
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 січня 2018 року справа № 813/4488/17
Львівський окружний адміністративний суд, у складі судді Брильовського Р.М., розглянувши у порядку письмового провадження в м. Львові адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області до Уличненської СЗШ І-ІІІ ст. Дрогобицького району Львівської області про зупинення експлуатації підвального приміщення, -
В с т а н о в и в:
Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області звернулося з позовом, в якому просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Уличненської СЗШ І-ІІІ ст. Дрогобицького району Львівської області, а саме зупинити експлуатацію підвального приміщення Уличненської СЗШ І-ІІІ ст. Дрогобицького району Львівської області за адресою: Львівська область, Дрогобицький район с. Уличне вул. Прикарпатська, 3, до усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, шляхом опечатування (опломбування) та відімкнення від джерел живлення.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що під час проведення позапланової перевірки територій, будівель та приміщень відповідача на предмет дотримання вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки виявлено ряд порушень, які зазначенні в акті перевірки № 213. Позивач зазначив, що виявленні порушення створюють загрозу виникнення пожежі та в подальшому перешкоджатимуть її гасінню і евакуації людей. Продовження експлуатації підвального приміщення Уличненської СЗШ І-ІІІ ст. Дрогобицького району Львівської області становить загрозу для життя і здоров'я працівників, учнів та інших людей, що можуть там перебувати. На переконання позивача, експлуатація підвального приміщень відповідача без усунення встановлених порушень становить загрозу для життя людей, у зв’язку з чим позивач звернувся з даним позовом до суду.
Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи в порядку скороченого провадження, підтвердженням чого є наявні в матеріалах справи повідомлення про вручення поштового відправлення.
Оцінивши повідомлені позивачем обставини справи та дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, суд дійшов до висновку про наявність достатніх підстав для прийняття рішення в порядку скороченого провадження, виходячи з наступного.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно до статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає ОСОБА_1 України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” від 05.04.2007 №877-V.
Згідно з наданого у статті 1 ОСОБА_1 України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” визначення, державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Указом Президента № 20/2013 від 16.01.2013 затверджено Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій (далі – Положення).
Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра оборони України (далі - Міністр).
ДСНС України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності.
ДСНС України здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, а також міжрегіональні (повноваження яких поширюються на кілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи (у разі їх створення).
ДСНС України відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, організовує та проводить перевірки додержання вимог законодавства у сферах цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, організації виконання заходів щодо захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру на підприємствах, в установах, організаціях, що входять до складу залізничного, автомобільного, авіаційного, морського та річкового транспорту, на базах, складах, арсеналах зберігання та у місцях виробництва, утилізації ракетно-артилерійського озброєння, компонентів рідкого ракетного палива (підпункт 57 пункту 4).
Згідно з підпунктом 48 пункту 4 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 № 1052 (далі – Положення №1052), ДСНС відповідно до покладених на неї завдань складає акти перевірок, видає приписи, постанови, розпорядження про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, а в разі встановлення порушень, що створюють загрозу життю та здоров’ю людей, звертається безпосередньо та через територіальні органи до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, об’єктів, споруд, цехів, дільниць, окремих приміщень, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту.
Відповідно до підпункту 63 пункту 4 Положення про Головне управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області (далі – Головне управління), затвердженого наказом ДСНС України № 3 від 04.02.2013 Головне управління відповідно до покладених на нього завдань на відповідній території здійснює безпосередньо та через підпорядковані підрозділи нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, іншими суб'єктами господарювання, а також громадянами України, іноземцями та особами без громадянства.
Суд встановив, що ГУ ДСНС у Львівській області 20.06.2017 видало Уличненській СЗШ І-ІІІ ст. Дрогобицького району Львівської області припис № 57 про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки.
Так, у період з 13 листопада 2017 року по 24 листопада 2017 року Дрогобицьким районним відділом Головного управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області в особі провідного інспектора Дрогобицького РВ ГУ ДСНС України у Львівській області майора служби ЦЗ ОСОБА_2, головного інспектора Дрогобицького РВ ГУ ДСНС України у Львівській області майора служби ЦЗ ОСОБА_3 у присутності заступника директора з господарської роботи Уличненської СЗШ І-ІІІ ст. Дрогобицького району Львівської області ОСОБА_4 було проведено планову перевірку додержання та виконання вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки території, будівель та приміщень Уличненської СЗШ І-Ш ст., що знаходиться за адресою: Львівська область, Дрогобицький район, с. Уличне, вул. Прикарпатська, 3.
