Постанова № 71412758, 08.12.2017, Бориспільський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
08.12.2017
Номер справи
359/9760/17
Номер документу
71412758
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

дата документу :

Справа № 359/9760/17

Номер провадження 3/359/4022/2017

Номер протоколу 0505/12500/17

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

8 грудня 2017 р. м. Бориспіль

Суддя Бориспільського міськрайонного суду Київської області Муранова-Лесів І.В., при секретарі – Степаненко А.О., за участю представника митниці ОСОБА_1, розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов від Київської митниці ДФС, про порушення митних правил, передбачених ст. 471 МК України, відносно громадянина України ОСОБА_2 (Levchyn Oleksandr), ІНФОРМАЦІЯ_1, місце народження: Україна, Вінницька обл., постійно проживає (зі слів пасажира): Україна, м. Київ, вул. Василя Порика, буд. 11-в; працює: тимчасово не працює, паспорт громадянина України для виїзду за кордон ЕЕ896679, виданий 28.01.2009 р., орган, що видав 8031, персональний номер (запис) НОМЕР_1, -

в с т а н о в и в :

05.11.2017 р. о 19 год. 30 хв. під час проходження митного контролю в зоні митного контролю залу «Відліт» терміналу «D» ДП МА «Бориспіль» громадянин України ОСОБА_2 (Levchyn Oleksandr), який відлітав до В’єтнаму, м. Ханой транзитом через Турцію, м. Стамбул, літаком авіакомпанії «Turkish Airlines», рейсом № 0460, своїми діями обрав канал, позначений символами зеленого кольору - «зелений коридор», тим самим, відповідно до ч. 5 ст. 366 МК України заявив про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та обмеження щодо вивезення за межі митної території України та засвідчив про факти, що мають юридичне значення.

Після перетину пасажиром «білої лінії», яка позначає закінчення зони спрощеного митного контролю «зелений коридор», на підставі п. 4 ст. 336 та ст. 342 Митного Кодексу України пасажиру було задано запитання щодо наявності в нього готівки, на що він відповів, що має при собі 12 000 доларів США. Після цього пасажира було запрошено до службового приміщення митниці та запропоновано пред`явити всю наявну готівку. Громадянином України ОСОБА_2 (Levchyn Oleksandr), було видано готівку в розмірі 12 450 доларів США, які містилися у відкритому поліетиленовому пакеті, що знаходився у рюкзаку (ручній поклажі) пасажира. Зазначена готівка переміщувалась без ознак приховування. Зі слів громадянина України ОСОБА_2 (Levchyn Oleksandr), вся готівка в сумі 12 450 доларів США належить йому особисто. Пасажир обрав проходження митного контролю «зеленим коридором», де передбачено наявність у громадян готівки у сумі, що не перевищує 10 000 євро (чи еквівалент цієї суми в іншій валюті).

З виявленої суми пасажиру було пропущено 11 600 доларів США (еквівалент 9961 євро згідно курсу НБУ станом на 05.11.2017). За протоколом про порушення митних правил вилучено 850 доларів США. На момент проходження митного контролю належним чином оформленої митної декларації та документів, що підтверджують зняття готівки з рахунків у банках (фінансових установах) на суму, яка перевищує еквівалент 10 000 євро, пасажир не надав, до моменту перетину ним «білої лінії» до інспекторів митниці не звертався.

Таким чином, своїми діями громадянин України ОСОБА_2 (Levchyn Oleksandr) під час проходження митного контролю в залі «Відліт» терміналу «D» ДП МА «Бориспіль» порушив встановлений ст. 366 МК України порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю.

Зазначені дії, що полягають у переміщенні через митний кордон України громадянином України ОСОБА_2 (Levchyn Oleksandr), який формою проходження митного контролю обрав проходження через «зелений коридор», готівки в обсязі, що підлягає обов’язковому письмовому декларуванню у повному обсязі та наданні документів, що підтверджують зняття готівки з рахунків у банках (фінансових установах), виключно на ту суму, що перевищує в еквіваленті 10 000 євро для резидентів України, відповідно до Постанови Правління НБУ № 148 від 27.05.2008 р., зі змінами, та мають ознаки порушення митних правил, передбаченого ст. 471 МК України.

