
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
26 грудня 2017 рокусправа № 804/4479/16Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючий суддя: Дадим Ю.М.
судді: Уханенка С.А. Богданенка І.Ю.
за участю секретаря судового засідання: Сколишева О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпро апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Дніпра Головного управління ДФС у Дніпропетровській області на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.08.2017 року (суддя Тулянцева І.В.) ухвалену в м. Дніпро у справі за позовом ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Дніпра Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Дніпра Головного управління ДФС у Дніпропетровській області в якому просив:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №2620-1303 від 29.06.2016 року, прийняте Відповідачем, яким визначено суму податкового зобов’язання за платежем: земельний податок з фізичних осіб у розмірі 1103117.09 грн.;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №2621-1303 від 29.06.2016 року прийняте Відповідачем, яким визначено суму податкового зобов’язання за платежем: земельний податок з фізичних осіб у розмірі 249335.44 грн..
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.08.2017 рок адміністративний позов було задоволено. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення №2620-1303 від 29.06.2016 року, прийняте Державною податковою інспекції у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, яким визначено суму податкового зобов’язання за платежем: земельний податок з фізичних осіб у розмірі 1103117 грн. 09 коп. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення №2621-1303 від 29.06.2016 року прийняте Державною податковою інспекції у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, яким визначено суму податкового зобов’язання за платежем: земельний податок з фізичних осіб у розмірі 249335 грн. 44 коп.
Державна податкова інспекція у Шевченківському районі м. Дніпра Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, звернулась з апеляційною скаргою, в якій просить постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.08.2017 року скасувати та прийняти нове судове рішення, яким в задоволенні адміністративного позову відмовити.
Апеляційна скарга обґрунтована посиланням на те, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення було прийнято податковим органом правомірно, оскільки позивач є платником земельного податку з фізичних осіб за земельну ділянку площею 1.4673 га., розташовану за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Героїв Сталінграду,162 на підставі договору купівлі продажу нерухомого майна від 14.10.2010 року №754.
Сторони, які були належним чином повідомлені про час та місце проведення розгляду справи, в судове засідання не з'явились, у зв'язку з чим відповідно до ч. 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового процесу не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного судового рішення норм матеріального та процесуального права, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що в липні 2016 року ОСОБА_1 за адресою реєстрації отримав від ДПІ у Бабушкінському районі Головного управління Державної фіскальної служби України у Дніпропетровській області лист від 30.06.2016 року за №18867/10/04-62-13-07-36 разом з винесеними податковими повідомленнями-рішеннями №2620-1303 яким визначено суму податкового зобов’язання по сплаті земельного податку з фізичних осіб за 2015 рік у розмірі 249335,44 грн. та №2621-1303 від 29.06.2016 року, якими визначено суму податкового зобов’язання по сплаті земельного податку з фізичних осіб за 2016 рік у розмірі 1103117,09 грн.
Не погодившись з обґрунтованістю прийняття вказаного податкового повідомлення-рішення, Позивач звернувся до суду з метою захисту своїх порушених прав та інтересів.
Вирішуючи спір між сторонами та задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що податковий орган при винесенні оскаржуваних податкових повідомлень-рішень не діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб передбачені чинним законодавством, що свідчить про необхідність їх скасування.
Суд апеляційної інстанції погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до п.п.14.1.147 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, плата за землю – це обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Згідно п.269.1 ст.269 Податкового кодексу України, платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі.
У відповідності до п.п.270.1.1 п.270.1 ст.270 Податкового кодексу України, об'єктами оподаткування земельним податком є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні.
Приписами пп.271.1.1 п.271.1 ст.271 Податкового кодексу України визначено, що базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.
Відповідно до п.274.1 ст.274 Податкового кодексу України, ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі не більше 3 відсотків від їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, а для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.
За приписами ст.286 Податкового кодексу України, підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру. Центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, у сфері будівництва, щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. У відповідності до п.286.5 ст.286 Податкового кодексу України, нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючими органами, які видають платникові до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку визначеному статтею 58 цього Кодексу.
Відповідно до п.п.286.6 ст.286 Податкового кодексу України, за земельну ділянку, на якій розташована будівля, що перебуває у спільній власності кількох юридичних або фізичних осіб, податок нараховується з урахуванням прибудинкової території кожному з таких осіб: 1) у рівних частинах - якщо будівля перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб, але не поділена в натурі, або одній з таких осіб-власників, визначеній за їх згодою, якщо інше не встановлено судом; 2) пропорційно належній частці кожної особи - якщо будівля перебуває у спільній частковій власності; 3) пропорційно належній частці кожної особи - якщо будівля перебуває у спільній сумісній власності і поділена в натурі.