Під час проведення позапланової перевірки було виявлено ряд порушень Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014, Кодексу цивільного захисту України, Правил техногенної безпеки у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях та низки інших нормативних актів, а саме:
- в порушення п. 1.1, 1.4 розділу V НАПБ А 01.001-2014 приміщення підвалу не обладнане автоматичною пожежною сигналізацією (термін виконання минув у 2014 року);
- в порушення п. 1.20 розділу IV НАПБ А 01.001-2014 не проведено замір опору ізоляції електромережі (термін виконання минув у 2015 році);
- в порушення п. 1.1 розділу IV НАШ А 01.001-2014 у приміщенні підвалу електромережа не виконана у відповідності до вимог ПУЕ (термін виконання минув 25.08.2017);
- в порушення п. 8 розділу II НАПБ А 01.001-2014 приміщення не забезпечено знаками безпеки у відповідності до ДСТУ ISO 6309:2007 «Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір» (ISO 6309:1987, IDT) та ГОСТ 12.4.026-76 «ССБТ. Цвета игнальне и знаки безопасности» (термін виконання минув 25.08.2017);
- в порушення п. 4 розділу II НАПБ А 01.001-2014 приміщення не забезпечені інструкціями про заходи пожежної безпеки (термін виконання минув у 2014 році);
в порушення п. 1.18 розділу IV НАПБ А 01.001-2014 у підвальному приміщенні школи допускається підвішування електричних ламп безпосередньо на електричному проводі (термін виконання минув 25.08.2017);
в порушення п. 3.17 розділу V НАПБ А 01.001-2014 нe проведено технічне обслуговування вогнегасників розташованих в підвалі (термін виконання минув у 2014 році);
- в порушення п. 3.10 розділу V НАПБ А 01.001-2014 не забезпечено експлуатацію вогнегасників згідно з вимогами Правил експлуатації вогнегасників, так щоб сопла були приєднані до вогнегасників (термін виконання минув 25.08.2017);
- в порушення п. 1.6 розділу IV НАПБ А 01.001-2014 з'єднання жил електропроводів не виконано у відповідності до вимог ПУЕ (термін виконання минув 25.08.2017);
- в порушення п. 1.8 розділу IV НАПБ А 01.001-2014 у підвальному приміщенні школи допускається використання тимчасових дільниць електромережі (термін виконання минув 25.08.2017);
- в порушення підпункту 2.12 пункт 2 розділу III НАПБ А 01.001-2014 у підвальному приміщенні допускається складування горючих матеріалів (ново виявлене порушення).
За результатами проведення позапланової перевірки щодо додержання суб’єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки складено акт № 213.
Під час проведення перевірки 15 листопада 2017 року на заступника директора з господарської роботи Уличненської СЗШ І-ІІІ ст. Дрогобицького району Львівської області ОСОБА_4 складено протокол ЛВ № 003651 про адміністративне правопорушення, передбачене статтею 188-8 Кодексу України про адміністративні правопорушення, яке полягає у невиконанні вимог пункту № 395, № 396, № 397, № 398, № 402, № 404 припису № 57 від 20.06.2017.
Згідно до підпункту 12 частини 1 статті 67 Кодексу цивільного захисту України (далі – КЦЗ України) до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об’єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров’ю людей.
Відповідно до частини 1 статті 68 КЦЗ України посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов’язані застосовувати санкції, визначені законом.
Згідно частини 2 статті 68 КЦЗ України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров’ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Відповідно до положень статті 70 КЦЗ України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об’єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є:
1) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами;
2) порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення;
3) випуск і реалізація вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки;
4) нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій;
5) відсутність на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи;
6) невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб’єкта господарювання, їх непридатність або відсутність;
7) порушення правил поводження з небезпечними речовинами;
8) відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об’єктів або об’єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій;
9) відсутність на об’єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту;
10) неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб’єктів господарювання;
11) проведення робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об’єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб’єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.
Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об’єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Згідно до частини 5 статті 4 ОСОБА_1 України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб’єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Відповідно до частини 7 статті 7 ОСОБА_1 України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п’яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Матеріалами справи підтверджується порушення Уличненської СЗШ І-ІІІ ст. Дрогобицького району Львівської області Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України № 1417 від 30.12.2014, Кодексу цивільного захисту України, Правил техногенної безпеки у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях та низки інших нормативних актів, які створюють загрозу виникнення пожежі та в подальшому перешкоджатимуть її гасінню і евакуації людей з приміщень Уличненської СЗШ І-ІІІ ст.
З огляду на викладене, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області є обґрунтованими, підтверджуються наявними у справі доказами, тому даний позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ст.139 КАС України судові витрати з сторін не стягуються.
Керуючись ст.ст. 14, 77, 90, 139, 205, 229, 242-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Ухвалив:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Зупинити експлуатацію підвального приміщення Уличненської СЗШ І-ІІІ ст. Дрогобицького району Львівської області за адресою: Львівська область, Дрогобицький район с. Уличне вул. Прикарпатська, 3, до усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, шляхом опечатування (опломбування) та відімкнення від джерел живлення.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Р.М. Брильовський