Рішення № 71347847, 28.12.2017, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
28.12.2017
Номер справи
826/1186/17
Номер документу
71347847
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

28 грудня 2017 року № 826/1186/17

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого судді Аблова Є.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом закритого акціонерного товариства «Українська будівельна компанія» до відділу державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Солом'янської районної у місті Києві державної адміністрації за участю третьої особи - ОСББ «Червонозоряний, 4-В» про зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулося закрите акціонерне товариство «Українська будівельна компанія» до відділу державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Солом'янської районної у місті Києві державної адміністрації (надалі також відділ реєстрації) за участю третьої особи - ОСББ «Червонозоряний, 4-В», в якому просить:

- зобов'язати відділ реєстрації скасувати державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи - нової редакції статуту Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Червонозоряний, 4-В», проведену 05.07.2016 року, номер запису 10731050002024897.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що оспорювана державна реєстрація була здійснена на підставі рішень загальних зборів ОСББ «Червонозоряний, 4-В», оформлених протоколом № 16-2, який складено 04.07.2016 року. Оскільки постановою Київського апеляційного господарського суду від 16.11.2016 року у справі № 910/13446/16 вказані рішення визнано недійсними, тому є підстави для скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи - нової редакції статуту Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Червонозоряний, 4-В», проведеної 05.07.2016 року, номер запису 10731050002024897.

Представники позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали повністю, просили суд позов задовольнити.

Представники відповідача в наданих суду письмових запереченнях зазначили, що позов задоволенню не підлягає, оскільки постановою Київського апеляційного господарського суду від 16.11.2016 року у справі № 910/13446/16 не зобов'язано відділ реєстрації скасувати спірний запис № 10731050002024897. Виходячи із змісту ст. 25 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", державний реєстратор вправі вносити до ЄДР тільки ті відомості, які подаються йому юридичними особами у встановленому законом порядку і на підставі судових рішень, що набрали законної сили і тягнуть за собою зміну відомостей до ЄДР. Самостійно ж визначати будь-які юридичні факти і вносити їх до ЄДР без надання встановленого пакету документів державний реєстратор не має права.

Представник третьої особи у письмових запереченнях проти позову зазначив, що державна реєстрація та інші реєстраційні дії можуть бути проведені на підставі судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі, а також що надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України "Про виконавче провадження". Оскільки такі умови виконані не були,тому позивач не є суб'єктом, якому надано право подавати державному реєстратору документи для державної реєстрації змін установчих документів ОСББ «Червонозоряний, 4-В». За таких обставин просив суд у задоволенні позову відмовити.

Відповідно до вимог частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України (у редакції, що була чинною на момент постановлення ухвали), якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

З огляду на вищевикладене та з урахуванням вимог ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України (у редакції, що була чинною на момент постановлення ухвали), суд прийшов до висновку про доцільність розгляду справи у письмовому провадженні на підставі наявних матеріалів справи.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, судом встановлено наступне.

З матеріалів справи вбачається, що загальними зборами ОСББ «Червонозоряний, 4-В» за адресою: проспект В. Лобановського, 4-В, м. Київ 20.06.2016 року, крім інших, прийнято рішення внести зміни до Статуту ОСББ «Червонозоряний, 4-В» та затвердити нову редакцію Статуту у запропонованій редакції. Доручити голові Загальних зборів співвласників ОСОБА_1 підписати нову редакцію Статуту ОСББ «Червонозоряний, 4-В». Рішення оформлено протоколом № 16-2, який складено 04.07.2016 року.

Державна реєстрація прийнятих змін до установчих документів юридичної особи ОСББ «Червонозоряний, 4-В» була здійснена державним реєстратором 05.07.2016 року номер запису 10731050002024897.

У подальшому, 16.11.2016 року Київським апеляційним господарським судом по справі № 910/13446/16 ухвалено постанову про визнання недійсними рішень загальних зборів ОСББ «Червонозоряний, 4-В» від 20.06.2016 року, оформлені протоколом № 16-2, який складений 04.07.2016 року.

Вказане судове рішення залишено без змін постановою Вищого господарського суду України від 30.01.2017 року і набрало законної сили.

19.12.2016 року позивач звертався до відповідача із заявою, у якій просив скасувати державну реєстрацію змін до установчих документів третьої особи, проведену 05.07.2016 року.

Листом відділу реєстрації № 108-21567 від 29.12.2016 року у задоволенні вказаної заяви відмовлено з таких підстав:

- рішення Київського апеляційного господарського суду 16.11.2016 року по справі № 910/13446/16 не містить переліку змін про Об'єднання, відомості про які необхідно змінити в ЄДР, та не визначено особу, яку було б зобов'язано надати відповідні відомості про зазначене Об'єднання державному реєстратору, тоді як, відповідно до ч. 1 ст. 25 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", державний реєстратор вправі вносити до ЄДР тільки ті відомості, які подаються йому юридичними особами у встановленому цим Законом порядку;

- зазначеним судовим рішенням не зобов'язано державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Солом'янської районної у місті Києві державної адміністрації скасувати спірний запис № 10731050002024897;

- самостійно визначати співвласників юридичної особи чи будь-які інші юридичні факти і вносити їх до ЄДР без надання передбаченого Законом комплекту документів державний реєстратор не має права.

