
Україна
БРОВАРСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
провадження № 2-а/361/746/17, cправа № 361/7678/17
27.12.2017
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
«27» грудня 2017 року м.Бровари Київської області
Броварський міськрайонний суд Київської області в складі судді Василишин В.О., розглянувши у приміщенні Броварського міськрайонного суду в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними й зобов'язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
У грудні 2017 року ОСОБА_3 звернувся до суду із позовом, в якому просить: визнати відмову Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області у перерахунку його пенсії по інвалідності із заробітної плати в сумі 577,28 крб., одержаної за роботу по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в м. Чорнобиль за період з 01 червня 1986 року по 04 червня 1986 року протиправною; зобов'язати Броварське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області провести йому перерахунок та виплату пенсії з 12 грудня 2017 року, виходячи із заробітної плати в сумі 577,28 крб., одержаної за роботу по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в м. Чорнобиль за період з 01 червня 1986 року по 04 червня 1986 року без обмеження її максимальним розміром та з урахуванням вже проведених виплат.
В обґрунтування позовних вимог зазначається, що позивач є особою, яка постраждала внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інвалід II групи. Перебуває на обліку в Броварському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Київської області та отримує пенсію по інвалідності ІІ групи, у розмірі відшкодування фактичних збитків згідно зі статтею 54 Закону України «Про статус i соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Приймав участь у заходах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в 10-ти кілометровій зоні відчуження з 01 червня по 04 червня 1986 року.
Для участі в заходах по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, позивач був відряджений із свого постійного місця роботи - СВПЧ-10 м. Бровари. Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області видало Позивачу довідку про розмір грошового забезпечення в зоні ЧАЕС на підставі особових рахунків за 1986 рік. Заробітна плата (грошове забезпечення) виплачена в сумі 577,28 крб., з урахуванням коефіцієнта 4, відповідно Постанови РМ УРСР і Укрпрофради від 10 червня 1986 року № 207-7. Оплата за підвищеними посадовими окладами по зонах небезпеки проводиться, виходячи з встановленого у зоні відчуження 6-годинного робочого дня та 6-денного робочого тижня.
Відповідно до частини першої статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.
Обчислення пенсій відповідно до Закону здійснюється на підставі довідок про заробітну плату, які відповідно до статті 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» видаються установами та організаціями на підставі первинних документів (особових рахунків. відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату). Підставою для проведення розрахунку заробітної плати за роботу в зоні відчуження являються первинні документи про нараховану заробітну плату та фактичну тривалість роботи безпосередньо в зоні відчуження.
Видача довідок про заробітну плату проводиться підприємствами, установами та організаціями відповідно до первинних документів про період участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Враховуючи вищевикладене, 12 грудня 2017 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії по інвалідності відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", надавши довідку № 272 та особовий рахунок за 1986 рік про фактично виплачену заробітну плату в сумі 577,28 крб., отриману за роботу в зоні ЧАЕС. При цьому отримав відмову у проведенні перерахунку пенсії, з тих підстав, що подана довідка складена з порушенням норм законодавства, оскільки для включення в розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії 500,00 крб., які зазначені у довідці від 12 грудня 2017 року № 272 як премія за діючими системами преміювання за роботу в зону відчуження у 1986-1990 роках, підстав не має.
Ухвалою Броварського міськрайонного суду Київської області від 14 грудня 2017 року відкрито скорочене провадження у справі.
Відповідно до пункту 10 частини першої Розділу VІІ Перехідних положень КАС України у редакції Закону № 2147-VІІІ від 03 жовтня 2017 справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Пунктом 10 частини першої статті 4 КАС України передбачено, що письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Згідно з приписами частин першої, другої й четвертої статті 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті. Відповідно до пункту частини першої статті 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Виходячи з вищевикладеного, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
27 грудня 2017 року до суду надійшли заперечення від Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області на адміністративний позов, в якому відповідач зазначав про невизнання позовних вимог та просив відмовити у їх задоволенні.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.
Як вбачається із матеріалів справи позивач є пенсіонером, перебуває на обліку в Броварському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Київської області та отримує пенсію як особа, яка є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, також є інвалідом (ІІ група інвалідності) внаслідок захворювання, пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1) Серія НОМЕР_1, видане Київською облдержадміністрацією 23 травня 2008 року.
12 грудня 2017 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії по інвалідності відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", надавши довідку № 272 та особовий рахунок за 1986 рік про фактично виплачену заробітну плату в сумі 577,28 крб., отриману за роботу в зоні ЧАЕС.
Відповідач відмовив у проведенні перерахунку пенсії, з тих підстав, що подана Позивачем довідка № 272 від 12 грудня 2017 року складена з порушенням норм законодавства, оскільки для включення в розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії 500,00 крб., як премія за діючими системами преміювання за роботу в зону відчуження у 1986-1990 роках, підстав не має.
Із матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_3 безпосередньо був зайнятий у роботах, передбачених постановами КПРС, РМ СРСР і ВЦСПС від 29 грудня 1987 року № 1497-378 і постановою РМ СРСР і ВЦСПС від 05 червня 1986 року № 665-195, що дає право на державну пенсію на пільгових умовах згідно зі Списком № 1, затвердженим постановою РМ СРСР від 22 серпня 1986 року № 1173.
