Рішення № 71331036, 18.12.2017, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
18.12.2017
Номер справи
826/18869/16
Номер документу
71331036
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

18 грудня 2017 року № 826/18869/16

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого судді Катющенка В.П., за участю секретаря судового засідання Скидан С.В.,

за участі представників сторін:

позивача - ОСОБА_1;

від відповідача (Фонду) - не з'явився;

від відповідача - Самойленко С.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу:

за позовомОСОБА_1до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації ПАТ "КБ "Хрещатик" Костенка Ігоря Івановича про- зобов'язання Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації Публічного акціонерного товариства "КБ "Хрещатик" Костенка Ігоря Івановича включити ОСОБА_1 в перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду із визначенням суми, що підлягає відшкодуванню у розмірі 99645,10 грн за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за договором № 206D-629926 банківського вкладу "Осінній оксамит" в доларах США з щомісячною сплатою процентів (6 місяців) від 15.10.2015 року, укладеного з Публічним акціонерним товариством "КБ "Хрещатик" та подати їх до Фонду, - ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач або ОСОБА_1) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - відповідач -1 або Фонд), Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації ПАТ «КБ «Хрещатик» Костенка Ігоря Івановича (далі - відповідач -2 або Уповноважена особа Фонду), в якому позивач просить суд зобов'язати уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації Публічного акціонерного товариства «КБ «Хрещатик» Костенка Ігоря Івановича включити ОСОБА_1 (ід.номер НОМЕР_1) в перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду із визначення суми, що підлягає відшкодуванню у розмірі 99 645,10грн. за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за договором №206D-629926 банківського вкладу «Осінній оксамит» в доларах США з щомісячною сплатою процентів (6 місяців) від 15.10.2015 року, укладеного з Публічним акціонерним товариством «КБ «Хрещатик» та подати їх до відповідача-1.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що згідно чинного законодавства Уповноважена особа Фонду повинна включити позивача до переліку та загального реєстру вкладників для здійснення їй виплати гарантованої суми відшкодування у розмірі 200 000грн. за Договором банківського вкладу. Так, відповідно до вимог статті 27 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» протягом трьох робочих днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат гарантованої суми відшкодування відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку вкладників. Згідно з п.3, 4 Розділу ІІІ Положення «Про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами», затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб 09.08.2012 №14, уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує та подає до Фонду повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню.

Заперечуючи проти позову з підстав, викладених в письмових запереченнях, відповідач-1 вказав на те, що повноваження щодо формування переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, та визначення сум, що підлягають відшкодуванню, покладені на уповноважену особу Фонду. Відповідач-1 звертає увагу на те, що у Фонду гарантування відсутні будь-які первинні документи по вкладникам, і тому при складанні Загального реєстру використовується виключно інформація, що наявна в переданому уповноваженою особою Переліку вкладників. Перелік складається уповноваженою особою Фонду, а Загальний реєстр вкладників формується та затверджується Фондом на підставі Переліку. Отже, виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду Переліку вкладників. У переданому уповноваженою особою Переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду інформація про позивача відсутня, у зв'язку з чим дані про нього не могли бути враховані при складанні та затвердженні Загального реєстру Фондом гарантування.

Заперечуючи проти позову з підстав, викладених у письмових запереченнях, відповідач-2 зазначив про те, що виходячи з суті (змісту) та згідно з ч.2 ст.1 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» метою цього Закону є захист прав і законних інтересів вкладників банків, зміцнення довіри до банківської системи України, стимулювання залучення коштів у банківську систему України, забезпечення ефективної процедури виведення неплатоспроможних банків з ринку та ліквідації банків. Разом з тим, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів про підвищення відповідальності пов'язаних із банком осіб» від 02.03.2015 статтю 52 Закону України «Про банки і банківську діяльність» викладено в новій редакції, яка передбачає, що до пов'язаних осіб відносяться, зокрема, керівники та члени комітетів банку. Оскільки позивач є пов'язаною особою із ПАТ «КБ «Хрещатик» як колишній заступник голови Комітету банку по управлінню активами та пасивами, відповідно до п.4 ст. 26 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» Фонд не відшкодовує кошти, що розміщені у банку особою, яка є пов'язаною з банком особою або була такою особою протягом року до дня прийняття Національним банком України рішення про віднесення такого банку до категорії неплатоспроможних.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 03 березня 2017 року відкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 20 листопада 2017 року прийнято адміністративну справу №826/18869/16 до провадження суддею Катющенко В.П. та призначено справу до судового розгляду.

