Рішення № 71411337, 02.01.2018, Коростенський міськрайонний суд Житомирської області

Дата ухвалення
02.01.2018
Номер справи
279/4485/17
Номер документу
71411337
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Коростенський міськрайонний суд Житомирської області

Справа № 279/4485/17

РІШЕННЯ

іменем України

02 січня 2018 року Коростенський міськрайонний суд Житомирської області

у складі головуючого судді Коренюка В.П., із секретарем Подвисоцькою Т.В., розглядаючи у письмовому провадженні в приміщенні суду у м.Коростені Житомирської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Коростенського об'єданого управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними та зобов'язання призначити пенсію, -

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом в якому зазначив, що має статус громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю 4 категорії. Звернувшись 20 жовтня 2017 року до відповідача з заявою про призначення пенсії на підставі ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Рішенням комісії Коростенського об'єданого управління Пенсійного фонду України в Житомирській області№ 31 від 27 жлвтня 2017 року ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії за віком відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з тієї підстави, що його посвідчення видане Коростенською районною державною адміністрацією, а не Житомирською обласною державною адміністрацією. Вважає таку відмову відповідача незаконною, тому просить визнати дії Коростенського об'єданого управління Пенсійного фонду України в Житомирській області по відмові у призначенні пенсії на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку протиправними; зобов'язати призначити пенсію зі зменшенням пенсійного віку, відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 20 жовтня 2017 року, а також стягнути з Державного бюджету України сплачений судовий збір у розмірі 640 грн.

Згідно з п.10) ч. 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, який набув чинності 15 грудня 2017 року, справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Таким чином, суд продовжує розгляд справи згідно Кодексу адміністративного судочинства України, який набрав чинності 15 грудня 2017 року.

В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з'явився, повідомлений належним чином про дату, час та місце розгляду справи. Подав до суду заяву про розгляд справи без його участі, позов просив задовольнити.

Коростенським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області до суду подане письмове заперечення, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1

Дослідивши матеріали справи суд дійшов висновку про наступне.

Позивач ОСОБА_1 має статус статус громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю 4 категорії, що підтверджується посвідченням серії В-1 № 345015.

За наявності вказаного статусу позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення пільгової пенсії, відповідно до ч.2 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Так, згідно з ч.2 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" початково на 2 роки та додатково на 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років .

З листа відповідача №8941/02 від 1 листопада 2017 року вбачається, що рішенням комісії з питань, пов'язаних з призначенням (перерахуном) та виплатою пенсій № 31 від 27 жовтня 2017 року ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії за віком відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з тієї підстави, що його посвідчення видане Коростенською районною державною адміністрацією а не Житомирською обласною державною адміністрацією.

Позивачем на підтвердження факту проживання та роботи у зоні посиленого радіологічного контролю подано довідку № 1230 від 8 серпня 2016 року, видану ПП "Коростенський житловий сервіс № 5", довідку № 14 від 29 вересня 2017 року, довідку № 1213 від 8 серпня 2016 року та копію трудової книжки. Вказані документи підтверджують право позивача на отримання пенсії на підставіч.2 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення чоловіками 60 років, жінками 55 років та наявності страхового стажу не менше 5 років.

Частиною 1 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, зокрема, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Згідно зі ст.15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" підставою для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях.

Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.

Положення ч.3 ст.65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачає, що посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.

З огляду на вищезазначені норми Закону, єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".

Позивач ОСОБА_1 має посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи, статусу потерпілого від наслідків аварії на ЧАЄС 4 категорії не позбавлений. Зокрема, посвідчення, яке наявне у ОСОБА_1 на підтвердження вказаного статусу, компетентними органами недійсним не визнавалось, тому посилання відповідача на те, що посвідчення є недійсним не має правового значення.

Згідно ч. 1ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до вимог ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

З урахуванням наведеного, суд вважає, що дії відповідача щодо непризначення ОСОБА_1 з 20 жовтня 2017 року пенсії за віком є протиправними, а позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

ОСОБА_1 поніс документально підтверджені судові витрати по оплаті судового збору, що підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (а.с.1).

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 5, 8, 9, 77, 90, 241, 242, 244 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, Законом України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи",-

ухвалив:

Позов ОСОБА_1 - задовольнити.

Визнати дії Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 пільгової пенсії відповідно до ч.2 ст.55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"- протиправними.

Зобов'язати Коростенське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити ОСОБА_1 пенсію зі зменшенням пенсійного віку відповідно до ч.2 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 20 жовтня 2017 року.

Стягнути з Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, за рахунок бюджетних асигнувань, на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у розмірі 640 (шістсот сорок) гривень 00 коп.

Рішення набирає законної сили через 30 днів після проголошення, якщо не буде подано апеляційну скаргу.

Рішення суду може бути оскаржено безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 2 січня 2017 року.

Сторони:

Позивач - ОСОБА_1, місце проживання - АДРЕСА_1.

Відповідач - Коростенське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, місцезнаходження - 11501 Житомирська обл м.Коростень вул.Грушевського, 16/1.

Суддя Коростенського міськрайонного суду

Житомирської області ОСОБА_2