
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
27 грудня 2017 р. № 820/5326/17
Харківський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Зоркіної Ю.В.
при секретарі судового засідання Пройдак С.М.
у присутності
представника позивача Голіній О.Ю.
представника відповідача Летючого В.П.
представника третьої особи Забіяки І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Харківській області до Малороганської сільської ради, третя особа: ПАТ "Сад" про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,-
встановив
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, Регіональне відділення Фонду державного майна України по Харківській області з адміністративним позовом до Малороганської сільської ради , третя особа: ПАТ "Сад", в якому просить суд: - визнати протиправною бездіяльність Малороганської сільської ради Харківського району Харківської області в частині невиконання вимог Закону України "Про передачу права державної комунальної власності" щодо розгляду на сесії ради питання про прийняття до комунальної власності трансформаторної підстанції (інв. № 16) та лінії електропередач 2,8 км (інв. № 129), що розташовані за адресою: Харківська обл., Харківський район, с. мала Рогань; - зобов'язати Малороганську сільську раду Харківського району Харківської області розглянути на черговій сесії Малороганської сільської ради питання щодо прийняття до комунальної власності об'єктів державного майна, які не ввійшли в процесі приватизації до статутного капіталу ВАТ "Сад", але обліковуються на його балансі, а саме: трансформаторна підстанція (інв. № 16) та лінії електропередач 2,8 км (інв. № 129), які розташовані за адресою: Харківська обл., Харківський район, с. мала Рогань .
13.11.2017 року винесено ухвалу про відкриття провадження, закінчення підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду.
У судовому засіданні представник позивача адміністративний позов підтримала, просила позовні вимоги задовольнити, пославшись на те, що бездіяльність відповідача щодо не внесення питання погодження передачі об'єктів у комунальну на сесію міської ради, є такою, що суперечить вимогам чинного законодавства та є протиправною.
Представник відповідача проти позову заперечував, посилаючись на те, що питання передачі об'єктів у комунальну власність відповідно до положень ст.4 Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності» здійснюється за рішенням КМ України.
Представник третьої особи в судовому засіданні підтримав позицію позивача по справі.
Заслухавши пояснення представників сторін, представника третьої особи, дослідивши долучені до матеріалів справи документи, суд встановив наступне.
Матеріалами справи підтверджено та не заперечується сторонами по справі, що 22.05.2017 року фахівцями позивача складено акт перевірки державного майна, яке не ввійшло в процесі приватизації до статутного капіталу ВАТ «Сад» (перейменовано в ПАТ «Сад»), але обліковується на його балансі №1215, яким зафіксовано, що на момент перевірки за підприємством обліковується: трансформаторна підстанція (інв. № 16) та лінії електропередач 2,8 км (інв. № 129), що розташовані за адресою: Харківська обл., Харківський район, с. мала Рогань.
06.02.2017 року Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Харківській області винесено наказ № 214 про передачу у комунальну власність територіальної громади Мало-Роганської сільської ради об'єктів держаного майна, яку не ввійшли в процесі приватизації до статутного капіталу ВАТ «Сад», але обліковуються на його балансі: - трансформаторнї підстанції (інв.№16) за адресою: Харківська область, Харківський район, с. Мала Рогань; - лінії електропередач 2,8 км, (№129) за адресою: Харківська область, Харківський район, с. Мала Рогань.
Листом Малороганської сільської ради від 07.03.2017 року №02-23/222 ПАТ «Сад» повідомлено, що зазначені вище об'єкти до комунальної власності прийматися не будуть, через відсутність у штаті сільської ради фахового спеціаліста з їх обслуговування.
Вирішуючи спір по суті суд зазначає, що основні умови передачі об'єктів права державної власності у комунальну власність, передбачені Законом України від 03.03.98 р. № 147/98-ВР «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності» (далі по тексту Закон № 147) та постановою КМУ від 21.09.98 р. № 1482 «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності» (далі по тесту Постанова № 1482)
Статтею 3 Закону № 147 визначено, що ініціатива щодо передачі об'єктів права державної та комунальної власності може виходити відповідно від органів, уповноважених управляти державним майном, Національної академії наук, інших аналогічних самоврядних організацій, яким передано в користування державне майно (далі - самоврядні організації), місцевих органів виконавчої влади, відповідних органів місцевого самоврядування.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 5 Закону України від 21.09.06 р. № 185-V «Про управління об'єктами державної власності» КМУ визначає органи виконавчої влади та державні колегіальні органи, які здійснюють функції з управління об'єктами державної власності.