Відповідно до частини першої статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.
Згідно з частиною четвертою статті 15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабміну України № 1210 від 23 листопада 2011 року "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із змінами, внесеними згідно з Постановою Кабміну № 112 від 25 березня 2014 року затверджений Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, згідно якого визначено механізм обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання (далі за текстом - Порядок).
Пунктом 1 цього Порядку передбачено, що пенсії за бажанням осіб можуть призначатися, виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
Відповідно до пункту 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затвердженого Постановою Пенсійного фонду № 22-1 від 25 листопада 2005 року довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
Відповідно до листа Мінпраці, Мінчорнобиля і Мінфіну України від 29 жовтня 1992 року № 09-3751, якщо підприємством було невірно нарахована заробітна плата за роботу в зоні відчуження, то підприємство на підставі первинних документів має провести перерахунок заробітної плати згідно із законодавством, розраховану таким чином заробітну плату не індексують і не виплачують, а лише враховують при обчисленні пенсії.
Оцінивши досліджені докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що фактична заробітна плата ОСОБА_1 за роботу в зоні відчуження, із якої повинно проводитися обчислення пенсії становить - 577,28 крб.
Згідно зі статтею 101 Закону України "Про пенсійне забезпечення" органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також: за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.
Надана позивачем для перерахунку пенсії довідка № 272 від 12 грудня 2017 року відповідає всім вимогам чинного законодавства, відповідач не надав доказів, що дані, які містяться в довідці про заробіток, містять неправдиві або недостовірні дані. В судовому порядку вказана довідка недійсною також не визнавалася.
У частині першій статті 58 Конституції України закріплено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Згідно зі статтею 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Відповідно до частини третьої статті 27 Закону № 1058-IV максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Зазначена законодавча норма викладена в редакції Закону від 08 липня 2011 року № 3668-VI та зі змінами, внесеними згідно із Законом від 24 грудня 2015 року № 911-VIII.
У пунктах 1, 2 Прикінцевих і перехідних положень Закону № 3668-VI визначено, він набирає чинності з 01 жовтня 2011 року і що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
У пункті 2 Прикінцевих положень Закону № 911-VIII передбачено, що дія його положень щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються починаючи з 01 січня 2016 року.
При цьому, у рішенні Конституційного Суду України від 13 травня 1997 року № 1-зп зазначено, що стаття 58 Конституції України закріплює один з найважливіших загальновизнаних принципів сучасного права - закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Це означає, що вони поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності. Закріплення названого принципу на конституційному рівні є гарантією стабільності суспільних відносин, у тому числі відносин між державою і громадянами, породжуючи в громадян упевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршено прийняттям більш пізнього закону чи іншого нормативно-правового акта. інституцій. Надання зворотної сили законам суперечить духу правової держави.
Отже, системний аналіз викладених правових норм та наведеної правової позиції КСУ дозволяє стверджувати, що обмеження пенсії максимальним розміром застосовується до осіб, яким пенсія призначена після набуття чинності Законом № 3668-VI, тобто після 01 жовтня 2011 року, та Законом № 911-VIII, тобто з 01 січня 2016 року.
Відповідно до статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставини, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.
Виходячи з наведеного вище, суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках в розмірі 577,28 крб. зазначеної у довідці № 272 від 12 грудня 2017 року.
Враховуючи приведені норми та встановлені обставини, суд вважає, що дії позивача, направлені на реалізацію законом встановленого права на перерахунок пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, узгоджуються із положеннями Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а відмова Броварського об'єднаного управління ПФУ Київської області в проведенні перерахунку пенсії є безпідставною і протиправною.
Також, з метою захисту прав та інтересів позивача від порушень з боку відповідача Броварського об'єднаного управління ПФУ Київської області щодо здійснення перерахунку пенсії з урахуванням виплаченої заробітної плати в сумі 577,28 крб., суд вважає необхідним зобов'язати Броварське об'єднане управління ПФУ Київської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 12 грудня 2017 року та виплатити йому недоотриману суму пенсії.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За таких обставин, суд приходить до обґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі.
Наведені відповідачем заперечення по суті даного позову є немотивованими та не обґрунтованими жодними доказами, а тому не можуть бути прийняті судом до уваги.
Керуючись статтями 2, 6, 77, 78, 90, 242, 243, 244, 245, 246, 257-263, 371 КАС України, пунктом 10 частини першої Розділу VІІ Перехідних положень КАС України у редакції Закону
№ 2147-VІІІ від 03 жовтня 2017 року, - Броварський міськрайонний суд
в и р і ш и в:
Позов - задовольнити.
Визнати протиправними дії Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії по інвалідності із заробітної плати в сумі 577,28 крб., одержаної за роботу по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в м. Чорнобиль за період з 01 червня 1986 року по 04 червня 1986 року.
Зобов'язати Броварське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 12 грудня 2017 року, виходячи із заробітної плати в сумі 577,28 крб., одержаної за роботу по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в м. Чорнобиль за період з 01 червня 1986 року по 04 червня 1986 року без обмеження її максимальним розміром та з урахуванням вже проведених виплат.
Рішення суду підлягає негайному виконанню у межах суми стягнення за один місяць.
Рішення суду набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до Київського апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.О.Василишин