
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 грудня 2017 року ЛуцькСправа № 803/1391/17
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Валюха В.М.,
при секретарі судового засідання Столярчук А.В.,
за участю позивача ОСОБА_1,
представника позивача ОСОБА_2,
представника відповідача ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 19.06.2017 № 368111-13, № 368110-13, № 368109-13, № 368106-13.
15.11.2017 позивач ОСОБА_1 подав до суду письмову заяву про зменшення позовних вимог, у якій просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Волинській області від 19.06.2017 № 368106-13 про визначення суми податкового зобовязання з податку на нерухоме майно за 2016 рік в розмірі 1776,24 грн. (а. с. 49-51).
Позиція позивача полягає у тому, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення є протиправним з тих підстав, що ним було помилково визначено податкове зобовязання з податку на нерухоме майно нежитлову будівлю площею 128,9 кв. м., що знаходиться по вул. Жукова, 4, в м. Ківерці Волинської області, яка є переобладнаним під житловий будинок по вул. Жукова, 4б в м. Ківерці Волинської області, а згідно із відомостями Державного реєстру речових прав на нерухоме майно по вул. Жукова, 4, в м. Ківерці Волинської області не обліковується нежитлова будівля площею 128,9 кв. м.
В поданих до суду письмових запереченнях від 17.11.2017 (а. с. 70) представник відповідача позов не визнала та просить відмовити у його задоволенні з тих підстав, що право власності на житловий будинок по вул. Жукова, 4б, в м. Ківерці Волинської області було зареєстровано за позивачем 28.09.2017, будь-яких відомостей про припинення обєкта нерухомості (нежитлова будівля площею 128,9 кв. м., що знаходиться по вул. Жукова, 4, в м. Ківерці Волинської області) немає, відтак, оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням правомірно визначено податкове зобовязання з податку на нерухоме майно за 2016 рік.
Під час розгляду справи судом були вчинені такі процесуальні дії.
Ухвалою суду від 20.11.2017 витребувано з Комунального підприємства «Волинське обласне бюро технічної інвентаризації» (далі КП «ВОБТІ») інвентаризаційні справи на обєкти нерухомого майна, зареєстровані на праві власності за ОСОБА_1, а саме: нежитлову будівлю по вул. Жукова, 4 в м. Ківерці Волинської області площею 128,9 кв. м. (реєстраційний номер 1286149), та житловий будинок по вул. Жукова, 4б в м. Ківерці Волинської області площею 130,7 кв. м. (реєстраційний номер 1367563307218) (а. с. 73).
Ухвалою суду від 20.11.2017 провадження у даній справі було зупинено до отримання від КП «ВОБТІ» інвентаризаційних справ на обєкти нерухомого майна, зареєстровані на праві власності за ОСОБА_1, а саме: нежитлову будівлю по вул. Жукова, 4 в м. Ківерці Волинської області площею 128,9 кв. м. (реєстраційний номер 1286149), та житловий будинок по вул. Жукова, 4б в м. Ківерці Волинської області площею 130,7 кв. м. (реєстраційний номер 1367563307218) (а. с. 74).
Провадження у цій справі було поновлено ухвалою суду від 22.12.2017 (а. с. 115).
Заслухавши в судовому засіданні пояснення позивача та його представника, які підтримали позов, представника відповідача, яка проти позову заперечила, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов необхідно задовольнити повністю з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що 19.06.2017 Головне управління ДФС у Волинській області прийняло податкове повідомлення-рішення № 368106-13, яким позивачу визначило суму податкового зобовязання з податку на нерухоме майно за 2016 рік в сумі 1776,24 грн. (а. с. 11).
Як вбачається з листа Головного управління ДФС у Волинській області від 04.08.2017 № 697/Д/03-20-13-09-06 (а. с. 52-53), податковим повідомленням-рішенням від 19.06.2017 № 368106-13 було визначено суму податкового зобовязання з податку на обєкт нерухомого майна нежитлову будівлю площею 128,9 кв. м., що знаходиться вул. Жукова, 4 в м. Ківерці Волинської області, та право власності за позивачем на яку було зареєстровано 31.07.2003.
Судом також встановлено, що 31.07.2003 за позивачем ОСОБА_1 було зареєстровано право власності на обєкт нерухомого майна нежитлову будівлю, будівлю контори Л-1 площею 128,9 кв. м. із загорожою бетонною, що підтверджується витягом КП «ВОБТІ» про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 31.07.2013 № 1132468 (а. с. 109).
