Постанова № 71320829, 18.12.2017, Вугледарський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
18.12.2017
Номер справи
223/564/17
Номер документу
71320829
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Єдиний унікальний номер: 223/564/17

Провадження номер: 2-а/223/39/2017

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 грудня 2017 р. м. Вугледар

Вугледарський міський суд Донецької області, діючий як місцевий адміністративний суд в складі: головуючого судді Дочинця С.І., при секретарі Лифенко Н.Г., за участю представника позивача ОСОБА_1, представників відповідача ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, розглянувши в приміщенні Вугледарського міського суду Донецької області адміністративний позов ОСОБА_5 Волноваської місцевої прокуратури Донецької області до ОСОБА_6 міської ради Донецької області, про визнання пунктів рішення незаконним та його скасування,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_5 Волноваської місцевої прокуратури Донецької області звернувся до Вугледарського міського суду з адміністративним позовом до відповідача ОСОБА_6 міської ради Донецької області про визнання незаконними та скасування п. п. 1, 2 рішення ОСОБА_6 міської ради від 23.09.2016 року №7/8-16 «Про передачу функцій з утримання об’єктів благоустрою міста та надання послу з вивезення твердих побутових відходів новоствореному комунальному підприємству «Благоустрій» ОСОБА_6 міської ради».

Позовні вимоги мотивує тим, що за результатами вивчення рішення ОСОБА_6 міської ради №7/8-16 «Про передачу функцій з утримання об’єктів благоустрою міста та надання послу з вивезення твердих побутових відходів новоствореному комунальному підприємству «Благоустрій» ОСОБА_6 міської ради» позивачем встановлено, що даним рішенням до КП «Благоустрій» передано функції з утримання об’єктів благоустрою та визнано виконавцем послуг з вивезення твердих побутових відходів для всіх категорій споживачів з 01.10.2016 року. Однак, зазначене рішення прийнято з порушенням вимог чинного законодавства, оскільки передача функцій виконавця послуг з вивезення твердих побутових відходів була здійснено ОСОБА_6 міською радою без проведення конкурсу, що суперечить вимогам Законів України «Про місцеве самоврядування», «Про відходи», «Про житлово-комунальні послуги» та інших нормативно-правових актів. Прийняття спірних пунктів рішення призвело та призводить до недопущення конкуренції на цьому ринку внаслідок відсутності можливості інших учасників ринку виборювати право на надання зазначених послуг.

Тому, позивач просить суд визнати незаконними та скасувати п. п. 1, 2 рішення ОСОБА_6 міської ради від 23.09.2016 року №7/8-16 «Про передачу функцій з утримання об’єктів благоустрою міста та надання послу з вивезення твердих побутових відходів новоствореному комунальному підприємству «Благоустрій» ОСОБА_6 міської ради», та стягнути з відповідача на користь прокуратури Донецької області сплачений судовий збір.

Представник позивача ОСОБА_1 в судовому засіданні вимоги позову підтримала та просила суд їх задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини викладені в адміністративному позові. Пояснила, що відповідачем в порушення вимог Законів України «Про відходи», «Про місцеве самоврядування», «Про захист економічної конкуренції», було передано функцій з надання послу з вивезення твердих побутових відходів КП «Благоустрій» без проведення необхідного конкурсу для визначення юридичної особи – виконавця таких робіт, що призвело та призводить до недопущення конкуренції на цьому ринку внаслідок відсутності можливості інших учасників ринку виборювати право на надання зазначених послуг.

