Рішення № 71322897, 27.12.2017, Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Дата ухвалення
27.12.2017
Номер справи
243/11143/17
Номер документу
71322897
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Провадження № 2-а/243/728/2017

Справа № 243/11143/17

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 грудня 2017 року Словянський міськрайонний суд Донецької області в складі:

Головуючого судді Кузнецова Р.В.,

при секретареві Малиновській І.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Словянського міськрайонного суду Донецької області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Словянського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобовязання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Словянського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобовязання вчинити певні дії, обґрунтовуючи свої вимоги тим, щов листопаді 2017 року він звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. а ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року та додав до заяви наступні документи: копію паспорту та ідентифікаційного коду, копію довідки переселенця, трудову книжку з копією, копію військового квитка, копію диплому, довідки про підтвердження стажу роботи для призначення пільгової пенсії №143 від 03 квітня 2013 року та №16-26/1 від 16 квітня 2014 року, копії наказів про прийом на роботу № 368-к від 29 квітня 1993 року та звільнення № 227-к від 19 квітня 1999 року; копії особистих карток форми Т-2 №15,289,741; довідку-табель виходів у шахту №145 від 03 квітня 2013 року; копію протоколу засідання атестаційної комісії №1 від 10 січня 1994 pоку; копії наказів про результати атестації робочих місць №20 віл 12 січня 1994 року № 119-к від 18 лютого 1997 року з переліками професій; копії наказів про передачу архівних документів №№815,816,817 від 09 грудня 2011 pоку; довідки про заробітну плату №144 від 03 квітня 2013 pоку, №16-26/2 від 16 квітня 2014 року; історичну довідку шахти № 9 «Капітальна» №16-26/3 від 16 квітня 2014 pоку.

Втім, своїм рішенням № 48 від 27 листопада 2017 року відповідач відмовив позивачеві в призначенні пенсії на пільгових умовах з тієї підстави, що УПФУ не має можливості провести перевірку достовірності виданих довідок про пільговий стаж роботи.

Вважає вказане рішення незаконним, та таким, що підлягає скасуванню із зобов'язанням відповідача вчинити певні дії.

Так, право позивача на пенсію за віком на пільгових умовах обумовлене тим, що з 01 вересня 1982 року по 11 січня 1986 року позивач навчався в Донецькому МПТУ-101 за спеціальністю електрослюсар підземний, підземний машиніст, з 10 січня 1986 року по 10 травня 1987 року він працював електрослюсарем підземним шахтоуправління імені газети «Правда» ВО «Донецьквуголь», з 25 травня 1987 року по 25 червня 1989 року проходив службу в лавах ОСОБА_2, з 24 липня 11987 року по 19 квітня 1999 року позивач працював підземним електрослюсарем з повним робочим днем в шахтоуправлінні «Червона зірка». З 22 квітня 1999 року по 03 грудня 1999 року він працював слюсарем-електриком по ремонту електрообладнання в ВАТ «Кальміус-хліб», з 04 грудня 1999 року по 23 лютого 2000 року працював слюсарем-електриком по ремонту електрообладнання в ЗАТ «Будьонівський хлібокомбінат», 22 березня 2000 року він був прийнятий електрослюсарем черговим по ремонту обладнання основного виробництва в ДВАТ «Центральна збагачувальна фабрика «Чумаківська», яке неодноразово перейменовувалось, і 26 червня 2015 року звільнений з нього за власним бажанням. З 29 червня 2015 року по 10 липня 2017 року позивач працював електрослюсарем підземним з повним підземним робочим днем на видобутковій ділянці ПАТ »Шахтоуправління»Донбас»

Дана спеціальність відноситься до Списку №1 затвердженого постановою КМУ №36 від 16 січня 2003 року, п. 4.2а-3а, затвердженого постановою КМУ №162 від 11 березня 1994 року, п 1040200а-17531, затвердженого постановою Кабміну СРСР №10 від 26 січня 1991 року п. 1040200а-17531. Таким чином позивач має загальний страховий стаж 31 рік 09 місяців 17 днів.

Вказаний стаж підтверджується наданими ним до УПФУ оригіналами перелічених документів. У звязку із тим, що архіви ВП «Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт» та ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» а також оригінали первинних документів, які зберігаються в архівах цих підприємств, після початку АТО знаходяться на тимчасово непідконтрольній українській владі території, та УПФУ не має можливості здійснити перевірку пільгових довідок №143 від 03 квітня 2013 року, №16-26/1 від 16 квітня 2014 року, періоди роботи з 10 січня 1986 року по 10 травня 1987 року; з 24 липня 1989 року по 26 квітня 1993 року у шахтоуправлінні імені газети «Правда», з 29 квітня 1993 року по 19 квітня 1999 року у шахті № 9 «Капітальна» відповідачем не зараховані до пільгового стажу по Списку №1.

