
Справа № 686/23674/17
ПОСТАНОВА
Іменем України
25 грудня 2017 року суддя Хмельницького міськрайонного суду Стефанишин С.Л., розглянувши в скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії,-
в с т а н о в и в:
28 листопада 2017 року позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії.
Позивач вказує, 13.11.2017 року він звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою про перерахунок пенсії у зв'язку із тим, що при нарахуванні його пенсії не було включено виплачені за період з серпня 2013 року по серпень 2013 року (час звільнення і розрахунку) суми щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, премії згідно ст. 27 ДС ЗС України та винагороди за безпосередню участь в АТО, з яких справлялися страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.
До поданої заяви було додано довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії ОСОБА_1 № 305/439 від 20 серпня 2015 року .
15.09.2017 року позивач отримав лист № 883/К-8 Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, яким йому відмовлено в проведенні перерахунку пенсії з мотивів відсутності підстав для проведення перерахунку.
Вважає, що дії пенсійного Головного управління Пенсійного Фонду України в Хмельницькій області неправомірні.
Просить зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести з 14 серпня 2015 року перерахунок (донарахування) призначеної ОСОБА_1 пенсії на підставі рішення поданих документів та додатково наданої довідки фінансового управління Генерального Штабу ЗС України за вих. № 305/768 від 03 листопада з урахуванням в складі грошового забезпечення з якого нараховується пенсія виплачених ОСОБА_1 за період з серпня 2013 року по серпень 2015 року (час звільнення і розрахунку) сум щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, премії згідно ст. 27 ДС ЗС України та винагороди за безпосередню участь в АТО, з яких справлялися страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, виплати різницю в недотриманій з 14 серпня 2015 року пенсії та виплачувати перераховувань ОСОБА_1 пенсію в повному розмірі без обмеження кінцевої дати виплати.
Ухвалою суду від 01 грудня 2017 року було відкрито скорочене провадження.
Відповідачу були вручені копія ухвали про відкриття скороченого провадження разом з копією позовної заяви та доданих до неї документів, після чого відповідачем суду надані письмові заперечення проти позову, в яких він вважає позовні вимоги необґрунтованими та просить відмовити в позові.
Суд вважає, що підстави для розгляду даної справи за загальними правилами адміністративного судочинства відсутні та наявні достатні підстави для прийняття законного та обґрунтованого судового рішення в порядку скороченого провадження.
Оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини в сукупності суд приходить до переконання, що адміністративний позов є обґрунтованим, а викладені в ньому вимоги такими, що підлягають задоволенню.
Судом встановлено, що 13.11.2017 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою про перерахунок пенсії у зв'язку із тим, що при нарахуванні його пенсії не було включено виплачені за період з серпня 2013 року по серпень 2013 року (час звільнення і розрахунку) суми щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, премії згідно ст. 27 ДС ЗС України та винагороди за безпосередню участь в АТО, з яких справлялися страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.
15.09.2017 року позивач отримав лист № 883/К-8 Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, яким йому відмовлено в проведенні перерахунку пенсії з мотивів відсутності підстав для проведення перерахунку.
07 липня 2015 року наказом Начальника Генерального штабу Збройних Сил України № 416 було звільнено з військової служби у запас за пунктом «б» (за станом здоров`я) частина 6 статті 26 Закону України «Про військовий обов’язок та військову службу» та наказом командира військової частини А 2516 (по стройовій частині) « 161 від 13 серпня 2015 року виключено із списків особового складу частини.
Відповідно до положень ч. З, ст. 43 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов 'язкове державне соціальне страхування а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов 'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно довідки від 03 листопада 2017 року № 305/768 про суми нарахованого (виплаченого) грошового забезпечення, з урахуванням щомісячної додаткової грошової допомоги, одноразових додаткових видів грошового забезпечення, премій, винагороди за безпосередню участь в АТО, на суми яких здійснювалося нарахування (сплата) єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за період з серпня 2013 року по серпень 2015 року та довідки про додаткові види грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії № 305/439 від 20.08.2015 року вбачається, що позивачеві було нараховано єдиний соціальний внесок, а відтак і сплачено з наступних видів доходів матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення та винагорода учасника АТО, надбавка за роботу ,яка передбачає допуск до державної таємниці, надбавки за виконання особливо важливих завдань, премії, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат які не були включені при здійсненні розрахунку пенсії за вислугу років.
З даної довідки вбачається, що на всі виплати включенні в довідку, нараховано та утримано страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування які відображені в таблиці (додатку №1).
Згідно ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Згідно з п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей" (далі - постанова №393) пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії. Розмір додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України від 20.12.1991р. №2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі Закон №2011- ХІІ), держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам-військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Положеннями ч. 2 вказаної статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад - за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки; доплати; винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
У відповідності до п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" (далі - постанова №1294) упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців за категоріями військовослужбовців.
У схемі додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток №25 до постанови № 1294) вказано, що до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби, матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону №22011-ХІІ), а також одноразова матеріальна допомога: військовослужбовцям строкової військової служби.
Також Законом №2011-ХІІ гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням - грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (ч. 1 ст. 10-1 цього Закону).
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою №1294 та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністра оборони України від 11 червня 2008 року №260 (далі - Інструкція). Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення ним винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпунктом 3 пункт 5 постанова №1294, підпункт 30,4 пункт 30 розділу XXX. Інструкції).
Підпунктом 3 п. 5 постанови №1294, пп. 33.1,33.3 п. 33 розділу XXXIII Інструкції встановлено, що розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду побутового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України.
Таким чином, суми матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення та винагороди учасника АТО, надбавки за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премії, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, які відповідно до довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 та з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, належать до складу грошового забезпечення військовослужбовців.
Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає загальний принцип щодо грошових доходів застрахованої особи, які враховується в заробітну плату (дохід) для обчислення пенсії.
Зокрема, до такого доходу (заробітної плати ) враховуються: суми виплат, отриманих застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та виплачені страхові внески; суми виплат, отриманих застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
При цьому законодавець не розмежовує грошовий дохід на види (заробітна плата, основне грошове забезпечення чи додаткове, щомісячне або одноразове) та не виокремлює застрахованих осіб на категорії (військовослужбовців чи державних службовців та інших).
Отже, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
В силу п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45, перерахунок раніше призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій у розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до ст. ст. 11, 69, 71 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободі в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, на підставі викладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії, підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 11, 71, 86, 158-163, 254 КАС України, ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії - задоволити.
Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести з 14 серпня 2015 року перерахунок (донарахування) призначеної ОСОБА_1 пенсії на підставі рішення поданих документів та додатково наданої довідки фінансового управління Генерального Штабу ЗС України за вих. № 305/768 від 03 листопада з урахуванням в складі грошового забезпечення з якого нараховується пенсія виплачених ОСОБА_1 за період з серпня 2013 року по серпень 2015 року (час звільнення і розрахунку) сум щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, премії згідно ст. 27 ДС ЗС України та винагороди за безпосередню участь в АТО, з яких справлялися страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, виплати різницю в недотриманій з 14 серпня 2015 року пенсії та виплачувати перераховувань ОСОБА_1 пенсію в повному розмірі без обмеження кінцевої дати виплати.
Копії постанови невідкладно надіслати сторонам.
Постанова набирає законної сили у порядку, визначеному ст. 254 КАС України.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена в апеляційному порядку сторонами.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький міськрайонний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Вінницького апеляційного адміністративного суду.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя С. Стефанишин