Постанова № 71329441, 26.12.2017, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.12.2017
Номер справи
820/5900/17
Номер документу
71329441
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код за ЄДРПОУ 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 грудня 2017 р. № 820/5900/17

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Бідонька А.В.

при секретарі судового засідання - Мурадли А.І.,

за участю:

позивача - ОСОБА_1

розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області в особі Ліквідаційної комісії Головного Управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області в особі Ліквідаційної комісії Головного Управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області, в якому просить суд:

- визнати бездіяльність Ліквідаційної комісії Головного Управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області щодо не виготовлення для перерахунку ОСОБА_1 пенсії нової довідки про розмір грошового забезпечення за формою передбаченою Додатком 2 до Постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393», з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 та не направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нової довідки ОСОБА_1 про розмір грошового забезпечення для подальшого перерахунку пенсії протиправною.

- зобов'язати ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області виготовити та направити до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення з повною реальною інформацією, за формою передбаченою Додатком 2 до Постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», та внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393», з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад -2950.00 грн; оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник поліції - 2200.00 грн.; процентна надбавка за вислугу років - (50%) - 2475.00 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань - (50%) - 3862.50 грн.; надбавка за роботу з таємними документами - (15%) - 1158.75 грн.; премія (63%) - 4866.75 грн.

- встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області подати у десятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду (ст. 267 КАС України).

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що бездіяльність Ліквідаційної комісії Головного Управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області щодо не виготовлення для перерахунку позивачу пенсії нової довідки про розмір грошового забезпечення з урахуванням змін в грошовому забезпеченні є протиправною та порушує права та інтереси позивача.

Представник відповідача у відзиві на позов зазначив, що в даному випадку відповідач діяв на підставі та у межах чинного законодавства України.

У судовому засіданні позивач підтримав обставини, викладені в позовній заяві та просив суд задовольнити позов у повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, через канцелярію суду надав клопотання про розгляд справи без участі представника відповідача.

Суд, заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, встановив наступне.

Судом встановлено, що позивач у 2002 році звільнений у відставку, перебуває на обліку у ГУПФУ в Харківській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

В зв'язку з наявністю підстав для перерахунку пенсії Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Харківській області, відповідно до рішення КМУ від 11.11.2015 року № 988 до пенсійного органу направлена довідка № 100/26018 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1

Зазначена довідка № 100/26018 містить наступні складові грошового забезпечення за нормами чинними на 01.01.2016 року за посадою начальник сектору становить: посадовий оклад - 2950 грн.; оклад за спеціальним званням (підполковник поліції) - 2200 грн.; надбавка за вислугу років в розмірі 50% - 2575 грн.; премія 0,47 % - 38,39 грн.

Позивач, не погоджуючись із зазначеними у вищевказаній довідці видами грошового забезпечення, звернувся до суду за захистом своїх прав.

Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції, чинній до внесення змін Законом №900-VIII), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону.

Тобто, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Перерахунок пенсії пенсіонерам МВС України здійснюється відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок №45).

Відповідно до п. 1 Порядку №45 перерахунок раніше призначених згідно із Законом № 2262-XII пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановлено структуру та розміри грошового забезпечення поліцейських. При цьому, передбачені Постановою розміри грошового забезпечення для поліцейських є більшими у порівнянні із розмірами грошового забезпечення колишніх працівників органів внутрішніх справ, виходячи із яких їм призначалась (перераховувалась) пенсія.

Зазначена постанова уряду набрала законної сили з 01 січня 2016 року, а отже з цієї дати у позивача виникло право на перерахунок пенсії.

На виконання постанови КМУ № 988 відповідачем складена довідка та направлена до пенсійного органу, в якій відповідачем не зазначено відомості про надбавку за виконання особливо важливих завдань та визначено розмір премії з врахуванням середніх розмірів, що фактично виплачені за грудень 2015р. за відповідною посадою в Національній поліції.

