
Справа № 211/2378/17
Провадження № 2-а/211/157/17
П О С Т А Н О В А
іменем України
14 грудня 2017 року Довгинцівський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області в складі:
головуючого судді Ткаченко С. В.
при секретарі Польчик Л.В.
за відсутності: позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши в м. Кривому Розі в порядку письмового провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Криворізького південного об’єднаного управління пенсійного фонду України Дніпропетровської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
26 травня 2017 року від ОСОБА_1 надійшов зазначений позов, який обґрунтовано тим, що 26.04.2017 року вона звернулась на адресу Криворізького південного об’єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області із заявою, в якій було зазначено про те, що нею були надані відповідачу документи для призначення пенсії за віком. Пенсія їй була призначена, але 10 пенсій за 30 років педагогічного стажу не були зараховані.
10.05.2017 року вона отримала відповідь відповідача листом № З-64 від 10.05.2017 року, яким її було проінформовано про наступне: пенсія за віком відповідно до ст. 26 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 призначена з 07.04.2017 року. Стаж враховано по28.02.2017 року і він становить 40 (сорок) років 5 (п’ять) місяців 17 (сімнадцять) днів, коефіцієнт стажу з урахуванням оцінки одного року страхового стажу 1,35 - 0,54563. Заробітна плата врахована за період з 01.07.2000 року по 28.02.2017 року, індивідуальний коефіцієнт заробітної плати становить 1,21303 (без урахування уточнення середньої заробітної плати за січень-лютий 2017 року).
У своєму Листі відповідач також зазначив, що згідно трудової книжки позивач працювала в дитячому комбінаті № 226 Криворізького виробничо-торгівельного взуттєвого об’єднання, яке з 01.01.1991 року реорганізоване в Акціонерне товариство «Комекс». У зв’язку з тим, що АТ «Комекс» не відноситься до закладів або установ державної або комунальної форми власності, зарахувати період роботи з 01.01.1991 року по 30.09.1994 року до посад, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» ст. 55 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» для виплати грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення немає підстав, адже без урахування вказаного періоду стаж роботи, який дає право на призначення пенсії за вислугу років, становить 26 років 6 місяців 6 днів.
Позивач не погоджується із мотивами відмови відповідача, викладеними у листі від 10.05.2017 року № З-64, тому просить суд визнати протиправними дії Криворізького південного об’єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області щодо відмови в зарахуванні стажу ОСОБА_1 за період роботи з 01.01.1991 року по 30.09.1994 року в дитячому комбінаті № 226 Акціонерного товариства «Комекс» до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» ст. 55 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» для виплати грошової допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення. Зобов’язати Криворізьке південне об’єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області зарахувати стаж ОСОБА_1 за період роботи з 01.01.1991 року по 30.09.1994 року в дитячому комбінаті № 226 Акціонерного товариства «Комекс» до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» ст. 55 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» для виплати грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення. Зобов’язати Криворізьке південне об’єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій за рахунок коштів Державного бюджету України. Розподіл судових витрат здійснити згідно з вимогами чинного законодавства України.
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою про розгляд справи за її відсутності, просила позовні вимоги задовольнити, справу розглядати в порядку письмового провадження.
Представник відповідача ОСОБА_2 звернулася до суду з заявою про розгляд справи за її відсутності, у позові просила відмовити повністю, справу розглядати в порядку письмового провадження.
