Постанова № 71315219, 14.12.2017, Сарненський районний суд Рівненської області

Дата ухвалення
14.12.2017
Номер справи
572/2990/17
Номер документу
71315219
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Сарненський районний суд

Рівненської області

_____________

Справа № 572/2990/17

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 грудня 2017 року м. Сарни

Суддя Сарненського районного суду Рівненської області Рижий О.А. розглянувши у порядку скороченого провадження в м.Сарни справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання рішення по відмові в перегляді пенсії протиправним та про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії з врахуванням пільг передбачених ч.2 ст. 56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи",-

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до відповідача ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання відмови в перерахунку призначеної пенсії протиправною та про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії з врахуванням пільг передбачених ч.2 ст. 56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в якому просить визнати відмову ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області в перерахунку призначеної пенсії з врахуванням норм ч.2ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" таким, що порушує її права та є протиправним та просить здійснити нарахування та виплату вказаної пенсії із врахуванням пільг, передбачених даним законом, починаючи з 05.06.2017 року. Також просила суму стягнення за один місяць звернути до негайного виконання. Від сплати судового збору,позивач просила суд звільнити її, посилаючись на п.10 ч.1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір".

Позовні вимоги обгрунтовує тим, що вона перебуває на обліку в ОСОБА_2 об'єднаному управлінні пенсійного фонду України і отримує пенсію по інвалідності ІІІ групи захворювання, яке пов»язане з наслідками Чорнобильської катастрофи згідно Закону України ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

08.11.2017 року позивач звернулася із заявою до відповідача про проведення перерахунку призначеної пенсії, відповідно до ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". На що вона отримала рішення відмову у перерахунку призначеної пенсії від 20.11.2017 р. з тих підстав, що підстав для застосування п.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" немає.

Позивач просив в адміністративній позовній заяві розглядати справу у його відсутність.

Від представника відповідача до початку розгляду справи надійшло заперечення проти позову, де зазначено, що нарахування пенсії позивачу по інвалідності ІІІ гр. захворювання, яке пов»язане з наслідками Чорнобильської катастрофи проводиться згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Підстав для застосування ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не було, просила суд в позові відмовити.

У відповідності до ч.4 ст.183-2 КАС України, суд, оцінюючи повідомлені позивачем у позові та відповідачем у запереченнях обставини, вважає їх достатніми для прийняття законного рішення у скороченому провадженні та не бачить підстав для виклику осіб для проведення судового засідання за загальними правилами КАС України.

Суд, з огляду на встановлене та дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позов слід задоволити частково із наступних підстав.

Так, відповідно до ч.1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Зі змісту ч. 3 ст. 23 Загальної Декларації прав людини, п. 4 ч. 1 Європейської Соціальної хартії та ч. 3 ст. 46 Конституції Українивипливає, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист за роки важкої праці та шкідливих робіт, яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.

Копією посвідчення серії А № 429826 від 25.02.2003 р., підтверджується, що ОСОБА_1 має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1. (а.с.2).

08.11.17 р. позивач звернулась до ОУПФ із заявою про перерахунок пенсії відповідно до положень ч.2 ст.56 Закону "Про статус і соціальний захист осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та просила про збільшення її розміру на один процент її заробітку за кожен рік роботи понад п'ятнадцять років (а.с.10).

У листі від 20.11.17 р. № 1859/04-29 ОУПФ повідомило, в зв’язку з тим, що для перерахунку пенсії позивачу відсутні законні підстави.

Відповідно до ст.15 Закону України "Про пенсійне забезпечення", умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або їм надається право на одержання пенсії на підставах, передбачених цим Законом.

Частиною 2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку., а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку.

Відповідно до ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (у редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу), за кожний повний рік страхового стажу понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більше ніж на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.