Незгода позивача із вказаною відмовою відповідача зумовила його звернення до суду з даним позовом, при вирішенні якого суд виходить з наступного.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктом 4 статті 1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань» (далі - Закон), визначено, що державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців (далі - державна реєстрація) - офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, засвідчення факту наявності відповідного статусу громадського обєднання, професійної спілки, її організації або обєднання, політичної партії, організації роботодавців, обєднань організацій роботодавців та їхньої символіки, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу - підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом.

Статтею 6 Закону передбачено, що державний реєстратор:

1) приймає документи;

2) перевіряє документи на наявність підстав для зупинення розгляду документів;

3) перевіряє документи на наявність підстав для відмови у державній реєстрації;

4) проводить реєстраційну дію (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови у державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру;

5) веде Єдиний державний реєстр;

6) веде реєстраційні справи;

7) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.

Відповідно до ч.1, ч.2 ст. 7 Закону, єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру.

Єдиний державний реєстр ведеться державною мовою з використанням програмного забезпечення, розробленого відповідно до державних стандартів, що забезпечує його сумісність і взаємодію з іншими інформаційними системами та мережами, що становлять інформаційний ресурс держави.

Відповідно до статті 25 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі:

1) документів, що подаються заявником для державної реєстрації;

2) судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі, а також що надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України "Про виконавче провадження" щодо:

визнання повністю або частково недійсними рішень засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу;

визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи;

заборони (скасування заборони) вчинення реєстраційних дій;

накладення/зняття арешту корпоративних прав;

зобов'язання вчинення реєстраційних дій;

скасування реєстраційної дії/запису в Єдиному державному реєстрі;

виділу юридичної особи;

провадження у справах про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом, прийнятих відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом";

припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи;

відміни державної реєстрації припинення юридичної особи;

припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи;

відміни державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця;

відміни в порядку апеляційного/касаційного оскарження рішення суду, на підставі якого вчинено реєстраційну дію;

3) рішень, прийнятих за результатами оскарження в адміністративному порядку відповідно до статті 34 цього Закону.

Порядок проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації, включає:

1) заповнення форми заяви про державну реєстрацію - у разі подання документів особисто заявником (за бажанням заявника);

2) прийом документів за описом - у разі подання документів у паперовій формі;

3) виготовлення копій документів в електронній формі - у разі подання документів у паперовій формі;

4) внесення копій документів в електронній формі до Єдиного державного реєстру;

5) перевірку документів на наявність підстав для зупинення розгляду документів;

6) перевірку документів на наявність підстав для відмови в державній реєстрації;

7) прийняття рішення про проведення реєстраційної дії - для громадських формувань, символіки та засвідчення факту наявності всеукраїнського статусу громадського об'єднання;

8) проведення реєстраційної дії (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови в державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру;

9) формування та оприлюднення на порталі електронних сервісів виписки, результатів надання адміністративних послуг у сфері державної реєстрації та установчих документів;

10) видача за бажанням заявника виписки з Єдиного державного реєстру у паперовій формі за результатами проведеної реєстраційної дії (у разі подання заяви про державну реєстрацію у паперовій формі).

Виписка з Єдиного державного реєстру у паперовій формі надається з проставленням підпису та печатки державного реєстратора.

Суб'єкт державної реєстрації не пізніше наступного робочого дня з дати отримання судового рішення, передбаченого пунктом 2 частини першої цієї статті:

1) звертається до суду за роз'ясненням судового рішення - у разі якщо судове рішення є незрозумілим для суб'єкта державної реєстрації;

2) повідомляє суд або державну виконавчу службу про неможливість виконання рішення із зазначенням підстав - у разі неможливості виконання судового рішення;

3) проводить відповідну реєстраційну дію шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру (крім випадків, передбачених пунктами 1 та 2 цієї частини);

4) формує виписку для її оприлюднення на порталі електронних сервісів - у разі зміни відомостей, що містяться у виписці.

Згідно з ч.1 ст. 15 Закону документи, що подаються для державної реєстрації, повинні відповідати таким вимогам: 1) документи мають бути викладені державною мовою та додатково, за бажанням заявника, - іншою мовою (крім заяви про державну реєстрацію); 2) текст документів має бути написаний розбірливо (машинодруком або від руки друкованими літерами); 3) документи не повинні містити підчищення або дописки, закреслені слова та інші виправлення, не обумовлені в них, орфографічні та арифметичні помилки, заповнюватися олівцем, а також містити пошкодження, які не дають змоги однозначно тлумачити їх зміст; 4) документи в електронній формі мають бути оформлені згідно з вимогами, визначеними законодавством; 5) заява про державну реєстрацію підписується заявником. У разі подання заяви про державну реєстрацію поштовим відправленням справжність підпису заявника повинна бути нотаріально засвідчена; 6) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи повинно бути оформлено з дотриманням вимог, встановлених законом, та відповідати законодавству; 8) установчий документ юридичної особи, положення, регламент, список суддів постійно діючого третейського суду, статут (положення) громадського формування, що не має статусу юридичної особи, повинен містити відомості, передбачені законодавством, та відповідати законодавству; 9) установчий документ юридичної особи викладається у письмовій формі, прошивається, пронумеровується та підписується засновниками (учасниками) або уповноваженими ними особами; 11) внесення змін до установчого документа юридичної особи, положення, регламенту, списку суддів постійно діючого третейського суду, статуту (положення) громадського формування, що не має статусу юридичної особи, оформляється шляхом викладення його в новій редакції; 15) зображення та опис символіки повинні бути оформлені з дотриманням вимог, встановлених законом, та відповідати законодавству.

