Ухвала суду № 71347813, 28.12.2017, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
28.12.2017
Номер справи
826/17391/17
Номер документу
71347813
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без руху

28 грудня 2017 року м. Київ № 826/17391/17

Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Катющенко В.П., ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї матеріалами Товариства з обмеженою відповідальністю "ЮВК-ОНИКС" (вул. Волинська, 5, кв. 3, м. Київ, 03186) до Національної поліції України (вул. Академіка Богомольця, 10, м. Київ, 01601) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії та стягнення матеріальної шкоди, -

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю "ЮВК-ОНИКС" (вул. Волинська, 5, кв. 3, м. Київ, 03186) звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом, у якому просить суд :

- визнати протиправними дії відповідних посадових/службових осіб Національної поліції України в частині утримання та не повернення ТОВ "ЮВК-ОНИКС" наказів (розпоряджень) по ТОВ "ЮВК-ОНИКС", якими визначено штат Товариства та посадові оклади працівників;

- зобов'язати відповідних посадових/службових осіб Національної поліції України повернути ТОВ "ЮВК-ОНИКС" накази (розпорядження) по ТОВ "ЮВК-ОНИКС", якими визначено штат Товариства та посадові оклади працівників;

- стягнути з Національної поліції України на користь ТОВ "ЮВК-ОНИКС" матеріальну шкоду у розмірі 100000,00 грн.

Пунктами 3, 5 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).

Частиною другою статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції від 10.07.2010) було встановлено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до частин першої, другої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

У позовній заяві позивач зазначає, що 30.07.2010 посадовими особами МВС було незаконно вилучено накази (розпорядження) по ТОВ "ЮВК-ОНИКС", які утримуються посадовими/службовими особами Національної поліції України.

Таким чином, з даним позовом позивач повинен був звернутись до суду у строк до 30 січня 2011 року.

Разом з тим, за захистом своїх порушених прав позивач звернувся до суду лише 22 грудня 2017 року, що підтверджується підписом представника позивача та відбитком штампу Окружного адміністративного суду міста Києва про отримання позовної заяви.

Частиною першою статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

В порушення наведених правових норм позивачем до позовної заяви не додано заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду.

Згідно з частиною другою статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.

Так, позовна заява ТОВ "ЮВК-ОНИКС" підписана ОСОБА_1, разом з тим, до позовної заяви не надано доказів на уповноваження ОСОБА_1 представляти інтереси ТОВ "ЮВК-ОНИКС".

Відповідно до пунктів 2, 3, 5, 11 частини п'ятої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в позовній заяві зазначаються:

повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти;

зазначення ціни позову, обґрунтований розрахунок суми, що стягується, - якщо у позовній заяві містяться вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної оскаржуваним рішенням, діями, бездіяльністю суб'єкта владних повноважень;

виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини;

власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.

В порушення наведених правових норм позивачем у позовній заяві не зазначено ідентифікаційного коду відповідача та обґрунтованого розрахунку матеріальної шкоди, заподіяної протиправними діями відповідача. Крім того, у позовній заяві не зазначено про існування будь-яких доказів, що підтверджують викладені позивачем обставини, у тому числі щодо незаконного вилучення наказів (розпоряджень) ТОВ "ЮВК-ОНИКС" та численних звернень позивача до відповідача. Також, позовна заява не містить власного письмового підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.

Згідно з частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

За визначенням пункту 7 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.

Так, позивач просить визнати протиправними дії відповідних посадових/службових осіб Національної поліції України, проте не зазначає, дії яких саме посадових/службових осіб, їх прізвища, ім'я, по батькові, позивач оскаржує та взагалі відсутній виклад обставин щодо таких дій.

Також, позовна заява не містить пояснень, що даний спір є публічно-правовим, а відповідач у даних правовідносинах є суб'єктом владних повноважень та здійснює публічно-владні управлінські функції стосовно позивача.

Частиною третьою статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Разом з тим, позивачем до позовної заяви не додано документа про сплату судового збору.

У позовній заяві позивач просить звільнити його від сплати судового збору на підставі частини другої статті 3 Закону України "Про судовий збір".

Розглянувши зазначене клопотання, суд дійшов до наступного.

Так, пунктом 10 частини другої статті 3 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що судовий збір не справляється за подання позовної заяви про відшкодування шкоди, заподіяної особі незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їх посадовою або службовою особою, а так само незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури або суду.

Суд зазначає, що вказана норма не поширюється на позивача, оскільки предметом позову є протиправні дії Національної поліції України щодо незаконного утримання майна позивача й позов не містить вимоги про відшкодування шкоди та не відповідає вищевказаній законодавчій нормі.

При цьому, суд вважає необхідним роз'яснити позивачеві, що окремі позовні вимоги щодо відшкодування шкоди, заподіяної особі незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їх посадовою або службовою особою, а так само незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури або суду вирішуються в порядку цивільного або господарського судочинства України.

З огляду на викладене, суд не вбачає правових підстав для звільнення позивача від сплати судового збору.

Відповідно до пункту 3 частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано юридичною особою, ставка судового збору становить 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

З урахуванням розміру позовних вимог та встановленого Законом України від 21 грудня 2016 року N 1801-VIII "Про Державний бюджет України на 2017 рік" розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, позивачеві за подання до суду даного позову необхідно сплатити 1600,00 грн судового збору.

Відповідно до частини першої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Згідно з частиною другою статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).

Зазначені недоліки позовної заяви повинні бути усунуті шляхом подання до суду:

- позовної заяви, оформленої з дотриманням вимог статей 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України;

- доказів на підтвердження позовних вимог;

- обґрунтованої заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду;

- доказу сплати судового збору в сумі 1600,00 грн на рахунок Окружного адміністративного суду міста Києва за наступними платіжними реквізитами: отримувач коштів - УДКСУ у Печерському районі міста Києва, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38004897, банк отримувача - ГУ ДКСУ у місті Києві, код банку отримувача (МФО) 820019, рахунок отримувача 31218206784007, код класифікації доходів бюджету 22030001, призначення платежу "Судовий збір, за позовом __ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Окружний адміністративний суд м.Києва".

Виходячи з наведеного, суд вважає, що позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "ЮВК-ОНИКС" слід залишити без руху, надавши строк для усунення вказаних недоліків протягом п'яти днів з моменту отримання ухвали.

Згідно з частиною третьої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до адміністративного суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 171 цього Кодексу.

Керуючись статтями 122, 123, 160, 161, 169, 241, 243 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

У Х В А Л И В:

1. У задоволенні клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "ЮВК-ОНИКС" (вул. Волинська, 5, кв. 3, м. Київ, 03186) про звільнення від сплати судового збору - відмовити.

2. Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "ЮВК-ОНИКС" (вул. Волинська, 5, кв. 3, м. Київ, 03186) залишити без руху.

3. Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом п'яти днів з моменту отримання ухвали.

4. Попередити позивача про наслідки недотримання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху, передбачені пунктом 1 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя В.П. Катющенко