
Справа № 219/14318/17
2-а/219/2016/2017
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 грудня 2017 року м. Бахмут
Суддя Артемівського міськрайонний суду Донецької області Конопленко О.С., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В :
12 грудня 2017 року позивач ОСОБА_1 (вул. Ціолковського, б. 6АДРЕСА_1, 84511) звернувся з позовною заявою до Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради (вул. Горбатова, б. 57, м. Бахмут, Донецька область, 84511) про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови йому як уповноваженому члену родини в призначенні щомісячної адресної грошової допомоги для внутрішньо переміщених осіб; зобов’язання відповідача здійснити виплату позивачу як уповноваженому члену родини щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, згідно Постанови Кабінету Міністрів України № 505 від 01 жовтня 2014 року «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», починаючи з 13 липня 2017 року.
В обгрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з січня 2015 року він перебуває на обліку як внутрішньо переміщена особа в управлінні праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради (далі за текстом – УПСЗН Бахмутської міської ради), про що отримав довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи № НОМЕР_1 від 05 січня 2015 року, дружина позивача ОСОБА_2 з липня 2015 року перебуває на обліку як внутрішньо переміщена особа в УПСЗН Бахмутської міської ради, про що отримала довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи № НОМЕР_2 від 13 липня 2017 року. 13 липня 2017 року позивач, як уповноважений представник сім’ї, звернувся до УПСЗН Бахмутської міської ради із заявою про призначення (відновлення) соціальних виплат – щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. Установою банку позивачу було відкрито поточний (картковий) рахунок для зарахування коштів. 17 липня 2017 року був складений акт, що підтверджує фактичну адресу мешкання. В зв’язку з відсутністю виплат, 13 жовтня 2017 року позивач звернувся до УПСЗН Бахмутської міської ради з заявою про надання рішення комісії з питань призначення соціальних виплат, стосовно його заяви, поданої 13 липня 2017 року. 24 листопада позивач отримав відповідь УПСЗН Бахмутської міської ради з витягом протоколу комісії № 56 від 18 липня 2017 року, де зазначено результат рішення «не призначати згідно п. 6 Постанови КМУ № 505 від 01 жовтня 2014 року». 29 листопада 2017 року позивач звернувся до УПСЗН Бахмутської міської ради з заявою с проханням переглянути рішення комісії, в зв’язку з тим, що воно суперечить діючому законодавству України. 06 грудня 2017 року позивач отримав відповідь УПСЗН Бахмутської міської ради, що рішення не може бути переглянуте в зв’язку з тим, що дружині позивача належить 1/3 частка житлового приміщення, розташованого в м. Вугледар Донецької області. Проте позивач не погоджується з таким рішенням, оскільки він та члени його сім’ї не мають у власності житлові приміщення розташовані за межами району проведення антитерористичної операції, при цьому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 року № 1275-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, до якого також включено і м. Вугледар (Вугледарська міська рада) Донецької області. Таким чином відмова в наданні щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг є протиправною.
Представник відповідача надіслав на адресу суду заперечення на адміністративний позов за вих. № 04вх.01-1244 від 27 грудня 2017 року, з яких вбачається, що позивач звернувся до УПСЗН Бахмутської міської ради за призначенням щомісячної адресної допомоги відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» із змінами (далі за текстом – Постанова КМУ № 505). Згідно п. 6 вказаної постанови щомісячна адресна грошова допомога не призначається у разі, коли: (будь-хто із членів сім’ї (крім сімей, до складу яких входять військовослужбовці з числа внутрішньо переміщених осіб, які захищають незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України та беруть безпосередню участь в антитерористичній операцій, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції) має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населенні пункти, на територіях яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населенні пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану), тобто позивачу допомога не призначена у зв’язку з тим, що його дружина ОСОБА_2 має за адресою: Донецька область, м. Вугледар, вул. Советська, 6/44 у власності 1/3 житлового приміщення. Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року № 1085 «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження» із змінами і доповненнями, місто Вугледар Донецької області не знаходиться на тимчасово окупованій території України, районі проведення антитерористичної операції або населеному пункті, що розташований на ліні зіткнення. Відповідно п. 3 Порядку, грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сім’ю. Згідно ч. 2 ст. 3 Сімейного кодексу України, сім’ю складають особи, які спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки. Подружжя вважається сім’єю і тоді, коли дружина та чоловік у зв’язку з навчанням, роботою, лікуванням, необхідністю догляду за батьками, дітьми та з інших поважних причин не проживають спільно. Пункт 6 Порядку регламентує, що грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто з членів сім’ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населенні пункти, що розташовані на лінії зіткнення. Відповідно до роз’яснень, наданих Міністерством соціальної політики України листом від 03 серпня 2016 року № 1641/5/75-16 внутрішньо переміщеним особам, які переміщуються в межах Донецької та Луганської областей, та на момент звернення за призначенням щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг мають у власності житлові приміщення, розташовані на підконтрольній території України грошова допомога не призначається. Таким чином, УПСЗН Бахмутської міської ради діяло в межах повноважень. Передбачених законодавством України, тому просить в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити у повному обсязі.