Проте суд вважає необґрунтованими дії відповідача щодо зазначення в довідці премії з врахуванням середніх розмірів, що фактично виплачені за грудень 2015 року за відповідною посадою в Національній поліції.

Відповідно до абз 5 п. 5 Порядку № 45 для перерахунку грошового забезпечення враховується щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Зі змісту пояснень представника відповідача судом встановлено, що розмір премії відповідачем зазначено в довідці виходячи з середніх розмірів, що фактично виплачені за грудень 2015 року за відповідною посадою в Національній поліції, відповідно до інформаційного листа МВС від 20.04.2017 року.

Суд зазначає, що лист МВС не має преюдиційного значення, а носить лише рекомендаційний характер, суперечить вимогам абз 5 п. 5 Порядку № 45, у звязку з чим розмір премії, має бути встановлений у середніх розмірах надбавок та премій, що фактично виплачені у січні 2016 року, а не з показника грудня 2015 року врахованого відповідачем.

Оскільки право на перерахунок пенсії у позивача виникло в січні 2016 року, відомості про премію в довідці мають бути визначені із урахуванням середніх розмірів щомісячної премії, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію, а саме за січень 2016 року.

Таким чином, дії відповідача щодо визначення премії позивача у розмірі 0,47 % - 38,39 грн. з показника щомісячної премії грудня 2015 року є неправомірними.

Крім того, як зазначалося вище, постановою КМУ № 988 затверджені посадові оклади та надбавки працівникам поліції, а надбавки, доплати і премії не враховані зазначеною постановою, встановлені згідно постанови КМУ №1294, яка є чинною і повинна враховуватися при перерахунках пенсій.

Отже, враховуючи те, що постановою КМУ № 988 не врегульована виплата надбавки за виконання особливо важливих завдань, а виплата її врегульована відповідно до постанови КМУ № 1294, то виплата вказаної надбавки повинна бути врахована при видачі довідки для перерахунку пенсії, оскільки позивач отримував її під час проходження служби.

Вказана правова позиція викладена Вищим адміністративним судом України у постанові від 17.10.2017 року по справі № 803/473/17.

Щодо позовних вимог позивача про встановлення судовового контролю за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області подати у десятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду (ст. 267 КАС України) суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Відповідно до положень даної статті, суд має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення, проте це не є його обов'язком. Підстав для встановлення судового контролю за виконанням відповідачем рішення Харківського окружного адміністративного суду та зобов'язання Ліквідаційної комісії Головного Управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області в порядку ч. 1 ст. 382 КАС України, надати до суду звіт про виконання судового рішення судом не встановлено.

Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку субєктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи вищезазначене суд дійшов висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області в особі Ліквідаційної комісії Головного Управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії підлягає частковому задоволенню.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст. 139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд,

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області в особі Ліквідаційної комісії Головного Управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії Головного Управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області щодо не виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1.

Зобов'язати Ліквідаційну комісію Головного Управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нову довідку за формою, встановленою додатком 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, про розмір грошового забезпечення відносно ОСОБА_1 згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 із зазначенням основних та додаткових видів грошового забезпечення у наступному розмірі: посадового окладу - 2950,00 грн., окладу за спеціальним званням підполковника поліції - 2200,00 грн., надбавки за вислугу років - 2575,00 грн., надбавки за роботу є таємними документами - 442,50 грн., надбавки за виконання особливо важливих завдань - 1475,00 грн., щомісячної премії, визначеної у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) , тобто за січень 2016 року.

У задоволенні адміністративного позову в іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (код НОМЕР_1, адреса: АДРЕСА_1,61177) сплачену суму судового збору в розмірі 320,00 грн. (триста двадцять гривень 00 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства внутрішніх справ України в особі Ліквідаційної комісії Головного Управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області (код ЄДРПОУ 00032684, адреса: 01024, м. Київ, вул. Богомольця, будинок 10).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст постанови виготовлений 28 грудня 2017 року.

Суддя Бідонько А.В.