Отже, земельний податок є однією з форм плати за землю, яка справляється зокрема за користування земельною ділянкою та розраховується виходячи з нормативної грошової оцінки земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації на підставі даних державного земельного кадастру.
Як свідчать встановлені обставини справи, ОСОБА_1, як користувачу земельної ділянки загальною площею 1.467 га, розташованої за адресою: м. Дніпро, вул. Героїв Сталінграду, 162 з огляду на наявність в нього права власності на магазин-склад непродовольчих товарів, розташованої на вказаній земельній ділянці, було нараховано податкове зобов’язання з плати за землю за 2015 рік у розмірі 249335,44 грн. та за 2016 рік у розмірі 1103117,09 грн.
В свою чергу, як вбачається з матеріалів справи, розрахунок земельного податку за 2015 та 2016 роки був здійснений податковим органом наступним чином.
Згідно листа Управління Держземагентства у Дніпропетровському районі Дніпропетровської області від 02.04.2013 року № 21/21-114/5, нормативна грошова оцінка земельних ділянок за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Героїв Сталінграду, 162 станом на 01.01.2013 року складає 1360 грн. 52 коп.
Базова вартість 1 м2 земель міста Дніпропетровська у 2013 році складає 297 грн. 68 коп.
Базова вартість 1 м2 земель міста Дніпропетровська у 2015 році складає 371 грн 80 коп., у зв’язку з чим нормативна грошова оцінка земельних ділянок за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Героїв Сталінграду, 162 станом на 01.01.2015 року складає 1360,52/297,68*371,80=1699 грн. 28 коп.
На підставі викладеного податковий орган дійшов висновку, що розмір земельного податку з фізичних осіб за земельну ділянку площею 1,4673 га, за 2015 рік становить 1699,28*14673*1% = 249335 грн. 44 коп.
В свою чергу, базова вартість 1 кв. м. земель міста Дніпропетровська у 2016 році була визначена податковим органом у розмірі 548 грн. 31 коп., у зв’язку з чим нормативна грошова оцінка земельних ділянок за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Героїв Сталінграду, 162 станом на 01.01.2016 року складає 1360,52/297,68*548,31=2506 грн. 00 коп.
На підставі вказаного, розрахунок земельного податку з фізичних осіб за земельну ділянку площею 1.4673 га, становить 2506,00* 14673*3% - 1103117 грн. 09 коп.
Отже, з зазначених обставин справи вбачається, що при розрахунку розміру земельного податку, податковим органом було визначено вартість 1 кв.м. нормативної грошової оцінки земельної ділянки, розташованої за адресою м. Дніпропетровськ, вул. Героїв Сталінграду, 162 у 2015 році у розмірі 1699.28 грн. та у 2016 році у розмірі 2506.00 грн.
В свою чергу, суд апеляційної інстанції наголошує, що згідно положень податкового кодексу України, підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.
Як вбачається з пояснень Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, нормативна грошова оцінка одного квадратного метра земельної ділянки за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Героїв Сталінграду (просп. ОСОБА_2), 162, складала у 2015 році: землі промисловості - 783,28 грн/м2; землі комерційного використання - 1631,83 грн/м2. та у 2016 році землі промисловості-1443,92 грн/м2; землі комерційного використання - 3008,17 грн/м2.
Отже з зазначених обставин справи вбачається, що розмір податкового зобов’язання з плати за землю за 2015 та за 2016 рік був розрахований податковим органом з порушенням приписів чинного законодавства, а саме з неналежним визначенням розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити, що за приписами ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
В даному випадку, як було встановлено судом, оскаржувані податкові повідомлення-рішення були прийняті з порушенням вказаних вимог, що в свою чергу свідчить про необхідність їх скасування.
Таким чином, аналізуючи встановлені обставини справи у сукупності, суд апеляційної інстанції дійшов висновку щодо обґрунтованості висновків суду першої інстанції про необхідність задоволення позовних вимог.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що оскаржувана постанова Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.08.2017 року була прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, що свідчить про відсутність підстав для її скасування.
Керуючись ст. 243, ст.308, ст. 310, ст. 315, ст. 316 КАС України суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Дніпра Головного управління ДФС у Дніпропетровській області – залишити без задоволення.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.08.2017 року – залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.
Головуючий суддя: Ю.М. Дадим
Суддя: С.А. Уханенко
Суддя: І.Ю. Богданенко