
УХВАЛА
28 грудня 2017 р.Справа № 623/2496/17
Суддя Харківського апеляційного адміністративного суду Лях О.П., розглянувши можливість відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою Державної архітектурно-будівельної інспекції України на постанову Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 27.11.2017р. по справі № 623/2496/17
за позовом Управління житлово-комунального господарства Ізюмської міської ради Харківської області
до Головного державного інспектора інспекційного відділу № 2 Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Харківській області ОСОБА_1
про визнання протиправною та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 27.11.2017р. задоволено адміністративний позов Управління житлово-комунального господарства Ізюмської міської ради Харківської області до Головного державного інспектора інспекційного відділу № 2 Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Харківській області ОСОБА_1 про визнання протиправною та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення.
На зазначену постанову суду Державною архітектурно-будівельною інспекцією України 13.12.17 засобами поштового зв'язку подано апеляційну скаргу.
Подана апеляційна скарга підлягає залишенню без руху з таких підстав.
Відповідно до ч.1 ст.185 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції, чинній на час подання апеляційної скарги) сторони та інші особи, які беруть участь у справі, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку постанови суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків, встановлених цим Кодексом
Згідно із ч.5 ст.187 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції, чинній на час подання апеляційної скарги) апеляційна скарга підписується особою, яка її подає, або її представником, який додає оформлений належним чином документ про свої повноваження, якщо цей документ не подавався раніше. В апеляційній скарзі зазначається дата її подання.
Крім того, відповідно до ч.6 ст.187 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції, чинній на час подання апеляційної скарги) до апеляційної скарги додається документ про сплату судового збору, а також копії доданих до неї письмових матеріалів відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Аналогічні вимоги щодо права на апеляційне оскарження та форми та змісту апеляційної скарги встановленні ст. 296 Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону № 2147-VIII від 03.10.2017.
В той же час, як вбачається із апеляційної скарги, вона підписана представником Державної архітектурно-будівельної інспекції України - співробітником Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Харківській області за довіреністю, виданою Державною архітектурно-будівельною інспекцією України. Проте, Державна архітектурно-будівельна інспекція України не є стороною по справі № 623/2496/17, а в апеляційній скарзі не наведено доводів, яким чином і які саме права, свободи, інтереси чи обов'язки вирішені судом першої інстанції при прийнятті рішення по даній справі.
Крім того, заявником апеляційної скарги не надано документ про сплату судового збору за подання апеляційної скарги.
Порядок сплати судового збору регулюється Законом України "Про судовий збір".
Згідно з п.3 ч.2 ст.4 Закону України "Про судовий збір" (в редакції, чинній на час подання апеляційної скарги) за подання до адміністративного суду апеляційної скарги на рішення суду, заяви про приєднання до апеляційної скарги на рішення суду, заяви про перегляд судового рішення у зв'язку з нововиявленими обставинами, ставка судового збору встановлюється у розмірі 110 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.
Із матеріалів справи вбачається, що адміністративний позов було подано 12.10.17.
Відповідно до пп.1 п.3 ч.2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" (в редакції, чинній на час подання адміністративного позову) за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою ставка судового збору становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Слід відмітити, що при визначенні характеру адміністративного позову як майнового необхідно враховувати, що вимоги про скасування рішення відповідача субєкта владних повноважень, безпосереднім наслідком яких є зміна складу майна позивача, є майновими.
Положеннями ст.7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2017 рік" встановлено у 2017 році прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2017 р. - 1600 гривень.
Таким чином, враховуючи дату подання позову та дату подання апеляційної скарги, а також той факт, що позивачем заявлено вимоги на загальну суму 50520,00 грн., то розмір ставки судового збору за подання апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції становить 1760,00 грн. (1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб * 110%).
В апеляційній скарзі апелянтом також заявлено клопотання про відстрочення сплати судового збору, посилаючись на відсутність бюджетних асигнувань для сплати судового збору за подання апеляційної скарги.
Зазначене клопотання про відстрочення сплати судового збору до прийняття рішення по справі не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 133 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції Закону № 2147-VIII від 03.10.2017) суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Отже, законодавством чітко регламентовано право суду на звільнення сторони від сплати судового збору, зменшення його розміру, розстрочення або відстрочення його сплати, а єдиною підставою для відстрочення, розстрочення або звільнення сторони від сплати судового збору є врахування судом майнового стану сторони.