Представники відповідача ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 в судовому засіданні заперечували проти вимог позову та просили суд відмовити в їх задоволенні, посилаючись на наданні до суду письмові заперечення. Зазначили, що ОСОБА_6 міська рада, використовуючи своє право, надане їй п. 30 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування» та ст. 78 Господарського кодексу України, прийняла рішення №7/5-13 від 29.06.2016 року «Про створення комунального підприємства з надання послуг з благоустрою та вивезення твердих побутових відходів», а саме створила КП «Благоустрій» ОСОБА_6 міської ради та затвердила його Статут. Основна діяльність створеного підприємства спрямована на проведення робіт з благоустрою міста, та надання послуг з вивезення твердо-побутових відходів. А тому, на підставі ч. 1 ст. 15, ч. 1 ст. 20 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», враховуючи, що відповідачем було створено підприємство – балансоутримувач об’єктів благоустрою комунальної власності, відповідачем рішенням №7/8-16 від 23.09.2016 року функції з утримання об’єктів благоустрою та надання послуг з вивезення твердих побутових відходів, передано ОСОБА_6 міською радою заснованому нею для виконання цих функцій підприємству – КП «Благоустрій» ОСОБА_6 міської ради». З огляду на зазначене, відповідачем у період 2016-2017 року конкурс з надання послуг з вивезення твердих побутових відходів на території міста Вугледара не проводився через відсутність законних підстав для його проведення.

Суд, заслухавши думки представника позивача, представників відповідача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, з наступних підстав.

До прокурора Донецької області 06.08.2017 року звернувся з заявою депутат ОСОБА_6 міської ради Донецької області ОСОБА_7, якою повідомив, що 23 вересня 2016 року рішенням ОСОБА_6 міської ради було передано функції з утримання об’єктів благоустрою міста та надання послуг з вивезення твердих побутових відходів новоствореному комунальному підприємству «Благоустрій» та незаконно, завчасно та попередньо визначено підприємство з надання послуг з вивезення твердих побутових відходів, без проведення необхідного конкурсу (а.с. 7-8).

Рішенням ОСОБА_6 міської ради №7/5-13 від 29.06.2016 року створено комунальне підприємство з надання послуг з благоустрою та вивезення твердих побутових відходів «Благоустрій» ОСОБА_6 міської ради» та затверджено статут даного підприємства (а.с. 40-41).

Як вбачається зі Статуту КП «Благоустрій» ОСОБА_6 міської ради» власником і засновником підприємства є територіальна громада міста Вугледара Донецької області в особі ОСОБА_6 міської ради. Все майно підприємства перебуває у комунальній власності територіальної громади міста Вугледара і закріплюється за підприємством на праві господарського відання. Основна діяльність підприємства спрямована на надання послуг по вивезенню твердо-побутових відходів підприємств, установ, організацій та населення міста Вугледара (а.с. 42-54).

Спірним рішенням ОСОБА_6 міської ради №7/8-16 від 23.09.2016 року передано функції з утримання об’єктів благоустрою та надання послуг з вивезення твердих побутових відходів новоствореному комунальному підприємству «Благоустрій» Вугледарскої міської ради». Визнано дане підприємство – підприємством з утримання об’єктів благоустрою комунальної власності у місті Вугледарі та виконавцем послуг з вивезення твердих побутових відходів для всіх категорій споживачів з 01.10.2016 року (а.с. 9-22, 57-58).

Відповідач листом №02-2593-37/1 від 13.07.2017 року повідомив заступника керівника Волноваської місцевої прокуратури ОСОБА_8, що у період 2016-2017 року конкурс з надання послуг з вивезення твердих побутових відходів на території міста Вугледара Донецької області не проводився через відсутність законних підстав для його проведення (а.с. 23).

Враховуючи зазначене, приймаючи до уваги пояснення учасників справи, з урахуванням вимог ч. 1 ст. 78 КАС України, відповідачем не оспорюється та не підлягає доказуванню, що передання функцій з утримання об’єктів благоустрою та надання послуг з вивезення твердих побутових відходів новоствореному комунальному підприємству «Благоустрій» Вугледарскої міської ради» було здійснено без проведення конкурсу, оскільки кожна зі сторін посилається на зазначений факт як в досліджених письмових доказах, так і при наданні суду усних пояснень. Однак, спірним є питання чи необхідним було проведення такого конкурсу та як наслідок чи було законним передання функцій з надання послуг з вивезення твердих побутових відходів підприємству «Благоустрій» Вугледарскої міської ради» тому, саме зазначене питання підлягає дослідженню судом при вирішенні справи.