Рішенням виконавчого комітету Ківерцівської міської ради від 26.02.2004 № 42 надано дозвіл ОСОБА_1 провести переобладнання приміщення контори розміром 11,0 х 15,3 м під індивідуальний жилий будинок та машинного приміщення розміром 6,9 х 9,35 м під господарський сарай та гараж в м. Ківерці по вул. Жукова, присвоєно жилому будинку ОСОБА_1 номер «4б» (а. с. 87).
Виконавчий комітет Ківерцівської міської ради вирішив оформити право власності на жилий будинок № 4б по вул. Жукова в м. Ківерці за ОСОБА_1, про що ухвалив рішення від 28.02.2005 № 55 «Про оформлення права власності на жилий будинок за ОСОБА_1В.» (а. с. 89).
11.10.2005 ОСОБА_1 звернувся до КП «ВОБТІ» із заявою про реєстрацію права власності на нерухоме майно жилий будинок по вул. Жукова, 4б в м. Ківерці, подавши також акт прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом жилого будинку і господарських будівель № 12 від 07.04.2004, та свідоцтво про право власності на нерухоме майно від 17.10.2005 (а. с. 90-92).
05.01.2006, на підставі рішення реєстратора КП «ВОБТІ» про реєстрацію обєкта нерухомого майна від 05.01.2006 (а. с. 93), зареєстровано право власності за ОСОБА_1 на будинок по вул. Жукова, 4б, в м. Ківерці Волинської області, що підтверджується витягом КП «ВОБТІ» про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 05.01.2006 № 9510767 (а. с. 94).
Пунктом 56.18 статті 56 ПК України від 02.12.2010 року № 2755-VI (з наступними змінами та доповненнями) передбачено, що з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу про нарахування грошового зобовязання у будь-який момент після отримання такого рішення.
Згідно із пунктом 1 частини першої статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції Закону України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» від 03.10.2017 № 2147-VIII, який набрав чинності 15.12.2017, далі КАС України) юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На думку суду, відповідач не довів правомірності оскаржуваного в даній адміністративній справі податкового повідомлення-рішення, з огляду на таке.
Згідно із підпунктом 266.1.1 пункту 266.1 статті 266 ПК України (тут і надалі в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, з 01.01.2016) платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.
Підпунктом 266.2.1 пункту 266.2 статті 266 ПК України передбачено, що об'єктом оподаткування є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.
Відповідно до підпунктів 266.3.1, 266.3.2 пункту 266.3 статті 266 ПК України базою оподаткування є загальна площа об'єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток. База оподаткування об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.
За приписами підпункту 266.5.1 пункту 266.5 статті 266 вказаного Кодексу ставки податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об'єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує три відсотки розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування.
Як передбачено підпунктом 266.6.1 пункту 266.6 статті 266 ПК України, базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.
Згідно із підпунктом 266.7.2 пункту 266.7 статті 266 ПК України податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку, обчисленого згідно з підпунктом 266.7.1 пункту 266.7 цієї статті, та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його податкової адреси (місцем реєстрації) до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком).
Крім того, 12.02.2016 Ківерцівська міська рада Волинської області прийняла рішення № 5/5 «Про встановлення податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на території міста Ківерці», яким встановила на території м. Ківерці податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, та затвердила Положення про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (а. с. 33-36).
Отже, належні на праві власності фізичним особам обєкти нежитлової нерухомості є обєктами оподаткування податку на нерухоме майно.
Як вбачається з матеріалів справи, оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням від 19.06.2017 № 368106-13 визначено суму податкового зобовязання з податку на нерухоме майно на обєкт нерухомого майна нежитлову будівлю площею 128,9 кв. м., що знаходиться вул. Жукова, 4 в м. Ківерці Волинської області, та право власності за позивачем на яку було зареєстровано 31.07.2003.
Разом з тим, з матеріалів справи також вбачається, що вказану нежитлову будівлю площею 128,9 кв. м., що знаходиться по вул. Жукова, 4, в м. Ківерці Волинської області, право власності за позивачем на яку було зареєстровано 31.07.2003 (а. с. 109), в подальшому було переобладнано під індивідуальний жилий будинок з присвоєнням йому номера «4б» відповідно до рішення виконавчого комітету Ківерцівської міської ради від 26.02.2004 № 42, та після прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом жилого будинку 05.01.2006 КП «ВОБТІ» зареєструвало право власності за ОСОБА_1 на будинок по вул. Жукова, 4б, в м. Ківерці Волинської області, що підтверджується витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 05.01.2006 № 9510767 (а. с. 94).
