
Справа № 648/1057/17
Провадження № 2-а/648/53/17
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 грудня 2017 року смт. Білозерка
Білозерський районний суд Херсонської області в складі:
головуючого - судді: Кусік І.В.,
при секретарі: Думітраш О.М.,
за участю:
позивача: ОСОБА_1,
представника позивача: ОСОБА_2,
представника відповідача: Холодкової Ю.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_1 до Херсонського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Херсонського об'єднаного управління Пенсійного фонду України, яким просив суд зобов'язати відповідача здійснити призначення ОСОБА_1 пенсії, з урахуванням положень ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Свої вимоги позивач мотивував тим, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, має відповідне посвідчення, яке є безстроковим. Відповідно до закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, які працювали в зоні відчуження з 01 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку на 10 років, а особам, які працювали у зоні відчуження в 1987 році - не менше 14 днів, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку на 8 років. Після того, як позивач звернувся до установи відповідача з заявою про застосування до нього норм вищевказаного закону, з'ясувалося, що виникли сумніви щодо правомірності встановлення йому статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, так як були відсутні первинні документи, які б підтверджували перейменування АТП-2150 тресту «Херсоншляхобуд» в АТП-2162 треста «Херсонагрошляхобуд» та участь позивача в ліквідації наслідків ЧАЕС із зазначенням місця перебування та заробітної плати за указаний період. ОСОБА_1 наголосив, що факт того, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії відповідачем не оспорюється, для оформлення пільгової пенсії позивач подав до пенсійного фонду всі необхідні документи, тому вважає, що відмова Пенсійного фонду України у призначенні йому пенсії, з урахуванням положень ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є неправомірною та такою, що порушує права позивача. Зважаючи на вищевикладене, ОСОБА_1 просив задовольнити свої вимоги у повному обсязі.
В судовому засіданні:
Позивач підтримав заявлені вимоги, надав суду пояснення аналогічні позову, просив суд їх задовольнити.
Представник позивача наголосив, що ОСОБА_1 має безстрокове посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, яке сторонами не оспорюється та визнається, довідки про його перебування в зоні відчуження, пропуск на право в'їзду до закритої зони, в трудовій книжці містяться записи про його роботу водієм а АТП-2150 та АТП-2162 тресту «Херсонагрошляхобуд», наказами яких позивач направлявся у відрядження у м. Чорнобиль. Всі вищевказані документи підтверджують факт того, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії та відповідно має право на пільгову пенсію за віком. Що стосується надання позивачем первинних документів які вимагало і вимагає управління ПФУ, то такі вимоги не можуть бути виконані в силу того, що вищевказане підприємство було ліквідовано, а необхідні документи до архіву не передавалися та не збереглися. Таким чином позивач не по своїй вині не може скористатися своїм правом на призначення пільгової пенсії, тому змушений був звертатися до суду за захистом своїх прав.
Представник відповідача Херсонського об'єднаного управління Пенсійного фонду України заперечив проти задоволення позову. Надав суду письмові заперечення проти позову, якими зазначив, що згідно п.п. 5 п.2.1 Порядку надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою управління ПФУ від 25.11.2005 року № 22-1, до заяви про призначення пенсії за віком як учаснику ліквідації наслідків аварії необхідно надати: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідку про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою № 122 або довідку архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків на ЧАЕС. У разі неможливості надання довідки за формою № 122 внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації для визначення права на призначення пенсії надаються інші (первинні) документи, що підтверджують період роботи в зоні відчуження: довідки за період роботи в зоні, табелі обліку робочого часу за період роботи в зоні, подорожні листи для водіїв, копії відомостей (особових рахунків) на виплату заробітної плати. Позивач надав установі відповідача пакет документів для визначення йому права на пенсію за віком із застосуванням норм ст. 55 Закону України, проте в наданих довідках не вказані первинні документи на підставі яких вони видані.