Майновий стан сторони (належні стороні майнові права та обов'язки) має визначатися судом у світлі конкретних обставин певної справи, включаючи спроможність заявника сплатити. Отже, визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони.
Особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати належні і допустимі, у розумінні ст.ст. 73, 74 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції Закону № 2147-VIII від 03.10.2017), докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі
Таким чином, для застосування судом положень ч. 1 ст. 133 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції Закону № 2147-VIII від 03.10.2017) повинні бути відповідні правові підстави, в іншому ж випадку, як зазначено в рішенні Європейського суду з прав людини від 19.06.2001 р. у справі Креуз проти Польщі, вимога сплатити судовий збір не обмежує право заявників на доступ до правосуддя.
При цьому, слід враховувати, що обмежене фінансування бюджетної установи, суб'єкта владних повноважень, не може бути підставою для відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від сплати.
Крім того, відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України від 22.05.2015 року №484-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору", зобов'язано Кабінет Міністрів України забезпечити відповідне фінансування державних органів, які позбавляються пільг щодо сплати судового збору.
Отже, незабезпечення державою достатнього та своєчасного фінансування органу державної влади, що діє в її інтересах, не може бути визнано достатньою підставою для відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від сплати.
Виходячи з наведеного, вказані заявником апеляційної скарги обставини не є підставою для відстрочення сплати судового збору до прийняття рішення по справі.
Згідно з ч. 2 ст. 298 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції Закону № 2147-VIII від 03.10.2017) до апеляційної скарги, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених ст. 296 Кодексу, застосовуються правила ст. 169 Кодексу, відповідно до яких апеляційна скарга залишається без руху і заявнику надається строк для усунення її недоліків до десяти днів з дня вручення ухвали.
Зазначені недоліки апеляційної скарги мають бути усунені шляхом направлення до Харківського апеляційного адміністративного суду інформації яким чином і які саме права, свободи, інтереси чи обов'язки апелянта вирішені судом першої інстанції при прийнятті рішення по даній справі та оригіналу документа про сплату судового збору на реквізити: отримувач УДКСУ у Основянському районі м. Харкова, МФО 851011, код ЄДРПОУ 37999628, банк: ГУ ДКСУ в Харківській області, рахунок 31210206781011, код класифікації доходів бюджету 22030101, код ЄДРПОУ Харківського апеляційного адміністративного суду 34331173 .
При цьому, слід звернути увагу, що відповідно до ч.5 ст.298 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції Закону № 2147-VIII від 03.10.2017) питання про повернення апеляційної скарги суд апеляційної інстанції вирішує протягом п'яти днів з дня надходження апеляційної скарги або з дня закінчення строку на усунення недоліків.
У зв'язку з цим, у випадку усунення вищевказаних недоліків апеляційної скарги шляхом направлення засобами поштового зв'язку відповідної заяви із необхідними документами, просимо зважати на строки поштового перебігу та, за наявності можливості, вживати відповідні заходи заздалегідь.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ч. 1 ст. 169, ст.ст.296, 298, п.п. 12, 13 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,
У Х В А Л И В:
У задоволенні клопотання Державної архітектурно-будівельної інспекції України про відстрочення сплати судового збору відмовити.
Апеляційну скаргу Державної архітектурно-будівельної інспекції України на постанову Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 27.11.2017р. по справі № 623/2496/17 за позовом Управління житлово-комунального господарства Ізюмської міської ради Харківської області до Головного державного інспектора інспекційного відділу № 2 Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Харківській області ОСОБА_1 про визнання протиправною та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення - залишити без руху.
Надати Державній архітектурно-будівельній інспекції України строк для усунення недоліків поданої апеляційної скарги протягом 10 календарних днів з дня вручення копії ухвали про залишення апеляційної скарги без руху.
Розяснити Державній архітектурно-будівельній інспекції України, що у разі не усунення зазначених недоліків апеляційної скарги, відповідно до ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга буде повернута скаржнику.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя:(підпис) ОСОБА_2