
Справа № 739/1942/17
Провадження № 2-а/739/57/17
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"28" грудня 2017 р. м. Новгород-Сіверський
Новгород - Сіверський районний суд Чернігівської області у складі:
головуючого – судді Чепурка В.В.,
за участі:
секретаря – Лукаш Н.Я.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про зобов’язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі – позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі – відповідач) про зобов’язання здійснити перерахунок та виплату призначеної йому пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900-VІІІ від 23 грудня 2015 року, статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», згідно довідки №101/00787, №2503002942 від 06 листопада 2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, з включенням до грошового забезпечення надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 30% від посадового окладу з урахування окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років відповідно до пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», починаючи з 01 січня 2016 року.
Свої позовні вимоги мотивує тим, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ України за віком з 11 грудня 2009 року та отримує пенсію відповідно до Закону України «Пропенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». З 01 січня 2016 року у нього виникло право на перерахунок раніше призначеної пенсії. Лише у листопаді 2017 року ліквідаційна комісія УМВС у Чернігівській області виготовила та передала відповідачу довідку про його грошове забезпечення, що відповідно не дозволяло відповідачу здійснити перерахунок пенсії раніше. Незважаючи на отримання вказаної довідки відповідач перерахунок пенсії не здійснює з невідомих підстав. Позивач зазначає, що враховуючи вину органу, який видав довідку, та відповідача, відповідний перерахунок має бути здійснений без обмеження строком, тобто з 01 січня 2016 року. Крім того вказує, що у довідці не зазначено надбавку за виконання особливо важливих завдань у розмірі 30% від посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, яка раніше включалася до грошового забезпечення для перерахунку пенсії. У зв’язку з цим просить зобов’язати відповідача здійснити перерахунок та виплату призначеної йому пенсії з урахуванням як грошового забезпечення згідно вказаної довідки, так і надбавки за виконання особливо важливих завдань. Крім того позивач просить встановити судовий контроль за виконанням судового рішення. зобов’язавши відповідача подати у 30-денинй термін з моменту набрання рішення суду законної сили звіт про його виконання.
Ухвалою судді від 30 листопада 2017 року у відповідності до положень статті 183-2 КАС України (діючого на час подання даного позову) було відкрите скорочене провадження за адміністративним позовом.
Представником відповідача було отримано копію ухвали про відкриття скороченого провадження у справі з доданими документами та у встановлений законом строк подано до суду заперечення проти позову з яких вбачається, що позовні вимоги ним не визнаються, при цьому вказується, що відповідачем було отримано довідку для перерахунку пенсії позивача з урахуванням грошового забезпечення поліції і від здійснення перерахунку відповідач не відмовляється, однак такий перерахунок буде здійснений після виділення коштів з Державного бюджету України на відповідні цілі. Вимоги щодо врахування під час перерахунку надбавки за виконання особливо важливих завдань відповідач вважає безпідставними, оскільки відповідна надбавка не зазначена у довідці ліквідаційної комісії, дії якої позивач не оскаржував. У зв’язку з цим у відповідача відсутні підстави для перерахунку пенсії позивача з урахуванням вказаної надбавки.
15 грудня 2017 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу Адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» №2147-VIII від 03 жовтня 2017 року, яким КАС України викладено в новій редакції. У відповідності до положень пункту 10 частини першої розділу VII «Перехідні положення» КАС України ухвалою судді від 28 грудня 2017 року розгляд і вирішення справи за даним адміністративним позовом вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення та виклику учасників справи та проведення судового засідання, на підставі матеріалів справи у письмовому провадженні згідно статті 263 КАС України.
Дослідивши у письмовому провадженні матеріали справи і наявні в них докази, суд приходить до наступних висновків.
Як встановлено, позивач з 11 грудня 2009 року є пенсіонером органів внутрішніх справ України, і йому відповідачем призначена та виплачується пенсія відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (а.с. 6).
06 листопада 2017 року ліквідаційною комісією УМВС України в Чернігівській області виготовлено довідку про розмір грошового забезпечення позивача для перерахуванням пенсії з урахуванням посадового окладу, окладу за звання, надбавки за стаж служби та премії, яке визначено у розмірі 6 581 грн. 44 коп., що значно перевищує розмір грошового забезпечення, на підставі якого позивачу було нараховано пенсію, яку він отримує на даний час (а.с. 7, 8). У подальшому дану довідку передано відповідачу для здійснення перерахунку пенсії, призначеної позивачу, з урахуванням вказаних у довідці розмірів складових грошового забезпечення останнього.
Як вбачається, станом на час розгляду справи відповідачем відповідного перерахунку пенсії позивача не здійснено, що визнається та не оспорюється сторонами у справі. Не проведення даного перерахунку, згідно заперечень представника відповідача, мотивується відсутністю відповідного фінансування з Державного бюджету України.
Вирішуючи питання щодо вказаної бездіяльності відповідача та обґрунтованості вимог стосовно зобов’язань останнього здійснити перерахунок пенсії суд враховує наступне.
Так, згідно частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, установлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року №900-VIII (далі – Закон України №900-VIII) статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ (далі – Закон України №2262-ХІІ) після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Відповідно до пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11 листопада 2015 року №988 (далі – постанова №988) затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно з пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» №580-VІІІ (далі – Закон України №580-VІІІ) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських членів їхніх сімей, інших осіб.
Відповідно до статті 102 Закону України №580-VІІІ пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Отже, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015року №988.
На день набрання чинності Законом України №900-VIII постанова Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015року №988 діяла і є чинною на день розгляду справи по суті.
Разом з тим, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007року №3-1 (далі – Порядок №3-1).