Частина 4 ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань"передбачає, що для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі змін до установчих документів юридичної особи, подаються такі документи: 1) заява про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі; 2) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміни, що вносяться до Єдиного державного реєстру, крім внесення змін до інформації про кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) юридичної особи, у тому числі, кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) її засновника, якщо засновник - юридична особа, про місцезнаходження та про здійснення зв'язку з юридичною особою; 7) документ про сплату адміністративного збору - у випадках, передбачених статтею 36 цього Закону; 8) установчий документ юридичної особи в новій редакції - у разі внесення змін, що містяться в установчому документі; 10) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про вихід із складу засновників (учасників) та/або заява фізичної особи про вихід із складу засновників (учасників), справжність підпису на якій нотаріально засвідчена, та/або договору, іншого документа про перехід чи передачу частки засновника (учасника) у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді) юридичної особи, та/або рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про примусове виключення із складу засновників (учасників) юридичної особи або ксерокопія свідоцтва про смерть фізичної особи, судове рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою - у разі внесення змін, пов'язаних із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи; 11) заява про обрання юридичною особою спрощеної системи оподаткування та/або реєстраційна заява про добровільну реєстрацію як платника податку на додану вартість, та/або заява про включення до Реєстру неприбуткових установ та організацій за формами, затвердженими відповідно до законодавства, - за бажанням заявника у разі внесення до установчих документів змін, які впливають на систему його оподаткування.

Із змісту наведених правових норм слідує, що внесення відомостей до ЄДР здійснюється державним реєстратор на підставі поданих заявником документів або на підставі визначеного переліку судових рішень, які набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в ЄДР.

Як вбачається із резолютивної частини постанови Київського апеляційного господарського суду 16.11.2016 року по справі № 910/13446/16, вона не передбачає зобов'язань відповідача вчинити реєстраційні дії, зокрема, скасувати спірний запис № 10731050002024897.

Суд звертає увагу, що державний реєстратор під час проведення державної реєстрації на підставі перевірки вичерпного переліку документів лише засвідчує факт, тобто виконує функцію легалізації події. Виконання цієї функції не передбачає і не наділяє його повноваженнями перевірки (контролю) за тим, чи документи містять відомості, передбачені законом, відповідальність за відповідність яких законодавству покладається на осіб, які подали заяву щодо проведення такої реєстрації. Аналогічна правова позиція викладена у постанові ВСУ від 08.12.2015 № 21-3452а15.

За таких обставин відповідач був не вправі вносити будь-які відомості до ЄДР на підставі вказаного судового рішення.

Разом з тим, визнання зазначеною постановою недійсними рішень загальних зборів ОСББ «Червонозоряний, 4-В» від 20.06.2016 року, оформлених протоколом № 16-2, який складений 04.07.2016 року, та саме згідно з якими внесено відомості до ЄДР є підставою для скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи - нової редакції статуту Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Червонозоряний, 4-В», проведеної 05.07.2016 року, номер запису 10731050002024897.

Статтею 13 "Право на ефективний засіб юридичного захисту" Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод установлено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Застосування конкретного способу захисту права залежить як від змісту суб'єктивного права, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення. При цьому під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.

У постанові Верховного Суду України від 24 листопада 2015 року в справі № 816/1229/14, поміж іншого, вказано, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Отож, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

З огляду на зазначене, суд вважає, що ефективним способом захисту в даному випадку є зобов'язання відповідача скасувати реєстраційний запис № 10731050002024897 від 05.07.2016 року про державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи.

У відповідності до частини 2 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно із частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

У даному випадку відповідач не виконав покладений на нього законом обов'язок і не довів правомірність прийняття свого рішення.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов до висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог.

Керуючись статтями 72-77, 90, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України суд,

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги закритого акціонерного товариства «Українська будівельна компанія» задовольнити.

Зобов'язати відділ державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Солом'янської районної у місті Києві державної адміністрації скасувати реєстраційний запис № 10731050002024897 від 05.07.2016 року про державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи.

Присудити на користь закритого акціонерного товариства «Українська будівельна компанія» понесені ним судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 1600,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відділу державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Солом'янської районної у місті Києві державної адміністрації.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішенням суду може бути оскаржено за правилами встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Є.В. Аблов