження заробітної плати з вказаної дати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року форми ОК - 5.
Позивач вважає таку відмову неправомірною.
Зазначає, що з 01.08.1989 року його було призвано на військову службу (в/ч 1880), а 01.04.2002 року звільнено з військової служби в запас за станом здоров'я - п. 63 п/п «в» Положення про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщиками (мічманами) ЗСУ.
У період служби з липня 2000 року по березень 2002 року він отримував грошове забезпечення, розмір якого відображено в архівній довідці ОСОБА_3 державного архіву МОУ від 02.02.2017 року № 179/1/1134.
Дана довідка була надана до УПФУ у м. Ірпені Київської області для врахування при обчисленні пенсії та проведення в зв’язку з цим її перерахунку. Однак відповідач не знайшов підстав для врахування відомостей про його заробітну плату згідно зазначеної довідки та, відповідно, не провів перерахунку його пенсії, що є грубим порушенням його соціального права на отримання належного розміру пенсії. Крім того, вважає, що відмова у проведенні перерахунку пенсії не містить правового підґрунтя, а, отже, є протиправною.
Позивач просить зобов’язати Управління Пенсійного фонду України у м. Ірпені Київської області провести перерахунок та виплату призначеної йому пенсії з врахуванням грошового забезпечення за період 01.07.2000 року по 31.03.2002 року відповідно до архівної довідки ОСОБА_3 державного архіву Міністерства оборони України від 02.02.2017 року № 179/1/1134, починаючи з 19.12.2016 року (дати призначення пенсії), з урахуванням виплачених сум.
Позивач у судове засідання не з»явився,згідно поданої до суду заяви просить справу розглянути за його відсутності,позов задовольнити.
Ухвалою Ірпінського міського суду Київської області від 27.1.2017р відповідача управління пенсійного фонду України в м.Ірпені замінено на Ірпінське об»єднане управління пенсійного фонду.
Представник відповідача ОСОБА_2 об»єднаного управління пенсійного фонду України Київської області у судовому засіданні заперечувала проти позову,просила у позові відмовити.
Суд,заслухавши учасників процесу,дослідивши письмові докази по справі,вважає позов таким,що підлягає до задоволення.
У судовому засіданні встановлено,що позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у м. Ірпені Київської області та з 19.12.2016 року отримує пенсію по інвалідності від загального захворювання 2 групи, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Також встановлено,що 10.02.2017 року позивач звернувся до УПФУ у м. Ірпені Київської області з заявою про надання роз’яснення стосовно відмови прийняття архівної довідки про нарахування грошового забезпечення за період з липня 2000 року по березень 2002 року для включення в нарахування пенсії по інвалідності.
24.02.2017 року позивачу було надано відповідь листом № 51/П-03, що порушень при визначенні розміру пенсії не виявлено. Свою відмову прийняти згадану вище архівну довідку УПФУ обґрунтувало тим, що починаючи з липня 2000 року для обчислення пенсії враховується заробітна плата за весь період страхового стажу (ст. 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»), а для підтвердження заробітної плати з вказаної дати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року форми ОК - 5.
Суд вважає дану відмову неправомірною.
Відповідно ч. 2 та ч. 4 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом. Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Так, у відповідності до абзацу 5 частини 1 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-ІV заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Частиною 1 статті 40 Закону від 09.07.2003 року №1058- IV передбачено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.
У судовому засіданні встановлено,що позивач з 01.08.1989 року по 01.04.2002 року проходив військову службу та був звільнений з військової служби в запас за станом здоров'я - п. 63 п/п «в» Положення про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщиками (мічманами) ЗСУ. Дані обставини підтверджуються відомостями трудової книжки (аюсю12-14)
У період служби з липня 2000 року по березень 2002 року позивач отримував грошове забезпечення, розмір якого відображено в архівній довідці ОСОБА_3 державного архіву МОУ від 02.02.2017 року № 179/1/1134.(а.с.15)
Враховуючи положення Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-ІV, який набрав чинності 01.01.2004 року, свідчить, що період військової служби з 01.07.2000 року по 31.03.2002 рік повинен враховуватись до страхового стажу на умовах, передбачених законодавством, що діяло до введення в дію Закону від 09.07.2003 року №1058-ІV, тобто на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року №1788-ХІІ.
