
Справа № 349/1701/17
Провадження № 2/349/916/17
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
26 грудня 2017 року м. Рогатин
Рогатинський районний суд Івано-Франківської області
в складі: головуючого-судді Могили Р.Г.
з участю секретарів судового засідання Матасової Н.М., Боянівської Г.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу №349/1701/17 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 центральної районної лікарні про стягнення невиплаченої індексації заробітної плати,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 центральної районної лікарні (далі - ОСОБА_2 ЦРЛ) про стягнення 5 730,69 грн. невиплаченої індексації заробітної плати за період з квітня 2014 року по серпень 2015 року.
Обгрунтовуючи позов, позивач посилається на те, що працює лаборантом в ОСОБА_2 ЦРЛ. Відповідачем за період з квітня 2014 року до серпня 2015 року безпідставно не проводилось нарахування та виплата їй індексації заробітної плати. Порушуючи вимоги ст. 33 Закону України «Про оплату праці», ст. ст. 2, 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», відповідач позбавив її права на належну оплату праці. ЇЇ звернення про проведення індексації заробітної плати та виплату належних їй грошових сум відповідач ігнорує, посилаючись на відсутність бюджетного фінансування. Вважає, що її право на оплату праці порушено, тому просить позов задовольнити.
Представник позивача – адвокат ОСОБА_3 в судове засідання не з’явився, справу просив розглядати у його відсутності, про що вказав у позовній заяві. Позов підтримав з підстав наведених у позовній заяві.
Відповідач ОСОБА_2 ЦРЛ явку свого представника в судове засідання не забезпечив, причини його неявки суду не повідомив, про місце, час та дату розгляду справи повідомлений належним чином.
Заочний розгляд справи здійснено судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, що відповідає положенням ч.2 ст.247 та п.1 ч.1 ст.280 ЦПК України.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Згідно зі ст. 55 Конституції України права та свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожна особа має право в порядку, встановленому законом, звернутися за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави (ст. 2 ЦПК України).
Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором (ст. 5 ЦПК України).
Матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_1 працює на посаді лаборанта ОСОБА_2 ЦРЛ.
Відповідно до ст. 95 КЗпП України та ст. 33 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.
Статтею 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», індексацію доходів населення, яка встановлюється задля підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін, віднесено до державних соціальних гарантій, що, згідно зі ст.19 цього Закону, є обов'язковими для всіх підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Індексація заробітної плати працівників провадиться відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. N 1078.
Згідно з ч. ч. 1, 5 ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, у тому числі й оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Частиною 1 ст. 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», чинною на час виникнення спірних відносин, було встановлено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.
Законом України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» внесено зміни у статтю 5 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та доповнено її частиною 6 такого змісту: проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування на відповідний рік.
Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
У пункті 14 Прикінцевих положень наведеного вище Закону від 28 грудня 2014 № 76-VIII доручено Кабінету Міністрів України за результатами першого півріччя 2015 року та з урахуванням економічної ситуації затвердити порядок проведення індексації заробітної плати, грошового забезпечення, пенсійних та соціальних виплат.
Пунктом 9 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» установлено, що Кабінетом Міністрів України на 2015 рік затверджується особливий порядок проведення індексації грошових доходів населення у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Проте Кабінет Міністрів України рішення про порядок проведення індексації заробітної плати та особливого порядку проведення індексації грошових доходів населення на 2015 рік не приймав, унаслідок чого грошові кошти на виплату індексації заробітної плати не виділялись.
Лише 09 грудня 2015 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», якою внесено зміни до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 № 1078.
Відповідно до п. 4 цього Порядку у разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян провадиться їх компенсація відповідно до законодавства. Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік (пункт 6 Порядку доповнено абзацом згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013, яка застосовується з 01.12.2015).
Враховуючи, що вищевказані зміни внесені у статтю 5 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» тільки 28 грудня 2014 року та набрали чинності з 1 січня 2015 року, томуОСОБА_1. належать суми індексації заробітної плати за період з квітня 2014 року по грудень 2014 року.
Із довідки-розрахунку індексації ОСОБА_2 ЦРЛ від 22 грудня 2017 року вбачається, що ОСОБА_1 за період з квітня по грудень 2014 року загальна сума нарахованої індексації складає 1008, 98 грн.
Із вказаної суми відрахуванню підлягає 206, 84 грн. (1008, 98 х 20,5% : 100%).
Таким чином з врахуванням відрахувань до бюджету податку на доходи фізичної особи та інших обов’язкових платежів сума до виплати становить 802,14 грн.
З огляду на зазначені вище положення нормативно правових актів, невиплата індексації на заробітну плату з квітня 2014 року по грудень 2014 року є обмеженням права позивача на майно, що є незаконним.
Оскільки з 01 січня 2015 року законодавством встановлено, що проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, в тому числі й ОСОБА_2 ЦРЛ, проте Кабінетом Міністрів України грошові кошти на виплату індексації заробітної плати не виділялись, а тому вимоги позивача про стягнення невиплаченої індексації заробітної плати за період з січня по серпень 2015 року не підлягають до задоволення.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд враховує положення частини першої ст.133 ЦПК України, де зазначено, що судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Згідно ст.136 ЦПК України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк у порядку, передбаченому законом, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі. З підстав, зазначених у частині першій цієї статті, суд у порядку, передбаченому законом, може зменшити розмір належних до сплати судових витрат, пов'язаних з розглядом справи, або звільнити від їх сплати.
Враховуючи майновий стан відповідача, суд вважає можливим звільнити ОСОБА_2 ЦРЛ від сплати судового збору в дохід держави.
Керуючись ст.ст. 12,13,81,280-282 ЦПК України,
в и р і ш и в:
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_2 центральної районної лікарні ( місцезнаходження: вул. В.Чорновола, 9 м.Рогатин Івано-Франківська область, код ЄДРПОУ 01993581) на користь ОСОБА_1, зареєстроване місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , індексацію заробітної плати за період з квітня 2014 року по грудень 2014 року включно в розмірі 802,14 гривень (вісімсот дві гривні 14 коп.)
У задоволенні позову в частині стягнення індексації заробітної плати за період з січня 2015 року по серпень 2015 року, відмовити.
Звільнити ОСОБА_2 центральну районну лікарню від сплати судового збору в дохід держави.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Апеляційного суду Івано-Франківської області протягом тридцяти днів з дня вручення копії рішення.
Рішення може бути переглянуте Рогатинським районним судом Івано-Франківської області, за письмовою заявою відповідача ОСОБА_2 центральної районної лікарні, поданою протягом тридцяти днів з дня вручення його копії.
Суддя: Р.Г. Могила