Абзацом 1 пункту 24 даного Порядку №3-1 передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 цього Закону уповноважені структурні підрозділи зобов’язані у п’ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Зазначене не суперечить вимогам пункту 2 порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, згідно з яким Міністерство внутрішніх справ України повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. В свою чергу, Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС України своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсія яких підлягає перерахуванню. Після складання таких списків та подання їх відповідним органам, уповноважені керівники цих органів своїм рішенням видають довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій.
Як визначено у пункті 3 вказаного порядку, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку, та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Судом з’ясовано, що ліквідаційна комісія УМВС України в Чернігівській області 06 листопада 2017 року виготовила та передала до ГУ ПФУ в Чернігівській області, тобто відповідачу, довідку №101/00787, №2503002942 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача, який однак на час розгляд справи не здійснений.
За таких обставин, враховуючи зміст наведених вище положень законодавства суд приходить до висновку про протиправність бездіяльності відповідача, що полягає у нездійсненні перерахунку пенсії позивача, відповідно до наданої ліквідаційною комісією УМВС України в Чернігівській області довідки від 06 листопада 2017 року.
Посилання відповідача на відсутність виділених з Державного бюджету коштів, як на причину невиконання покладеного на нього обов’язку по проведенню перерахунку та виплати пенсії, суд не приймає до уваги, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх обов’язків, що узгоджується з усталеною практикою Європейського суду з прав людини (рішення у справах «Кечко проти України», «Бурдов проти Росії»).
Згідно пункту 4 Порядку перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Частиною третьою статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що перерахунок пенсій у зв’язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв’язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
У Рішенні Конституційного Суду України від 09 лютого 1999 року № 1-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Зворотна дія нормативно-правового акта у часі - це дія нового нормативно-правового акта, яка поширюється на факти та відносини, що мали місце до набуття ним чинності.
На день набрання чинності Законом України № 900-VIII Постанова № 988 діяла і є чинною.
Оскільки у позивача право на перерахунок пенсії виникло з 01 січня 2016 року, при цьому даний перерахунок не був здійснений з вини ліквідаційної комісії УМВС України в Чернігівській області, яке виготовило і передало відповідачу довідку для проведення такого перерахунку лише 06 листопада 2017 року, та з вини самого відповідача, який незважаючи на отримання відповідної довідки необхідного перерахунку пенсії не здійснив, суд приходь до висновку про необхідність зобов’язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача відповідно до довідки №101/00787, №2503002942 від 06 листопада 2017 року, з дати виникнення у позивача права на перерахунок, без обмеження строком, тобто з 01 січня 2016 року. Отже, в цій частині позов підлягає задоволенню.
Стосовно вимог позивача про здійснення перерахунку пенсії з урахуванням надбавки за виконання особливо важливих завдань, визначеної у розмірі 30% від посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років станом на час проходження служби, розмір якої за розрахунками позивача має становити 1 965 грн. 00 коп. суд враховує, що у довідці від 06 листопада 2017 року, на підставі якої відповідач зобов’язаний здійснити перерахунок пенсії позивача, вказану надбавку не зазначено. Сам позивач дії органу, що видав відповідну довідку для здійснення перерахунку його пенсії, не оскаржував. Це у свою свідчить про відсутність у відповідача обов’язку здійснювати перерахунок пенсії позивача з урахування відповідної надбавки. Отже, в ці частині позов задоволенню не підлягає.
З приводу клопотання позивача про встановлення судового контролю за виконання даної постанови суд враховує наступне.
Відповідно до частини першої статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Зміст даної правової норми свідчить, що встановлення судового контролю за виконанням рішення суб'єктом владних повноважень - відповідачем у справі, є правом, а не обов’язком суду. При цьому судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних може використовуватись в залежності від наявності об'єктивних обставин, що підтверджені належними та допустимими доказами.
У своєму ж клопотанні про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення позивач не навів жодних аргументованих доводів та не надав доказів того, що дана постанова суду відповідачем тривалий час не виконуватиметься і відповідно права позивача своєчасно у межах розумних строків не будуть поновлені. Тому, дане клопотання позивача задоволенню не підлягає.
З приводу судових витрат, здійснених позивачем на сплату судового збору за подання позову суд враховує, що відповідно частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно частини третьої статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Оскільки позивач просив здійснити перерахунок призначеної йому пенсії виходячи з грошового забезпечення поліцейського за відповідною посадою з урахуванням надбавки за виконання особливо важливих завдань, розмір яких згідно підрахунків самого позивача загалом становить 8 546 грн. 44 коп. (6 581 грн. 44 коп. + 1 965 грн. 00 коп.), при цьому позовні вимоги підлягають задоволенню частково, у частині перерахування пенсії виходячи з розміру грошового утримання поліцейського за аналогічною посадою - 6 581 грн. 44 коп., з відповідача на користь позивача підлягають стягнення судові витрати пропорційної до задоволеної частини позовних вимог у розмірі 492 грн. 85 коп. (6 581 грн. 44 коп. х 640 грн. 00 коп. / 8 546 грн. 44 коп.).
На підставі викладеного, керуючись статтями 8, 19 Конституції України, Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статтею 102 Закону України «Про Національну поліцію», статтями 3, 4, 77, 122, 139, 241- 250, 263, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про зобов’язання вчинити певні дії – задовольнити частково.
Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а також постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», згідно довідки №101/00787, №2503002942 від 06 листопада 2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, починаючи з 01 січня 2016 року.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
У задоволенні клопотання про встановлення судового контролю за виконання судового рішення відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 492 (чотириста дев’яносто дві) гривні 85 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Новгород-Сіверський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи здійснено в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.В. Чепурко