Всі документи подані позивачем до УПФУ були в оригіналі, з мокрими печатками виконаними або до початку АТО або після перереєстрації підприємства на підконтрольну українській владі територію, тобто коли законність діяльності підприємства не може викликати сумніви.

Так, згідно із п. 2 Розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовам праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».

Відповідно до положень п.16 Розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», положення Закону України «Про пенсійне забезпечення» застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років.

Згідно із п. «а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», право на пенсію за віком на пільгових умовах мають працівники, зайняті на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 1 за умови атестації робочих місць для чоловіків після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

За змістом цієї норми вбачається, що існує дві безумовні підстави для призначення пенсії на пільгових умовах за п. а ст.13 Закону України Про пенсійне забезпечення, а саме: наявність посади, передбаченої Списком № 1; атестація робочих місць.

Відповідно до ст. 48 Кодексу законів про працю, ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка.

Відповідач не зарахував позивачеві вказаний вище стаж роботи до пільгового, при цьому він підтверджується записами в його трудовій книжці, довідками про підтвердження стажу роботи для призначення пільгової пенсії, копіями наказів про атестацію робочих місць, довідкою про перейменування та реорганізацію підприємства.

Таким чином, всі необхідні документи передбачені Законом для призначення пенсії позивачем надано і єдиною підставою для відмови відповідача в призначенні пенсії стала неможливість проведення перевірки достовірності цих документів.

Разом з тим, Європейський суд з прав людини в рішенні від 18 грудня 1996 року Лоізіду проти Туреччини дійшов такого висновку: «Суд відмічає, що за наявності фактично існуючих незаконних утворень на території неконтрольованій законною Владою міжнародне право визнає законність деяких юридичних домовленостей та дій, наприклад, реєстрація народження, смерті або шлюбу, наслідки яких можуть бути проігноровані лише на шкоду жителям тієї чи іншої території».

В даному випадку позивач вважає, що він не може бути позбавлений свого права, на отримання відповідної пенсії через захоплення незаконними озброєними формуваннями території м. Алчевська.

Також згідно із ст. 3 ЗУ «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», органам і посадовим особам, уповноваженим законами здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, у період та на території проведення антитерористичної операції тимчасово забороняється проведення планових та позапланових перевірок субєктів господарювання, що здійснюють діяльність у зоні проведення антитерористичної операції.

Норми законодавства на які посилається відповідач в оскаржуваному рішенні (ст. 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Порядок №22-1 від 25 листопада 2005 року) надають йому лише право перевіряти достовірність наданих документів для призначення пенсії, однак не визначають таку обставину як неможливість проведення перевірки або її не проведення з будь-яких причин підставою для відмови у призначення пенсії.

Таким чином, враховуючи, що загальний трудовий стаж позивача становить 31 рік, 9 місяців та 17 днів, в який входить і стаж роботи із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників затверджених Кабінетом Міністрів України, рішення Слов'янського обєднаного УПФУ Донецької області є протиправним та таким що підлягає скасуванню.

Керуючись Конституцією України, ст.ст. 6, 7, 11, 17-19,104-106, 159, 161, 162 КАС України, Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", просив суд ухвалити рішення яким визнати протиправним та скасувати рішення Словянського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області № 48 від 27 листопада 2017 року про відмову у призначенні йому пенсії на пільгових умовах та зобовязати Словянське обєднане управління Пенсійного фонду України Донецької області зарахувати ОСОБА_3 періоди його роботи з 10 січня 1986 року по 10 травня 1987 року, з 24 липня 1989 року по 26 квітня 1993 року в шахтоуправлінні імені газети «Правда», з 29 квітня 1993 року по 19 квітня 1999 року у шахті № 9 «Капітальна» до пільгового стажу роботи за професіями, робота на яких дає право призначення пенсії за Списком № 1 згідно із п. «а» ст. 13 Закону України пенсійне забезпечення» та зобов'язати відповідача призначити та виплатити йому пенсію на пільгових умовах за списком № 1 згідно із п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» починаючи з 15 грудня 2016 року.

