Постанова № 71354084, 11.10.2017, Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області

Дата ухвалення
11.10.2017
Номер справи
442/6271/17
Номер документу
71354084
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 442/6271/17

Провадження № 2-а/442/210/2017

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 жовтня 2017 року Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області у складі головуючого судді - Кучаковського Ю.С., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Дрогобицького об'єднаного управління пенсійного фонду України Львівської області про зобов'язання здійснити дії щодо правильного нарахування пенсії та стягнення невиплаченої пенсії,-

о б с т а в и н и с п р а в и:

Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати рішення Дрогобицького об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Львівської області № 43-М від 22.06.2017 щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за віком відповідно до Закону України „Про підвищення престижності шахтарської праці" незаконним; зобов'язати Дрогобицьке об'єднане Управління Пенсійного фонду Україні Львівської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії, виходячи з розміру 80% середньої зарплати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність відповідно ст. 8 Закону України „Про підвищення престижності шахтарської праці" з належними доплатами, надбавками та допомогами відповідно до чинного законодавства, починаючи з 01.01.2017 з врахуванням виплачених сум та надалі проводити виплату пенсії у перерахованому розмірі. В обгунтування позову посилається на те, що згідно її трудової книжки, довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній та довідкою, підтверджуючою особливий характер роботи чи умови праці, необхідні для призначення пільгової пенсії, ОСОБА_1 з 30.04.1985 по 01.06.1994 (9 років 1 місяць 01 день) виконувала роботи під землею з повним робочим днем на посаді майстер гірничий вентиляції, що передбачена Списком І розділ І підрозділ І код КП 1222.2 ДК 003 -2010 (підстава Постанова КМ СССР № 1173 від 22 серпня 1956 року, в період з 17.11.2003 по 10.01.2006 (2 роки 1 місяць 23 дні) виконувала гірничі роботи під землею з повним робочим днем на посаді майстер гірничий ГПР, що передбачена Списком І розділ І підрозділ 1.16 код КП 1222.2 ДК 003-2010 підстава Постанова КМУ № 36 від 16 січня 2003 року. Загально за період з 30.04.1985 по 10.01.2006 - 10 років 2 місяці 24 дня. Зазначає, що її страховий стаж за матеріалами пенсійної справи складає 46 років 6 місяців 21 день, в тому числі за списком № 1 відповідно Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" - 24 роки 1 місяць 26 днів.

Враховуючи вищезазначене та страховий стаж роботи їй було призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1. Вважає, що факт призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 виробництв, робіт професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах вказує на те, що на неї має поширюватись дія Закону України від 02.09.2008 У 345-IV „Про підвищення престижності шахтарської праці", який набрав чинності з 16.09.2008.

Позивач звернулася до Дрогобицького об'єднаного управління пенсійного фонду України Львівської області з проханням здійснити їй перерахунок пенсії відповідно до Закону України „Про підвищення престижності шахтарської праці", але отримала відповідь Дрогобицького об'єднаного управління пенсійної о фонду України Львівської області, згідно якої їй відмовлено у перерахунку пенсії відповідно вищевказаного закону, на підставі того, що відповідач вважає, що згідно постанови КМУ від 11.03.1994 № 162, посада хронометражиста, майстра вентиляції віднесено до пункту „г" (робітники, керівники, спеціалісти, і службовці, зайняті на підземних роботах 50 % і більше робочого часу на рік) підрозділу 2 „Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин» розділу І „Гірничі роботи". При цьому жодним чином не заховуючи, що її стаж роботи під землею з повним робочим днем на посаді - майстер гірничий вентиляції, що передбачена Списком І розділ І підрозділ І код КП 1222.2 ДК 003-2010 підстава Постанова КМ СССР № 1173 від 22 серпня 1956 року з 30.04.1985.

06.10.2017 на адресу Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області надійшло заперечення на позовну заяву від Дрогобицького об'єднаного управління пенсійного фонду України Львівської області, у якому зазначив, що позивач перебуває на обліку в управлінні як одержувач пенсії за віком за Списком № 1, призначеної відповідно до Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Загальний стаж позивача за матеріалами пенсійної справи складає 46 років 6 місяців 21 день, в тому числі за Списком № 1 -24 роки 1 місяць 26 днів. Відповідно до матеріалів пенсійної справи позивач працювала газомірником, майстром вентиляції на роботах, пов'язаних з підземними роботами 14 років 2 місяці 25 днів. Згідно з переліком списків виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року № 162, посади хронометражиста, майстра вентиляції віднесено до пункту „г" (робітники, керівники, спеціалісти і службовці, зайняті на підземних роботах 50 процентів і більше робочого часу на рік) підрозділу 1 „Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень" розділу 1 „Гірничі роботи". Зазначає, що на зазначені вище посади не поширюється дія Закону України „Про підвищення престижності шахтарської праці", тому позивач не має права на перерахунок пенсії відповідно до цього Закону, у зв'язку з чим просить у задоволенні позову відмовити.

