
Справа № 673/1536/17
Провадження № 2-а/673/85/17
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"13" грудня 2017 р. м. Деражня
Деражнянський районний суд Хмельницької області
як місцевий загальний суд, що діє як адміністративний суд
в складі: головуючий - суддя Дворнін О.С.,
при секретарі судових засідань Болишевій М.О.,
з участю прокурора Делінди В.Ю.,
представника відповідача ОСОБА_4.,
відповідача ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом заступника керівника Хмельницької місцевої прокуратури в інтересах держави до Згароцької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області та ОСОБА_3 про визнання незаконним та скасування рішення органу місцевого самоврядування, виданого внаслідок вчинення корупційного правопорушення, -
ВСТАНОВИВ:
В жовтні 2017 року заступник керівника Хмельницької місцевої прокуратури звернувся в суд в інтересах держави з позовом до Згароцької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області та ОСОБА_3 про визнання незаконним та скасування рішення Згароцької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області № 3 від 02.11.2016 року «Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого господарства».
В обґрунтування позову позивач зазначив, що оскаржуване рішення відповідача прийняте внаслідок вчинення депутатом сільської ради ОСОБА_3 корупційного адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1, ч.2 ст.172-7 КУпАП, у зв'язку із невиконанням останнім покладеного ст.28 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язання щодо врегулювання конфлікту інтересів під час прийняття оскаржуваного рішення, а тому таке рішення слід скасувати в судовому порядку.
В судовому засіданні прокурор позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просить адміністративний позов задовольнити із викладених в ньому підстав.
Представник відповідача Згароцької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області позовні вимоги визнала, вважаючи їх обґрунтованими.
Відповідач ОСОБА_3 підтвердив наведені прокурором в обґрунтування позову обставини, зокрема, щодо факту притягнення його до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного корупційного правопорушення та в задоволенні позову не заперечує.
Заслухавши пояснення сторін та дослідивши матеріали справи, суд вважає, що вказаний адміністративний позов підлягає задоволенню.
Так, судом встановлено, що згідно з рішенням Згароцької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області № 3 від 02.11.2016 року «Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого господарства» ОСОБА_3 надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 1 га, із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності в межах населеного пункту с. Згарок Деражнянського району Хмельницької області, з метою передачі у власність.
Згідно з постановою Деражнянського районного суду Хмельницької області від 01.08.2017 року ОСОБА_3 визнано винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 та ч. 2 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення, і накладено на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 3400 гривень.
Постанова суду набрала законної сили.
Під час розгляду вказаної справи судом було встановлено, що ОСОБА_3, будучи депутатом сьомого скликання Згароцької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області та являючись суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення, всупереч вимогам ст. 28, ч.1, ч.2 ст. 35 Закону України «Про запобігання корупції», 02.11.2016 року під час засідання десятої сесії сьомого скликання Згароцької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області не повідомив у встановленому законом випадку та порядку про наявність у нього реального конфлікту інтересів під час розгляду на засіданні ради його заяви про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та проголосував «ЗА» прийняття рішення № 3 від 02.11.2016 року «Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства», яким вирішено надати йому дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 1 га, із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності в межах населеного пункту с. Згарок Деражнянського району Хмельницької області, з метою передачі у власність.
При цьому, судом також було встановлено, що при прийнятті оскаржуваного рішення сільської ради голос ОСОБА_3 став вирішальним.
Звертаючись до суду, прокурор стверджував про неправомірність прийнятого рішення сільською радою з огляду на те, що таке було прийняте з порушенням вимог Закону України «Про запобігання корупції», а відтак підлягає скасуванню.
Вирішуючи обґрунтованість таких його доводів, судом враховується наступне.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон) місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Згідно з ч. 1, 5 статті 10 Закону сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Частиною 1 ст. 25 Закону сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Згідно статті 26 цього ж Закону виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання, у тому числі, питання регулювання земельних відносин.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 59 Закону рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Закон України «Про запобігання корупції» визначає правові та організаційні засади функціонування системи запобігання корупції в Україні, зміст та порядок застосування превентивних антикорупційних механізмів правила щодо усунення наслідків корупційних правопорушень.
Закон України «Про запобігання корупції» виділяє два види конфлікту інтересів:
- реальний конфлікт інтересів;
- потенційний конфлікт інтересів.
Відповідно до ст. 1 цього Закону реальний конфлікт інтересів - суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень; потенційний конфлікт інтересів - наявність у особи приватного інтересу у сфері, в якій вона виконує свої службові чи представницькі повноваження, що може вплинути на об'єктивність чи неупередженість прийняття нею рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень.
Статтею 3 Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що суб'єктами, на яких поширюються дія цього Закону, є, зокрема, особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, у тому числі народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови.