В судовому засіданні 18 грудня 2017 року на підставі ч.3 ст. 243 КАС України проголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

15 жовтня 2015 року між Публічним акціонерним товариством «Комерційний банк «Хрещатик» (Банк) та громадянином ОСОБА_1 (Вкладник) укладено договір №206D-629926 банківського вкладу «Осінній оксамит» в доларах США з щомісячною сплатою процентів (6 місяців), за умовами якого Банк приймає грошові кошти Вкладника, в подальшому «Вклад», на вкладний (депозитний) рахунок НОМЕР_3, в подальшому «Вкладний», що відкривається Банком на його ім'я в сумі 3 895,43дол. США (три тисячі вісімсот дев'яносто п'ять доларів США 43 центи) на термін з 15.10.2015 по 15.04.2016.Відповідно до п. 1.2 Договору процентна ставка на Вклад встановлюється в розмірі 11,00% (Одинадцять цілих 00 сотих) процентів річних.

Постановою Правління Національного банку України від 05.04.2016 №234 віднесено Публічне акціонерне товариство «Комерційний банк «Хрещатик» до категорії неплатоспроможних.

Наказом Фонду гарантування вкладів фізичних осіб №216 від 03.05.2016 «Про початок процедури ліквідації ПАТ «КБ «Хрещатик» та делегування повноважень ліквідатора банку» на підставі рішення виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 03 червня 2016 року №913 «Про початок процедури ліквідації ПАТ «КБ «Хрещатик» та делегування повноважень ліквідатора банку» розпочато процедуру ліквідації Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Хрещатик» з 06 червня 2016 року по 05 червня 2018 року включно. Відповідно до п.2 Наказу призначено уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб та делеговано всі повноваження ліквідатора ПАТ «КБ «Хрещатик», визначені Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», зокрема, статтями 37, 38, 47-52, 52-1, 53 Закону, в тому числі з підписання всіх договорів, пов'язаних з реалізацією активів банку у порядку, визначеному Законом, окрім повноважень в частині організації реалізації активів банку, провідному професіоналу з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Костенку Ігорю Івановичу (ідентифікаційний номер - НОМЕР_2) строком на два роки з 06 червня 2016 року по 05 червня 2018 року включно.

Рішенням Виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб №913 від 03.06.2016 «Про початок процедури ліквідації ПАТ «КБ «Хрещатик» та делегування повноважень ліквідатора фонду» відповідно до пункту 2 частини п'ятої статті 12, частини першої статті 35, частин четвертої та п'ятої статті 44, статей 45, 47, 48 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», на підставі рішення Правління Національного банку України від 02.06.2016 №46-рш «Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Комерційний Банк «Хрещатик» виконавча дирекція Фонду гарантування вкладів фізичних осіб вирішила розпочати процедуру ліквідації Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Хрещатик» з 06 червня 2016 року по 05 червня 2018 року включно. Пунктом 2 Рішення призначено уповноваженою особою Фонду та делеговано всі повноваження ліквідатора ПАТ «КБ «Хрещатик», визначені Законом, зокрема, статтями 37, 38, 47-52, 52-1 Закону, в тому числі з підписання всіх договорів, пов'язаних з реалізацією активів банку у порядку, визначеному Законом, окрім повноважень в частині організації реалізації активів банку, провідному професіоналу з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Костенку Ігорю Івановичу строком на два роки з 06 червня 2016 року по 05 червня 2018 року включно.