в с т а н о в и в:

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 183-2 КАС України скорочене провадження застосовується у адміністративних справах про оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.

Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне та обґрунтоване судове рішення.

Відповідачем подано до суду заперечення у строк, передбачений ч. 5 ст. 183-2 КАС України.

Суд, дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини, приходить до наступного.

Згідно частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. У випадках, установлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб.

Згідно ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною 1 ст. 69 КАС України визначено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставах яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Частинами 1, 2 ст. 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є пенсіонером та перебуває на обліку в управлінні як одержувач пенсії за віком за Списком № 1, призначеної відповідно до Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Загальний стаж позивача за матеріалами пенсійної справи складає 46 років 6 місяців 21 день, в тому числі за Списком № 1 -24 роки 1 місяць 26 днів.

Згідно трудової книжки ОСОБА_1 з 30.04.1985 по 01.04.1988 працювала на підземному руднику № 1 на посаді майстер гірничий вентиляційної служби, з 01.04.1988 по 17.11.2003 працювала на посаді гірничий майстер участка вентиляції підземного рудника № 1, з 17.11.2003 по 10.01.2006 працювала на посаді гірничий майстер дільниці ГПР та ЛАП підземного рудника № 1.

Згідно довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 27.04.2017 № 359 ОСОБА_1 з 30.04.1985 по 01.06.1994 (9 років 1 місяць 01 день) виконувала роботи під землею з повним робочим днем на посаді майстер гірничий вентиляції, що передбачена Списком І розділ І підрозділ І код КП 1222.2 ДК 003-2010 підстава Постанова КМ СССР № 1173 від 22 серпня 1956 року, в період з 17.11.2003 по 10.01.2006 (2 роки 1 місяць 23 дні) виконувала гірничі роботи під землею з повним робочим днем на посаді майстер гірничий ГПР та ЛАП, що передбачена Списком І розділ І підрозділ 1.1б код КП 1222.2 ДК 003-2010 підстава Постанова КМУ від 16.01.2003 № 36.

Згідно довідки, підтверджуючою особливий характер роботи чи умови праці, необхідні для призначення пільгової пенсії, ОСОБА_1 з 11.03.1983 по 30.04.1985 працювала на посаді хронометражиста на підземних роботах 50%, з 30.04.1985 по 01.04.1988 - на посаді майстра вентиляційної служби на підземних роботах, з 01.04.1988 по 14.04.1998 - на посаді гірничий майстер вентиляції на підземних роботах.

Згідно відповіді Дрогобицького об'єднаного управління пенсійного фонду України Львівської області ОСОБА_1 від 22.06.2017 № 43-М їй відмовлено у перерахунку пенсії відповідно вищевказаного закону, на підставі того, що відповідач вважає, що згідно постанови КМУ від 11.03.1994 № 162, посада хронометражиста, майстра вентиляції віднесено до пункту „г" (робітники, керівники, спеціалісти, і службовці, зайняті на підземних роботах 50% і більше робочого часу на рік) підрозділу 2 „Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин" розділу І „Гірничі роботи".

Зі змісту ч. 3 ст. 23 Загальної Декларації прав людини, п. 4 ч. 1 Європейської Соціальної хартії та ч. 3 ст. 46 Конституції України випливає, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.

Відповідно до ст. 1 Закону України „Про підвищення престижності шахтарської праці" від 02.09.2008 №345-VI, в редакції чинній на час звернення щодо перерахунку пенсії, (далі - Закон №345-VI) дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві та уранові руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.

Відповідно до ст. 8 Закону №345-VI мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Статтею 10 зазначеного Закону визначено, що дія статті 8 Закону поширюється також на пенсіонерів, пенсія яким була призначена до набрання чинності цим законом.

Згідно п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 № 461, Міністерству соціальної політики давати роз'яснення щодо порядку застосування списків, затверджених цією постановою.

Згідно листа Міністерства соціальної політики від 23.09.2016 вих. № 139/о/14-16/13, при обчисленні стажу роботи із шкідливими умовами праці працівників, професії та посади яких передбачені у постанові № 461, необхідно керуватись Порядком застосування Списків № 1і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджених Наказом Міністерства праці та соціальної політики від 18.11.2005 № 1451/11731.

Відповідно до п. 3 Порядку застосування Списків № 1і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджених Наказом Міністерства праці та соціальної політики від 18.11.2005 № 1451/11731 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дат їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92 (приклади у додатках 1, 2).

