Постанова № 71398845, 11.12.2017, Києво-Святошинський районний суд Київської області

Дата ухвалення
11.12.2017
Номер справи
369/7755/17
Номер документу
71398845
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 369/7755/17

Провадження № 2-а/369/251/17

ПОСТАНОВА

іменем України

11.12.2017 року Києво-Святошинський районний суд Київської області в складі

головуючої судді Дубас Т.В.,

при секретарі Яцевич В.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві в порядку письмового провадження, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ходосівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області, третя особа: ОСОБА_3 про скасування рішень сільської ради та зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до Києво-Святошинського районного суду Київської області в порядку адміністративного судочинства з даним позовом, мотивуючи його тим, що 22 червня 2017 року рішенням 25 сесії 7 скликання Ходосівської сільської ради № 272/2 розглянувши заяву ОСОБА_1, про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у приватну власність площею 0,035 га по АДРЕСА_2 для ведення особистого селянського господарства громадянину відмовлено у задоволенні поданої заяви у зв'язку із тим, що відносно місця розташування зазначеної земельної ділянки Ходосівською сільською радою надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у приватну власність площею 0,1052 га гр. ОСОБА_3.

11 квітня 2017 року рішенням 22 сесії 7 скликання Ходосівської сільської ради № 235/2 надано дозвіл гр. ОСОБА_3 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у приватну власність площею 0,1052 га по АДРЕСА_2 для ведення особистого селянського господарства.

ОСОБА_1 вважає вищевказані рішення незаконними та таким, що грубо порушують його права у зв'язку із нижчевикладеним.

Слід зазначити, що спірна земельна ділянка площею 0.1052 га по АДРЕСА_2 вже неодноразово була предметом спору, спір щодо якої неодноразово розглядався в Києво-Святошинському районному суді Київської області.

Ще на початку 2013 року Позивач звертався до Києво-Святошинського районного суду Київської області з позовом до ОСОБА_3 та ОСОБА_4 про визнання незаконним та скасування рішення сільської ради, визнання незаконним державного Акт на право власності на земельну ділянку.

Рішенням Апеляційного суду Київської області від 12.01.15 рішення Києво- Святошинського районного суду від 29.09.14 скасовано та ухвалено нове рішення про задоволення позовних вимог.

Судом скасовано рішення Ходосівської сільської ради від 06.05.1998 №7/4 Про передачу земельної ділянки в приватну власність, яка знаходиться по вул. Набережна 69 в с. Ходоеівка площею 0.20 га для обслуговування житлового будинку га господарських споруд та 0,1052 га для ведення підсобного господарства, що вже є предметом даною спору.

Задовольняючи Позов ОСОБА_1 (Позивача) суд Апеляційної інстанції виходив з того, то 14 серпня 1996 року Державним нотаріусом Першої Київської обласної нотаріальної контори ОСОБА_3 було видано свідоцтво про право на спадщину за законом на житловий будинок по АДРЕСА_1 що належав померлому ОСОБА_1 та неповнолітніх на той час дітей - ОСОБА_1 та ОСОБА_4, в рівних частках кожному.

На підставі рішення Ходосівської сільської ради на імя ОСОБА_3 було видано державний Акт на земельну ділянку площею 0,3043 га, передано для будівнитва та обслуговування житлових будівель та споруд 0,191 га, а для ведення особистого підсобного господарства - 0,1052 га.

Судом Апеляційної інстанції визнано недійсним та скасовано рішення Ходосівської сільської ради від 06.05.1998 № 7/4 Про передачу земельної ділянку в приватну власність, яка знаходиться по вул. Набережна 69 в с. Ходосівка площею 0,20 га для обслуговування житлового будинку та господарських споруд та 0,1052 га для ведення підсобного господарства.

Після винесення судового рішення позивач звернувся до Ходосівської сільської ради із заявою про надання дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у приватну власність площею 0.035 га ( в межах своїх прав) тобто 1/3 частини земельної ділянки 0,1052 га, що має бути надана позивачу згідно із законом.

Однак, як вже було зазначено вище 22 червня 2017 року у задоволенні заяви Позивача на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,035 га було відмовлено на підставі того, що рішенням № 235/2 від 11 квітня 2017 року надано дозвіл ОСОБА_3 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,1052 га, що вже в котрий раз грубо порушило права позивача на отримання 1/3 частини земельної ділянки 0,1052 га, що свого часу належала його батьку.