Позивач ОСОБА_3, будучи належним чином повідомленим про місце, дату та час розгляду справи, у судове засідання не зявився, подав до суду заяву з проханням розгляд справи проводити у його відсутності, позов задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача ОСОБА_4 обєднаного УПФУ Донецької ОСОБА_5, яка діє на підставі довіреності № 12398/12 від 10 квітня 2017 року, будучи повідомленою про місце, дату та час розгляду справи, у судове засідання не зявилась, подала до суду заяву з проханням розгляд справи проводити у відсутності представника ПФУ. В наданих до суду письмових запереченнях у задоволенні позову ОСОБА_3 відповідач просив відмовити у повному обсязі та зазначив, що ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, який зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2. 11/6 та взятий на облік як внутрішньо переміщена особа за адресою: Донецька область, м. Словянськ, пров. Виноградний, 7/43, 30 серпня 2017 року звернувся до Словянського ОУ ПФУ Донецької області із заявою № 6285 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. «а» ст.13 Закону України Про пенсійне забезпечення від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ, Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування №1058-IV від 09 липня 2003 року та Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення №213-VIII від 02 березня 2015 року.

27 листопада 2017 року Рішенням № 48 Словянського ОУ ПФУ Донецької області прийнято ОСОБА_3 відмовлено в призначенні пенсії.

Так, статтею 19 Конституції України регламентовано, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не можу бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 13 п. а Закону України Про пенсійне забезпечення № 1788-ХІІ від 05 листопада 1991 року, розділу XV Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування № 1058-1V від 09 липня 2003 року та Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення № 213-УІІІ від 02 березня 2015 року, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають працівники, зайняті повний робочий день на роботах із шкідливими та важкими умовами праці - за Списком № 1 виробництв, професій, посад і показників, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 21 року 6 місяців при зверненні з 01 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Працівникам, які не мають стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи, пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, встановленого абзацом першим частини першої ст. 26 Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування : чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи.

Згідно із Постановою № 637 від 12 серпня 1993 року (зі змінами) основним документом що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообовязкового державного соціального страхування.

Відповідно до п. 3 ст. 44 Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування № 1058-У від 09 липня 2003 року та п. 4.2 розділу IV Приймання, оформлення і розгляд документів Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25 листопада 2005 року, органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообовязковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.

Розпорядження Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року № 1085 із доповненнями та змінами затверджено перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, в якому є м. Донецьк. На виконання постанови КМУ № 595 від 07 листопада 2014 року з метою поліпшення суспільно-політичної та соціально-економічної ситуації у Донецької та Луганської областях підприємствам з непідконтрольної українській владі території було рекомендовано перереєструватись в населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі.

Згідно із Витягами з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 02 жовтня 2017 року, ВП Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт (ЄДРПОУ 37112156) зареєстроване у м. Донецьку та ДП Донецька вугільна енергетична компанія (ЄДРПОУ 33161769) переєстроване у м. Вугледар, однак архів залишився в м. Донецьку.

Здійснити перевірку пільгових довідок № 143 від 03 квітня 2013 року, № 16-26\1 від 16 квітня 2014 року не має можливості. У звязку із чим, періоди роботи з 10 січня 1986 року по 10 травня 1987 року, з 24 липня 1989 року по 26 квітня 1993 року у шахтоуправлінні імені газети Правда, з 29 квітня 1993 року по 19 квітня 1999 року у шахті № 9 Капітальна не зараховано до пільгового стажу позивача по Списку № 1.

Страховий стаж ОСОБА_3 складає 31 рік 09 місяців 17 днів, стаж за Списком № 2 складає 14 років 04 місяці 16 днів (за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообовязкового державного соціального страхування).

За таких обставин, позивачеві було відмовлено в призначенні пенсії на пільгових умовах, оскільки на момент звернення 30 серпня 2017 року не має необхідного пільгового стажу.

Згідно із чинним законодавством та наданих на дату звернення документів, ОСОБА_3 буде мати право виходу на пенсію після досягнення 55 років, або на пільгових умовах у випадку можливості здійснення акту зустрічної перевірки пільгових довідок.

Керуючись КАС України, ЗУ Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування від 09 липня 2003 року № 1058-ІV, ЗУ «Про звернення громадян», ЗУ Про пенсійне забезпечення від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ, відповідач просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 у повному обсязі.

Відповідно до ч. 3 ст. 194 Кодексу Адміністративного Судочинства України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

Таким чином, оскільки від учасників справи, надійшли клопотання про розгляд справи за їх відсутності, дану справу можливо розглянути і вирішити на підставі наявних матеріалів, та здійснювати судовий розгляд справи в порядку письмового провадження.

Суд, розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Словянського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобовязання вчинити певні дії підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначеніКонституцієюта законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В судовому засіданні встановлено, що згідно із довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи № НОМЕР_1 від 04 грудня 2017 року, позивача ОСОБА_1 було взято на облік як внутрішньо переміщену особу. Зареєстрованим місцем проживання позивача зазначено: АДРЕСА_1, зареєстроване фактичне місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с. 8).

