Рішення № 71361659, 28.12.2017, Рокитнянський районний суд Київської області

Дата ухвалення
28.12.2017
Номер справи
375/1793/17
Номер документу
71361659
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 375/1793/17

Провадження № 2-а/375/131/17

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28.12.2017 Рокитнянський районний суд Київської області в складі: головуючого судді - Нечепоренка Л.М., при секретарі Киричок В.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт.Рокитне в порядку спрощеного позовного провадження (письмового провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Рокитнянської районної державної адміністрації Київської області та Київської обласної державної адміністрації

про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

Звернувшись до суду із позовом, позивачка посилається на те, що вона являється особою, яка постраждала внаслідок аварії на ЧАЕС та має статус такої особи категорії 4, що посвідчується виданим на її імя 27.01.1994 посвідченням серії НОМЕР_1, яке на даний час дійсне.

Зазначає, що відповідно до експертного висновку за вих. № 9764 від 25.12.2014, виданого Центральною міжвідомчою експертною комісією на засіданні № 20 від 16.12.2014, виявлене у неї захворювання пов'язане із впливом аварії на ЧАЕС. У звязку із цим та відповідно до акту огляду медико-соціальної експертної комісії серії КИО-1 № 0410834 їй встановлено з 24.11.2014 третю групу інвалідності довічно.

Посилається також на те, що у листопаді 2017 року вона звернулася до управління соціального захисту населення Рокитнянської районної державної адміністрації Київської області з приводу надання їй статусу постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи та отримання посвідчення категорії 1-А.

Своїм листом за вих. № 1165/08 від 21.11.2017 управління соціального захисту населення Рокитнянської районної державної адміністрації Київської області відмовило їй у задоволенні звернення з посиланням на зміни до діючого законодавства, відповідно до яких з 01.01.2015 виключено положення про зону посиленого радіоекологічного контролю і що у звязку із цим Київська обласна державна адміністрація не приймає від райдержадміністрацій подання на оформлення посвідчень постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 із числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи категорії 4.

Просить визнати дії Управління соціального захисту населення Рокитнянської районної державної адміністрації Київської області щодо відмови у прийнятті документів та направлення їх до Київської обласної державної адміністрації для встановлення статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, протиправними; зобов»язати Управління соціального захисту населення Рокитнянської районної державної адміністрації Київської області прийняти від неї документи та направити їх шляхом внесення подання до Київської обласної державної адміністрації для розгляду та встановлення їй статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1; зобов»язати Київську обласну державну адміністрацію визначити їй статус особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 та видати відповідне посвідчення.

Відповідач в особі управління соціального захисту населення Рокитнянської районної державної адміністрації Київської області свого представника у судове засідання не направив, подав заперечення на позов та заяву про розгляд спору у відсутності свого представника, за якими позов не визнає.

Також у своїх письмових запереченнях проти позову посилається на положення Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 № 76-VІІІ, яким виключено абзац п'ятий частини другої статті 2 Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме виключено зону посиленого радіоекологічного контролю і що у звязку із цим з 01.01.2015 департамент соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації не приймає подання райдержадміністрації на оформлення посвідчень постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 із числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи категорії 4.

Відповідач в особі Київської обласної державної адміністрації свого представника у судове засідання не направив, заперечення на позов та заяви про розгляд справи за відсутності свого представника до суду не подав.

Суд ухвалив провести розгляд спору по суті в порядку спрощеного позовного провадження (письмового провадження) на підставі наявних у справі доказів, що узгоджується з вимогами ст.263 КАС України.

Відповідно до ч.4 ст.229 КАСУ у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у

справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши письмові матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивачка являється особою, яка постраждала внаслідок аварії на ЧАЕС та має статус такої особи категорії 4, що посвідчується виданим на її ім»я 27.01.1994 посвідченням серії НОМЕР_1, яке на даний час дійсне.

Зазначає, що відповідно до експертного висновку за вих. № 9764 від 25.12.2014, виданого Центральною міжвідомчою експертною комісією на засіданні № 20 від 16.12.2014, виявлене у неї захворювання пов'язане із впливом аварії на ЧАЕС. У звязку із цим та відповідно до акту огляду медико-соціальної експертної комісії серії КИО-1 № 0410834 їй встановлено з 24.11.2014 третю групу інвалідності довічно.

Посилається також на те, що у листопаді 2017 року вона звернулася до управління соціального захисту населення Рокитнянської районної державної адміністрації Київської області з приводу надання їй статусу постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи та отримання посвідчення категорії 1-А.