Ухвалою Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 28 грудня 2017 року, у відповідності до п. 10 Розділу VII Перехідних Положень Кодексу адміністративного судочинства України, ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України, прийнято рішення про подальший розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження.
З огляду на викладене, дослідивши матеріали справи, суд вважає позовну заяву ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії такою, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства (далі – КАС) України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У відповідності до вимог ст. 72 КАС України, Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
У відповідності з вимогами ч. 2 вищевказаної статті, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення покладається на відповідача.
Частиною 1 статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази,які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні.
Згідно статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставах, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є громадянином України, який постійно проживав за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2. Внаслідок проведенням антитерористичної операції у м. Донецьк Донецької області, постійними бойовими діями на території міста позивач покинув фактичне місце проживання у м. Донецьк та переїхав до м. Бахмут Донецької області.
Відповідно до довідки Управління соціального захисту населення Бахмутської міської ради від 05 січня 2015 року № НОМЕР_1, позивача взято на облік, як особу яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, тобто визнано внутрішньо переміщеною особою, фактичне місце проживання позивача визначено за адресою: АДРЕСА_2 (а.с. 5). За цією ж адресою разом з позивачем визначено і фактичне місце проживання його дружини ОСОБА_2, що також підтверджується довідкою УПСЗН Бахмутської міської ради від 13 липня 2017 року № НОМЕР_2 (а.с. 6).
Позивач 13 липня 2017 року звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради із заявою про призначення (відновлення) соціальних виплат – щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Лише на запит позивача від 13 жовтня 2017 року (а.с. 7) начальником УПСЗН Бахмутської міської ради листом від 22 листопада 2017 року за № 12/Ж-872 надано позивачу витяг з протоколу комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, які мешкають на території м. Бахмут від 18 липня 2017 року № 56 (а.с. 8).
Згідно витягу з протоколу засідання комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, які мешкають на території міста Бахмут від 18 липня 2017 року № 56 ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_4, фактично проживаючих за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_5 прийнято рішення не призначати щомісячну адресну допомогу згідно п. 6 Постанови КМУ від 01 жовтня 2014 року № 505 (а.с. 9).
Відповідно до листа УПСЗН Бахмутської міської ради від 05 грудня 2017 року за № вх.Ж-940 ОСОБА_1 повідомлено, що щомісячна адресна допомога йому не призначена у зв’язку з тим, що його дружина ОСОБА_2 має за адресою: Донецька область, м. Вугледар, вул. Советська, 6/44 у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населенні пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населенні пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану. Акт технічного стану про те, що житлове приміщення за адресою: Донецька область, м. Вугледар, вул. Советська, 6/44, зруйновано або стало непридатним для проживання позивачем не надано, питання щодо призначення йому щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам прийнято відповідно до діючого законодавства (а.с. 11).
У відповідності до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Згідно ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505 (далі Порядок № 505), у пункті 2 якого визначено, що грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад, з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
Відповідно до пункту 5 Порядку № 505 надання щомісячної адресної допомоги, для отримання грошової допомоги уповноважений представник сім'ї звертається до уповноваженого органу за фактичним місцем проживання (перебування) з відповідною заявою та пред'являє паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу, та довідки всіх членів сім'ї про взяття на облік осіб, які переміщуються. До заяви додається копія свідоцтва про одруження, копії свідоцтв про народження дітей та письмова згода довільної форми про виплату грошової допомоги уповноваженому представнику сім'ї від інших членів сім'ї та згода на обробку персональних даних.
