
Провадження №2-а/760/2406/17
Справа №760/21388/17
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 грудня 2017 року суддя Солом'янського районного суду м. Києва Лазаренко В.В., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
встановив:
12.10.2017 позивач звернувся в суд з адміністративним позовом, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо не проведення перерахунку йому пенсії з 01.01.2016 року, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23.12.2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 року №988, постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок йому пенсії з 01.01.2016 року без обмеження максимального розміру пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особисті заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) та довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 року №988 з 01.01.2016 року та Наказу МВС України №260 від 06.04.2016 року.
Дані позовні вимоги обґрунтовані тим, що він з 01.12.2014 року стоїть на обліку як пенсіонер та отримує пенсію в Головному управлінні пенсійного фонду України в м. Києві відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
До прийняття Закону України «Про Національну поліцію», який набув чинності 07.11.2015 року, уповноваженими органами для подання документів для перерахунку пенсії колишніх працівників органів внутрішніх справ було визначено управління Міністерства внутрішніх справ в областях та м. Києві.
Відповідно до пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 16.09.2015 року № 730 «Про утворення територіальних органів Національної поліції України та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ» ліквідовано управління Міністерства внутрішніх справ в областях та м. Києві.
Згідно з листом Міністерства внутрішніх справ України від 22 березня 2017 року № 4019/02/22-2017 до Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ (міліції) повноваження щодо видачі довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України, звільненим зі служби, покладено на ліквідаційні комісії ГУМВС (УМВС) в областях та м. Києві.
МВС України в листі до Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ (міліції) від 22.03.2017 року № 4019/02/22-2017 виклало свою позицію:«перерахунок пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) має здійснюватися з урахуванням грошового забезпечення, установленого для поліцейських згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, тобто з 01.01.2016року».
Однак, його пенсію відповідачем не було перераховано, хоча є всі підстави для проведення відповідного перерахунку.
27 вересня 2017 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою про здійснення перерахунку його пенсії з 01.01.2016 року відповідно до діючого законодавства. Листом від 28.09.2017 року відповідач відмов позивачу в проведенні перерахунку пенсії у зв'язку з відсутністю бюджетних асигнувань на вказані цілі.
Таку відмову позивач вважає неправомірною та такою, що порушує його права та законні інтереси, у зв'язку з цим просить захистити його права у вказаний вище спосіб у судовому порядку.
Ухвалою суду від 18.10.2017 в справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 відкрито скорочене провадження, копія якої разом з адміністративним позовом та додатками до нього була направлена на адресу відповідача. Заперечень від позивача до суду не надходило.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про задоволення позову з таких підстав.
Судом встановлено, що з 01 листопада 2002 року позивачу була призначена (обчислена) пенсія за вислугу років на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ», що підтверджується пенсійним посвідченням №7490 від 26.11.2002 року.
З 01 грудня 2014 року позивач стоїть на обліку як пенсіонер та отримує пенсію в Головному управлінні пенсійного фонду України в м. Києві.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, в тому числі, на службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції визначено Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ.
Статтею 63 вказаного закону передбачено право осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на перерахунок раніше призначених пенсій.
Так, згідно ч. 4 ст. 63 Законом України від 09.04.1992 №2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
З матеріалів справи вбачається, що 27 вересня 2017 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою про здійснення перерахунку його пенсії з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» № 988 від 11.11.2015 року та Наказу МВС України №260 від 06.04.2016 року починаючи з 01.01.2016 року до фактичного перерахунку.
28 вересня 2017 року позивач одержав відповідь з Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 28.08.2017 року №23046/03/ Б-2132 про відмову в проведенні перерахунку його пенсії у зв'язку з відсутністю бюджетних асигнувань на вказані цілі.
Згідно п.5 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 року №580 з 07.11.2015 року втратив чинність Закон України «Про міліцію» від 20.12.1990 року № 565.
Відповідно до абзацу 2 п.15 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Стаття 46 Конституції України зазначає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 року №988, яка набрала чинності з дня її опублікування та застосовується з 07.11.2015 року з дня набрання чинності Закону України «Про Національну поліцію», встановлено новий розмір та складові грошового забезпечення поліцейських, які складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Згідно ч. 3 ст. 63 Законом України від 09.04.1992 №2262-ХІІ, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Таким чином відповідно до норм даної статті, встановлення нових розмір та складових грошового забезпечення поліцейських постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 року №988 є підставою для здійснення перерахунку розміру пенсії позивача.
Отже, відповідно до вищевказаних норм пенсія позивача підлягає перерахунку з 01.01.2016 року з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат підвищень) та премій у розмірах, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
У відповідності до статті 1, частини першої у статті 8 Конституції України, Україна є правовою державою, в якій визнається і діє принцип верховенства права, Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
Згідно з Конституцією України права і свободи людини і громадянина захищаються судом; кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Частина друга статті 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади і у своїй діяльності керується Конституцією України та законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства соціальної політики України, іншими актами законодавства України, дорученнями Президента України та Міністра соціальної політики України, а також Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 06.04.2011 № 384/2011, та організовує у межах своїх повноважень виконання актів законодавства, здійснює контроль за їх реалізацією.
Відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Частиною другою статті 8 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.
Так, у пункті 26 рішення Європейського Суду з прав людини від 08.11.2005 у справі "Кечко проти України" зазначено, що органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Так само, Конституційний Суд України неодноразово висловлював правову позицію щодо неможливості поставити гарантовані законом виплати, пільги тощо в залежність від видатків бюджету (рішення від 20.03.2002 N 5-рп/2002, від 17.03.2004 N 7-рп/2004, від 01.12.2004 N 20-рп/2004, від 09.07.2007 N 6-рп/2007).
Зокрема, у Рішенні від 09.07.2007 N 6-рп/2007 Конституційний Суд України вказав на те, що невиконання державою своїх соціальних зобов'язань щодо окремих осіб ставить громадян у нерівні умови, підриває принцип довіри особи до держави, що закономірно призводить до порушення принципів соціальної, правової держави (підпункт 3.2).
Виходячи з правової позиції, Конституційного Суду України та позиції, висловленої Європейським судом з прав людини в рішенні від 08.11.2005 у справі "Кечко проти України", право позивача на визначені законодавством соціальні гарантії підлягає реалізації і захисту незважаючи на те, що законами про Державний бюджет України видатків на ці потреби не було передбачено.
Таким чином, суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії позивачу є протиправними, а тому суперечать положенням частини третьої статті 2 КАС.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що відповідачем допущено порушення законних прав позивача, а тому його права підлягають захисту, шляхом визнання відповідних дій позивача протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Отже, зважаючи на обставини справи, досліджені у судовому засіданні докази та системний аналіз положень чинного законодавства України, суд дійшов висновку про задоволення адміністративного позову в повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 94, 99, 104-106, 158-163, 183-2, 244-2, 244-4, 254, 256 КАС, суд
постановив:
Позов задовольнити.
Визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови в здійсненні перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2016 року з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 року №988.
3обов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2016 року без обмеження максимального розміру пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особисті заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) та довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 року №988 з 01.01.2016 року та Наказу МВС України №260 від 06.04.2016 року.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її отримання до Київського апеляційного адміністративного суду через районний суд.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя