Постанова № 71369133, 11.12.2017, Святошинський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
11.12.2017
Номер справи
759/12835/17
Номер документу
71369133
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ун. № 759/12835/17

пр. № 2-а/759/387/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 грудня 2017 року Святошинський районний суд м.Києва П'ятничук І.В., розглянувши розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом адміністративний позов ОСОБА_2 до Правобережного об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

в с т а н о в и в :

Позивач ОСОБА_2 звернулась до Святошинського районного суду м. Києва із позовом до відповідача Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (далі - ПОУПФУ в м. Києві) про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії.

Позовні вимоги обґрунтовує наступним.

ОСОБА_2, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 07 грудня 2010 року перебуваю на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва (далі - відповідач) та отримую пенсію за віком, як державний службовець, яка призначена мені відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу".

Пенсія державного службовця мені була перерахована Правобережним об'єднанного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на підставі судового рішення Святошинського районного суду м. Києва від 28 жовтня 2014 року в розмірі 85 % від суми заробітної плати ( з урахуванням надбавок, премій, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань, грошової винагороди, індексації заробітної плати та інших виплат), на яку були нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, за останні 24 календарні місяці роботи.

Для розрахунку пенсії бралася заробітна плата головного спеціаліста Святошинської районної в м. Києві державної адміністрації, яку я займала перед оформленням пенсії, а саме: посадовий оклад в розмірі 948,30 грн., надбавка за ранг (13 ранг державного службовця) в розмірі 55,00 грн., надбавка за вислугу років (стаж державної служби понад 17 років, 25%) в розмірі 250,83 грн.

Статтею 37-1 цього Закону України «Про державну службу», в редакції на час оформлення мені пенсії державного службовця, передбачено, що в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

01 травня 2016 року набрав чинності Закон України «Про державну службу» №889-VІІІ від 10 грудня 2015 року. Постановою Кабінету Міністрів України від 06 квітня 2016 «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» затверджено схему посадових окладів на посадах державної служби за групами оплати праці з урахуванням юрисдикції державних органів. Відповідно до зазначених законів та постанови відбулася зміна структури заробітної плати з одночасним підвищенням посадових окладів працівникам апарату органів виконавчої влади.

Тобто, з урахуванням вище наведеного, у мене виникли підстави для перерахунку пенсії.

Як вбачається з пункту 5 чинної на той час постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31 травня 2000 року (у редакції, на час призначення пенсії позивачу) перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.

12 червня 2017 року та 14 червня 2017 року в Святошинській районній в м. Києві державній адміністрації я отримала довідки № 107-12/4358 та № 107-12/4424про складові заробітної плати та розмір посадового окладу головного спеціаліста Святошинської районної в м. Києві державної адміністрації, яку я займала перед оформленням пенсії, який згідно штатного розпису на 2017 рік складає 3200,00 гривень, тобто був підвищений і в мене виникло право на перерахунок пенсії.

В червні 2017 року я звернулась до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві з заявою про перегляд моєї пенсійної справи та здійснення перерахунку пенсії, з дати вступу в силуЗакон України «Про державну службу» №889-VІІІ від 10 грудня 2015 року та Постанови Кабінету Міністрів України від 06 квітня 2016 «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році».

Однак, 29 червня 2017 року отримала відповідьПравобережного об'єднання управління Пенсійного фонду України, якою мені відмовлено в такому перерахунку, з посиланням на норми Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 року, який набрав законної сили 01.05.2016 року та згідно якого втратило чинність положення "Про державну службу" від 16.12.1993 року, тобто норми якими було врегульовано пенсійне забезпечення державних службовців.

Позивач вважає відмову відповідача незаконною та такою, що порушує мої Конституційні права як громадянина України. Оскільки предметом мого звернення до відповідача є здійснення перерахунку розміру пенсії з урахуванням обставин, які існували на момент її призначення.

ОСОБА_2 вважає такі дії відповідача безпідставними, протиправними та такими, що порушують її конституційні права на пенсійне забезпечення, а тому змушена звернутися з позовом до суду.

На підставі ст. 183-2 КАС України розгляд справи проводиться у скороченому провадженні, без виклику сторін, які беруть участь у справі, та без проведення судового засідання.