Так, Закон України «Про відходи» визначає правові, організаційні та економічні засади діяльності, пов'язаної із запобіганням або зменшенням обсягів утворення відходів, їх збиранням, перевезенням, зберіганням, сортуванням, обробленням, утилізацією та видаленням, знешкодженням та захороненням, а також з відверненням негативного впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини на території України.

Відповідно до ч. ч. 1, 3 ст. 4 Закону України «Про відходи» цей Закон регулює відносини, пов'язані з утворенням, збиранням і заготівлею, сортуванням, перевезенням, зберіганням, обробленням (переробленням), утилізацією, видаленням, знешкодженням та захороненням відходів, що утворюються в Україні, перевозяться через її територію, вивозяться з неї, а також з перевезенням, обробленням та утилізацією відходів, що ввозяться в Україну як вторинна сировина. Особливості регулювання відносин щодо поводження з невловлюваними газоподібними речовинами, що викидаються безпосередньо у повітря, речовинами, що скидаються із стічними водами у водні об'єкти (крім тих, які акумулюються і підлягають вивезенню у спеціально відведені місця складування), радіоактивними відходами і речовинами, забрудненими ними, розкривними породами гірничодобувних підприємств, які за технологією зворотного відвалоутворення використовуються для закладення виробленого простору, металобрухтом, включаючи побічні продукти від виробництва та обробки чорних і кольорових металів та їх сплавів (шлаки, шлами та інше), а також вторинними матеріальними чи енергетичними ресурсами та іншими відходами визначаються відповідними законами.

Відповідно до ч. 3 ст. ст. 35-1 Закону України «Про відходи» збирання та вивезення побутових відходів у межах певної території здійснюються юридичною особою, яка уповноважена на це органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, спеціально обладнаними для цього транспортними засобами.

Процедура та порядок підготовки та проведення конкурсу з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів на певній території населеного пункту визначається Порядком проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України №1173 від 16 листопада 2011 року.

Відповідно до п. 2 Порядку проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України №1173 від 16 листопада 2011 року, поняття, що використовуються у цьому Порядку, вживаються у значенні, наведеному у Законах України "Про житлово-комунальні послуги", "Про відходи", Порядку проведення конкурсу з надання житлово-комунальних послуг, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 р. А тому, певні норми Порядку проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України №1173 від 16 листопада 2011 року, є відсилочними до Закону України "Про житлово-комунальні послуги" та Порядку проведення конкурсу з надання житлово-комунальних послуг, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 р.

Окрім того, в ході судового засідання встановлено, що порядок поводження з побутовими відходами та проведення конкурсу з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів регулюється також Законом України "Про житлово-комунальні послуги" та Законом України «Про благоустрій населених пунктів», а також підзаконними нормативно-правовими актами, виданими на виконання зазначених законів.

Згідно п. п. 4, 5 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» До повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить, зокрема, визначення виконавця житлово-комунальних послуг відповідно до цього Закону в порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства; управління об'єктами у сфері житлово-комунальних послуг, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації.

Згідно ч. ч. 1, 2 ст. 27 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» укладання договорів на надання житлово-комунальних послуг згідно з установленим переліком для об'єктів державної або комунальної власності здійснюється за результатами конкурсу.

Перелік житлово-комунальних послуг, право на здійснення яких виборюється на конкурсних засадах, визначає орган місцевого самоврядування.

Відповідно до п. 1.8. Наказу Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства «Про затвердження Порядку визначення виконавця житлово-комунальних послуг» якщо органом місцевого самоврядування житлово-комунальні послуги, включено до переліку послуг, право на здійснення яких виборюється на конкурсних засадах, виконавці таких послуг визначаються за конкурсом відповідно до статей 27, 28 Закону України "Про житлово-комунальні послуги".

Однак, як встановлено в судовому засіданні перелік послуг, право на здійснення яких виборюється на конкурсних засадах, ОСОБА_6 міською радою не визначено, що не оскаржувалось сторонами та не підлягає доказуванню в межах даної адміністративної справи.

При цьому стаття 2 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» визначає, що благоустрій населених пунктів передбачає розроблення і здійснення ефективних і комплексних заходів з утримання територій населених пунктів у належному стані, їх санітарного очищення.