30 серпня 2017 року позивач звернувся до Словянського ОУ ПФУ Донецької області із заявою № 6285 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. «а» ст.13 Закону України Про пенсійне забезпечення від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ, Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування №1058-IV від 09 липня 2003 року та Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення №213-VIII від 02 березня 2015 року.

Рішенням Словянського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області № 48 від 27 листопада 2017 року, позивачеві було відмовлено у призначенні пенсії на пільгових умовах у звязку із тим, що відповідач не має можливості здійснити перевірку пільгових довідок № 143 від 03 квітня 2013 року, № 16-26\1 від 16 квітня 2014 року, через те, що ВП Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт (ЄДРПОУ 37112156) зареєстроване у м. Донецьку та ДП Донецька вугільна енергетична компанія (ЄДРПОУ 33161769) переєстроване у м. Вугледар, однак архів залишився в м. Донецьку яке розташоване на непідконтрольній Українській владі території. У звязку із чим, періоди роботи позивача з 10 січня 1986 року по 10 травня 1987 року, з 24 липня 1989 року по 26 квітня 1993 року у шахтоуправлінні імені газети Правда, з 29 квітня 1993 року по 19 квітня 1999 року у шахті № 9 Капітальна відповідачем не зараховано до пільгового стажу позивача по Списку № 1 та у позивача таким чином відсутній необхідний пільговий стаж.

Таким чином спірним питанням даної справи є підтвердження позивачем стажу роботи в шахтоуправлінні імені газети «Правда» ВО «Донецьквуголь» у період з 10 січня 1986 року по 10 травня 1987 року і з 24 липня 1989 року по 26 квітня 1993 року, та стажу роботи у шахті № 9 Капітальна у період з 29 квітня 1993 року по 19 квітня 1999 року, а також правомірність прийняття відповідачем рішення про відмову в призначенніпенсії за віком на пільгових умовах та як наслідок наявність підстав для зобов'язання останнього призначити позивачеві пенсію відповідно до п. «а»ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Відповідно достатті 46 Конституції України,громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках передбачених законом.

Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV від 09 липня 2003 року, який набрав чинності 01 січня 2004 року, передбачено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 та на інших роботах зі шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди цим особам пенсії призначаються органами Пенсійного фонду за нормами цьогозаконув разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченогоЗаконом України «Про пенсійне забезпечення».

Статтею 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-ХІІ від 05 листопада 1991 рокупередбачений порядок призначення пільгових пенсій особам, які мали право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію цьогоЗакону. Так, згідно із вказаною нормою, особам, які працювали до введення в дію цьогоЗаконуна роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах: а) особам, які мають на день введення в дію цьогоЗаконуповний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством; б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченомустаттями 13 - 14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.

Відповідно до пункту «а»статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»,на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Згідно із пунктом 3 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженогонаказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 р. №383(зареєстровано в Міністерстві юстиції України 1 грудня 2005 р. за № 1451/11731) при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.

Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення»визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Тобто розповсюдження постанови № 637 від 12 серпня 1993 року шляхом надання уточнюючих довідок про підтвердження трудового стажу має місце лише у разі відсутності в трудовій книжці/або відповідних записах до неї відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, або за вислугу років, встановлених для окремих категорій працівників.

Згідно із пунктом 10 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу робота, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93р. № 637.

Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно із Порядком застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах та розробленими на виконання постанови №442 Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України (далі - Мінпраці) від 1 вересня 1992 року № 41 (далі - Методичні рекомендації).

Основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Відповідно до положень Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт; професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відомості про результати атестації робочих місць заносяться до картки умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з Міністерством охорони здоров'я України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.

Таким чином, необхідними умовами для пільгового стажу є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що належать до Списку № 1, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці. Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеногонаказуабо з додатком такого витягу.

За приписами п. 20Постанови Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 «Про затвердження порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній», у тих випадках коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, або за вислугу років, встановлених для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств або організацій, але як вбачається із назви та змісту Постанови вона застосовується у разі відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.

Згідно із частиною другоюстатті 77 КАС України,в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Судом встановлено, що згідно із записами в трудовій книжці ОСОБА_1, позивач працював:

- з 10 січня 1986 року по 10 травня 1987 року в шахтоуправлінні імені газети «Правда» ВО «Донецьквуголь» на посаді електрослюсар підземний 3 розряду;

- з 24 липня 1989 року по 26 квітня 1993 року в шахтоуправлінні імені газети «Правда» ВО «Донецьквуголь» на посаді електрослюсар підземний з повним робочим днем в шахті 4 розряду;

- з 29 квітня 1993 року по 19 квітня 1999 року в шахті № 9 Капітальна на посаді електрослюсар підземний з повним робочим днем в шахті 4 розряду (а.с. 12 з.б., 13, 13 з.б.).

