
Справа № 761/523/17
Провадження № 2-а/761/177/2017
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 жовтня 2017 року Шевченківський районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді: Волошин В. О.
при секретарі: Савенко О.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
в с т а н о в и в :
В грудні 2016р. позивач ОСОБА_1 звернувся до Шевченківського районного суду м. Києва з вказаним адміністративним позовом до відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, в якому просив суд:
- визнати дії відповідача щодо неврахування грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні при обчисленні розміру пенсії з 11 серпня 2006 р., виходячи із розміру грошового забезпечення за 24 місяців перед звільненням зі служби протиправними;
- зобов'язати відповідача вчинити дії щодо призначення та виплати пенсії починаючи з 11 серпня 2006р. шляхом включення до складу грошового забезпечення позивача за 24 місяці перед звільненням зі служби, з розміру якого обчислюється пенсія: грошову допомогу на оздоровлення за 2004-2006рр. - 5547,67 грн., матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань за 2004-2006рр. у розмірі 1702,5 грн., індексацію за 2005р. - 479,03 грн., одноразову допомогу при звільненні - 25095,88 грн. там провести доплату різниці між фактично отриманим та перерахованим розміром пенсійних виплат.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовував тим, що його було звільнено з військової служби наказом Міністра оборони України (по особовому складу) від 17 липня 2006р. № 376 в запас та йому було призначено пенсію з 11 серпня 2006р., однак відповідачем не включено до складу грошового забезпечення, з якого призначається пенсія суму матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації грошового забезпечення, одноразової грошової допомоги при звільненні. Заяву позивача від 24 листопада 2016р. про перерахунок пенсії залишено без задоволення, а тому позивач вимушений був звернутись до суд з вказаним позовом для захисту своїх прав.
Ухвалою Шевченківського районного суду м. Києва від 18 жовтня 2017р. позов залишено без розгляду в частині вимог за період часу з 11 серпня 2006р. до 26 червня 2016р. включно.
До судового засідання представником позивача через канцелярію суду було подано заяву про слухання справи у відсутність позивача та його представника, у якій останній просив задовольнити позов в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засіданні не прибув, про день та час розгляду справи повідомлявся належним чином, що відповідно до положень ст. 128 КАС України не є перешкодою для розгляду справи по суті, подав до суду клопотання про зупинення провадження по справі.
Суд, розглянувши подані сторонами документи, повно і всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи і це встановлено судом, позивача відповідно до наказу Міністра оборони України (по особовому складу) від 17 липня 2006р. № 376 було звільнено з військової службі у запас та виключено зі списків особового складу військової частини згідно з наказом директора Департаменту економічної та господарської діяльності Міністерства оборони України від 10 серпня 2006р. № 57.
Позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію відповідно до положень Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» з 11 серпня 2006р.
Згідно ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992р. № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей» пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007р. № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно з п. 1.2 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністра оборони України від 11 червня 2008р. № 260 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 липня 2008р. за № 638/15329), до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (№ 2011-ХІІ) гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (ч. 1 ст. 10-1 цього Закону).
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені Постановою № 1294 та Інструкцією № 260.
Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Так, одноразова грошова допомога при звільненні передбачена ст. 15 Закону № 2011-ХІІ. При звільненні з військової служби мені була виплачена одноразову грошову допомогу в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби (п. 38.1 Інструкції № 260).
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України визначає Закон України № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення», згідно зі ст. 1 якого індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Таким чином, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Верховний Суд України в постанові від 10 березня 2015р. по справі 21-70а15 зробив висновок про те, що чинні норми матеріального права дають підстави вважати, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія», який в силу положень ст. 244-2 КАС України є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовуються у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.
Відповідно до архівної довідки виданої Галузевим державним архівом Міністерства оборони України від 10 листопада 2016р. № 179/1/11591 про нараховану грошову допомогу у разі звільнення, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та індексацію за 24 місяці перед звільненням з військової служби.
Розмір одноразових видів грошового забезпечення складає:
- грошова допомога на оздоровлення за 2004 та 2006 роки - 5 547,67 грн.;
- матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань за 2004 та 2006 роки - 1 702,5 грн.;
- індексація за 2005 рік - 479,03 грн.;
- одноразова грошова допомога при звільненні - 25 095,88 грн. (50% місячного грошового забезпечення за 2004 та 2006 роки).
Як зазначає позивач, в його пенсійній справі немає даних щодо отриманих ним за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, не враховано індексацію та одноразову грошову допомогу при звільненні, тому обрахунок пенсії є неповним.
Згідно ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Відповідач не надав докази, які б свідчили про здійснення перерахунку пенсії позивачу в порядку, встановленому ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» зважаючи на подання документів, які дають право на здійснення такого перерахунку.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку, що заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 94 КАС України, а також враховуючи положення п. 18) ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», слід стягнути за рахунок Державного бюджету України на користь позивача судовий збір у розмірі у розмірі 551,2 грн.
Керуючись ст.ст. 8, 10, 11, 13, 17-19, 69-72, 86, 94, 99, 100, 104, 128, 158-163, 167, 185, 186, 254 КАС України; ст. ст. 3, 19, 22, 58 Конституції України; ст. ст. 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», суд, -
п о с т а н о в и в :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо не включення грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації грошового забезпечення, одноразової грошової допомоги при звільненні до грошового забезпечення за 24 місяці перед звільненням зі служби при обчисленні пенсії ОСОБА_1 з 27 червня 2016р. протиправними.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії починаючи з 27 червня 2016р., виходячи з грошового забезпечення з якого сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення - 5547 /п'ять тисяч п'ятсот сорок сім/ грн. 67 коп., матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань - 1702 /одна тисяча сімсот дві/ грн. 50 коп., індексації - 479 /чотириста сімдесят дев'ять/ грн. 03 коп., одноразової грошової допомога при звільненні - 25095 /двадцять п'ять тисяч дев'яносто п'ять/ грн. 88 коп. у відповідності до архівної довідки виданої Галузевим державним архівом Міністерства оборони України від 10 листопада 2016р. №179/1/11591 з урахуванням виплат, які здійснювались ОСОБА_1 в цей період.
Стягнути за рахунок Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 551 /п'ятсот п'ятдесят одна/ грн. 20 коп.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Шевченківський районний суд м. Києва шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України.
У разі подання апеляційної скарги постанова суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили постановою суду за наслідками апеляційного провадження.
Суддя: