
Коростишівський районний суд Житомирської області
Справа № 280/1663/17
Провадження № 2-а/280/141/17
РІШЕННЯ
Іменем України
29 грудня 2017 року м.Коростишів
Суддя Коростишівського районного суду Житомирської області Василенко Р.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу ОСОБА_1 до Коростишівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дій та призначення пенсії,
встановив:
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Коростишівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дій та призначення пенсії. В обґрунтування своїх позовних вимог зазначила наступне. Позивач з 2002 року перебуває на обліку в Коростишівському ОУ ПФУ як отримувач пенсії в разі втрати годувальника. Право на пенсію остання набула в 2002 році після визнання судом безвісно відсутньою її матері, рішення про що міститься в матеріалах пенсійної справи № 136901. Розпорядженням Коростишівської РДА від 11.03.1996 року встановлено опіку над позивачем, зважаючи на перебування матері в розшуку, при цьому нічого не зазначено про її батька, що вказує на його відсутність в правовому розумінні. Пунктом 1 вказаного розпорядження також затверджено рішення Коростишівської районної опікунської ради від 05.03.1966 року «Про встановлення опіки над неповнолітніми ОСОБА_2 та ОСОБА_4.». в якому її мати зазначена як мати - одиночка. Витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до частини першої статті 135 СК України від 24.07.2013 року підтверджується те, що при реєстрації її народження відомості про її батька записані зі слів матері. Таким чином, статус дитин-сироти позивач отримала одночасно із набранням законної сили рішенням Коростишівського районного суду від 18.07.2002 року про визнання безвісно відсутньою її матері. За таких обставин, з урахуванням ч. 5 ст. 37 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» відповідно до ч. 2 ст. 44 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», розмір належної позивачу пенсії повинен був бути не меншим від двократного розміру соціальної пенсії. Проте, в 2002 році їй призначена виплачувалась пенсія в розмірі 30% від розміру годувальника. Тому, 01.09.2017 року позивач звернулась до Коростишівського ОУ ПФУ з листом в якому просила здійснити призначення та перерахунок пенсії як дитині-сироті за період з 18.07.2002 року до 14.03.2018 рік у розмірі двократної соціальної пенсії, яка дорівнює двократному розміру мінімальної пенсії за віком, за відповідний період, однак відповіддю від 06.09.2017 року № 9655/02 в задоволенні заяви відмовлено. Тому, просить суд задовольнити її позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідачем надано письмові заперечення, вважають свої дії правомірними, оскільки ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в Коростишівському об'єднаному управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, з 18.07.2002 року отримувала пенсію по втраті годувальника, опікуном в якій призначений за рішенням Коростишівського районного суду ОСОБА_3. Пенсію по втраті годувальника ОСОБА_1 отримувала по 31.03.2013 року до досягнення нею 18 років. З 01.04.2013 року по 30.06.2013 року виплату пенсії продовжено як заявнику по категорії «Особи до 23 років, які навчаються в навчальних закладах», так як була надана довідка про навчання № 129 від 09.04.2013 року, видана Коростишівським професійним аграрним ліцеєм. Відповідно до п. 2 підпункту 2 статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне страхування» діти-сироти до досягнення ними 23-річного віку мають право на отримання пенсії по втраті годувальника незалежно від того, навчаються вони чи працюють. Але, так як в пенсійній справі були відсутні документи про статус дитини-сироти, продовження виплати пенсії було неможливо.
15 грудня 2017 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу Адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» №2147-VIII від 03.10.2017 року, котрим КАСУкраїни викладено в новій редакції. У відповідності до Перехідних Положень КАС України в новій редакції справи в судах першої та апеляційної інстанції, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу. Таким чином, подальший розгляд цієї справи відбувається за правилами, що передбачені новою редакцією КАС України, а саме глави 10 розгляд справ за правилами спрощеного позовного провадження. Оскільки відповідно до ч.1 ст.257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. Відповідно до вимог ст.261 ч.5 суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Судом встановлено, позивач з 2002 року перебувала на обліку в Коростишівському ОУ ПФУ та отримувала пенсію в разі втрати годувальника. Як вбачається з відповіді Коростишівського ОУ ПФУ від 06.09.2017 року № 9655/05, з липня 2013 року по лютий 2017 року пенсія позивачу не виплачувалась, оскільки в пенсійному фонді відсутні відомості про наявність у позивача статусу круглої сироти.
