
Справа № 361/7676/17
Провадження № 2-а/361/745/17
28.12.2017
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 грудня 2017 року м. Бровари
Броварський міськрайонний суд Київської області в складі судді Сердинського В.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,
у с т а н о в и в:
14 грудня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом, в якому просить: визнати дії Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1, виходячи із заробітної плати в сумі 2813,72 крб., одержаної за роботу в зоні відчуження м. Чорнобиль, с. Копачі за період з 10.05.1986 по 28.05.1986 року, 31.05.1986 року протиправними, зобов'язати Броварське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити з 14.07.2017 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, виходячи із заробітної плати в сумі 2813,72 крб., одержаної за роботу в зоні відчуження м. Чорнобиль, с. Копачі за період з 10.05.1986 по 28.05.1986 року, 31.05.1986 року без обмеження її максимальним розміром та з урахуванням проведених виплат.
В обґрунтування позовних вимог зазначав, що він є особою, яка постраждала внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інвалід II групи, перебуває на обліку в Броварському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Київської області та отримує пенсію по інвалідності ІІ групи, у розмірі відшкодування фактичних збитків згідно ст.54 Закону України «Про статус i соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
У 1986 році позивач перебував в трудових правовідносинах з Броварським ремонтно-механічним заводом, правонаступником якого в даний час є Публічне акціонерне товариство «фірма «Стріла», де працював електрозварником. В період часу з 10.05.1986 по 28.05.1986 року, 31.05.1986 року Позивач приймав участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в м. Чорнобиль, с. Копачі.
Відповідно до частини першої статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.
Обчислення пенсій відповідно до Закону здійснюється на підставі довідок про заробітну плату, які відповідно до статті 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» видаються установами та організаціями на підставі первинних документів (особових рахунків. відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату). Підставою для проведення розрахунку заробітної плати за роботу в зоні відчуження являються первинні документи про нараховану заробітну плату та фактичну тривалість роботи безпосередньо в зоні відчуження.
Видача довідок про заробітну плату проводиться підприємствами, установами та організаціями відповідно до первинних документів про період участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Враховуючи вищевикладене, 17 жовтня 2017 року позивач звернувся до Відповідача із заявою про перерахунок пенсії, виходячи із заробітної плати за роботу в зоні відчуження, надавши довідку про заробітну плату за роботу в м. Чорнобиль, с. Копачі за період з 10.05.1986 по 28.05.1986 року, 31.05.1986 року № 1/44 від 12.10.2017р., яка видана ПАТ «КФ» Стріла».
Листом від 13 листопада 2017 року вих. № 770/Я-01 відповідач повідомив про відмову у проведенні перерахунку пенсії, посилаючись на те, що розрахунок пенсії Позивача проведено на виконання постанови Броварського міськрайонного суду від 25.05.2016р. по справі №361/2717/2016-а з урахуванням заробітної плати для обчислення пенсії, взятої за період роботи в зоні відчуження з 10.05.1986р. по 29.05.1986р. та 31.05.1986р., з врахуванням заробітної плати 873,52 крб. Оскільки подана позивачем довідка № 1/44 від 12.10.2017р. містить розбіжності з тією, що знаходиться в матеріалах справи, Позивачу відмовлено у перерахунку пенсії.
Позивач вважає відмову відповідача неправомірною і такою, що порушує його право на належний соціальний захист.
Ухвалою Броварського міськрайонного суду Київської області від 14 грудня 2017 року відкрито скорочене провадження у справі.
Відповідно до п. 10 ч. 1 Розділу VІІ Перехідних положень КАС України у редакції Закону № 2147-VІІІ від 03.10.2017 р., справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 4 КАС України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Згідно з приписами ч. 1, 2, 4 ст. 257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті. Відповідно до п.2 ч. 1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Виходячи з вищевикладеного, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
26 грудня 2017 року до суду надійшли заперечення від Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області на адміністративний позов, в якому відповідач зазначав про невизнання позовних вимог та просив відмовити у їх задоволенні.