Цим Законом встановлено обмеження щодо використання службових повноважень чи свого становища, а саме: особам, зазначеним у частині першій статті 3 цього Закону, забороняється використовувати свої службові повноваження або своє становище та пов'язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб, у тому числі використовувати будь-яке державне чи комунальне майно або кошти в приватних інтересах.
Особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані:
1) вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів;
2) повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно;
3) не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів;
4) вжити заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів.
Статтею 28 Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, не можуть прямо чи опосередковано спонукати у будь-який спосіб підлеглих до прийняття рішень, вчинення дій або бездіяльності всупереч закону на користь своїх приватних інтересів або приватних інтересів третіх осіб.
Частиною 7 статті 28 цього Закону передбачено, що закони та інші нормативно-правові акти, що визначають повноваження державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, порядок надання окремих видів державних послуг та провадження інших видів діяльності, пов'язаних із виконанням функцій держави, місцевого самоврядування, мають передбачати порядок та шляхи врегулювання конфлікту інтересів службових осіб, діяльність яких вони регулюють.
Особливості врегулювання конфлікту інтересів, що виник у діяльності окремих категорій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, встановлені статтею 35 Закону України «Про запобігання корупції», а саме: Правила врегулювання конфлікту інтересів в діяльності Президента України, народних депутатів України, членів Кабінету Міністрів України, керівників центральних органів виконавчої влади, які не входять до складу Кабінету Міністрів України, суддів Конституційного Суду України та суддів судів загальної юрисдикції, голів, заступників голів обласних та районних рад, міських, сільських, селищних голів, секретарів міських, сільських, селищних рад, депутатів місцевих рад визначаються законами, які регулюють статус відповідних осіб та засади організації відповідних органів.
У разі виникнення реального чи потенційного конфлікту інтересів у особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, прирівняної до неї особи, яка входить до складу колегіального органу (комітету, комісії, колегії тощо), вона не має права брати участь у прийнятті рішення цим органом.
Про конфлікт інтересів такої особи може заявити будь-який інший член відповідного колегіального органу або учасник засідання, якого безпосередньо стосується питання, що розглядається. Заява про конфлікт інтересів члена колегіального органу заноситься в протокол засідання колегіального органу.
У разі якщо неучасть особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, прирівняної до неї особи, яка входить до складу колегіального органу, у прийнятті рішень цим органом призведе до втрати правомочності цього органу, участь такої особи у прийнятті рішень має здійснюватися під зовнішнім контролем. Рішення про здійснення зовнішнього контролю приймається відповідним колегіальним органом.
Відповідно до статті 67 Закону України «Про запобігання корупції» нормативно-правові акти, рішення, видані (прийняті) з порушенням вимог цього Закону, підлягають скасуванню органом або посадовою особою, уповноваженою на прийняття чи скасування відповідних актів, рішень, або можуть бути визнані незаконними в судовому порядку за заявою заінтересованої фізичної особи, об'єднання громадян, юридичної особи, прокурора, органу державної влади, зокрема Національного агентства, органу місцевого самоврядування.
Як встановлено судом, постановою Деражнянського районного суду Хмельницької області від 01.08.2017 року у справі за № 673/793/17 ОСОБА_3 визнано винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 та ч. 2 ст. 172-7 КУпАП із тих підстав, що він, будучи депутатом сьомого скликання Згароцької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області, являючись суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, всупереч інтересам держави та територіальної громади, умисно, в особистих інтересах, порушив вимоги пункту 2 ч.1 ст.28 Закону України «Про запобігання корупції».
Відповідно до частини 4 статті 72 КАС України вирок суду в кримінальній справі або постанова суду у справі про адміністративний проступок, які набрали законної сили, є обов'язковими для адміністративного суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, щодо якої ухвалений вирок або постанова суду, лише в питаннях, чи мало місце діяння та чи вчинене воно цією особою.
Підсумовуючи вищенаведене, суд приходить до висновку про те, що рішення Згароцької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області № 3 від 02.11.2016 року «Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого господарства» прийняте з порушенням вимог Закону України «Про запобігання корупції», а відтак підлягає скасуванню відповідно до норм статті 67 Закону України «Про запобігання корупції».
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 2, 10, 25, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.ст. 1, 3, 28, 67 Закону України «Про запобігання корупції ст.ст. 10, 11, 71, 72, 158-163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати незаконним та скасувати рішення Згароцької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області № 3 від 02.11.2016 року «Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого господарства».
Роз'яснити сторонам провадження, що судом при прийнятті постанови були застосовані положення частини третьої статті 160 КАС України, тому складання постанови у повному обсязі може бути відкладено на строк не більше як п'ять днів з дня закінчення розгляду справи.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Деражнянський районний суд Хмельницької області. У разі застосування судом частини третьої ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: О. С. Дворнін