Своїм листом за вих. № 1165/08 від 21.11.2017 управління соціального захисту населення Рокитнянської районної державної адміністрації Київської області відмовило їй у задоволенні звернення з посиланням на зміни до діючого законодавства, відповідно до яких з 01.01.2015 виключено положення про зону посиленого радіоекологічного контролю і що у звязку із цим Київська обласна державна адміністрація не приймає від райдержадміністрацій подання на оформлення посвідчень постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 із числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи категорії 4.

У ст.9 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначений статус осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи: 1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків;

2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

У відповідності до ст.11 вказаного Закону - ч.4) до потерпілих 4 категорії належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 р. № 51 затверджений Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Позивачка відноситься до потерпілого 4 категорії, що підтверджено відповідним посвідченням серії В-П № 416509 від 08.12.1993.

Відповідно до ст.14 вищевказаного Закону та п.10 Порядку … посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-А категорії видається інвалідам з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС і потерпілих від Чорнобильської катастрофи, щодо яких встановлений причинний зв»язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності відповідної групи, пов»язаної з наслідками Чорнобильської катастрофи.

Як було вказано вище, документом, що посвідчує статус громадян, є посвідчення відповідної категорії.

На підставі Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України» виключено абзац 5 частини 2 статті 2 Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме виключено зону посиленого радіологічного контролю за місцеми проживання позивача, що стало підставою для відмови у прийнятті документів від позивача відповідачем - управлінням соціального захисту населення Рокитнянської РДА та запереченням позову другим відповідачем - Департаментом соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації, так як довідка медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності, пов»язаної із впливом аварії на ЧАЕС видана позивачу 22.10.15, тобто після набрання з 01.01.15 чинності Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України», яким виключено зону посиленого радіологічного контролю за місцеми проживання позивача.

Тобто позивачка, хоча і є потерпілим 4 категорії, але вже не проживає в зоні посиленого радіологічного контролю, тому, як стверджує відповідач, відсутні правові підстави для віднесення позивача до постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-А категорії з числа потерпілих 4 категорії та видачі відповідного посвідчення.

Аналізуючи вказані законодавчі акти, суд приходить до висновку, що згідно умов, передбачених ст.11Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,до потерпілих 4 категорії належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю визначені для визнання особи і видачі посвідчення відповідної категорії.

В той же час, незважаючи на скасування зони посиленого радіоекологічного контролю за місцем проживання позивачки, вона залишається потерпілою, так як у свій час, тобто до 01.01.15 отримала свою частину радіоактивного опромінення і виконала умови вищевказаного Закону - станом на 1 січня 1993 року прожила або відпрацювала у цій зоні не менше чотирьох років.

Тим паче, позивачка була визнана інвалідом 3-ї групи у 2014 році, що вбачається із акту огляду медико-соціальної експертної комісії серії КИО-1 № 0410834, згідно якого їй встановлено з 24.11.2014 третю групу інвалідності довічно і захворюваня пов»язане з впливом аварії на ЧАЕС.

Тобто інвалідність позивачці встановлена до 01.01.2015 - до прийняття Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 №76-VIII, яким з 01.01.2015 виключено положення про зону посиленого радіоекологічного контролю, а саме виключено зону посиленого радіологічного контролю за місцем проживання позивачки.

Тому суд важає, що відмова відповідача - управління соціального захисту населення Рокитнянської РДА у прийнятті документів позивачки для оформлення Подання на оформлення статусу постраждалого категорії 1-А є неправомірною, так як у Законі України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України» не вказано про заборону приймати відповідні заяви з документами, так як це порушує права громадян на звернення до державних органів за захистом своїх прав та інтересів,.

Керуючись Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України», Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ст.ст.5, 6, 8, 9, 10, 19, 77, 241, 242, 245, 250, 263 КАС України, суд-

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити.

Визнати дії Управління соціального захисту населення Рокитнянської районної державної адміністрації щодо відмови у прийнятті заяви та оформленні Подання на оформлення статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-А категорії ОСОБА_1 неправомірними.

Зобов»язати Управління соціального захисту населення Рокитнянської районної державної адміністрації Київської області прийняти заяву від ОСОБА_1 про надання їй статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-А категорії та оформити Подання на оформлення статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-А категоріїОСОБА_1 та направити його з відповідними документами до Київської обласної державної адміністрації.

Зобов»язати Київську обласну державну адміністрацію прийняти Подання Управління соціального захисту населення Рокитнянської районної державної адміністрації на оформлення статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-А категорії ОСОБА_1 та вирішити питання про надання ОСОБА_1 статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-А категорії з видачею відповідного посвідчення.

Стягнути в рівних частках з управління соціального захисту населення Рокитнянської районної державної адміністрації Київської області та Київської обласної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 640 грн. судового збору.

Учасник справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов»язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Рокитнянський районний суд в 30-денний строк з дня отримання його копії.

Суддя