Судом встановлено, що позивач є пенсіонером, перебуває на обліку в Броварському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Київської області та отримує пенсію як особа, яка є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, також є інвалідом (ІІ група інвалідності) внаслідок захворювання, пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1) Серія НОМЕР_1, видане Київською облдержадміністрацією 22 серпня 2003 року.
17 жовтня 2017 року Позивач звернувся до Відповідача із заявою про перерахунок пенсії, виходячи із заробітної плати за роботу в зоні відчуження, надавши довідку про заробітну плату за роботу в м. Чорнобиль, с. Копачі за період з 10.05.1986 по 28.05.1986 року, 31.05.1986 року № 1/44 від 12.10.2017р., яка видана Публічним акціонерним товариством «Кранобудівна фірма» Стріла»
Листом від 13 листопада 2017 року вих. № 770/Я-01 відповідач повідомив про відмову у проведенні перерахунку пенсії, посилаючись на те, що розрахунок пенсії Позивача проведено на виконання постанови Броварського міськрайонного суду від 25.05.2016р. по справі №361/2717/2016-а з урахуванням заробітної плати для обчислення пенсії, взятої за період роботи в зоні відчуження з 10.05.1986р. по 29.05.1986р. та 31.05.1986р., з врахуванням заробітної плати 873,52 крб. Оскільки подана Позивачем довідка № 1/44 від 12.10.2017р. містить розбіжності з тією, що знаходиться в матеріалах справи, Позивачу відмовлено у перерахунку пенсії.
Із матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 безпосередньо був зайнятий у роботах, передбачених постановами КПРС, РМ СРСР і ВЦСПС від 29 грудня 1987 року № 1497-378 і постановою РМ СРСР і ВЦСПС від 05 червня 1986 року № 665-195, що дає право на державну пенсію на пільгових умовах згідно зі Списком № 1, затвердженим постановою РМ СРСР від 22 серпня 1986 року № 1173.
Відповідно до частини першої статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.
Згідно з частиною четвертою статті 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабміну України № 1210 від 23.11.2011 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із змінами, внесеними згідно з Постановою Кабміну № 112 від 25.03.2014 затверджений Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, згідно якого визначено механізм обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання (далі за текстом - Порядок).
Пунктом 1 цього Порядку передбачено, що пенсії за бажанням осіб можуть призначатися, виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
Відповідно до п. 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою Пенсійного фонду № 22-1 від 25.11.2005, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
Відповідно до листа Мінпраці, Мінчорнобиля і Мінфіну України від 29 жовтня 1992 року № 09-3751, якщо підприємством було невірно нарахована заробітна плата за роботу в зоні відчуження, то підприємство на підставі первинних документів має провести перерахунок заробітної плати згідно із законодавством, розраховану таким чином заробітну плату не індексують і не виплачують, а лише враховують при обчисленні пенсії.
Судом встановлено, що розмір заробітної плати позивача за роботу в зоні відчуження Чорнобильської АЕС у 1986 році визначений судовими рішеннями Броварського міськрайонного суду Київської області від 09.06.2017р., 25.07.2017р., які залишені в силі Вищим спеціалізованим судом України з розгляду цивільних та кримінальних справ, набрали законної сили та становить 2813,72 крб.
Відповідно до ст. 124 Конституції України, судові рішення є обов'язковими до виконання на всій території України.
Згідно зі ст. 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також: за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.
Надана позивачем для перерахунку пенсії довідка № 1/44 від 12.10.2017р. відповідає всім вимогам чинного законодавства, відповідач не надав доказів, що дані, які містяться в довідці про заробіток, містять неправдиві або недостовірні дані. В судовому порядку вказана довідка недійсною також не визнавалася.
Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
У частині першій статті 58 Конституції України закріплено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Згідно зі ст. 64 Конституції України, конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Відповідно до ч. 3 ст. 27 Закону № 1058-IV, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Зазначена законодавча норма викладена в редакції Закону від 08.07.2011 № 3668-VI та зі змінами, внесеними згідно із Законом від 24.12.2015 р. № 911-VIII.
