Рішення № 71410168, 03.01.2018, Варвинський районний суд Чернігівської області

Дата ухвалення
03.01.2018
Номер справи
731/579/17
Номер документу
71410168
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №731/579/17

Провадження №2-а/731/5/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 січня 2018 року Варвинський районний суд Чернігівської області в складі

судді МОЦЬОРА О.В.,

з участю секретаря Трохименко Т.І.,

розглянувши у порядку письмового провадження позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання здійснити перерахунок та виплату пенсії як пенсіонеру органів внутрішніх справ, -

В С Т А Н О В И В:

08 грудня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо непроведення йому перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно з Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900-VIII від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції»;

- зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити йому з 01 січня 2016 року перерахунок та виплату пенсії як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900-VIII від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» без обмеження граничного розміру виплат;

- встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов’язання Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області подати у 30-денний стирок з моменту набрання рішення законної сили звіт про виконання рішення суду ( ст. 267 КАС України);

- стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на його користь сплачений судовий збір.

Ухвалою Варвинського районного суду Чернігівської області від 13 грудня 2017 року було відкрито скорочене провадження по даній справі.

29 грудня 2017 року до суду надійшов відзив відповідача на позовну заяву, в якому відповідач проти задоволення позову заперечував, посилаючись на відсутність бюджетного забезпечення з боку держави на виплату пенсій та пропуск строку позовної давності. Крім того, відповідач зазначив, що позовна вимога про виплату пенсії позивача без обмеження її граничного розміру не підлягає розгляду, оскільки на даний час перерахунок пенсії позивачу не проведений, а тому неможливо визначити чи буде розмір пенсії обмежений в майбутньому.

Зважаючи на внесені 15 грудня 2017 року зміни до КАС України, суд проводить розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження без виклику сторін з врахуванням вимог ст. 263 КАС України.

Судом встановлено та вбачається з матеріалів справи, що позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ України і йому призначена та виплачується пенсія відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб’єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Згідно пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (надалі - Порядок № 45), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв’язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» внесено зміни та підвищено грошове забезпечення поліцейських.

Відповідно до абзацу другого пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» зі змінами, внесеними Законом України від 23 грудня 2015 року №900-VIII, за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Статтею 102 Закону України «Про Національну поліцію» закріплено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Законом України №900-VIII від 23 грудня 2015 року статтю 63 Закону №2262-ХІІ доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Враховуючи, що саме Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановлено грошове забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, таке збільшення є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача як колишнього працівника міліції.

Слід також зауважити, що на день набрання чинності Законом №900-VIII постанова Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 діяла і є чинною на день розгляду справи по суті.

Крім того, Конституційний Суд України в Рішенні від 6 липня 1999 року N 8-рп/99 у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України «Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист» (справа про ветеранів органів внутрішніх справ) прямо зазначив, що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей, що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або у відставку.

На підставі зазначеного в пункті 2 Порядку №45 рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв’язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п’ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Аналогічно і в п. 24 Порядку №45 подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 p. N 3-1, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов’язані у п’ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв’язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Міністерство внутрішніх справ на виконання п.2 Порядку №45 проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», надіслало до Пенсійного фонду України лист, зазначивши, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу ОВС проводиться з урахуванням грошового забезпечення, установленого для поліцейських згідно з постановою КМУ від 11 листопада 2015 року № 988.

В свою чергу, на виконання постанови КМУ від 13 лютого 2008 року № 45 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області було підготовлено та надано ліквідаційній комісії УМВС в Чернігівській області списки осіб, які мають право на перерахунок пенсії.

Згідно п.4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Головним управлінням було отримано від ліквідаційної комісії УМВС України в Чернігівській області довідку стосовно позивача для проведення перерахунку пенсії, що підтверджується відповідачем у відзиві на позов.

Відповідач листом №3433/03/К-12 від 24 листопада 2017 року відмовив ОСОБА_1 в перерахунку, посилаючись на відсутність коштів і зазначаючи, що перерахунок буде проведений після надання додаткових коштів з Державного бюджету України.

Згідно з ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Окрім того, зміст принципу офіційного з’ясування всіх обставин у справі, що передбачений ч. 4 ст. 9 КАС України, зобов’язує адміністративний суд до активної ролі у судовому засіданні, в тому числі і до виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

Згідно приписів ч. 3 ст. 51 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» якщо перерахунок пенсії не проведений з вини органів Пенсійного фону України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, то перерахунок та виплата провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Отже, суд приходить до висновку, що у відповідності до ч. 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій у зв’язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв’язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

У Рішенні Конституційного Суду України від 09 лютого 1999 року № 1-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Зворотна дія нормативно-правового акта у часі - це дія нового нормативно-правового акта, яка поширюється на факти та відносини, що мали місце до набуття ним чинності.

На день набрання чинності Законом № 900 Постанова № 988 діяла і є чинною.

З огляду на це суд доходить висновку, що через несвоєчасне направлення відповідної довідки та непроведення відповідачем перерахунку пенсії, особа не може бути позбавлена права на перерахунок з моменту виникнення таких підстав.

З урахуванням вищевикладеного, з метою дотримання балансу приватних та публічних інтересів у межах спірних правовідносин належним способом відновлення порушеного права ОСОБА_1 буде зобов’язання Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01 січня 2016 року з урахуванням отриманої довідки № 101/8915 від 05 травня 2017 року.

Проте відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правих відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень. Оскільки перерахунок пенсії позивачу не проведений і на час розгляду справи немає жодних підстав вважати, що відповідач при проведенні перерахунку буде застосовувати обмеження максимального розміру пенсії, то позовна вимога про здійснення перерахунку та виплати пенсії без обмеження граничного розміру виплат є передчасною, а тому не підлягає задоволенню.

Зважаючи на зміну підсудності справ даної категорії, право, а не обов’язок суду встановлювати судовий контроль за виконанням рішення, відсутність будь-яких доказів на підтвердження обґрунтованих побоювань щодо невиконання рішення суду, суд не вважає за необхідне встановлювати судовий контроль за виконанням даного рішення.

Керуючись ст.ст. 9, 77, 122, 246, 257-263, 295, п.п. 15.5 п. 15 Розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України, суд -

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання здійснити перерахунок та виплату пенсії як пенсіонеру органів внутрішніх справ задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо непроведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно з Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900-VIII від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».

Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (юридична адреса: 14005, Чернігівська область, місто Чернігів, вул. П’ятницька, буд. 83-А, ЄДРПОУ 21390940) провести ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1, який зареєстрований за адресою: 17620, Чернігівська область, Варвинський район, с. Журавка, вул. Першотравнева, буд. 27) перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900-VIII від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», починаючи з 01 січня 2016 року на підставі довідки Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області № 101/8915 від 05 травня 2017 року з врахуванням проведених виплат.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору за подання позову в розмірі 640 (шістсот сорок) гривень.

До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Київського апеляційного адміністративного суду через Варвинський районний суд Чернігівської області.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя МОЦЬОР О.В.