Систему персоніфікованого обліку було вперше введено Указом Президента України 04.05.1998р. №401/98 «Про заходи щодо впровадження персоніфікованого обліку відомостей у системі обов'язкового державного пенсійного страхування», а також прийнятою на розвиток цього Указу постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.1998 р. №794 «Про затвердження Положення про організацію персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування».
Пунктом 3 наведеної постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.1998 р. №794 передбачено, що починаючи з 1 липня 2000 р. обчислення пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» здійснюється із заробітку особи за період роботи після 01 липня 2000р. за даними системи персоніфікованого обліку.
З 01.01.2011 року набрав чинності Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року, п.п. 9 ч. 1 ст. 4 якого до платників єдиного внеску віднесено військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.
Статтею 1 Закону від 09.07.2003 року №1058-ІУ визначені, зокрема, наступні терміни, які вживаються в такому значенні:
страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;
страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування;
застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування;
страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону;
Пунктом 17 статті 11 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції вищезазначеного Закону від 03.04.2007р. №857-V) визначено, що загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової служби), особи рядового і начальницького складу.
Пунктом 2 статті 14 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції Закону від 03.04.2007р. №857-V) визначено, зокрема, що страхувальниками відповідно до цього закону є зокрема, військові частини та органи, які виплачують грошове забезпечення для осіб, зазначених у пункті 17 статті 11 цього Закону (тобто військовослужбовців).
Згідно абзацу 2 частини 1 статті 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Відповідно до частини 1 статті 58 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»Пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов'язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду.
Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», передбачено, що заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
У відповідності до частини 1 статті 21 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» облік усіх застрахованих осіб та персоніфікований облік надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а також персоніфікований облік коштів накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюються в порядку, визначеному Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування». Персоніфікований облік у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування є складовою частиною Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, порядок ведення якого встановлюється Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
У відповідності до абзацу 1 підпункту 2 пункту 2.1 розділу II Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, передбачено, що для підтвердження стажу за період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку, надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування за формою згідно з додатком 1 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за №785/25562, а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.
Згідно абзацу 1 підпункту 3 пункту 2.1 розділу II вищенаведеного Порядку, затвердженого Постановою Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1, для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року.
ОСОБА_3 державним архівом МОУ архівна довідка № 179/1/1134 від 02.02.2017 року підтверджує нарахування позивачу певних сум доходів (грошового забезпечення) у спірний період.
Як зазначив Європейський Суд з прав людини у своєму рішенні «Пічкур проти України «(Заява № 10441/06) п 40,41 «заборона дискримінації за статтею 14 Конвенції поширюється за межі використання прав та свобод, гарантування яких кожною державою вимагається Конвенцією та протоколами до неї. Вона також застосовується до тих додаткових прав, що входять до загальної сфери застосування будь-якої статті Конвенції, які держави добровільно вирішили гарантувати (див. ухвалу щодо прийнятності у справі «ОСОБА_4 та інші проти Сполученого Королівства» (Stec and Others v. the United Kingdom) [ВП], заяви №№ 65731/01 та 65900/01, п. 40, ECHR 2005-Х).
Якщо у Договірній державі є чинне законодавство, яким передбачено право на соціальні виплати, обумовлені або не обумовлені попередньою сплатою внесків, це законодавство має вважатися таким, що породжує майновий інтерес, який підпадає під дію статті 1 Першого протоколу, для осіб, що відповідають вимогам такого законодавства (там же, п. 54).
Враховуючи викладене,суд вважає адміністративний позов обґрунтованим та таким,що підлягає до задоволення.
На підставі ст.. 19 Конституції України , ст.. 9,40 Закону України Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб,звільнених з військової служби та деяких інших осіб»,керуючись ст.ст. 2,5,10,75-77,118-123,243,246 КАС України,суд
В и р і ш и в:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Зобов»язати Ірпінське об»єднане Управління Пенсійного Фонду України Київської області провести перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії із врахуванням грошового забезпечення за період з 01.07.2000 року по 31.03.2002р відповідно до архівної довідкр ОСОБА_3 державного архіву Міністерства оборони України від 02.02.2017р № 179/1/1134,починаючи з 19.12.2016р,з урахуванням виплачених сум .
Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Київського апеляційного адміністративного суду через Ірпінський міський суд на протязі 30 днів з дня складання повного судового рішення.
Повний текс судового рішення буде складено протягом 10 днів з дня проголошення вступної та резолютивної частини рішення.
Суддя: ОСОБА_4