У п.п. 1, 2 Прикінцевих і перехідних положень Закону № 3668-VI визначено, він набирає чинності з 01 жовтня 2011 року і що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
У п. 2 Прикінцевих положень Закону № 911-VIII передбачено, що дія його положень щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються починаючи з 01 січня 2016 року.
При цьому, у рішенні Конституційного Суду України від 13 травня 1997 року № 1-зп зазначено, що стаття 58 Конституції України закріплює один з найважливіших загальновизнаних принципів сучасного права - закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Це означає, що вони поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності. Закріплення названого принципу на конституційному рівні є гарантією стабільності суспільних відносин, у тому числі відносин між державою і громадянами, породжуючи в громадян упевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршено прийняттям більш пізнього закону чи іншого нормативно-правового акта. інституцій. Надання зворотної сили законам суперечить духу правової держави.
Отже, системний аналіз викладених правових норм та наведеної правової позиції КСУ дозволяє стверджувати, що обмеження пенсії максимальним розміром застосовується до осіб, яким пенсія призначена після набуття чинності Законом № 3668-VI, тобто після 01.10.2011 р., та Законом № 911-VIII, тобто з 01.01.2016 р.
Відповідно до ч.ч. 1, 2, 5 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставини, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.
Виходячи з наведеного вище, суд вважає, що ОСОБА_1 має право на перерахунок пенсії виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках зазначеної у довідці № 1/44 від 12 жовтня 2017р.
Враховуючи приведені норми та встановлені обставини, суд вважає, що дії позивача, направлені на реалізацію законом встановленого права на перерахунок пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, узгоджуються із положеннями Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а відмова Броварського об'єднаного управління ПФУ Київської області в проведенні перерахунку пенсії є безпідставною і протиправною.
Оцінивши досліджені у судовому засіданні докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що фактична заробітна плата ОСОБА_1 за роботу в зоні відчуження, із якої повинно проводитися обчислення пенсії згідно довідки № 1/44 від 12 жовтня 2017 року, становить 2813,72 крб., тому обчислення пенсійного забезпечення повинно проводитися із суми 2813,72 крб.
Також, з метою захисту прав та інтересів позивача від порушень з боку відповідача Броварського об'єднаного управління ПФУ Київської області щодо здійснення перерахунку пенсії з урахуванням вказаної вище суми, суд вважає необхідним зобов'язати Броварське об'єднане управління ПФУ Київської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 14 липня 2017 року та виплатити йому недоотриману суму пенсії.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За таких обставин, суд приходить до обґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі.
Наведені відповідачем заперечення по суті даного позову є немотивованими та не обґрунтованими жодними доказами, а тому не можуть бути прийняті судом до уваги.
Керуючись статтями ст.ст. 2, 6, 77, 78, 90, 242, 243, 244, 245, 246, 257-263, 371 КАС України, п. 10 ч. 1 Розділу VІІ Перехідних положень КАС України у редакції Закону № 2147-VІІІ від 03.10.2017 р., Броварський міськрайонний суд
вирішив:
Позов задовольнити.
Визнати дії Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1, виходячи із заробітної плати в сумі 2813,72 крб., одержаної за роботу в зоні відчуження м. Чорнобиль, с. Копачі за період з 10.05.1986 по 28.05.1986 року, 31.05.1986 року протиправними.
Зобов'язати Броварське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити з 14.07.2017 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, виходячи із заробітної плати в сумі 2813,72 крб., одержаної за роботу в зоні відчуження м. Чорнобиль, с. Копачі за період з 10.05.1986 по 28.05.1986 року, 31.05.1986 року без обмеження її максимальним розміром та з урахуванням проведених виплат.
Рішення суду підлягає негайному виконанню у межах суми стягнення за один місяць
Рішення суду набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до Київського апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В. С. Сердинський