Рішенням Правління Національного банку України №45-рш від 02.06.2016 «Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Хрещатик», розглянувши пропозицію Фонду гарантування вкладів фізичних осіб щодо відкликання банківської ліцензії та ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Хрещатик», викладену в листі від 30 травня 2016 року №21-25470/16, пояснювальну записку Департаменту банківського нагляду, керуючись вимогами статей 7, 15 Закону України «Про Національний банк України», статті 77 Закону України «Про банки і банківську діяльність», статті 44 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», глави 1 розділу ІІІ Положення про застосування Національним банком України заходів впливу, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 17 серпня 2012 року №346, Правління Національного банку України вирішило: відкликати банківську ліцензію та ліквідувати ПАТ «КБ «Хрещатик». Пунктом 2 вказаного рішення зобов'язано Департамент банківського нагляду не пізніше дня, наступного за днем прийняття цього рішення, повідомити ПАТ «КБ «Хрещатик» про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ «КБ «Хрещатик»; надіслати копію цього рішення Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. Відповідно до пункту 3 даного рішення ПАТ «КБ «Хрещатик» зобов'язано у день отримання цього рішення повернути Департаменту реєстраційних питань та ліцензування банківську ліцензію та генеральну ліцензію на здійснення валютних операцій.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам, що виникли між сторонами у справі, суд виходить з такого.

Правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд), порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами, а також регулюються відносини між Фондом, банками, Національним банком України, визначаються повноваження та функції Фонду щодо виведення неплатоспроможних банків з ринку і ліквідації банків встановлюються Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» від 23 лютого 2012 року №4452-VI (далі - Закон України №4452-VI).

Згідно ч.2 ст. 1 Закону України №4452-VI метою цього Закону є захист прав і законних інтересів вкладників банків, зміцнення довіри до банківської системи України, стимулювання залучення коштів у банківську систему України, забезпечення ефективної процедури виведення неплатоспроможних банків з ринку та ліквідації банків.

Відповідно до визначень, що закріплені у п.16 ч. 1 ст. 2 Закону України №4452-VI тимчасова адміністрація - процедура виведення банку з ринку, що запроваджується Фондом стосовно неплатоспроможного банку в порядку, встановленому цим Законом. Водночас вклад, відповідно до п.3 ч.1 ст. 2 означеного Закону - кошти в готівковій або безготівковій формі у валюті України або в іноземній валюті, які залучені банком від вкладника (або які надійшли для вкладника) на умовах договору банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або шляхом видачі іменного депозитного сертифіката, включаючи нараховані відсотки на такі кошти.

За приписами ч.1 ст. 26 Закону України №4452-VI Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, станом на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на цей день, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000 гривень. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами. Виконання зобов'язань Фонду перед вкладниками здійснюється Фондом з дотриманням вимог щодо найменших витрат Фонду та збитків для вкладників у спосіб, визначений цим Законом, у тому числі шляхом передачі активів і зобов'язань банку приймаючому банку, продажу банку, створення перехідного банку протягом дії тимчасової адміністрації або виплати відшкодування вкладникам у строк, встановлений цим Законом.

Водночас гарантії Фонду не поширюються на відшкодування коштів за вкладами у випадках, передбачених цим Законом.

Так, ч.4 ст. 26 Закону України №4452-VI передбачено випадки, у яких Фонд не відшкодовує кошти. Такими випадками, визначеними даною статтею, є кошти, передані банку в довірче управління; кошти за вкладом у розмірі менше 10 гривень; кошти за вкладом, підтвердженим ощадним (депозитним) сертифікатом на пред'явника; кошти розміщені на вклад у банку особою, яка є пов'язаною з банком особою або була такою особою протягом року до дня прийняття Національним банком України рішення про віднесення такого банку до категорії неплатоспроможних (у разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку з підстав, визначених частиною другою статті 77 Закону України «Про банки і банківську діяльність», - протягом року до дня прийняття такого рішення); кошти розміщені на вклад у банку особою, яка надавала банку професійні послуги як аудитор, оцінювач, у разі якщо з дня припинення надання послуг до дня прийняття Національним банком України рішення про віднесення такого банку до категорії неплатоспроможних не минув один рік (у разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку з підстав, визначених частиною другою статті 77 Закону України «Про банки і банківську діяльність», - один рік до дня прийняття такого рішення); кошти розміщені на вклад власником істотної участі банку; кошти за вкладами у банку, за якими вкладники на індивідуальній основі отримують від банку проценти за договорами, укладеними на умовах, що не є поточними ринковими умовами відповідно до статті 52 Закону України "Про банки і банківську діяльність", або мають інші фінансові привілеї від банку; кошти за вкладом у банку, якщо такий вклад використовується вкладником як засіб забезпечення виконання іншого зобов'язання перед цим банком, у повному обсязі вкладу до дня виконання зобов'язань; кошти за вкладами у філіях іноземних банків; кошти за вкладами у банківських металах; кошти розміщені на рахунках, що перебувають під арештом за рішенням суду.

