Справа № 2«а»-77/2009р.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 квітня 2009 року м. Димитров
Димитровський міський суд Донецької області у складі: головуючої - судді Клепка Л.І., при секретарі Мушинській М. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Димитров Донецької області справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Димитровської міської ради про визнання дій неправомірними та стягнення недоотриманої суми допомоги на дитину, -
ВСТАНОВИВ:
Позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Димитровської міської ради про визнання дій неправомірними та стягнення недоотриманої суми щомісячної допомоги на дитину.
В обгрунтування вимог зазначила, що 07.11.2006 року вона народила сина -ОСОБА_2, в зв'язку з чим перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та з 1 лютого 2007 року знаходиться на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Димитровської міської Ради як одержувач державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Вказуючи на те, що відповідач в порушення вимог ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та Рішення Конституційного Суду України від 9.07.2007року, починаючи з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007року щомісячну допомогу надавав їй не в повному обсязі, так як розмір щомісячної допомоги був меншим встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей до шести років, позивачка просить суд визнати дії відповідача неправомірними і стягнути з нього на її користь заборгованість з недоотриманої нею допомоги за період з 09.07.2007року по 31.12.2007року в розмірі 1863, 12 грн..
Сторони до судового засідання не не з'явилися, надавши суду письмові заяви про розгляд справи у їх відсутність.
Дослідивши докази по справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що 7 листопада 2006 року позивачка народила сина -ОСОБА_2, який проживає разом з нею та знаходиться на її утриманні, що підтверджується свідоцтвом про народження та довідкою з місця проживання (арк.спр. 8; 10).
Згідно довідки Управління праці та соціального захисту населення Димитровської міської ради років з 1 лютого 2007року позивачка перебуває на обліку в УПСЗН і отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років (арк.спр. 11). Як вбачається з довідки про розмір виплаченої позивачці допомоги, в липні 2007року їй сплачено 129, 03грн., в серпні 2007року - 132, 64грн., в вересні 2007року - 134, 45грн., в жовтні 2007року - 136, 13грн., в листопаді 2007року - 140, 05грн., в грудн 2007року і -144, 10грн. (арк..спр. 11).
З долучених до справи письмових заперечень відповідача вбаачається, що позовні вимоги він не визнав виходячи з того, що виплата з допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним
сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб та не менше 23% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (далі КМУ), у 2007 році та у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн., у 2008 році, як це передбачено законами України «Про Державний бюджет на 2007 рік» і «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законів України», постановою КМУ від 27.12.2001 року № 1751 зі змінами «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми», розмір спірної допомоги нарахований із обсягу видатків, виділених на ці цілі при формуванні показників Державного бюджету Україна на 2007, 2008 роки. Хоча рішенням Конституційного Суду України від 9.07.2007року і було визнано за особами, що знаходяться у відпустці по догляду за дитиною, право на отримання щомісячної допомоги в по догляду за дитиною до трьох років в розмірі встановленого законом прожиткового мінімум на дітей до шести років, державою не розроблений механізм виплати такої допомоги та не визначено джерело коштів, з якого могли б фінансуватися зазначені виплати. Тому УПСЗН вважає нарахування виплат позивачці правильним і підстав для задоволення її вимог не вбачає.
Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працезданості та витратами, зумовленими народженням та похованням» від 18.01.2001року, Порядком призначення і виплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообов'язкового державного страхування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №13 від 11.01.2007року, Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» та Рішенням Конституційного Суду України №6-рп/2007 від 9.07.2007року.
Відповідно до положень ч.1 ст. 1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 13 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 22.03.2001 року № 2334-Ш (далі Закон № 2334-ПІ) передбачено право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Станом на 01.01.2007 року ця норма Закону надавала таке право особам, не застрахованим в системі загальнообов, язкового державного соціального страхування, яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Право на отримання державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку застрахованим особам передбачено статтями 42, 43 Закону України «Про загальнообов, язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» від 18.01.2001 року № 2240-Ш, за якими дана допомога надається застрахованим особам у формі матеріального забезпечення у період відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку і частково компенсує втрату заробітної плати (доходи) у період цієї відпустки, у розмірі, що не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
У зв'язку з внесеними змінами до ст. 13 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» Закон України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законів України» від 28.12.2007 року № 107-У1 Закон № 2334-Ш не передбачає обмежень або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги, на застрахованих чи не застрахованих осіб.