Відповідач надав суду заперечення на позов, вважав його безпідставним і просив у його задоволенні відмовити.

Таким чином, розглянувши подані позивачем документи і матеріали, подані відповідачем заперечення на позов, з'ясувавши фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд прийшов до висновку, що надані позивачем докази та повідомлені ним обставини, а також повідомлені відповідачем обставини, є достатніми для прийняття рішення у справі в порядку скороченого провадження.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.

Відповідно до ст. 99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно ч. 1 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 183-2 КАС України скорочене провадження застосовується у адміністративних справах про оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.

Згідно із п. 4. ч. 1 ст. 183-2 КАС суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне та обґрунтоване судове рішення.

Вивчивши письмові матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_2 підлягають задоволенню з наступних підстав.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку, в тому числі, органів державної влади.

Відповідно до ч. 1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні їх переконливості.

Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 70 КАС України сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Належними суд визнає докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Поруч з цим, суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування.

За змістом ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги або заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 КАС України.

Статтею 37-1 Закону України "Про державну службу", в редакції на час оформлення мені пенсії державного службовця, передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у рішенні «Кечко проти України» від 08 листопада 2005 року якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.

Частиною першою статтею 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

З наведених вище обставин, відповідач зобов'язаний здійснити мені перерахунок пенсії державного службовця з 01 липня 2017 року, тобто дати набрання чинності Закону України «Про державну службу» №889-VІІІ від 10 грудня 2015 року та Постанови Кабінету Міністрів України від 06 квітня 2016 «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» № 292, виходячи із нових складових заробітної плати працюючого державного службовця - головного спеціаліста: посадового окладу в розмірі 3200,00 грн., надбавка за ранг (13 ранг державного службовця) в розмірі 55,00 грн., надбавка за вислугу років на державній службі розрахована відповідно до ст. 52 Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року №889-VІІІ ( при стажі державної служби понад 17 років по 3% посадового окладу за кожен календарний рік стажу державної служби, але не більше 50% посадового окладу)і врахованих раніше надбавок, премій, матеріальної допомоги та інших виплат за останні 24 календарні місяці, у розмірі 85% заробітної плати.

Відповідно до вимог ч.2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок по доказуванню правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Аналізуючи положення наведеної процесуальної норми, виходячи із суті позовних вимог, під час розгляду даної категорії справ відповідачу належить довести правомірність своїх дій та бездіяльності.

Враховуючи викладене, повно і всебічно з'ясувавши обставини в адміністративній справі, які підтверджуються дослідженими письмовими доказами, поясненнями сторін з метою захисту прав, свобод та інтересів особи у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог.

Суд вирішує питання про розподіл судових витрат на підставі ч.1 ст. 94 КАС України, у відповідності до вимог якої витрати по сплаті судового збору, понесені позивачем підлягають стягненню з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань.

Керуючись положеннями Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, Загальної декларації прав людини, Конституції України, ст.ст. 2, 11, 18, 71, 87, 99, 104, 160-163, 183-2, 244-2, 254, 256 КАС України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням правових висновків Верховного Суду України, суд -

п о с т а н о в и в :

Адміністративний позов ОСОБА_2 до Правобережного об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії- задовольнити.

Визнати дії Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови здійснити перерахунок пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням заробітної плати державним службовця, протиправними.

Зобов'язати Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києвіпровести ОСОБА_2 з 01 липня 2017 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця, виходячи із нових складових заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади, рангу та стажу роботи на державній службі, а саме: посадового окладу в розмірі 3200,00 грн., надбавка за ранг (13 ранг державного службовця) в розмірі 55,00 грн., надбавка за вислугу на державній службі розрахована відповідно до ст. 52 Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року №889-VІІІ (при стажі державної служби понад 17 років по 3% посадового окладу за кожен календарний рік стажу державної служби, але не більше 50% посадового окладу) і врахованих раніше надбавок, премій, матеріальної допомоги та інших виплат за останні 24 календарні місяці, у розмірі 85% заробітної плати.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Святошинський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя І.В. П'ятничук