
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Справа №338/1019/17
21 грудня 2017 року Богородчанський районний суд Івано-Франківської області
в складі: головуючого-судді Битківського Л.М.
з участю секретаря Дякун М.В.
позивача ОСОБА_1
представника відповідача Риндича Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в селищі Богородчани адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ПФУ в Івано-Франківській області, Прикарпатського юридичного інституту Львівського державного університету внутрішніх справ про визнання протиправними дій відповідача та зобов'язання вчинити дії,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернувся в суд із адміністративним позовом до головного управління ПФУ в Івано-Франківській області, в якому просив визнати протиправним рішення відповідача про відмову у проведенні перерахунку раніше призначеної йому пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та зобов'язати Головне управління ПФУ в Івано-Франківській області починаючи з 01 жовтня 2009 року провести перерахунок його пенсії та виплачувати таку з врахуванням виплачених сум матеріальної допомоги, одноразової премії, одноразової грошової допомоги при звільненні.
Позовні вимоги мотивував тим, що починаючи з 01 жовтня 2009 року являється пенсіонером органів внутрішніх справ та отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених зі військової служби, та деяких інших осіб». Оскільки вказані види грошового забезпечення не були враховані при розрахунку пенсії, то 27.08.2017 року він звернувся до ліквідаційної комісії Прикарпатського юридичного інституту Львівського державного університету внутрішніх справ, де ніс службу, із заявою про видачу нової довідки про додаткові види грошового забезпечення із зазначенням відомостей про складові додаткових видів грошового забезпечення, які отримував під час проходження служби. 01.09.2017 року отримав довідку про доходи №28 у якій були зазначені відомості про розмір матеріальних допомог та одноразової грошової допомоги при звільненні. 03.09.2017 року звернувся до відповідача із заявою про перерахунок призначеної пенсії з урахуванням цих додаткових видів грошового забезпечення, надавши додаткові документи. Однак, відповідач листом від 11.09.2017 р. відмовив йому у перерахунку пенсії.
За клопотанням позивача під час судового розгляду у якості співвідповідача було притягнуто ліквідаційну комісію Прикарпатського юридичного інституту Львівського державного університету внутрішніх справ.
В ході судового розгляду ОСОБА_1 подав суду заяву про зменшення позовних вимог, відмовившись від вимоги щодо зарахування одноразової грошової допомоги при звільненні до складу видів грошового забезпечення, з яких слід обчислювати пенсію. Одночасно просив зобов'язати ліквідаційну комісію Прикарпатського юридичного інституту Львівського державного університету внутрішніх справ виготовити нову довідку про додаткові види грошового забезпечення з урахуванням отриманих допомог на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та направити її Головному управлінню ПФУ в Івано-Франківській області.
Представник відповідача у судовому засідання вимоги позову не визнав, посилаючись на те, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, одноразова грошова допомога при звільненні не відносяться до додаткових видів грошового забезпечення, визначених ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з яких обчислюється пенсія. Підстави для перерахунку призначеної позивачу пенсії відсутні. У зв'язку з необґрунтованістю заявленого позову просив у його задоволенні відмовити.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню.
Встановлено, що позивач з 01.10.2009 року перебуває на обліку у Головному управлінні ПФУ в Івано-Франківській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
03.09.2017 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок призначеної пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, подавши додаткові дані про розмір таких виплат, однак відповідач листом від 11.09.2017 року №696/1-15 відмовив йому у перерахунку пенсії.
Відповідно до вимог ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р. № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей» пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України від 20.12.1991 р. «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Згідно з вимогами ч.ч. 1, 2 ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів; до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Відповідно до ч.1 ст.10-1 цього Закону гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 постанови). Пунктом 5 вказаної постанови передбачено надання військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) особам рядового і начальницького складу матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та допомоги на оздоровлення у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення.
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та допомоги на оздоровлення особам рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту визначені постановою № 1294 та розд. ХІХ, ХХ Інструкції про виплату грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, затвердженої наказом Міністра з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 10.06.2008 р. № 447, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 07.07.2008 р. за № 612/15303.
Зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини 2 ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.
Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту та мають враховуватись при призначенні пенсії.
Такий висновок відповідає правовій позиції, висвітленій Верховним Судом України у справі № 21-70а15 від 10.03.2015 р., яка згідно з вимогами ст.244-2 КАС України має враховуватися судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
Статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонером на час перерахунку.
Таким чином, суд вважає, що відповідач неправомірно відмовив позивачу у перерахунку пенсії, порушивши його права, тому заявлені останнім вимоги є обґрунтованими. Призначена позивачу пенсія підлягає перерахунку з 03.09.2017 року, тобто з дати подання ним таких додаткових документів.
З огляду на викладене слід визнати неправомірною відмову Головного управління ПФУ в Івано-Франківській області у здійсненні перерахунку раніше призначеної позивачу пенсії і зобов'язати відповідача провести позивачу з 03.09.2017 року перерахунок пенсії та виплачувати йому пенсію з урахуванням сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення.
Вимоги позивача в частині визнання протиправними дій ліквідаційної комісії Прикарпатського юридичного інституту Львівського державного університету внутрішніх справ задоволенню не підлягають, оскільки жодних належних доказів на обґрунтуваннях заявлених вимог в цій частині суду не подано.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 243-246167 КАС України, суд -
ухвалив:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області у проведенні перерахунку раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області з 03.09.2017 року провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 та виплачувати її з урахуванням сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення.
Стягнути з державного бюджету на користь ОСОБА_1 640 грн. судового збору.
У задоволенні решти позову - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Богородчанський районний суд Івано-Франківської області у строки, передбачені ст. 295 КАС України.
Суддя Битківський Л.М.