Тому збільшення до пенсії за понаднормовий стаж позивачу слід обчислювати на підставі норм цього Закону, оскільки згідно з ч.3 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», призначення та виплата пенсій особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону. Відповідно до ст.60 Закону України "Про статус і соціальний захист осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, які мають одночасно право на інші пільги та компенсації, передбачені законодавством України, надаються за їх вибором пільги та компенсації відповідно до одного із законів України.

Таким чином, для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, підвищення до пенсії за понад встановлений мінімальний стаж роботи має пільговий характер щодо тривалості трудового стажу та величини, з якої проводиться розрахунок. При наявності у пенсіонерів, які постраждали від наслідків Чорнобильської катастрофи права на тотожні пенсійні виплати, встановлені загальним та спеціальним законом, застосуванню підлягають положення спеціального закону, в даному випадку - Закону України "Про статус і соціальний захист осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", про застосування якого зазначила позивач у своїй заяві від 08.11.2017 р. та які є більш сприятливими для неї.

З заперечень представника відповідача слідує, що позивачу здійснюється також виплата додаткової пенсії, як потерпілій від Чорнобильської катастрофи відповідно до ст.49 Закону України «Про статус і соціальний захист осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». З цього вбачається, що позивачу призначено пенсію на умовах, встановлених спеціальним законом, а отже, і збільшення пенсії позивача за понад встановлений страховий стаж теж можливе на підставі спеціальної норми - ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Зазначена правова позиція викладена і у судових рішеннях Верховного Суду України, які відповідно до ст.244-2 КАС України є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

Так, постановою Верховного Суду України від 07.07.15 р. у справі № 21-727а/15 встановлено право громадян на пенсію в повному розмірі, які віднесені до 1, 2, 3, 4 категорій потерпілих від наслідків Чорнобильської катастрофи, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки 20 років, жінки 15 років, із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", але не вище 75 % заробітку. У зв'язку з цим для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Аналогічну правову позицію висловлено Верховним Судом України і у постанові від 20.09.16 р. (справа № 21-1255а16).

Таким чином, пенсія позивачу повинна нараховуватись та обчислюватись з урахуванням пільг, у тому числі і щодо підвищення до пенсії за понаднормовий стаж роботи, передбачених Законом України "Про статус і соціальний захист осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Виходячи з вищевикладеного, суд вважає, що позов в частині здійснення перерахунку та виплати пенсії позивачу з врахуванням пільг, передбачених Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"підлягає до задоволення частково, оскільки позивач просить суд зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії, збільшивши розмір пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад 15 років, але не вище 75 процентів заробітку, на підставі ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 05.06.2017 року.

Відповідно до ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

За таких обставин, оскільки ОСОБА_1 звернуласяся до ОУПФ із заявою про проведення перерахунку пенсії 08 числа та у неї виникало право на підвищення пенсії, перерахунок підлягав проведенню з першого числа місяця, в якому вона звернулася за перерахунком пенсії, тобто з 01 листопада 2017 року.

З огляду на викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.

Відповідно до вимог пункту 1 частини 1 статті 256 КАС України негайно виконуються постанови суду про присудження пенсій, інших платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць, тому позовні вимоги позивача щодо звернення до негайного виконання постанови суду в частині виплати пенсії у межах суми стягнення за один місяць слід задоволити.

На підставі п. 10 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" позивачка як громадянка, віднесена до 1 категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, від сплати судового збору звільняється.

На підставі вищезазначеного та керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 99, 100, 158, 159, 160, 161, 162, 163,183-2 та 254 КАС України, Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", суд

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов - задоволити частково.

Визнати відмову ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області №1816/04-29 в перерахунку призначеної пенсії від 20.11.2017 року з врахуванням ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" ОСОБА_1 протиправною.

Зобов'язати Сарненське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії з врахуванням ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" ОСОБА_1 з 01.11.2017 року.

Суму стягнення коштів за один місяць звернути до негайного виконання.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити, через безпідставність.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через районний суд, шляхом подання апеляційної скарги в десятиденний строк, з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя О.А. Рижий