
Справа № 382/2016/17
2-а/382/86/17
РІШЕННЯ
Іменем України
26 грудня 2017 року Яготинський районний суд Київської області у складі:
головуючого судді Кисіль О.А.
при секретарі Твердохліб Г.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Яготин справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області про визнання дій Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області протиправними та зобовязання проведення перерахунку і виплати пенсії, встановлення контролю за виконанням рішення суду,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Яготинського районного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області про визнання дій Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області протиправними та зобовязання проведення перерахунку і виплати пенсії, встановлення контролю за виконанням рішення суду.
Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області про визнання дій Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області протиправними та зобовязання проведення перерахунку і виплати пенсії, встановлення контролю за виконанням рішення суду, в котрій зазначено, що позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ та звільнений в запас за віком відповідно до п.»а» ст.65 Положення про проходження служби рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ України. Перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Київській області та отримує пенсію за вислугою років, відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Верховною Радою України прийнято Закон України від 02 липня 2015 року № 580 "Про Національну поліцію" який вступив в законну силу 7 листопада 2015 року, норми якого передбачають створення Національної поліції України, ліквідацію органів міліції та втрату чинності Закону України "Про міліцію". З метою відновлення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей 23 грудня 2015 року Верховною радою України було прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей», яким внесені зміни до Закону № 2262. А статтю 63 цього ж Закону доповнено частиною третьою, в якій вказано, щоперерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».Таким чином Верховною радою України було унормований порядок перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України.
Закон № 900-УІІІ від 23.12.2015 р. набрав чинності з 29.12.2015 року. Тобто з цієї дати пенсіонери МВС (міліції) набувають права на перерахунок пенсії з урахуванням грошового забезпечення у розмірах встановлених для поліцейських.
Стаття 63 Закону (в редакції, яка діяла на час перерахунку пенсії) мала наступну редакцію: перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону,здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Частиною 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»передбачено, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, допдат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», визначено постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 17 липня 1992 року № 393».
28.03.2017 року за вих. № 9493/02-23 Пенсійний Фонд України повідомив свої територіальні органи (Головні Управління ПФУ ) про підготовку та надання списків пенсіонерів МВС, які мають право на перерахунок пенсій до Ліквідаційних комісій.
На підставі отриманих списків Ліквідаційна комісія УМВС України в Київській області 16.05.2017 року підготувала та відправила до Головного Управління ПФУ в Київській області довідку відносно позивача про розмір грошового забезпечення станом на 1 січня 2016 року, згідно додатку 2 Порядку затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45. Факт знаходження у пенсійному фонді Київської області довідки відносно позивача про грошове забезпечення для перерахунку пенсії.
Відповідно до статті 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»,обов'язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду. Пенсійна справа позивача знаходиться у Головному управлінні Пенсійного Фонду України в Київській області.
Статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону.
Виходячи із того, що Головне управління Пенсійного фонду в Київській області, отримавши довідку від Ліквідаційної комісії УМВС України в Київській області, не перерахувало пенсії, тому позивач 19 жовтня 2017 року офіційно звернувся із заявою до Головного управління Пенсійного фонду в Київській області з проханням здійснити перерахунок пенсії, яка призначена за вислугою років, з дати виникнення права на перерахунок, тобто з 01.01.2016 року відповідно до довідки № К-8219 від 29.05.2017 року, яка була виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Київській області та направлена до ГУ ПФУ в Київській області.
24 листопада 2017 року позивач отримав лист - відповідь вихідний № 4189/21 від 06.11.2017 року за підписом заступника начальника управління пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян ГУ ПФ України в Київській області ОСОБА_2, в якому йдеться про відмову йому в перерахунку пенсії. При цьому, Пенсійний фонд України в своєму повідомленні вказав на забезпечення перерахунку та виплату перерахованих пенсій після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України, хоча такі вказівки та відповідні їм дії ніяким нормативно-правовим актом не передбачені і є незаконними.
Вважає таку відмову протиправною з огляду на вимоги ст.. 8 Закону 2262. Крім цього, встановлення грошового забезпечення поліцейських 11 листопада 2015 року Постановою 988 та прийняття 23 грудня 2015 року Закону 900, при наявності дії положень статті 63 Закону 2262 та Порядку 45, що передбачають перерахунок пенсій, в звязку зі змінами розмірів грошового забезпечення відповідних категорій осіб, свідчить про наявність на той час таких коштів в Державному бюджеті України, як для встановлення грошового забезпечення поліцейських так і для перерахунку пенсій відповідних їм категорій осіб (пенсіонерів). Тому, не допустимо ставити в залежність від наявності додаткових коштів в Державному бюджеті України перерахунок пенсій, який здійснюється не за самостійним рішенням будь-якого державного органу а випливає з вимог статті 63 Закону 2262 та рішення Кабінету Міністрів України про встановлення змінених розмірів грошового забезпечення.
Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області з моменту отримання від Ліквідаційної комісії УМВС України в Київській області довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу, зобовязане було відповідно до пункту 4 Порядку 45 невідкладно провести перерахунок моєї пенсії з 1 січня 2016 року та розпочати виплату.
За таких обставин, вважає, що суду необхідно зобов'язати відповідача подати до суду звіт про виконання судового рішення в 10-денний термін з дня набрання постановою суду законної сили.
Враховуючи викладене, позивач просив визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо відмови в перерахунку йому пенсії з 1 січня 2016 року у звязку із змінами розміру грошового забезпечення поліцейського, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст..63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» постанов КМУ № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови КМУ від 9 березня 2006 року № 268» протиправними. Зобовязати Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області провести йому перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст..63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» постанов КМУ № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови КМУ від 9 березня 2006 року № 268» та довідки № П-3152 від 16.05.2017 року про розмір його грошового забезпечення станом на 1 січня 2016 року яка виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Київській області, починаючи з 1 січня 2016 року, з урахуванням вже виплачених коштів. Встановити контроль за виконанням рішення суду шляхом зобовязання Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області подати в установлений судом термін, з моменту набрання рішенням законної сили, звіт про виконання рішення суду на підставі ст..267 КАС України.
Крім цього, позивач звернувся з заявою про поновлення строку звернення до суду за захистом своїх прав, з котрої вбачається, що відповідно статті 100 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо суд визнає причину пропущення строку звернення до суду поважною, адміністративна справа розглядається і вирішується в порядку, встановленому цим Кодексом. Право на перерахунок його пенсії виникло після прийняття Закону України №900-УІІІ від 23.12.2015 року «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» тобто з 01.01.2016 року. Тільки через рік і 1 місяць МВС, виконуючи вимоги пункту 2 постанови КМУ №45 від 13.02.2008 року «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992р. №393», а саме 03.02.2017 року за вих. № 1461/05/22-2017 направило в Пенсійний фонд України повідомлення про підстави перерахунку пенсії пенсіонерам органів внутрішніх справ України (міліції) з 01.01.2016 року. В свою чергу ПФ України направив до МВС України 14.02.2017 року лист №4133/02-23 в якому зазначив про те який орган буде виготовляти довідки про грошове забезпечення осів які знаходяться на обліку, та що робити з попереднім листом МВС від 24.02.2016 року №2810/05/14-26. В свою чергу МВС України направило лист до ПФ України за №4019/02/22-2017 від 22.03.2017 року де зазначило, що позицію висловлену в листі МВС віл 24.02.2016 року №2810/05/14-26 спростовано судовими рішеннями які набрали законної сили, тому брати її до уваги не можна. На даний час виконання вимог постанови КМУ від 16 вересня 2015 року №730 «Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів МВС» триває процедура ліквідації територіальних органів МВС. Отже, на даний час повноваження з видачі довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України, звільненим зі служби, залишається за ліквідаційними комісіями ГУ МВС України (УМВС) в областях та м. Києві».
Тільки після листа МВС до Пенсійного фонду України за №4019/02/22- 2017 від 22.03.2017 року, Пенсійний фонд України 28.03.2017 року за вих.. №9493/02-23 повідомив свої територіальні органи, що до ПФ України надійшло повідомлення від МВС, про те що перерахунок пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) проводиться з урахуванням грошового забезпечення установленого для поліцейських згідно з Постановою КМУ від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» з 01.01.2016 року на підставі довідок про Грошове забезпечення, виданих Ліквідаційними комісіями ГУМВС (УМВС) в областях та м. Києві».
Ліквідаційна комісія УМВС України в Київській області підготувала та відправила до Головного управління ПФ України в Київській області довідку відносно позивача про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 1 січня 2016 року.
Виходячи із того, що Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області, отримавши довідку від Ліквідаційної комісії УМВС України в Київській області, не перерахувало пенсії, позивач 19 жовтня 2017 року офіційно звернувся із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області, в якій просив здійснити йому перерахунок пенсії, яка призначена за вислугою років, з дати виникнення права на перерахунок, тобто з 01.01.2016 року. 24 листопада 2017 року позивач отримав лист - відповідь в якій йшлося про відмову йому в перерахунку пенсії.
Вважає, що своєчасний перерахунок його пенсії, а саме із 01.01.2016 року, не був проведений із вини Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області.
В звязку з тривалим часом вирішення державними органами організаційних питань, повязаних з перерахунком пенсій вказаній категорії пенсіонерів та несвоєчасним наданням довідок для здійснення такого перерахунку, та у відповідності до статті 100 Кодексу адміністративного судочинства України на ч. З статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», просив визначити пропуск ним строку для звернення до суду за захистом прав та законних інтересів поважними та поновити даний строк.
В судовому засіданні позивач підтримав вимоги позову та заяву про поновлення строку звернення до суду, не заперечував проти розгляду справи за наявних в справі доказів.