Згідно поданого раніше заперечення проти позову відповідач вважає, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню з наступних підстав. Відповідно до матеріалів пенсійної справи Позивач з 07.04.2017 року перебуває наобліку в Криворізькому південному об’єднаному управлінні Пенсійного фонду УкраїниДніпропетровської області та отримуєпенсію за віком. 26.04.2017 року Позивач звернулася до Відповідача з заявою про виплату грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день призначення. Листом від 10.05.2017 року № З-64 управління відмовило ОСОБА_1 у нарахуванні та виплаті грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій станом на день призначення, виходячи з наступного. Згідно матеріалів, що містяться в пенсійній справі (а саме — трудова книжка) Позивач працювала в дитячому комбінаті № 226 Криворізького виробничо-торгівельного взуттєвого об'єднання, яке з 01.01.1991 року реорганізоване в Акціонерне Товариство «Комекс». В зв'язку з тим, що вищевказане підприємство змінило форму власності і з 01.01.1991 року не відноситься до закладів або установ державної або комунальної форми власності, зарахувати період роботи з 01.01.1991 року по 30.09.1994 року до посад, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до п. п. «е» - «ж» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» для виплати грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення не має законних підстав. Позивач, обґрунтовуючи свою позицію, помилково спирається на примітки до постанови Кабінету Міністрів України № 909 від 04.11.1993 року. Форма власності або відомчої належності закладів і установ, де працювала особа, не має значення для призначення пенсії за вислугою років. Отже, основним нормативно-правовим актом при визначені права на грошову допомогу відповідно п. 7-1 розділу XV ЗУ 1058 є порядок 1191. Який кореспондує до постанови № 909, лише в частині визначення переліку закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, що є однією з умов призначення грошової допомоги, при цьому чітко визначивши, що форма власності таких закладів і установ повинна бути комунальною чи державною. Тому просять суд відмовити в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1.
Відповідно до ч. 1 ст. 41 КАСУ у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Вивчивши матеріали справи, суд доходить висновку про необхідність у відмові в задоволенні позовних вимог повністю з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 07.04.2017 року перебуває наобліку в Криворізькому південному об’єднаному управлінні Пенсійного фонду УкраїниДніпропетровської області та отримуєпенсію за віком.
26.04.2017 року позивач звернулася до відповідача з заявою про отримання роз’яснення стосовно не нарахування їй грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день призначення, яка сплачується при призначенні пенсії за віком.
Листом від 10.05.2017 року № З-64 відповідач роз’яснив ОСОБА_1 та відмовив у нарахуванні та виплаті грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій станом на день призначення у зв’язку з тим, що стаж роботи, який дає право на призначення пенсії за вислугу років, що є необхідною умовою для виплати даної грошової допомоги, у позивача на день призначення пенсії за віком становить 26 років 6 місяців 6 днів, що не відповідає вимогам пунктів «е» - «ж» ст. 55 ЗУ «Про пенсійне забезпечення». Страховий стаж має складати 30 років. Зарахувати період роботи з 01.01.1991 року по 30.09.1994 року до посад, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до п. п. «е» - «ж» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» для виплати грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення не має законних підстав. Так як дитячий комбінат № 226 Криворізького виробничо-торгівельного взуттєвого об'єднання, яке з 01.01.1991 року реорганізоване в Акціонерне Товариство «Комекс», тому з цього часу дитячий комбінат № 226 не відноситься до закладів або установ державної або комунальної форми власності.
Не погодившись з цією відповіддю, позивач звернулася до суду з позовом.
Відповідно до пункту 7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е"-"ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
Виплата зазначеної грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, та механізм виплати цієї допомоги встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1191 затверджено «Порядок обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати» (далі по тексту - Порядок № 1191), відповідно до пункту 2 якого до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" і "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", що передбачені переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04 листопада 1993 р. № 909 "Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років".
Підстав для зарахування періоду роботи з 01.01.1991 року по 30.09.1994 року в дитячому комбінаті № 226 Акціонерного товариства «Комекс» до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» ст. 55 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» для виплати грошової допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення не має оскільки дитячий комбінат № 226 КВАТ " Комекс " з 01 01 1991 року реорганізоване в Акціонерне товариство " Комекс " змінивши форму власності тв з цієї дати не відносився до закладів або установ державної або комунальної власності.
Також суд погоджується з запереченням відповідача стосовно того, що основним нормативно-правовим актом при визначені права на грошову допомогу відповідно п. 7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року є Порядок № 1191. Який кореспондує до Постанови № 909, лише в частині визначення переліку закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, що є однією з умов призначення грошової допомоги, при цьому чітко визначивши, що форма власності таких закладів і установ повинна бути комунальною чи державною.
З огляду на викладене, суд вважає, що в задоволенні позову слід відмовити повністю.
Керуючись ст. ст. 8, 9, 17-19, 41, 71, 94, 122, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
відмовити ОСОБА_1 у задоволенні адміністративного позову до Криворізького південного об’єднаного управління пенсійного фонду України Дніпропетровської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Довгинцівський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови складеної у повному обсязі.
У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: ОСОБА_3