
Справа № 569/11348/17
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 грудня 2017 року м. Рівне
Рівненський міський суд Рівненської області,
в складі судді - Бердія М.А.,
при секретарі - Мельничук В.Л.,
з участю позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Рівне адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, суд -
В С Т А Н О В И В:
До Рівненського міського суду Рівненської області звернулася ОСОБА_1 з позовом до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними щодо відмови їй у здійсненні перерахунку розміру пенсії на виконання постанови Рівненського міського суду Рівненської області від 30.11.2016 року у справі №569/9012/16-а з врахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в розмірі 1/12 від 1600,00 грн., що зазначений у довідці департаменту фінансів Рівненської обласної державної адміністрації від 13.06.2016 року №04-9-30/452 та зобов'язати відповідача перерахувати та виплачувати їй з 01 червня 2016 року пенсію державного службовця із розрахунку 100 відсотків розміру матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, вказаного в довідці департаменту фінансів Рівненської обласної державної адміністрації від 13.06.2016 року №04-9-30/452, виходячи з розміру 1600,00 грн. В обґрунтування позову зазначила, що відповідач неправомірно врахував матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань в розмірі 1/12, що зазначений у довідці департаменту фінансів Рівненської обласної державної адміністрації від 13.06.2016 року №04-9-30/452.
Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні свої позовні вимоги підтримала у повному обсязі та просила суд їх задоволити з підстав викладених у адміністративному позові.
Представник відповідача повідомлений належним чином про дату час та місце розгляду справи в судове засідання не з'явився, причини неявки суду не повідомив. 03 серпня 2017 року надіслав до суду заперечення проти позову, в яких зазначено, що пенсія призначається від сум заробітної плати, а не будь-яких виплат. Матеріальна допомога до складу заробітної плати державного службовця не входить. Відмовляючи у задоволенні заяви позивача, Рівненське об'єднане управління пенсійного фонду України в Рівненській області діяло в межах та у спосіб, що передбачений чинним законодавством, не порушуючи ст. 19 Конституції України, а тому в задоволенні адміністративного позову слід відмовити.
Суд, заслухавши пояснення позивача ОСОБА_1, дослідивши письмові докази по справі, приходить до наступного:
Як встановлено в судовому засіданні, позивач ОСОБА_1 з 21 березня 2014 року перебуває на пенсійному обліку та отримує пенсію державного службовця, яку було призначено відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» в розмірі 80% від сум її заробітної плати, на яку нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
На виконання постанови Рівненського міського суду від 30.11.2016 року по справі №569/9012/16-а відповідач здійснив перерахунок пенсії державного службовця позивачу і почав виплачувати її з розрахунку 80% від суми заробітної плати, вказаної в довідці департаменту фінансів Рівненської обласної державної адміністрації від 13.06.2016 року №04-9-30/452, а саме призначено пенсію в розмірі 7933,12 грн. на місяць.
Однак, при перерахунку пенсії відповідач врахував матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань в розмірі 1/12 суми, вказаної в довідці департаменту фінансів Рівненської обласної державної адміністрації від 13.06.2016 року №04-9-30/452.
17 травня 2017 року позивач звернулася до відповідача із заявою про надання роз'яснення на підставі яких законодавчих актів їй здійснено перерахунок пенсії із врахування 1/12 розміру матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових, відображеної у вищевказаній довідці.
Листом від 31 травня 2017 року №411/10 було повідомлено ОСОБА_1 про те, що відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, доплат за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі, премій та інших надбавок. При цьому, виплати які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховується в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У ч. 1 ст. 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Умови та порядок пенсійного забезпечення позивача визначено статтею 37 Закону України від 16.12.1993 «Про державну службу»станом на момент призначення пенсії (далі - Закон № 52). Редакція зазначеної статті змінювалась.
Згідно ч. 2 ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції Закону, яка діяла на час призначення пенсії), на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років. Зазначеним особам призначаються пенсії в розмірі 80 відсотків суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.
Відповідно до ч. 2 ст. 37-1 цього Закону, перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Таким чином, призначення державному службовцю пенсії та її перерахунок здійснюється з сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Згідно положень ч.2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань входили до системи оплати праці державного службовця.
Згідно ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Відповідно до ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Вказаний висновок відповідає правовій позиції, викладеній Верховним Судом України в постановах від 28 травня 2013 року (справа №21-97а13), від 16 вересня 2014 (справа №21-314а14).
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що дії Рівненського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Рівненської області, які полягають у нарахуванні пенсії виходячи з 1/12 розміру виплаченої матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань є протиправними, оскільки в постанові Рівненського міського суду Рівненської області від 30.11.2016 року зобов'язано Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, з 01 червня 2016 року, відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» виходячи із 80% від суми заробітної плати, згідно довідки департаменту фінансів Рівненської обласної державної адміністрації від 13.06.2016 року №04-9-30/452, а тому позовні вимоги позивача підлягають до задоволення у повному обсязі.
Відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа, а тому з бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача слід стягнути судові витрати по справі понесені позивачем по сплаті судового збору у розмірі 640,00 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.6, 14, 72-77, 90, 139, 241-243, 245-246, 250 КАС України, суд -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії - задоволити повністю.
Визнати протиправними дії Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області щодо відмови у здійсненні перерахунку розміру пенсії ОСОБА_1 на виконання постанови Рівненського міського суду Рівненської області від 30.11.2016 року у справі №569/9012/16-а з врахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в розмірі 1/12 від 1600,00 грн., що зазначений у довідці департаменту фінансів Рівненської обласної державної адміністрації від 13.06.2016 року №04-9-30/452.
Зобов'язати Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 з 01 червня 2016 року пенсію державного службовця із розрахунку 100 відсотків розміру матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, вказаного в довідці департаменту фінансів Рівненської обласної державної адміністрації від 13.06.2016 року №04-9-30/452, виходячи з розміру 1600,00 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Рівненського об'єднаного управління пенсійного фонду України на користь ОСОБА_1 судові витрати по справі понесені позивачем по сплаті судового збору у розмірі 640 грн. 00 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення, безпосереденьо до Житомирського апеляційного адміністративного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Рівненського
міського суду Бердій М.А.