ОСОБА_1 звернулась 28 лютого 2017 року з витягом реєстру актів цивільного стану громадян про народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до ч.1 ст. 135 Сімейного кодексу України, до Коростишівського ОУ ПФУ з заявою про поновлення виплати пенсії по втраті годувальника, відповідач пенсію позивачу поновив з 01 березня 2017 року, підстав для поновлення виплати пенсії з квітня 2013 року по лютий 2017 року немає (згідно листа відповідача від 17.08.2017 року за № 8968/02).
Відповідно до довідки про дитину-сироту та дитину, позбавлену батьківського піклування служби у справах дітей Коростишівської райдержадіністрації позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, має статус дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування. Документи, що підтверджують вказаний статус: мати визнана безвісно відсутньою ( рішенням Коростишівського районного суду Житомирської області від 18.07.2002 р., справа 2-407/2002 ) та відомості про батька записані за вказівкою матері відповідно до частини першої статті 135 Сімейного Кодексу України.
За приписами ч.1 ст.1 ЗУ «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» дитина-сирота це дитина, в якої померли чи загинули батьки.
Так, позивач має статус дитини-сироти з 2002 року, оскільки відомості про батька записані за вказівкою матері відповідно до частини першої статті 135 Сімейного Кодексу України, а мати визнана безвісно відсутньою з 2002 року, то позивачка може вважатись дитиною-сиротою в силу ч.1 ст.1 ЗУ «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування».
Відповідно до статті 44 Закону України «Про пенсійне забезпечення», пенсії в разі втрати годувальника призначаються на кожного непрацездатного члена сім'ї в розмірі 30 процентів заробітку годувальника, але не менше соціальної пенсії, встановленої для відповідної категорії непрацездатних. На дітей, які втратили обох батьків (круглих сиріт), а також на дітей померлої одинокої матері пенсія на кожну дитину не може бути меншою від двократного розміру соціальної пенсії. Сім'ям, до складу яких входять діти, які втратили обох батьків (круглі сироти), пенсія обчислюється із загальної суми заробітку обох батьків.
За положенням ч. 2 ст. 36 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», непрацездатними членами сім'ї вважаються діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх навчальних закладах системи загальної середньої освіти, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах (у тому числі у період між завершенням навчання в одному із зазначених навчальних закладів та вступом до іншого навчального закладу або у період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем та продовженням навчання за іншим за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців), - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років, та діти-сироти - до досягнення ними 23 років незалежно від того, навчаються вони чи ні.
Відповідно до аб.3,4 п.5 «Порядку подання та оформлення документів для призначення(перерахунку) пенсій відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування » у разі, якщо до заяви про призначення, відновлення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за пенсією вважається день приймання заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви. Якщо документи, які необхідно подати додатково, протягом трьох місяців не подані, пенсія призначається, відновлюється за наявними документами. У подальшому при надходженні додаткових документів пенсія перераховується зі строків, передбачених пунктом четвертим статті 45 Закону.
Тобто суд приходить до висновку, що відповідач повинен був повідомити письмово позивача про те, що йому необхідно було надати інформацію про статус дитини- сироти.
Згідно ч. 2 ст.46 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
З аналізу статті 2 КАС України, вбачається, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, а тому задовольнити позовні вимоги на майбутнє, а саме в частині до 14.03.2018 року не вбачається можливим, оскільки прогнозування можливих порушень зі сторони відповідача та зобов'язання його вчинити певні дії в майбутньому є передчасним.
Таким чином суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Керуючись ст. 257-262, 263 КАС України, -
УХВАЛИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Коростишівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, місце знаходження м. Коростишів, вул. Гагаріна, 2, код ЄРДПОУ 40380694, щодо відмови ОСОБА_1, паспорт НОМЕР_1, місце проживання АДРЕСА_1, в призначенні їй пенсії як дитині-сироті за період з 18.07.2002 року у розмірі двократної соціальної пенсії з вказаної дати, яка дорівнює двократному розміру мінімальної пенсії за віком з вказаної дати.
Зобов'язати Коростишівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити пенсію ОСОБА_1 як дитині-сироті з 18.07.2002 року у розмірі двократної соціальної пенсії з вказаної дати, яка дорівнює двократному розміру мінімальної пенсії за віком з вказаної дати.
Зобов'язати Коростишівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області виплатити ОСОБА_1 як дитині-сироті з 18.07.2002 року у розмірі двократної соціальної пенсії з вказаної дати, яка дорівнює двократному розміру мінімальної пенсії за віком з вказаної дати.
В іншій частині відмовити.
Допустити негайне виконання постанови в межах суми стягнення за один місяць.
Рішення може бути оскаржена сторонами до Житомирського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів, який обчислюється з дня складення повного судового рішення, а саме з 29.12.2017 року.
Суддя Василенко Р.О.