Тобто, з моменту реєстрації 05.01.2006 права власності на жилий будинок площею 130,7 кв. м. по вул. Жукова, 4б, в м. Ківерці Волинської області фактично перестав існувати обєкт нежитлової будівлі площею 128,9 кв. м. по вул. Жукова, 4, в м. Ківерці Волинської області.
З урахування встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України суд приходить до висновку, що податкове повідомлення-рішення від 19.06.2017 № 368106-13, яким визначено суму податкового зобовязання з податку на нерухоме майно за 2016 рік в розмірі 1776,24 грн. на обєкт нерухомого майна нежитлову будівлю площею 128,9 кв. м., що знаходиться вул. Жукова, 4 в м. Ківерці Волинської області, є протиправним, оскільки податок на нерухоме майно визначено на обєкт нежитлової нерухомості, якого не існує.
Суд не бере до уваги аргумент представника відповідача про те, що право власності на житловий будинок по вул. Жукова, 4б, в м. Ківерці Волинської області було зареєстровано за позивачем лише 28.09.2017, з огляду на таке.
Відповідно до частини третьої статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 № 1952-ІV (з наступними змінами та доповненнями) речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними за наявності однієї з таких умов: 1) реєстрація таких прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення; 2) на момент виникнення таких прав діяло законодавство, що не передбачало їх обов'язкової реєстрації.
Таким чином, оскільки реєстрація права власності за позивачем на житловий будинок по вул. Жукова, 4б, в м. Ківерці Волинської області була проведена 05.01.2006 КП «ВОБТІ» відповідно до законодавства, що діяло на момент реєстрації, тому таке речове право визнається дійсним.
Суд також звертає увагу, що іншим податковим повідомленням-рішенням від 19.06.2017 № 368105-13 позивачу визначено суму податкового зобовязання з податку на нерухоме майно за 2016 рік в розмірі 137,80 грн. на обєкт нерухомого майна будинок по вул. Жукова, 4б, в м. Ківерці Волинської області, загальною площею 130 кв. м., право власності за позивачем на який було зареєстровано 05.01.2006 (а. с. 52 зворот). Отже, відповідач фактично визнав, що з 05.01.2006 за позивачем зареєстровано право власності на будинок по вул. Жукова, 4б, в м. Ківерці Волинської області.
Крім того, як також вбачається із матеріалів справи, 28.09.2017 до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно дійсно було внесено запис про право власності за ОСОБА_1 на будинок по вул. Жукова, 4б, в м. Ківерці Волинської області, проте такий запис було внесено у звязку із прийняттям в експлуатацію самочинно побудованих господарських споруд (а. с. 104-107), у звязку із чим також було проставлено відповідний штамп до технічного паспорту на обєкт нерухомого майна (а. с. 110-114).
Суд відхиляє аргумент представника відповідача про те, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення було винесено правомірно на підставі даних Державної реєстраційної служби (а. с. 66), оскільки такі дані, які є помилковими, не можуть бути безумовною підставою для визначення податкового зобовязання з податку на нерухоме майно, а суду не надані докази фактичного існування обєкта нерухомості, щодо якого винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
Відтак, з наведених вище підстав позовні вимоги підлягають до задоволення шляхом прийняття судом рішення про визнання протиправним та скасування оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.
Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в розмірі 1600,00 грн., сплачений квитанцією від 18.10.2017 № 0.0.873190959.1 (а. с. 2) та який згідно з випискою був зарахований до спеціального фонду державного бюджету України (а. с. 24).
Керуючись статтями 243-246, 250 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Волинській області форми «Ф» від 19 червня 2017 року № 368106-13.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, 4, ідентифікаційний код 39400859) на користь ОСОБА_1 (45201, Волинська область, місто Ківерці, вулиця Жукова, 4б, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) судові витрати в розмірі 1600 гривень 00 копійок (одна тисяча шістсот гривень нуль копійок).
Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.М.Валюх
Повний текст рішення складено 27 грудня 2017 року