
ЧУГУЇВСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 636/2677/17
Провадження №2-а/636/118/17
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 грудня 2017 року м. Чугуїв
Чугуївський міський суд Харківської області у складі:
головуючого – судді Оболєнської С.А.,
за участю секретаря судового засідання – Гамоліної О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Чугуївського міського суду Харківської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Чугуївського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області, третя особа: управління соціального захисту населення Чугуївської міської ради Харківської області про визнання бездіяльності протиправною, визнання протиправним та скасування рішення, та зобов’язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність Чугуївського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області щодо не виплати йому пенсії, починаючи з березня 2015 року,
- визнати протиправним та скасувати рішення Чугуївського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області щодо призупинення виплати йому пенсії,
- зобов‘язати Чугуївське об’єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області відновити виплату йому пенсії негайно після проголошення судового рішення, а також утриматись від подальшого призупинення її виплати,
- кошти перерахувати на рахунок позивача у відкритому в АТ «Ощадбанк», код банку 351823, рахунку №26255501616411.
В обґрунтування позову зазначає, що пенсія йому була призначена у відповідності до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та не може бути призупинена. Норми постанов КМУ «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» від 05.11.2004 року №637 та «Про облік внутрішньо переміщених осіб» від 1 жовтня 2014 р. № 509 обмежують конституційні права соціально незахищених осіб, що мешкали на територіях непідконтрольних державі, набули статус внутрішньо переміщених та не можуть бути застосовані, однак відповідач протиправно припинив йому виплати пенсії, у зв’язку з чим просить позовні вимоги задовольнити.
В запереченнях відповідача зазначено, що Чугуївське об’єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області діяло правомірно, призупинивши позивачу виплату пенсії, оскільки позивач не скористався правом на поновлення довідки про взяття на облік з метою поновлення виплати пенсії внутрішньо переміщеним особам, тому просить в задоволенні позову відмовити.
Сторони та третя особа - управління соціального захисту населення Чугуївської міської ради Харківської області заявили клопотання про розгляд справи за їх відсутності.
Відповідно до ч.3 ст.194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Дослідивши матеріали справи, провівши аналіз законодавства, регулюючого дані правовідносини, суд вважає позов таким, що не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, Управлінням соціального захисту населення Чугуївської міської ради Харківської області позивачу видана довідка про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції від 19.11.2014 року № НОМЕР_1, строком дії з 19.11.2014 року по 19.05.2015 року, подовжена за особистим зверненням ОСОБА_1:
- з 19.05.2015 року по 19.11.2015 року;
- 19.11.2015 року по 19.05.2016 року.
З липня 2014 року по 31 травня 2016 року позивач перебував на обліку в Чугуївському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України Харківської області та отримував пенсію.
Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" щодо подання завідомо недостовірних відомостей, дія довідки №6340000591 про взяття на облік ОСОБА_1, переміщеного з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції від 19.11.2014 скасована 23.08.2017 року з внесенням відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб.
Розпорядженням Чугуївського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області від 16 травня 2016 року позивачу призупинено виплату пенсії з 01.06.2016 року.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Згідно ст.4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
Відповідно до ч.1 ст.7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав на зайнятість, пенсійне забезпечення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, на отримання соціальних послуг здійснюється відповідно до законодавства України.
Вичерпний перелік підстав для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб визначає стаття 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», зокрема такими є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа: 1) подала заяву про відмову від довідки; 2) скоїла злочин, дії спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність і недоторканість України; терористичний акт; втягнення у вчинення терористичного акту; публічні заклики до вчинення терористичного акту; створення терористичної групи чи терористичної організації; сприяння вчинення терористичного акту; фінансування тероризму; здійснення геноциду, злочину проти людяності або військового злочину; 3) повернулася до покинутого місця постійного проживання; 4) виїхала на постійне місце проживання за кордон; 5) подала завідомо неправдиві відомості.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 8 червня 2016 року № 365 установлено, що комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, утворені районними, районними у м. Києві і Севастополі державними адміністраціями, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі утворення) рад, приймають рішення про відновлення або про відмову у відновленні соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, довідки яких недійсні на дату набрання чинності цією постановою, відповідно до Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженого цією постановою, за умови отримання внутрішньо переміщеною особою нової довідки відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509 "Про облік внутрішньо переміщених осіб".
Вказаною постановою від 8 червня 2016 року № 365 затверджено Порядок призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам та Порядок здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування.
Згідно п.9 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування за наявності підстав для скасування довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, визначених статтею 12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб", що підтверджується письмовою інформацією Держприкордонслужби, МВС, СБУ, Національної поліції, ДМС, Мінфіну, Держфінінспекції, Держаудитслужби та інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, громадських об'єднань, волонтерських, благодійних організацій, інших юридичних і фізичних осіб, що надають допомогу внутрішньо переміщеним особам, керівник структурного підрозділу з питань соціального захисту населення приймає рішення про скасування такої довідки.