При цьому згідно статті 52 Закону України «Про банки і банківську діяльність» для цілей цього Закону пов'язаними з банком особами є: контролери банку; особи, які мають істотну участь у банку, та особи, через яких ці особи здійснюють опосередковане володіння істотною участю у банку; керівники банку, керівник служби внутрішнього аудиту, керівники та члени комітетів банку; споріднені та афілійовані особи банку, у тому числі учасники банківської групи; особи, які мають істотну участь у споріднених та афілійованих особах банку; керівники юридичних осіб та керівники банків, які є спорідненими та афілійованими особами банку, керівник служби внутрішнього аудиту, керівники та члени комітетів цих осіб; асоційовані особи фізичних осіб, зазначених у пунктах 1 - 6 цієї частини; юридичні особи, в яких фізичні особи, зазначені в цій частині, є керівниками або власниками істотної участі; будь-яка особа, через яку проводиться операція в інтересах осіб, зазначених у цій частині, та на яку здійснюють вплив під час проведення такої операції особи, зазначені в цій частині, через трудові, цивільні та інші відносини.

З матеріалів справи вбачається, що Постановою Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Хрещатик» від 04 квітня 2016 року №565 «Про затвердження переліку пов'язаних із банком осіб станом на 01 квітня 2016 року» з метою виконання постанови Правління Національного банку України №315 від 12.05.2015 «Про затвердження Положення про визначення пов'язаних із банком осіб», правління Банку постановило затвердити перелік пов'язаних із банком осіб станом на 01 квітня 2016 року (додається) (а.с. 41).

Згідно даних Переліку ОСОБА_1 є пов'язаною особою за кодом типу пов'язаної особи « 2», опис пов'язаності - заступник голови КУАП (а.с.42).

Крім того, з листа тимчасової адміністрації ПАТ «КБ «Хрещатик» від 17.05.2016 №41/7-10/2065, надісланого позивачу у відповідь на його заяву від 19.04.2016, вбачається, що ОСОБА_1 згідно з рішенням Спостережної Ради від 18 вересня 2013 року до дати введення тимчасової адміністрації був членом Комітету банку по управлінню активами та пасивами, а згідно з рішенням Спостережної Ради від 22 січня 2015 року і до 04 березня 2016 року був членом Бюджетного комітету банку.

Вказані обставини позивачем не заперечуються, докази протилежного суду не надано.

З огляду на викладене, а також враховуючи те, що 07 липня 2016 року позивач звернувся до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації банку ПАТ «КБ «Хрещатик» (вх. №5351) із заявою про включення до реєстру кредиторів для отримання всіх належних коштів у відповідності до укладених договорів, суд приходить до висновку про обґрунтованість відмови у включенні позивача до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, а відтак і відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Згідно з частиною 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Відповідно до ст. 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

За приписами ст. 74 КАС України суд не бере до уваги докази, які одержані з порушенням порядку, встановленого законом. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Згідно положень ст. 75 КАС України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. При цьому в силу положень ст. 76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, Окружний адміністративний суд міста Києва вважає позов таким, що не підлягає задоволенню.

Керуючись вимогами ст.ст. 2, 5 - 11, 19, 72 - 77, 90, 139, 241 - 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позову ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1) до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації Публічного акціонерного товариства "КБ "Хрещатик" Костенка Ігоря Івановича (код ЄДР 19364259, адреса: 01601, м. Київ, вул. Прорізна, 8) відмовити у повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.

Суддя В.П. Катющенко