Проведена працівниками пенсійного фонду робота по витребуванні необхідних для призначення ОСОБА_1 пільгової пенсії документів результату не дала, в архівному відділі Херсонської міської ради знаходяться документи архівного фонду Херсонська обласна міжколгоспна шляхо-будівна організація «Облміжколгоспшляхбуд» з 11.11.1967 року; «Херсонський обласний міжколгоспний шляхо-будівний трест «Облміжколгоспшляхбуд» з 29.09.1972 року; Херсонський шляхо-будівельний кооперативно-державний трест «Херсоншляхбуд» з 23.02.1988 року; Херсонське обласне аграрне об'єднання по проектуванню, будівництву і ремонту сільських доріг «Херсоноблагробуд» з 28.12.1990 року; Товариство з обмеженою відповідальністю «Херсонагрошляхбуд» з 29.09.2005 року. В документах по особовому складу Херсонське АТП 2150 тресту «Херсоншляхбуд» наявні відомості заробітної плати за 1984-1988 роки, в яких ОСОБА_1 не значиться, надати архівну довідку щодо підтвердження його трудового стажу та нарахування заробітної плати немає змоги. Зустрічною перевіркою в архівному відділі Херсонської міської ради за період роботи з квітня 1986 року в Херсонському АТП2150 треста «Хероншляхбуд» встановлено, що особова картка форми Т-2 на ОСОБА_1, накази від 23.4.1986 року № 38 к, від 30.10.1987 року № 105, від 21.12.1988 року № 305, від 02.01.1989 року № 2 на зберігання до архіву не надходили. Згідно документів по підприємству Херсонське АТП 2150 трест «Херсоншляхбуд», які надійшли до архівного відділу Херсонської міської ради, особових карток прийнятих та звільнених, відомостей нарахування заробітної плати за період 1986-1989 роки ОСОБА_1 не значиться. Відомості що підтверджують або спростовують переведення на іншу роботу з неповним робочим днем, табелі обліку робочого часу за період роботи в зоні ЧАЕС, подорожні листи, копії наказів про відрядження по працівнику ОСОБА_1 до архіву не надходили. Листом Комунальної установи «Трудовий архів м. Херсона»Херсонської міської ради від 28.10.2016 року № 01-15/559 повідомлено, що в документах архівного фонду ТОВ «Херсоншляхбуд» відомостей про ОСОБА_1 не виявлено, надати необхідні копії документів немає змоги. Листом Державного архіву Херсонської області Херсонскьої ОДА від 27.10.2016 року № 05-17/0/16/1134 повідомлено, що документи АТП 2150 тресту «Херсоншляхбуд» (АТП 2162 тресту «Херсонагрошляхбуд») на зберігання до державного архіву області не надходили.
Зважаючи на вищевикладене, представник відповідача вважає, що рішення управління ПФУ в Білозерському районі Херсонської області від 29.12.2016 року № 6 про відмову в призначенні позивачу пенсії за віком, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є правомірними через відсутність первинних документів, які підтверджують участь ОСОБА_1 у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, а тому просить суд відмовити позивачу в задоволенні йог вимог у повному обсязі в зв'язку з необґрунтованістю.
Суд, дослідивши письмові докази, оцінюючи їх відповідно до ст. 86 КАС України, вважає, що заявлені позивачем вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав:
Згідно посвідчення серії НОМЕР_2, виданого Херсонською облдержадміністрацією 26.02.1983 року, пропуску № 049918 на право в'їзду в закриту зону від 31.09.1987 року, листа Департаменту соціального захисту населення Херсонської ОДА № 401-128/4000-6/6 від 10.10.2016 року, ОСОБА_1 є безстроково учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, (категорія 2). Департаментом соціального захисту населення Херсонської ОДА правильність його видачі підтверджена протоколом від 18 червня 1999 року та не оспорюється сторонами у справі.
Згідно трудової книжки серії НОМЕР_3, довідки про стаж від 19.01.1974 року, ОСОБА_1 працював в Херсонському АПТ-2150 треста «Облміжколгоспшляхбуд» з 02.01.1980 року до його переводу 21.04.1986 року в Херсонське АТП-2150 треста «Херсоншляхобуд», який був перейменований в АТП-2162 траст «Херсонагрошляхобуд» та пропрацював у вказаній установі до 02.01.1989 року до моменту ліквідації підприємства.
З довідки начальника УПТК «Херсоноблагроміськбуд», завіреної головним спеціалістом 04.10.2016 року, вбачається, що ОСОБА_1 дійсно в 1986 році приймав участь в ліквідації наслідків ЧАЕС з 10.07.1986 року по 10.09.1986 рік в с. Кливні Поліського району Київської області. За період роботи отримав заробітну плату в розмірі 1538 рублів.
Відповідно до довідки УПТК «Херсоноблагрошляхбуд» № 124 від 02.12.1992 року ОСОБА_1 з 20 жовтня 1987 року по 26 листопада 1987 року працював на ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС в районах: с. Вильчі, с. Денисовичі, с. Клівини Поліського району Київської області, в тому числі працював с. Клівині з 2 по 26.11.1987 року. Заробітна плата за вказаний період склала коефіцієнт 2 на загальну суму 596,38 рублів.
З архівної довідки Державного архіву Херсонської області № 05-17/0/16/126 від 03.03.2016 року, наказу Херсонського обласного об'єднання Агробуд тресту «Херсонагрошляхобуд» № 305 від 21.12.1989 року, наказів Херсонського кооперативного-державного шляхо-будівельного тресту «Херсонагрошляхбуд» № 104 від 13.03.1991 року та № 145 від 20.12.1991 року, вбачається, що у документах архівного фонду ТОВ «Херсоноблагрошляхбуд», в наказах керуючого трестом «Херсоншляхбуд» Херсонського обласного об'єднання агробуд відомостей щодо реорганізації (перейменування) АТП 2150 в АТП 2162 не виявлено. Крім того, назви підприємств АТП-2150 та АТП-2162 до 21.12.1988 року простежуються одночасно. Наказом керуючого трестом «Херсонагрошляхбуд» Херсонського обласного об'єднання агробуд від 21.12.1989 року № 305 АТП-2162 ліквідовано, основні кошти передано на баланс КМТС тресту. Наказом керуючого трестом від 13.07.1991 року № 104 Херсонський кооперативно-державний дорожньо-будівельний трест «Херсонагрошляхбуд» реорганізовано в Херсонське аграрне об'єднання по проектуванню, будівництву і ремонту сільських доріг «Херсоноблагрошляхбуд».
