Постанова № 71401339, 10.11.2017, Солом'янський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
10.11.2017
Номер справи
760/18634/16-а
Номер документу
71401339
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 760/18634/16-а

№2-а/760/229/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 листопада 2017 року Солом'янський районний суд м.Києва в складі:

головуючого судді - Кушнір С.І.

при секретарі - Гаєвській С.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Головного управління Національної поліції у м.Києві, Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в м.Києві про визнання дій протиправними та зобов»язання вчинити дії

В С Т А Н О В И В :

У листопаді 2016 року позивач звернувся до суду з позовом до Міністерства внутрішніх справ України, Головного управління Національної поліції у м.Києві про визнання протиправними дій щодо відмови у виплаті одноразової грошової допомоги та просив зобов»язати Міністерство внутрішніх справ України прийняти рішення про призначення одноразової грошової допомоги позивачу в зв»язку з встановленням інвалідності 3 групи у розмірі 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності та виплатити призначену одноразову грошову допомогу через Головне управління МВС України в м.Києві.

Позовні вимоги вмотивовані тим, що позивач з 07.09.2015 був звільнений у запас з органів внутрішніх справ за п. 64 «б» (через хворобу) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ.

Відповідно до свідоцтва про хворобу № 128 у позивача виявлено ряд захворювань, а п.12 «Діагноз і постанова військово-лікарської комісії про причинний зв»язок захворювання (поранення, контузії, травми, каліцтва)» визначено причини захворювань: пов»язане з захистом Батьківщини та пов»язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ. За постановою Військово-лікарської комісії ЦГ МВС України позивач непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час.

Позивачу була встановлена IIІ групи інвалідності з 12.10.2015 року.

Позивач звернувся до Головного управління Національної поліції у м.Києві, з вимогою про виплату одноразової грошової допомоги. Листом від 25.08.2016 року позивачу повідомлено, що матеріали на виплату одноразової грошової допомоги, які були направлені на затвердження до МВС України, повернути без права на виплату, в зв»язку з невідповідністю вимогам чинного законодавства. Згодом був отриманий лист і від відповідача ГУМВС України в м.Києві.

Оскільки позивачу не виплачено одноразову грошову допомогу, то він вернувся з цим позовом до суду.

Ухвалою суду від 22.12.2016 року за клопотання представника позивача до участі в справі в якості співвідповідача залучено Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в м.Києві.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримала та просила задовольнити.

Представник відповідача МВС України надав письмові заперечення проти позову в яких зазначив, що відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 р. № 850 працівник міліції подає за місцем служби документи, визначені п.7 Порядку. МВС в місячний строк після надходження документів приймає рішення про призначення або про відмову в призначенні грошової допомоги і надсилає його керівникові органу внутрішніх справ, у якому проходив службу працівник міліції для видання наказу про виплату такої допомоги, або для письмового повідомлення осіб із зазначенням мотивів відмови. Фінансування виплати одноразової грошової допомоги колишнім працівникам міліції забезпечується через Національну поліцію за рахунок видатків, затверджених для Національної поліції України.

Представник відповідачів Головного управління Національної поліції у м.Києві, Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в м.Києві заперечував проти позову та зазначив, що орган внутрішніх справ в якому позивач проходив службу - Управління МВС України на південно-західній залізниці перебуває в стані припинення своєї діяльності. Повноваження щодо призначення одноразової грошової допомоги передані до ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в м.Києві, яка в свою чергу подала пакет документів до МВС України для затвердження виплати допомоги позивачу. МВС України відмовило в виплаті одноразової грошової допомоги, оскільки формулювання причин інвалідності від захворювання пов»язаного із захистом Батьківщини, як підства для виплати одноразової допомоги у Законі «Про міліцію» та Постанові КМУ № 850 від 21.10.2015 року відсутнє.

Заслухавши пояснення представників сторнін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, надані сторонами, суд приходить до наступних висновків.

В судовому засіданні встановлено, що позивач ОСОБА_1 проходив службу в Управлінні МВС України на південно-західній залізниці.

Наказом № 81 о/с від 02.09.2015 року був звільнений у запас з органів внутрішніх справ з 07.09.2015 за п. 64 «б» (через хворобу) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ.

Відповідно до свідоцтва про хворобу № 128 у позивача виявлено ряд захворювань, а п.12 «Діагноз і постанова військово-лікарської комісії про причинний зв»язок захворювання (поранення, контузії, травми, каліцтва)» визначено причини захворювань: пов»язане з захистом Батьківщини та пов»язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ.

Відповідно до виписки з акту огляду медико-соціальної експертної комісії ОСОБА_1 встановлено 3 групу інвалідності з 12.10.2015 року, захворювання пов»язане з захистоми Батьківщини.

Головним управління МВС України в місті Києві надано висновок про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про міліцію» та надіслано до МВС України.