Згідно із протоколом засідання атестаційної комісії від 10 січня 1994 року та наказом від 12 січня 1994 року Донецького виробничого відділення «Донецьквуголь» шахтоуправління імені газети «Правда», був затверджений перелік робочих місць, виробництв, робіт, професій та посад, працівники яких за результатами атестації робочих місць підтверджено право на пільги та компенсацію в тому числі на пільгове пенсійне забезпечення за Списком №1, до складу якого увійшла посада - електрослюсар підземний (а.с. 25-26, 26 з.б.).

Згідно із наказом від 18 лютого 1997 року Донецького виробничого обєднання з видобування вугілля шахтоуправління «Червона зірка» (колишня шахта № 9 «Капітальна» (історична довідка шахти № 9 «Капітальна» (а.с. 32)) був затверджений перелік робочих місць, виробництв, робіт, професій та посад, працівникам яких підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення за Списком №1, до складу якого увійшла посада - електрослюсар підземний з повним робочим днем в шахті (а.с. 33-36).

В судовому засіданні були досліджені також інші матеріали, які підтверджують стаж роботи позивача (а.с. 21,22,23,24,27,28,29,30,31,37,38,39,40,41,42).

Таким чином, трудова книжка позивача, та інші надані документи містять усі необхідні записи про спірний період роботи позивача на підприємствах як того вимагають ЗУ «Про пенсійне забезпечення», та, що відповідає приписампостанови КМУ від 12 серпня 1993 року № 637.

З урахуванням наведеного, суд приходить до переконання, що наявні усі підстави для зарахування позивачу до пільгового стажу роботи вказані періоди, а доводи відповідача не спростовують висновків суду, оскільки позивач виконав усі дії, що залежали від нього для підтвердженняпільгового стажу роботи у спірний період.

Відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», у разі виникнення права на підвищення пенсії перерахунок призначеної пенсії здійснюється з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Судом встановлено, що із заявою про призначення пенсії позивач ОСОБА_1 звернувся до відповідача 30 серпня 2017 року, тому право на перерахунок призначеної пенсії у нього виникло з 01 вересня 2017 року, а не з 15 грудня 2016 року, у звязку із чим, враховуючи, що відповідачем не доведена правомірність прийнятого рішення, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат між сторонами, суд виходить з ч.1 ст. 139 КАС України, відповідно до якої, при задоволенні позову сторони, яка не є субєктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Законом України «Про судовий збір» передбачено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову - встановлюється ставка в розмірі 1 відсотку ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 640 грн. 00 коп.

При зверненні до суду із даним позовом позивачем був сплачений судовий збір у розмірі 640,00 грн (а.с.1).

У звязку із наведеним, суд вважає необхідним стягнути на користь позивача понесені ним судові витрати в сумі 640 грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Головного Управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області, що виступає відповідачем у даній справі.

Керуючись ст.ст. 2-15, 19, 42-44, 46, 55, 57, 59, 72-77, 79, 90, 122, 124-126, 229, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про пенсійне забезпечення», постановою КМУ від 12 серпня 1993 року № 637, суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Словянського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобовязання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Словянського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області № 48 від 27 листопада 2017 року про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах.

Зобовязати Словянське обєднане управління Пенсійного фонду України Донецької області з 01 вересня 2017 року призначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсію за віком на пільгових умовах згідно із пунктом «а»ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», зарахувавши до пільгового стажу за Списком № 1 періоди його роботи на шахтоуправлінні імені газети «Правда» ВО «Донецьквуголь» з 10 січня 1986 року по 10 травня 1987 року та з 24 липня 1989 року по 26 квітня 1993 року, а також в шахті № 9 Капітальна з 29 квітня 1993 року по 19 квітня 1999 року.

В іншій частині позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Словянського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП: НОМЕР_2, зареєстроване місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_4, зареєстроване фактичне місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_3, судовий збір в сумі 640 (шістсот сорок) грн. 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до Розділу VІІ п. 1.15.5 Перехідних положень КАС України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Відповідно до Розділу VІІ п. 1.9 Перехідних положень КАС України до утворення апеляційних судів в апеляційних округах їх повноваження здійснюють апеляційні суди, у межах територіальної юрисдикції яких перебуває місцевий суд, який ухвалив судове рішення, що оскаржується.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Словянський міськрайонний суд Донецької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначенихчастиною другоюстатті 299 цього Кодексу.

Головуючий-суддя: Р.В. Кузнецов