У зв’язку з чим працівниками митниці 05.11.2017р. складений протокол про порушення митних правил № 0505/12500/17.

На підставі ст. 511 МК України за протоколом вилучено:

- долари США за курсом НБУ на 05.11.2017 р. за 100 доларів США – 2693-1378 грн., кількістю 850 доларів США, вартістю 22891 грн. 67 коп.

В якості забезпечення штрафу кошти не вилучались.

Підстав для перенесення розгляду справи, направлення матеріалів для додаткової перевірки судом не встановлено.

На розгляд до суду громадянин України ОСОБА_2 не з'явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином (а.с.5), явку представника не забезпечив.

У протоколі опитування в справі про порушення митних правил № 0505/12500/17 від 05.11.2017 р., в графі доповнень, жодних зауважень не було.

Будь-яких належних і допустимих доказів, що громадянин України ОСОБА_2 до Бориспільського міськрайонного суду Київської області на розгляд даної справи про порушення митних правил з поважних причин не з’явиться, надано не було. Крім того, клопотання про відкладення розгляду справи ним заявлено не було.

За змістом протоколу опитування від 05.11.2017 ОСОБА_2 свою вину в порушенні митних правил визнав.

Будь-яких додаткових доказів у справі, які мали відношення щодо обставин проходження ним митного оформлення, до суду надано не було.

Представник митниці ОСОБА_1 протокол підтримав, та зазначив, що громадянин України ОСОБА_2 скоїв порушення митних правил, яке передбачене ст. 471 МК України, у зв’язку з чим просив застосувати до правопорушника адміністративне стягнення у виді штрафу з конфіскацією вилученої валюти.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника митниці, та, даючи оцінку усім дослідженим доказам, вважаю, що громадянин України ОСОБА_2, маючи при собі товари, які підлягають письмовому декларуванню при переміщенні через митний кордон України, під час проходження митного контролю в залі «Відліт» терміналу «D» ДП МА «Бориспіль» порушив встановлений ст. 366 МК України порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю.

За змістом ч. 1 ст. 366 Митного кодексу України «двоканальна система - це спрощена система митного контролю, яка дає громадянам змогу здійснювати декларування, обираючи один з двох каналів проходу (проїзду транспортними засобами особистого користування) через митний кордон України».

Відповідно до ч. 2 та 3 вказаної статті «канал, позначений символами зеленого кольору («зелений коридор»), призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які переміщують через митний кордон України товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митними платежами та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню. Канал, позначений символами червоного кольору («червоний коридор»), призначений для всіх інших громадян».

Відповідно до вимог ч. 4 та 5 ст. 366 Митного кодексу України «громадянин самостійно обирає відповідний канал («зелений коридор» або «червоний коридор») для проходження митного контролю за двоканальною системою. Обрання «зеленого коридору» вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчить про факти, що мають юридичне значення».

За змістом п.57 ч.1 ст.4 МК України «у цьому Кодексі поняття товари вживаються в тому числі в значенні валютних цінностей».

Відповідно до вимог ч. 3 ст. 197 Митного кодексу України «обмеження щодо ввезення на митну територію України та вивезення за межі митної території України валютних цінностей, а також порядок переміщення їх через митний кордон України, у тому числі особливості декларування валютних цінностей (зокрема, визначення граничних сум валютних цінностей, які підлягають письмовому або усному декларуванню), можуть встановлюватися Національним банком України».

Так, п. 2 Розділу 1 «Загальні положення» «Інструкції про переміщення готівки і банківських металів через митний кордон України», затвердженої постановою Правління Національного банку України №148 від 27.05.2008 року, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 11 червня 2008 року за №520/15211, з наступними змінами і доповненнями, наголошує, що «ця Інструкція встановлює для резидентів і нерезидентів порядок переміщення (увезення, вивезення, пересилання) готівки і банківських металів через митний кордон України. Вимоги цієї інструкції не поширюються на порядок увезення в Україну та вивезення за межі України готівки і банківських металів уповноваженими банками».

