
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 грудня 2017 рокуЛьвів№ 306/1622/17Львівський апеляційний адміністративний суд в складі :
головуючого судді Большакової О.О.,
суддів Макарика В.Я., Глушка І.В.,
з участю секретаря судового засідання Гром І.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Управління Служби безпеки України в Закарпатській області про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити дії за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Свалявського районного суду Закарпатської області від 09 листопада 2017 року (суддя Уліганинець П.І.; 09.11.2017, м. Свалява),
В С Т А Н О В И В:
03 серпня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Свалявського районного суду Закарпатської області з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (далі – ГУ ПФУ в Закарпатській області), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Управління Служби безпеки України в Закарпатській області (з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 16.08.2017) про визнання неправомірними дій щодо відмови у перерахунку пенсії за вислугу років та обмеження її розміру, зобов’язання на підставі довідки №58/21/1749 від 05.07.2017 про розмір матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань у 2012 та 2013 роках, провести перерахунок та виплату призначеної пенсії з часу звільнення з військової служби, шляхом включення до складу грошового, з якого призначалася пенсія, суми матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, які йому були нараховані та виплачені в СБУ в Закарпатській області за 24 місяці перед звільненням, із яких утримувався та був сплачений єдиний соціальний внесок на загальнообов’язкове соціальне страхування з урахуванням індексу інфляції, зобов’язання здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням індексації заробітної плати та одноразової грошової допомоги при звільненні з 11 липня 2013 року з урахуванням індексу інфляції.
Постановою Свалявського районного суду Закарпатської області від 09 листопада 2017 року у задоволенні позову відмовлено.
Із цією постановою не погодився ОСОБА_1 та оскаржив її в апеляційному порядку. Вважає, що така є незаконною та необгрунтованою, а тому просить її скасувати та ухвалити нове рішення - про задоволення позовних вимог. В обґрунтування вимог апелянт, зокрема, зазначив, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація, з яких сплачені внески на загальнообов’язкове соціальне страхування відноситься до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого виплачується пенсія.
Представник апелянта ОСОБА_2 у судовому засіданні підтримав доводи апеляційної скарги та просив задовольнити її з підстав, що у ній наведені.
У судовому засіданні представник відповідача ОСОБА_3 заперечила щодо доводів апеляційної скарги та просила залишити рішення суду першої інстанції без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 11.07.2013 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Закарпатській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
22.06.2017 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок призначеної пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, однак, відповідач листом за вих. №181/Р-99-01 від 06.07.2017 відмовив йому у перерахунку пенсії.
Не погодившись з таким рішенням відповідача, ОСОБА_1 звернувся до суду для захисту своїх порушених прав.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що вимога позивача про зобов’язання відповідача здійснити перерахунок його пенсії є передчасною і до задоволення не підлягає.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п. б ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-XII) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б» - «д» статті 1-2 цього Закону, в разі досягнення ними на день звільнення зі служби 45-річного віку, крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України.
Частиною 3 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів № 393 від 17.07.1992 передбачено, що пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок №3-1).
Відповідно до п. 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з п. 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Абзацом 1 пункту 4 Порядку №3-1 встановлено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», повідомляють орган ПФУ, так і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постанові від 22.04.2014 (справа 21-484а13) та від 13.07.2016 (справа 638/2700/14-а).
Проте, згідно матеріалів справи Управління Служби безпеки України в Закарпатській області надсилало до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області подання про призначення пенсії за вислугу років полковника ОСОБА_1 за вих. №58/21/2806 від 23.07.2013. До вказаного подання було додано грошовий атестат серія СБ №46 та додаток до нього, у яких відсутні дані про матеріальні допомоги на оздоровлення та матеріальні допомоги для вирішення соціально-побутових питань у 2012 та 2013 роках (а.с. 35-41).
Щодо наявної в матеріалах справи довідки Управління Служби безпеки України в Закарпатській області №58/21/1749 від 05.07.2017 про розміри його матеріальних допомог у 2012-2013 роках, то така надіслана позивачу за вих. №58/21/Р-117/1771/25 лише 05.07.2017 (тобто після звернення позивача до відповідача із заявою від 22.06.2017 про перерахунок і виплату призначеної пенсії та за день до наданої відповіді Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області за вих. №181/Р-99-01 від 06.07.2017) (а.с. 9-10).
Враховуючи наведене, у зв’язку з тим, що УСБУ у Закарпатській області документи, визначені Порядком №3-1 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 до УПФУ у Закарпатській області не надсилало, а ОСОБА_1 до заяви від 22.06.2017 не було додано довідки УСБУ у Закарпатській області про розміри його матеріальних допомог у 2012-2013 роках, вимога позивача про зобов’язання відповідача здійснити перерахунок його пенсії є передчасною і до задоволення не підлягає.
Таким чином, доводи апеляційної скарги є безпідставними та не спростовують висновків суду першої інстанції.
Відповідно до частини 1 статті 316 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судова колегія дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, рішення суду ухвалене з додержанням норм матеріального та процесуального права, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування судового рішення не вбачається.
Керуючись ч. 3 ст. 243, ст.ст. 308, 310, п. 1 ч. 1 ст. 315, ст.ст. 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд,
П О С Т А Н О В И В :
апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову Свалявського районного суду Закарпатської області від 09 листопада 2017 року у справі № 306/1622/17 - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя О.О. Большакова
Судді В.Я. Макарик
ОСОБА_4
Повний текст виготовлено 26 грудня 2017 року.