Тому позивач просив визнати незаконними та скасувати рішення 22 сесії 7 скликання Ходосівської сільської ради №235/2 надано дозвіл гр. ОСОБА_3 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у приватну власність площею 0,1052 га по АДРЕСА_2 для ведення особистого селянського господарства. Зобов'язати Ходосівську сільську раду розглянути на засіданні сесії, заяви ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,035 га по АДРЕСА_2 для ведення особистого селянського господарства в порядку та строки, передбачені Земельним кодексом України. Стягнути з бюджету Ходосівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 640 грн.

Представник позивача направив до суду клопотання згідно якого просив розгляд справи проводити без його участі та участі позивача. Вимоги позову просив задоволити у повному обсязі.

Відповідач Ходосівська сільська рада Києво-Святошинського району Київської області направила до листа згідно якого просила розгляд справи проводити у відсутності їх представника, рішення прийняти на розгляд суду.

Представник третьої особи ОСОБА_3 в судовому засіданні проти вимог позову заперечувала та просила в позові відмовити.

Суд, заслухавши пояснення сторін по справі, дослідивши матеріали справи та зібрані в ній письмові докази, приходить до висновку що позовні вимоги підлягають до часткового задоволення виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, рішенням Ходосівської сільської ради від 11 квітня 2017 р. № 235/2 надано гр. ОСОБА_3 дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 0,1052 га, АДРЕСА_2 для ведення особистого селянського господарства. Земельна ділянка надається із земель запасу Ходосівської сільської ради та відносить до категорії земель сільськогосподарського призначення.

Рішенням Ходосівської сільської ради від 22 червня 2017 року № 272/2, було розглянуто заяву гр. України ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у приватну власність для ведення особистого селянського господарства, площею 0,035 га по АДРЕСА_2 Даним рішення сільська рада відмовила ОСОБА_1, у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, у зв'язку з тим що в матеріалах Ходосівської сільської ради відсутні відомості про те, що дана земельна ділянка перебувала у користуванні саме його батька, ОСОБА_5, та те що відносно місця розташування зазначено земельної ділянки Ходосівською сільською радою вже прийняте рішення та надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у приватну власність.

Згідно ст. 144 Конституції України, органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Згідно статті 81 Земельного кодексу України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.

Відповідно до ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання.

В силу ст. 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим.

Згідно ч. 7 ст. 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.

Згідно ст. 122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Відповідно до ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Статтею 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймаються на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частини другої статті 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять. При цьому слід ураховувати, що в такому разі в мотивувальній частині рішення суд повинен навести відповідне обґрунтування.

З наведеного вище, суд приходить до висновку що рішення Ходосівської сільської ради № 272/2 від 22 червня 2017 року «Про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки», є протиправним та порушує права позивача ОСОБА_1, оскільки прийняте всупереч ст. 118 ЗК України передбачено виключний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою.

Тому таке рішення підлягає скасуванню та відповідно сільська рада повинна розглянути на засіданні сесії, заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,035 га по АДРЕСА_2 для ведення особистого селянського господарства в порядку та строки, передбачені Земельним кодексом України.

Тому в цій частині позов підлягає задоволенню

В частині позовних вимог що стосуються визнання незаконним та скасування рішення сільської ради № 235/2, суд відмовляє виходячи з наступного.

Дозвіл на розробку проекту землеустрою не є передачею земельної ділянки у власність.

Відповідно земельна ділянка на яку надано дозвіл на розробку проекту землеустрою третій особі, не є сформованою, без точної адреси, координат та поворотних точок.

Прийняття даного рішення сільської ради не порушує права позивача, а належних та допустимих доказів того, що воно є неправомірним позивачем надано не було.

Відповідно до ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення.

Судові витрати суд покладає на відповідача пропорційно до задоволених позовних вимог.

Враховуючи вищевикладене та на підставі ст.ст. 81, 116, 118, 122 Земельного кодексу України, ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ч. 3 ст. 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та керуючись ст.ст. 7, 71, 86, 94, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 186 КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Позов задоволити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Ходосівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області, від 22 червня 2017 року за № 272/2 «Про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки».

Зобов'язати Ходосівську сільську раду Києво-Святошинського району Київської області розглянути на засіданні сесії, заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,035 га по АДРЕСА_2 для ведення особистого селянського господарства в порядку та строки, передбачені Земельним кодексом України.

Стягнути з місцевого бюджету Ходосівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області (Ідентифікаційний код: 04362148) на користь ОСОБА_1 (ІПН: НОМЕР_1) судовий збір в розмірі 640 грн.

В решті вимог позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Києво-Святошинський районний суд протягом 10 днів з моменту оголошення.

Суддя: Дубас Т.В.