Відповідно до п.5 Розділу 1 «Загальні положення» вказаної Інструкції «фізична особа незалежно від віку має право вивозити за межі України і ввозити в Україну готівку і банківські метали відповідно до норм, передбачених цією Інструкцією».

Згідно до п. 2 розділу 2 Інструкції про переміщення готівки і банківських металів через митний кордон України, затвердженої постановою Правління НБУ від 27.05.2008 року № 148, фізична особа - резидент має право ввозити в Україну та вивозити за межі України готівку в сумі, що перевищує в еквіваленті 10 000 євро, за умови письмового декларування митному органу в повному обсязі та за наявності документів, що підтверджують зняття готівки з рахунків у банках (фінансових установах), виключно на ту суму, що перевищує в еквіваленті 10 000 євро.

За змістом підпункту «в» п. 50 ч. 1 ст. 4 Митного кодексу України «резиденти - це фізичні особи: громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які мають постійне місце проживання в Україні, у тому числі ті, які тимчасово перебувають за кордоном»

Таким чином, згідно чинного законодавства на момент скоєння порушення митних правил – 05 листопада 2017 року – ОСОБА_2, слід визнати резидентом України.

З урахуванням всього вищезазначеного, ОСОБА_2, будучи резидентом України та переміщуючи через митний кордон України готівку в сумі, що перевищувала в еквіваленті 10000 євро, був зобов’язаний згідно чинного законодавства України дотриматись порядку її переміщення та здійснити її письмове декларування митному органу в повному обсязі в режимі «червоний коридор».

Своїми діями громадянин України ОСОБА_2 порушив порядок проходження митного контролю в зонах спрощеного митного контролю, яким обмежно переміщення валюти через митний кордон України, чим вчинив правопорушення, яке передбачене ст. 471 МК України.

Його вина в порушенні митних правил повністю підтверджується матеріалами справи: даними протоколу про порушення митних правил (а.с.2-5), даними протоколу опитування в справі про порушення митних правил (а.с.6-9), даними доповідної записки державного інспектора ВМО № 3 м/п «Бориспіль-аеропорт» Київської митниці ДФС ОСОБА_3 від 05.11.2017 р. (а.с.10-11), копією переліку іноземної валюти, затриманої по протоколу (а.с.12), даними акту про проведення огляду товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу (а.с.18), описом предметів (а.с.13) та встановлена судом.

Слід зазначити, що на особу, яка перетинає митний кордон України покладений обов’язок митного оформлення будь-яких товарів, що перевищують неоподатковану норму. У випадку неналежного виконання цього обов’язку особа несе персональну відповідальність, згідно законодавства України, незалежно від обставин, які в неї склалися.

Відповідно до ст. 23 КУпАП України адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила правопорушення, в дусі додержання законів України, запобіганню вчинення нових правопорушень.

На підставі статті ст. 33 КУпАП України при накладенні стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом’якшують і обтяжують відповідальність.

Обтяжуючих відповідальність особи обставин судом не встановлено.

Стаття 471 МК України, передбачає застосування до правопорушника адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі ста неоподаткованих мінімумів доходів громадян, а у разі якщо безпосереднім предметом правопорушення є товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, - також конфіскацію цих товарів.

Товар, вивезення якого намагався здійснити громадянин України ОСОБА_2 при переміщенні через митний кордон України, а саме готівкова іноземна валюта, відноситься до категорії товарів, на які встановлено обмеження щодо переміщення через митний кордон України відповідно до Додатку № 10 «Перелік валютних цінностей, на які встановлено обмеження щодо переміщення через митний кордон України» Постанови КМУ від 21.05.2012 р. № 436 «Про затвердження переліків товарів, на які встановлено обмеження щодо переміщення через митний кордон України». Це вказує на те, що іноземна валюта є товаром для переміщення через митний кордон України, а тому вона відповідно до санкції ст. 471 МК України, підлягає обов'язковій конфіскації.