Пунктом 6 Порядку № 505 (в редакції чинній у спірний період) встановлено, що грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто із членів сім’ї (крім сімей, до складу яких входять військовослужбовці з числа внутрішньо переміщених осіб, які захищають незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України та беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції) має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану
Відповідач вважає, що у відповідності до наведеної норми позивач не має права на отримання адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, оскільки його дружина ОСОБА_2 має у власності 1/3 частину житлового приміщення за адресою: Донецька область, м. Вугледар, вул. Советська, 6/44, який не включений до Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, який затверджено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 року № 1085-р.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02 вересня 2014 року № 1669-VII (надалі Закон № 1669) територія проведення антитерористичної операції – територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014.
На виконання Закону № 1669 розпорядженнями Кабінету Міністрів України № 1053-р від 30 жовтня 2014 року та від 02 грудня 2015 року № 1275-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція, до якого включено, зокрема Донецька область, м. Вугледар (Вугледарська міська рада).
Крім того, статтею 1 Закону України «Про боротьбу із тероризмом» від 20 березня 2003 року № 638-IV, передбачено, що район проведення антитерористичної операції - визначені керівництвом антитерористичної операції ділянки місцевості або акваторії, транспортні засоби, будівлі, споруди, приміщення та території чи акваторії, що прилягають до них і в межах яких проводиться зазначена операція.
Наказом керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України № 33/6/а від 7 жовтня 2014 року «Про визначення районів проведення антитерористичної операції та термінів її проведення» (чинний на теперішній час) районами проведення АТО визначені Донецька та Луганська області (без виключень).
Відповідачем не доведено суду та не надано належних та допустимих доказів, що дружина позивача має у власності 1/3 частини квартири розташованої за адресою: АДРЕСА_3, яка знаходиться на території проведення антитерористичної операції, а тому суд дістається висновку про відсутність правових підстав для відмови позивачеві у виплаті щомісячної адресної допомоги.
При цьому, відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб’єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.
Враховуючи, що позивач просить лише визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради щодо відмови йому, як уповноваженому члену родини, в призначенні щомісячної адресної грошової допомоги для внутрішньо переміщених осіб, суд вважає можливим з метою захисту прав та інтересів позивача та поновлення його прав вийти за межі заявлених позовних вимог та скасувати рішення комісії Бахмутської міської ради з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, які мешкають на території міста Бахмут від 18 липня 2017 року № 56 про відмову у призначенні ОСОБА_1 щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг на підставі п. 6 Постанови Кабінету України № 505 від 01 жовтня 2014 року «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг».
Відповідно до ст. 139 КАС України суд вважає необхідним стягнути з Управління соціального захисту населення Бахмутської міської ради на користь позивача ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 640,00 грн.
На підставі викладеного та керуючись статтями 2, 6, 7-9, 12, 77, 121, 139, 263, 371, 242-246, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
Задовольнити адміністративний позов ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, проживаючого за адресою: 84500, АДРЕСА_4, до Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради, місцезнаходження якого: 84500, Донецька область, м. Бахмут, вул. Горбатова, буд. 57, ЄДРПОУ ?25953178, про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії
Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради щодо відмови ОСОБА_1, як уповноваженому члену родини, в призначенні щомісячної адресної грошової допомоги для внутрішньо переміщених осіб.
Скасувати рішення комісії Бахмутської міської ради з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, які мешкають на території міста Бахмут від 18 липня 2017 року № 56 про відмову у призначенні ОСОБА_1 щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг на підставі п. 6 Постанови Кабінету України № 505 від 01 жовтня 2014 року «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг».
Зобов’язати Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради здійснити виплату ОСОБА_1, як уповноваженому члену родини, щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, згідно Постанови Кабінету Міністрів України № 505 від 01 жовтня 2014 року «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», починаючи з 13 липня 2017 року.
Стягнути з Управління соціального захисту населення Бахмутської міської ради Донецької області (ЄДРПОУ 25953178) на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань судовий збір у розмірі 640 (шістсот сорок) грн. 00 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається через Артемівський міськрайонний суд Донецької області до Донецького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня отримання копії рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.С. Конопленко