Відповідно до ст. 14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісячно з дня призначення допомоги по догляду за дитиною по день досягнення дитиною вказаного віку.
Статтею 15 Закону № 2334-Ш в редакції, що діяла до набрання законної сили Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Абзацом третім частини другої статті 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19.12.2006 року № 489-У, передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам і дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пунктами 7, 14 статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» зупинені на 2007 рік дії статті 43 Закону України «Про загальнообов, язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» та статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 положення абзацу третього частини другої статті 56 та пунктів сьомого і чотирнадцятого статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007рік» визнані неконституційними, у зв'язку з чим втратили чинність.
Оскільки Рішення Конституційного Суду України має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними, суд вважає, що вимоги позивача щодо стягнення заборгованості з виплати державної допомоги по догляду за дитиною в період з 9 липня 2007року по 31 грудня 2007року у розмірі, що дорівнює прожитковому мінімуму, встановленому для дитини віком до 6 років, підлягають задоволенню.
Статтею 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» встановлено розмір мінімального прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років: з 1 січня - 434 грн., з 1 квітня - 463 грн., з 1 жовтня - 470 грн.
Рішення Конституційного Суду України набрало чинності 09.07.2007 року, позивачка поставлена на облік в УПСЗН 1 квітня 2007року, тому суд вважає, що з відповідача на користь позивачки підлягає стягненню недоотримана сума за період з 9 липня по грудень 2007 року у розмірі 1896, 42 грн. із наступного розрахунку: за липень: (436:31x23) - (129, 03:31х23)=247, 79грн., де 463 - розмір прожиткового мінімуму для дитини віком до 6 років, 129, 03 грн. - фактично сплачена сума допомоги, серпень: 463 -132, 64 = 330, 36грн., вересень: 463 - 134, 45 = 328, 55 грн., жовтень: 470 - 136, 13 = 333, 87грн., за листопад 2007року: 470 - 140, 05 = 329, 95 грн.; за грудень 2007року : 470 - 144, 10 = 335, 90 грн.
Суд вважає, що позивачкою при приведенні в позовній заяві розрахунку допущено арифметичну помилку, тому, відповідно до п.2 ст. 11 КАСУ, з метою повного захисту її прав, свобод і інтересів суд вважає за можливе вийти за межі позовних вимог і стягнути з відповідача на користь позивачки не 1863, 12 грн., як просить позивачка, а 1896, 42грн.
Посилання відповідача на відсутність коштів та правову невизначеність стосовно джерела коштів, з якого має виплачуватися допомога, не може бути підставою для порушення прав громадян на соціальний захист, в тому числі й на отримання допомоги по догляду за дитиною. Позивачка, відповідно до законів України, наділена державою певним правовим статусом, який включає в себе й право на додаткові елементи соціального захисту, зокрема право на отримання допомоги по догляду за дитиною, тому реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.
Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею і документально підтверджені судові витрати з відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, тому, з врахуванням того, що позивачкою при зверненні до суду сплачений судовий збір в розмірі 18, 63грн., суд вважає за необхідне повернути позивачці зазначену суму за рахунок місцевого бюджету м. Димитров
На підставі вищевикладеного, враховуючи положення Конституції України, Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», рішення Конституційного Суду України № 6-рп від 09.07.2007 року, керуючись ст. ст. 11, 86, 94, 97, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Димитровської міської Ради про визнання неправомірними дій та стягнення недоотриманої допомоги по догляду за дитиною задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Димитровської міської Ради в частини відмови у виплаті у повному обсязі державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року на користь ОСОБА_1 .
Управлінню праці та соціального захисту населення Димитровської міської Ради здійснити виплату за рахунок коштів Державного бюджету України за кодом тимчасової функціональної класифікації видатків 090303 з рахунку № 35416019001460 ГУДКУ в Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 25953304, ОСОБА_1 недоплаченої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року в розмірі 1896 (одна тисяча вісімсот дев'яносто шість) грн. 42 коп.
Повернути ОСОБА_1 за рахунок місцевого бюджету м. Димитров Донецької області судовий збір у сумі 18 грн. 96 коп.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Димитровський міський суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення постанови Апеляційна скарга на постану суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.