Зважаючи на викладене, суддя дійшов висновку, що на правопорушника має бути накладено стягнення за ст. 471 МК України, у виді штрафу з конфіскацією вилученої валюти.

Відповідно до ч. 1 ст. 520 МК України витрати у справі про порушення митних правил відшкодовуються особою, щодо якої винесено постанову про накладення адміністративного стягнення. Витрати на оплату послуг перекладача відшкодовуються з державного бюджету.

Таким чином, з правопорушника громадянина України ОСОБА_2 на користь Київської митниці ДФС слід стягнути витрати, понесені Київською митницею ДФС на транспортування предметів правопорушення в справі про порушення митних правил у розмірі 17 грн. 27 коп. (а.с.21).

Крім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» слід стягнути з правопорушника, на якого накладено адміністративне стягнення, судовий збір в розмірі 320 грн.

Керуючись ст. 366, ст. 471, ст. 520 МК України, ст. 23, ст. 33, ст. 40-1 КУпАП України, –

п о с т а н о в и в :

Визнати винним громадянина України ОСОБА_2 (Levchyn Oleksandr), ІНФОРМАЦІЯ_1, місце народження: Україна, Вінницька обл., постійно проживає (зі слів пасажира): Україна, м. Київ, вул. Василя Порика, буд. 11-в; працює: тимчасово не працює, паспорт громадянина України для виїзду за кордон ЕЕ896679, виданий 28.01.2009 р., орган, що видав 8031, персональний номер (запис) НОМЕР_1, у скоєні правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1 700 (одну тисячу сімсот) грн. 00 коп. на користь держави (отримувач: Бориспіль УДКСУ/Київська митниця ДФС, ЄДПОУ: 38007070, МФО банку: 821018, КДБ: 21081100,р/р:31117106705004, 050*).

Вилучену валюту згідно протоколу про порушення митних правил № 0505/12500/17, а саме:

- долари США, згідно курсу НБУ станом на 05.11.17 за 100 доларів – 2693 - 1378 грн., кількістю 850 доларів США, вартістю 22891 грн. 67 коп. – конфіскувати на користь держави (отримувач: Державна фіскальна служба України, код ЄДРПОУ: 39292197, МФО банку: 380805, банк отримувача: ПАТ «ОСОБА_4 Аваль», код бюджетної класифікації: 24010300, код виду надходжень: 052).

Стягнути з громадянина України ОСОБА_2 (Levchyn Oleksandr), ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт громадянина України для виїзду за кордон ЕЕ896679, виданий 28.01.2009 р., орган, що видав 8031, персональний номер (запис) НОМЕР_1 на користь Київської митниці ДФС (р/р № 35213060089083, МФО: 820172, код за ЄДРПОУ 39470947, ОСОБА_5 служба України м. Київ) понесені витрати у справі про порушення митних правил на транспортування предметів правопорушення в розмірі 17 грн. 27 коп.

Стягнути з громадянина України ОСОБА_2 (Levchyn Oleksandr), ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт громадянина України для виїзду за кордон ЕЕ896679, виданий 28.01.2009 р., орган, що видав 8031, персональний номер (запис) НОМЕР_1 на користь державного бюджету України (р/р № 31216206700004, МФО: 821018, код за ЄДРПОУ 38007070, банк: ГУДКСУ у Київській області м. Київ, отримувач коштів Бориспільське управління Державної казначейської служби України Київської області: 22030001, призначення платежу *;101;) судовий збір в розмірі 320 гривень.

Постанова суду (судді) у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або органом доходів і зборів, який здійснював провадження у цій справі протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Апеляційна скарга подається до відповідного апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову.

Постанова суду у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови і може бути пред’явлена до виконання протягом трьох місяців з дня набрання нею законної сили.

Постанова суду набрала законної сили ____

Суддя: І.В.Муранова-Лесів