Згідно ч. ч. 1, 2 ст. 20 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом. Благоустрій здійснюється в обов'язковому порядку на всій території населеного пункту (села, селища, міста).

Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» органи державної влади та органи місцевого самоврядування можуть утворювати підприємства для утримання об’єктів благоустрою державної та комунальної власності. У разі відсутності таких підприємств органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах своїх повноважень визначають на конкурсних засадах відповідно до закону балансоутримувачів таких об’єктів.

Відповідно до п. п. 30, 55 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, зокрема, прийняття рішень щодо відчуження відповідно до закону комунального майна; вирішення питань про створення, ліквідацію, реорганізацію та перепрофілювання підприємств, установ та організацій комунальної власності відповідної територіальної громади. А також, визначення на конкурсних засадах юридичних осіб, які здійснюють у межах певної території збирання та перевезення побутових відходів спеціально обладнаними для цього транспортними засобами.

Виходячи з системного аналізу вищезазначених норм Законів України та підзаконних нормативно правових актів, можна стверджувати, що як Закони України «Про відходи», «Про житлово-комунальні послуги», так і Закон України «Про благоустрій населених пунктів» визначає необхідність проведення конкурсу з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів, при цьому Закон України «Про благоустрій населених пунктів» безпосередньо регламентує порядок надання послуг з благоустрою, зокрема, послуг з вивезення твердих побутових відходів, населенню окремо визначеної територіальної одиниці.

Крім того, Закон України «Про благоустрій населених пунктів» передбачає необхідність проведення конкурсу з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів, але при цьому містить чітко визначене виключення з зазначеного правила, а саме, у разі створення органом місцевого самоврядування підприємства покликаного здійснювати надання послуг населенню з вивезення твердих побутових відходів.

Як вбачається з наданих до суду доказів та документів, рішенням ОСОБА_6 міської ради № №7/5-13 від 29.06.2016 року створено КП «Благоустрій» ОСОБА_6 міської ради» для утримання об’єктів благоустрою комунальної власності, основним видом діяльності якого визнано надання послуг по вивезенню твердо-побутових відходів підприємств, установ, організацій та населення міста Вугледара, у відповідності до положень ч. 1 ст. 15 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», що не оспорювалось сторонами в межах даної цивільної справи.

З огляду на зазначене, враховуючи, що ОСОБА_6 міською радою було створено підприємство безпосередньо покликане здійснювати надання послуг населенню з вивезення твердих побутових відходів, суд приходить до висновку, що відповідачем в межах його повноважень, без проведення конкурсу, правомірно, прийнято п. п. 1, 2 рішення №7/8-16 від 23.09.2016 року, якими передано функції з утримання об’єктів благоустрою та надання послуг з вивезення твердих побутових відходів до КП «Благоустрій» Вугледарскої міської ради» та визнано дане підприємство – підприємством з утримання об’єктів благоустрою комунальної власності у місті Вугледарі та виконавцем послуг з вивезення твердих побутових відходів для всіх категорій споживачів з 01.10.2016 року. Тому, суд приходить до висновку, що в задоволенні вимог позову слід відмовити в повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 4, 21, 35-1 Закону України «Про відходи», ст. ст. 2, 15, 20, 30 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування», ст. ст. 6-10, 72-75, 241-244, 246, 255, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_5 Волноваської місцевої прокуратури Донецької області до ОСОБА_6 міської ради Донецької області, про визнання незаконним та скасування п.п. 1, 2 рішення ОСОБА_6 міської ради №7/8-16 від 23.09.2016 року «Про передачу функцій з утримання об’єктів благоустрою міста та надання послуг з вивезення твердих побутових відходів новоствореному комунальному підприємству «Благоустрій» ОСОБА_6 міської ради» – відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку і подана в апеляційну інстанцію через Вугледарський міський суд Донецької області протягом десяти днів з дня її проголошення, а в зв’язку з застосуванням судом ч. 3 ст. 160 КАС України – оголошення лише вступної та резолютивної частини постанови, вона може бути оскаржена протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Суддя Вугледарського

міського суду Донецької області ОСОБА_9