Приписами п.2 ч.1 ст.5 Закону України «Про Фонд державного майна України», пп. «з» п.2 ч.1 ст. 7 Закону України «Про управління об'єктами державної власності» визначено, що ФДМ України у сфері приватизації державного майна приймає рішення про подальше використання державного майна (крім матеріальних носіїв секретної інформації), що не увійшло до статутного капіталу господарських товариств у процесі приватизації
Відповідно до пп.й п.2 ч.1 ст.7 Закону України «Про управління об'єктами державної власності» Фонд державного майна України відповідно до законодавства, щодо нерухомого та іншого окремого індивідуально визначеного державного майна погоджує (приймає) рішення про передачу об'єктів державної власності в комунальну власність, до сфери управління інших уповноважених органів управління або Національній академії наук України, галузевим академіям наук.
Згідно з пп.5.1 п.5 Положення «Про регіональне відділення Фонду державного майна України», затвердженого наказом голови Фонду державного майна України №678 від 15.05.2012 року, регіональне відділення відповідно до покладених на нього завдань та в межах повноважень, делегованих Фондом у сфері управління корпоративними правами держави, що належать до сфери управління регіонального відділення: приймає рішення про подальше використання державного майна (крім матеріальних носіїв секретної інформації), що не увійшло до статутного капіталу господарських товариств у процесі приватизації; приймає відповідно до законодавства рішення про передачу об'єктів державної власності в комунальну власність.
Відповідно до пп.1.4 п.1 Положення «Про управління державним майном, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі», затвердженого наказом Фонду державного майна України та Міністерства економіки України №908/68 від 19.05.1999 року, до способів управління державним майном, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі, в тому числі відноситься - передача майна до сфери управління органів, уповноважених управляти державним майном, або самоврядних організацій у порядку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 21.09.98 № 1482.
Враховуючи зазначені вище положення, суд приходить до висновку, що позивач наділений повноваженнями на прийняття рішення про передачу у комунальну власність територіальної громади об'єктів державного майна, які не ввійшли в процесі приватизації до статутного фонду суб'єктів господарювання
Так, згідно з пунктом 2 частини 1 статті 4 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" передача об'єктів з державної у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах здійснюється за наявності згоди відповідних сільських, селищних, міських, районних у містах рад, якщо інше не передбачено законом, а у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст - за наявності згоди районних або обласних рад, якщо інше не передбачено законом.
Відповідно до пункту 51 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21 травня 1997 року N 280/97-ВР така згода надається на пленарному засіданні міської ради та віднесена до виключної компетенції органу місцевого самоврядування.
Таким чином, обов'язковою умовою передачі об'єктів з державної до комунальної власності є прийняття відповідними радами рішення про згоду на таку передачу, якщо інше не встановлено законом.
Матеріалами справи підтверджено, що відповідачем питання передачі зазначених вище об'єктів до комунальної власності на пленарне засідання не виносилося, відмова оформлена листом міського голови від 07.03.2017 року.
Відповідно до ст.ст. 6, 77 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави; суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене вище, суд приходить до висновку, що відповідачем по справі не доведено правомірності своїх дій, а отже позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню.
Судові витрати підлягають розподілу в порядку, визначеному ст..139 КАС України
Керуючись ст.ст.139, 243, 255, 295, 297, п.155 Перехідних положень КАС України, суд
вирішив:
Адміністративний позов задовольнити
Визнати протиправною бездіяльність Малороганської сільської ради Харківського району Харківської області в частині невиконання вимог Закону України "Про передачу права державної комунальної власності" щодо розгляду на сесії ради питання про прийняття до комунальної власності трансформаторної підстанції (інв. № 16) та лінії електропередач 2,8 км (інв. № 129),що розташовані за адресою: Харківська обл., Харківський район, с. Мала Рогань;
Зобов'язати Малороганську сільську раду Харківського району Харківської області розглянути на черговій сесії Малороганської сільської ради питання щодо прийняття до комунальної власності об'єктів державного майна, які не ввійшли в процесі приватизації до статутного капіталу ВАТ "Сад", але обліковуються на його балансі, а саме: трансформаторна підстанція (інв. № 16) та лінії електропередач 2,8 км (інв. № 129), які розташовані за адресою: Харківська обл., Харківський район, с. Мала Рогань .
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Роз'яснити, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарга подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
У повному обсязі рішення виготовлено 02.01.2018 року
Суддя Зоркіна Ю.В.