Згідно листа № 3175/05 від 02.07.2015 року, рішення із протоколу № 11 від 25.06.2015 року, направленого відповідачем на ім'я ОСОБА_1, Управлінням ПФУ в Білозерському районі Херсонської області у зв'язку з відсутністю первинних документів, що підтверджують роботу в населених пунктах, які відносяться до зони відчуження, позивачу було відмовлено в призначенні йому пенсії за віком відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Листом № 39/м-99-1 від 13.03.2017 року Головне управління ПФУ в Херсонській області за результатами розгляду скарги ОСОБА_1 від 22.02.2017 року про відмову в призначенні пенсії, визначило рішення управління ПФУ в Білозерському районі Херсонської області ПФУ від 29.12.2016 року № 6 про відмову в призначенні позивачу пенсії за віком як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильськй АЕС відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» правомірним через відсутність у ОСОБА_1 первинних документів, які б підтверджували його участь у ліквідації наслідків аварії у 1986 році.
Статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-XII від 28 лютого 1991 року, визначено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»:
-учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС: які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року не менше 5 календарних днів - 10 років;
-які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів - 8 років;
-які працювали з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року у зоні відчуження від 1 до 5 календарних днів, у 1987 році - від 10 до 14 календарних днів, у 1988 році - не менше 30 календарних днів, на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 році - 5 років.
Пунктом 5 ст. 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1) та Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за № 1566/11846, до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).
Таким чином, вищевказаним нормативним актом передбачається подання до органів ПФУ інших первинних документів, які підтверджують участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС тільки в разі відсутності посвідчення ліквідатора та відповідних довідок, які підтверджують факт роботи у зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії.
Статтею 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.
Згідно ст. 65 вищевказаного закону, документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом є Посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи».
Постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 р. № 51 затверджено Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Зокрема, п. 2 вказаного порядку визначено, що посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», іншими актами законодавства.
Ухвалою ВАСУ від 17.09.2015 року у справі № 2а/2218/1179/12 було встановлено, що основним доказом участі позивача в роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС є дійсне, ніким не оскаржене та не скасоване посвідчення учасника ліквідації (категорія 2), яке відповідно до Закону України «Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи та надає право на користування пільгами, встановленими цим Законом, зокрема право на пенсію із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Таким чином, суд дійшов висновку, що основним документом, що підтверджує статус позивача як учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії та надає ОСОБА_1 право на користування пільгами є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС», а такі документи як довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження відповідно до ст. 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є лише підставою для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії.
Статтею 10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 9 липня 2003 року надано право вибору пенсійних виплат , зокрема особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника) призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Згідно з ст. 6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з питань захисту прав людини.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Таким чином, призначення позивачу пенсії за віком відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є формою соціального забезпечення його як громадянина, який, відповідно до спеціального закону, є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Тобто така пенсія за віком є формою реалізації конституційного права позивача на соціальний захист.
При вирішенні спору суд враховує позицію також практику Європейського суду з прав людини, яким неодноразово висловлювалася позиція щодо обмеження (звуження) соціальних прав та гарантій державами - учасницями Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року.
Враховуючи вищевикладене, вивчивши матеріали справи, вислухавши позицію сторін, суд дійшов висновку, що наявність у позивача безстрокового посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, яке сторонами не оспорюється та визнається, довідок про його перебування в зоні відчуження, пропуску на право в'їзду до закритої зони, записи у трудовій книжці заявника про час та умови праці, які підтверджують наявність трудового стажу для призначення пенсії за віком на пільгових умовах, є достатніми відомостями для призначення ОСОБА_1 пенсії з урахуванням положень ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». При цьому, суд враховує, що неможливість надати відповідачу первинні документи на підставі яких були видані довідки, викликана ліквідацією підприємства на якому працював позивач, а не його бездіяльністю.
На підставі викладеного, з урахуванням ст.ст. 19 ч. 2, 46 Конституції України, ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-XII від 28 лютого 1991 року, ст. 10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 9 липня 2003 року, Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 р. № 51, п. 5 ст. 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1), ст.ст. 6, 7, 76, 242, 244-246, 250 КАС України, суд,
УХВАЛИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Херсонського об'єднаного управління Пенсійного фонду України (ЄДРПОУ 41245848, вул. Комкова, 76-а, м. Херсон, 73000) про зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Зобов'язати Херсонське об'єднане управління Пенсійного фонду України здійснити призначення ОСОБА_1 пенсії, з урахуванням положень ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Рішення суду може бути оскаржено безпосередньо до Одеського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення суду складено 29 грудня 2017 року.
Головуючий: Кусік І.В.