У день прийняття рішення про скасування довідки керівник структурного підрозділу з питань соціального захисту населення припиняє призначені структурним підрозділом з питань соціального захисту населення соціальні виплати такій особі та інформує про прийняте рішення органи, що здійснюють соціальні виплати, які припиняють соціальні виплати такій особі до прийняття остаточного рішення комісією.
В силу п.12 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування соціальні виплати припиняються у разі: 1) наявності підстав, передбачених законодавством щодо умов призначення відповідного виду соціальної виплати; 2) встановлення факту відсутності внутрішньо переміщеної особи за фактичним місцем проживання/перебування згідно з актом обстеження матеріально-побутових умов сім'ї; 3) отримання рекомендацій Мінфіну щодо фактів, виявлених під час здійснення верифікації соціальних виплат; 4) скасування довідки внутрішньо переміщеної особи з підстав, визначених статтею 12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб"; 5) отримання інформації від Держприкордонслужби, МВС, СБУ, Мінфіну, Національної поліції, ДМС, Держфінінспекції, Держаудитслужби та інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.
Згідно п.19 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування спори, що виникають внаслідок розгляду питань щодо поновлення або припинення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам вирішуються у судовому порядку.
Суд враховує, що матеріали справи не містять, а в ході судового розгляду не встановлено доказів оскарження позивачем рішення керівника структурного підрозділу з питань соціального захисту населення про скасування довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та рішення про призупинення виплат.
У частині 1 статті 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється, зокрема, в інших випадках, передбачених законом.
Згідно зі статтею 14 Закону України від 20 березня 2003 року № 638-IV «Про боротьбу з тероризмом» (зі змінами, внесеними згідно із Законом України від 5 червня 2014 року) передбачено, що у районі проведення АТО можуть вводитися тимчасові обмеження прав і свобод громадян.
Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» та розпочато проведення АТО на території Донецької та Луганської областей.
Національний банк України (далі - НБУ) постановою від 23 липня 2014 року № 436 на території Донецької та Луганської областей з 24 липня 2014 року запровадив надзвичайний режим роботи банківської системи.
Постановою від 6 серпня 2014 року № 466 «Про призупинення здійснення фінансових операцій» НБУ зобов'язав банки України, небанківські установи та національного оператора поштового зв'язку, які є учасниками платіжних систем, призупинити здійснення усіх видів фінансових операцій на території, яка не контролюється українською владою.
Отже, соціальні виплати внутрішньо переміщеним особам проводяться за місцем їх фактичного проживання/перебування на підконтрольній державі території за наявності довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Як зазначено вище, рішенням керівника структурного підрозділу з питань соціального захисту населення позивачу скасовано довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" – надання недостовірних даних, і вказане рішення позивачем не оскаржено.
З огляду на наведене суд приходить до висновку, що розпорядження Чугуївського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області від 16 травня 2016 р., яким позивачу призупинено виплату пенсії з 01.06.2016 року, відповідає вимогам діючого законодавства.
Окрім того, суд зазначає, що Верховний суд України у постанові від 12 квітня 2017р. по справі №243/746/16-ц у подібних правовідносинах висловив правову позицію, вказавши, що жодними нормативними актами, що регламентують порядок здійснення страхових виплат та надання соціальних послуг у період збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, масових порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру, не передбачено здійснення страхових виплат потерпілим, які не перемістились із тимчасово окупованої території на підконтрольні органам державної влади території.
Отже, особи з населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, мають право на одержання страхових виплат за умови переміщення в населенні пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі, і звернення до структурного підрозділу місцевої державної адміністрації з питань соціального захисту та взяття на облік, що має бути підтверджено довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про те, що оскільки довідка про реєстрацію позивача як внутрішньо переміщеної особи була скасована (тобто, відсутній факт реєстрації позивача як внутрішньо переміщеної особи), то відповідачем, в даному випадку, правомірно було призупинено виплату позивачеві пенсії.
Однак суд зазначає, що позивач не позбавлений права на отримання пенсії на підконтрольній органам державної влади України території, у разі поновлення факту реєстрації як внутрішньо переміщеної особи.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 7, 8, 9, 30, 205, 241 -246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
У Х В А Л И В:
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Чугуївського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області, третя особа: управління соціального захисту населення Чугуївської міської ради Харківської області про визнання бездіяльності протиправною, визнання протиправним та скасування рішення, та зобов’язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення може бути оскаржена в апеляційному порядку безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Суддя С.А. Оболєнська