
Справа № 750/11974/17
Провадження № 2-а/750/1767/17
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 грудня 2017 року м.Чернігів
Деснянський районний суд м. Чернігова у складі:
головуючого – судді Литвиненко І.В.,
за участі секретаря - Юрченко І.В,
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи, справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Чернігівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в :
Позивач до Чернігівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії та просив:
-визнати неправомірними дії Чернігівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України щодо обрахунку пенсії позивачу із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) за 2008 рік;
-зобов’язати Чернігівське об’єднане управління Пенсійного фонду України провести обрахунок позивачу пенсії, відповідно до ст.. 27 та 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та виплачувати у обрахованому розмірі.
Позовні вимоги обґрунтовує наступним.
Позивач отримував з 21.10.2009 року пенсію як працівник МВС у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» з 03.02.2015 року позивач перебуває на обліку в Чернігівському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України та отримує пенсію на пільгових умовах по Списку № 1 відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
12.10.2017 року своїм листом №1175/02/М-7 відповідач повідомив позивача, що при призначенні позивачу пенсії за Списком № 1, відповідно до ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», відповідачем буде застосовано показник середньої заробітної плати у галузях економіки України за 2008 рік, посилаючись на ч. 3 ст. 45 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», а тому проводити розрахунок пенсії недоцільно, оскільки при переведенні розмір пенсії позивача зменшиться.
Однак, на думку позивача, в даному випадку відбувається перехід з пенсії за віком, призначеної за відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» на пенсію за Списком № 1, визначених ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Тобто, умови й порядок обчислення цих пенсій визначені різними законодавчими актами, а тому при призначенні позивачу пенсії за віком на умовах і в порядку, передбачених ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», для її розрахунку має застосовуватись саме показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, згідно ч. 2 ст. 40 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Вважаючи дії відповідача неправомірними, позивач вимушений був звернутись до суду за захистом своїх порушених прав.
21.12.2017 року до суду надійшли заперечення сторони відповідача проти позовних вимог ОСОБА_1, відповідно до яких відповідач просить відмовити в задоволенні адміністративного позову, посилаючись на наступне.
Позивач перебував на обліку в ГУПФУ в Чернігівській області та отримував пенсію відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», призначену у 2009 році. Відповідно до ст. 45 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший у пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду України.
При переведенні з одного виду пенсії на інший враховується заробітна плата за період страхового стажу, зазначеного в ч.1 ст. 40 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати, який враховувався під час призначення попереднього виду пенсії. Виключення є лише у разі, якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. При переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена ч. 2 ст. 40 ЗУ «Про загальнообов’язкове держане пенсійне страхування» для призначення пенсії (за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії).
Отже, при переведенні позивача з пенсії призначеної відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», на пенсію за віком за ЗУ «Про загальнообов’язкове держане пенсійне страхування» він має право на врахування страхового стажу, набутого після призначення (попереднього перерахунку) пенсії з урахуванням заробітку за період, визначений ст. 40 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Однак, при цьому буде застосовано показник середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час перерахунку попереднього виду пенсії.
Відповідач також зазначає, що, згідно з ч. 3 ст. 45 ЗУ «Про загальнообов’язкове держане пенсійне страхування», при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватись заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст. 40 ЗУ «Про загальнообов’язкове держане пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Судом встановлено такі факти та відповідні їм правовідносини.
Позивач з 21.10.2009 року отримував пенсію, як працівник МВС у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
З 03.02.2015 року позивач перебуває на обліку в Чернігівському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України та отримує пенсію на пільгових умовах по Списку № 1 відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
12.10.2017 року своїм листом №1175/02/М-7 відповідач повідомив позивача, що при призначенні позивачу пенсії за Списком № 1, відповідно до ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» було застосовано показник середньої заробітної плати за 2008 рік.
Позивач вважає відмову відповідача у призначенні пенсії за Списком № 1 на підставі ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та застосування показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2008 рік при призначенні пенсії за віком неправомірним.
Виходячи зі змісту ч.1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків.
Згідно з ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Відповідно до ст. 8 Загальної декларації прав людини, кожна людина має право на ефективне поновлення у правах компетентними національними судами в разі порушення її основних прав, наданих їй конституцією або законом.
Згідно ч.2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Дотримуючись вимог Конституції України, суд вважає за необхідне розглядати справу на підставі законодавства України в редакціях, чинних на момент виникнення спірних правовідносин.
Частиною 1 ст. 9 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що за рахунок коштів ПФУ в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Статтею 10 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв’язку з втратою годувальника), призначається один з цих видів пенсії за її вибором.
Згідно з ч. 2 ст. 40 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп=Зс х (Ск:К), де:
- Зп – заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
- Зс – середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Відповідно до ч.3 ст. 45 цього Закону, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду України.
Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.
Як вбачається з матеріалів справи, при розрахунку пенсії за Списком № 1 позивачу був застосований показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2008 рік.
Однак, даний розрахунок відповідачем проведений неправомірно, оскільки позивач звернувся до нього із заявою про призначення йому іншої пенсії за іншим Законом. А тому посилання відповідача на ч. 3 ст. 45 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» є помилковим, оскільки даним положенням регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», а у випадку із заявою позивача мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом.
Аналогічні правові позиції висловлені у постановах Верховного Суду України від 31.03.2015 року по справі №21-612а14 та від 09.06.2015 року по справі №21-550а15.
Так, позивачу було призначено пенсію за віком, відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії за Списком № 1, відповідно до ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», він звернувся вперше.
Відповідно до ст.. 27 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону. За бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону. При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом. Розмір пенсії за віком, обчислений за раніше діючим законодавством, підвищується з дня набрання чинності цим Законом до дня її призначення в порядку, передбаченому частинами першою та другою статті 42 цього Закону. Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Відповідно до ст.. 28 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.
Враховуючи викладене, повно і всебічно з'ясувавши обставини в адміністративній справі, які підтверджуються дослідженими письмовими доказами, з метою захисту прав, свобод та інтересів особи у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, суд доходить до висновку про наявність правових підстав для часткового задоволення позовних вимог.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином суд доходить висновку, що сума судового збору підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.
Керуючись положеннями Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, Загальної декларації прав людини, Конституції України, ст.ст. 2, 9, 241-246, 255, 263, 295 КАС України, суд
в и р і ш и в :
адміністративний позов задовольнити частково .
Визнати неправомірними дії Чернігівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України (місцезнаходження: пр. миру, 44, м. Чернігів, код ЄДРПОУ 40378209) щодо обрахунку пенсії ОСОБА_1 (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) за 2008 рік;
Зобов’язати Чернігівське об’єднане управління Пенсійного фонду України (місцезнаходження: пр. миру, 44, м. Чернігів, код ЄДРПОУ 40378209) провести обрахунок ОСОБА_1 (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) пенсії за Списком № 1 у відповідності до вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2014-2016 роки у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, починаючи з 01 жовтн 2017 року з урахуванням проведених виплат
В Іншій частині позову відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Чернігівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України (місцезнаходження: пр. миру, 44, м. Чернігів, код ЄДРПОУ 40378209)на користь ОСОБА_1 (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 640 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення в порядку передбаченому ст.. 295 КАС України.
Суддя І.В. Литвиненко