Листом від 19.08.2016 року Департаментом фінансово-облікової політики МВС України повернуто матеріали на призначення одноразової допомоги ОСОБА_1 у зв»язку з невідповідністю чинному законодавству. В листі зазначено, що постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року №850 затверджено Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції (далі - Порядок №850), в якому передбачено виплату одноразової грошової допомоги в разі встановлення захворювань із проходженням служби в органах внутрішніх справ чи поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяних працівнику міліції під час виконання ним службових обов»язків. Формулювання причин інвалідності від захворювання, пов»язаного із захистом Батьківщини, як підстава для виплати одноразової грошової допомоги, не передбачено.

04.07.2016 року позивач звернувся до Головного управління Національної поліції у м.Києві з заявою про виплату одноразової грошової допомоги.

Листом від 16.11.2016 року Головне управління Національної поліції у м.Києві повідомило позивача, що оформлення та призначення одноразової допомоги проводиться ліквідаційною комісією ГУ МВС України.

23.11.2016 року позивач звернувся до ліквідаційної комісії ГУ МВС України з заявою про виплату одноразової грошової допомоги.

Листом від 29.11.2016 року Головне управління МВС України в місті Києві повідомило позивачу, що матеріали на виплату одноразової допомоги повернуті МВС України у зв»язку з невідповідністю вимогам чинного законодавства.

Відповідно до ст. 23 Закону України «Про міліцію» у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності I групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.

На виконання зазначеної статті постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року №850 затверджено Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції (далі - Порядок №850).

Відповідно до п. 3 Порядку №850 грошова допомога призначається і виплачується у разі, зокрема, установлення працівникові міліції інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, у розмірі 150-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності ІII групи.

Днем виникнення права на отримання грошової допомоги, є у разі встановлення працівнику міліції інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності, - дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.

Пунктами 7 - 9 Порядку №850 визначено, що працівник міліції, якому призначається грошова допомога у разі встановлення інвалідності чи часткової втрати працездатності без установлення інвалідності, подає за місцем служби такі документи: заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності за формою згідно з додатком до цих Порядку та умов; довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).

Керівник органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, подає МВС в 15-денний строк з дня реєстрації документи, зазначені в пунктах 6 або 7 цих Порядку та умов, висновок щодо виплати грошової допомоги. МВС в місячний строк після надходження зазначених у пункті 8 цих Порядку та умов документів приймає рішення про призначення або у випадках, передбачених пунктом 14 цих Порядку та умов, про відмову в призначенні грошової допомоги і надсилає його разом із зазначеними документами керівникові органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, для видання наказу про виплату такої допомоги, або у разі відмови - для письмового повідомлення осіб із зазначенням мотивів відмови.

Позивачем було подано до відповідача необхідний пакет документів для вирішення питання про призначення грошової допомоги.

Однак, відповідачем МВС України протиправно не здійснено розгляд заяви позивача по суті, а саме не вирішено питання про призначення або відмови у призначенні такої допомоги.

За таких обставин є передчасними вимоги позивача про визнання протиправною відмови у призначенні і виплаті одноразової грошової допомоги, оскільки такої відмови з боку відповідача не було.

При цьому, повноваження з вирішення питання щодо призначення допомоги є дискреційними та належать до виключної компетенції відповідача МВС України. Адміністративний суд у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, виконуючи завдання адміністративного судочинства щодо перевірки відповідності їх прийняття (вчинення), передбаченим частиною 3статті 2 КАС України критеріям, не втручається та не може втручатися у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за такими критеріями.

Разом з тим, враховуючи положення ч. 2 ст. 11 та ч. 1 ст. 195 КАС України, для повного захисту прав позивача, суд вважає необхідним для належного відновлення порушених прав позивача зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України повторно розглянути заяву та додані документи позивача про призначення йому одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням 3 групи інвалідності, відповідно до ст. 23 Закону України «Про міліцію» та прийняти вмотивоване рішення (щодо призначення такої допомоги або щодо відмови у її призначенні).

Керуючись ст.ст. 160, 183-2, 195, 197, 198, 200, 201, 205, 207, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Головного управління Національної поліції у м.Києві, Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в м.Києві про визнання дій протиправними та зобов»язання вчинити дії задовольнити частково.

Зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України повторно розглянути заяву та додані документи ОСОБА_1 про призначення йому одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням 3 групи інвалідності, відповідно до ст. 23 Закону України «Про міліцію» та прийняти вмотивоване рішення (щодо призначення такої допомоги або щодо відмови у її призначенні).

В решті позову відмовити.

Постанову може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги до Київського апеляційного адміністративного суду через районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня її проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення постанови, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Постанова суду набирає законної сили післяз акінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя Кушнір С.І.