Також п. 2 зазначеного Порядку передбачено, що порядок призначення пільгових пенсій особам, які мали право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію Закону України „Про пенсійне забезпечення", регулюється статтею 100 зазначеного Закону. Так, цією статтею Закону передбачено, що особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше чинним законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах:а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону, повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше чинним законодавством. При визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно цієї статті застосовуються „Список N 1 производств, цехов, профессий и должностей на подземных работах, на работах с вредными условиями труда и в горячих цехах, работа в которых дает право на государственную пенсию на льготных условиях и в льготных размерах" і „Список N 2 производств, цехов, профессий и должностей, работа в которых дает право на государственную пенсию на льготных условиях и в льготных раз мерах", затверджені постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 р. N 1173.

Згідно розділу І „ Горные работы" підрозділу І „ Подземные работы„ „Списка № 1 производств, цехов, профессий и должностей на подземных работах, на работах с вредными условиями труда и в горячих цехах, работа в которых дает право на государственную пенсию на льготных условиях и в льготных размерах", затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 р. N 1173 все рабочие, инженерно-технические работники и служащие, занятые полный рабочий день на подземных работах по добыче угля, руды, сланца, нефти, озокерита, газа, графита, асбеста, соли, слюды и других рудных и нерудных ископаемых, в геологоразведке, на дренажных шахтах, на строительстве шахт, рудников и других подземных сооружений, а также все работники, занятые полный рабочий день под землей на обслуживании указанных выше рабочих и служащих (медперсонал подземных (здравпунктов, работники подземной телефонной связи и т. д.)

Отже, період роботи ОСОБА_1 з 30.04.1985 по 01.06.1994 (9 років 1 місяць 01 день) на посаді майстер гірничий вентиляції, що згідно довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 27.04.2017 № 359 відноситься до посади, передбаченої Списком І розділ І підрозділ І, затвердженого Постанововою КМ СССР № 1173 від 22 серпня 1956 року , тобто є періодом роботи під землею з повним робочим днем.

Відповідно до ст. 8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави; суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини (далі - ЕСПЛ).

Як зазначив ЄСПЛ у справі „Andrejeva v. Latvia" (п. 77 рішення Великої палати ЄСПЛ від 18.02.2009) стаття 1 Протоколу № 1 до Конвенції не накладає ніяких обмежень на свободу держави, що ратифікувала Конвенцію, приймати рішення про те, чи створювати якусь схему соціального забезпечення, або обирати тип або розмір виплат, які надаються відповідно до будь-якої такої схеми. Однак якщо в державі існують чинні законодавчі норми, що передбачають такі виплати на основі права на соціальну підтримку незалежно від того, чи обумовлені вони попередньою сплатою ці норми слід вважати такими, що створюють майновий інтерес, що потрапляє в сферу дії статті 1 Протоколу № 1 до Конвенції для осіб, що відповідають пропонованим до благоотримувачам вимогам.

У справі „Будченко проти України" (рішення від 24.04.2014, заява № 38677/06) ЄСПЛ також нагадав, що якщо у Договірній державі є чинне законодавство, яким виплату коштів передбачено як право на соціальні виплати (обумовлені чи не обумовлені попередньою сплатою внесків), таке законодавство має вважатися таким, що передбачає майнове право, що підпадає під дію статті 1 Першого протоколу, відносно осіб, які відповідають її вимогам.

Отже, враховуючи те, що майновий інтерес позивача ґрунтується на положеннях чинного законодавства, зокрема, ст. 13 Закону України „Про пенсійне забезпечення", стандарти ЄСПЛ можуть і повинні бути застосовані до цього випадку.

Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Таким чином, керуючись принципом верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини, суд дійшов висновку про наявність достатніх та необхідних правових підстав для задоволення адміністративного позову.

Відповідно до положень ст. 94 КАС України судові витрати покладаються на відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 17, 69-71, 112, 158-163, 244-2 КАС України, суд -

п о с т а н о в и в:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати рішення Дрогобицького об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Львівської області № 43-М від 22.06.2017 щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за віком відповідно до Закону України „Про підвищення престижності шахтарської праці" незаконним.

Зобов'язати Дрогобицьке об'єднане Управління Пенсійного фонду Україні Львівської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії, виходячи з розміру 80% середньої зарплати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність відповідно ст. 8 Закону України „Про підвищення престижності шахтарської праці" з належними доплатами, надбавками та допомогами відповідно до чинного законодавства, починаючи з 01 січня 2017, з врахуванням виплачених сум та надалі проводити виплату пенсії у перерахованому розмірі.

Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1) в дохід спеціального фонду Державного бюджету України 640 (шістсот сорок) грн судового збору.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Дрогобицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області (82100, Львівська обл., м. Дрогобич, пл. Ринок, 3, ідентифікаційний код 40369828) на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1) 640 (шістсот сорок) грн витрат по сплаті судового збору.

На постанову суду може бути подана апеляційна скарга до Львівського апеляційного адміністративного суду через Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області протягом 10 днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Ю.С. Кучаковський