Представник відповідача в судове засідання не зявився, направив до суду заперечення, відповідно до яких, позов не підлягає задоволенню, оскільки відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Відповідно до цієї статті визначені строки звернення до суду, а саме встановлено 6-ти місячний строк. Наслідками пропуску встановленого ст. 99 КАС України строку є залишення адміністративного позову без розгляду (ст. 100 КАС України).
Також необхідно зазначити, що позивачем питання поновлення строків, відповідно до ст. 99 КАС України не заявлялись. У звязку з вищевикладеним, звертає увагу на те, що у даному випадку порушено вимоги ст. 99 КАС України, оскільки Позивач просить провести перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2016, а до суду звернувся 07.12.2017, тобто з пропуском строку, встановленого ст. 99 КАС України, тому вважає, що позовні вимоги за період з 01.01.2016 по 06.06.2017 підлягають залишенню без розгляду.
Щодо зобов'язання провести перерахунок пенсії повідомляє, що у своїй діяльності з нарахування та перерахунку пенсії Головне управління керується виключно чинними нормативно-правовими актами та діє лише в межах передбачених законодавством, а саме: Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІ (далі - Закон №2262), постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992р. №393»» від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок №45)та іншими чинними нормативно-правовими актами.
Відповідно до ст. 63 Закону № 2262 та п. 1 Порядку № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262 пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Нормами чинного законодавства не було передбачено проведення перерахунку за відсутності процедури, яка передбачена пп. 2, 3 Порядку № 45. Така ж правова позиція викладена Вищим адміністративним судом України в ухвалах від 20.01.2017 (№ 806/1721/16) та від 24.11.2016 (№ 676/1910/16-а). Так, відповідно до Порядку № 45, саме на силові структури і відомства було покладено обовязокз оповіщення органів Пенсійного фонду України щодо змін хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідної структури.
Відповідно до п. 2 Порядку № 45, на підставі зазначеного в п. 1 Порядку № 45 рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Відповідно до Порядку № 45 Головне управління про вищезазначені підстави було повідомлено у 2017 році.
Державним бюджетом України, відповідно, і бюджетом Пенсійного фонду України на 2016-2017 у структурі бюджетної програми за КПКВК 2506080 «Фінансове забезпечення виплати пенсії, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду» видатки на проведення перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), виходячи із грошового забезпечення поліцейських, не були передбачені у звязку з відсутності підстав.
З метою фінансового забезпечення проведення вищезгаданих перерахунків за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 року Пенсійний фонд України звернувся до Міністерства соціальної політики України, як головного розпорядника бюджетних коштів, з повідомленням про необхідність виділення додаткових асигнувань по бюджетній програмі за КПКВК 2506080.
Відповідно до статті 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Фінансове забезпечення перерахунків пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України здійснюватиметься за рахунок коштів Державного бюджету України, що потребує внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» в частині виділення додаткових асигнувань по бюджетній програмі за КПКВК 2506080 «Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду».
Враховуючи вищевикладене, перерахунок пенсії буде проведено після надходження коштів з Державного бюджету України.
Перевіривши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача, письмові заперечення представника відповідача, дослідивши докази, суд вважає, що позов до задоволення не підлягає.
Так, в судовому засіданні з копії паспортних даних (а.с.9), копії пенсійного посвідчення (а.с.13), довідки (а.с.11), копії повідомлення (а.с.10), копії витягу з наказу (а.с.12), листа (а.с.10), копії повідомлення (а.с.14) встановлено, що позивач є пенсіонером з 06.06. 2007 року та отримує пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». З листа Пенсійного фонду України вбачається, що направлено відповідь на звернення позивача, в котрому зазначено, що фінансове забезпечення перерахунків пенсій начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, здійснюватиметься за рахунок коштів Державного бюджету України, що потребує внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2017 рік» в частині виділення додаткових асигнувань по бюджетній програмі КПКВК 2506080 «Фінансове забезпечення виплат пенсійних надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, дефіциту коштів Пенсійного фонду». Тому, перерахунок та виплата перерахованих пенсій буде забезпечено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. При цьому, відповідачем, позивачу направлено копію довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Так, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачає перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у звязку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у звязку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно о Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та яких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 08 року №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій роводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та ремій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового убезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно з пунктом 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Відповідно до статті 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Таким чином, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 № 988.
Конституційним Судом України у рішенні від 9 лютого 1999 року №1-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт під час дії якого вони настали або мали місце. Положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.
На день набрання чинності Законом №900-УІІІ постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 діяла і є чинною на день розгляду справи по суті.
Разом з тим, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління ПФУ від 30 січня 2007 року №3-1.
Абзацом 1 пункту 24 Порядку №3-1 передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 цього Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечень для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорії військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечень (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавство% повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповіднь уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахуної пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділе зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Зазначене не суперечить вимогам пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, згідно з яким Міністерство внутрішніх справ України повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. В свою чергу, ПФУ повідомляє у п'ятиденний строк з моменту; надходження інформації від МВС своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсія яких підлягає перерахуванню. Після складання таких списків та подання їх відповідним органам, уповноважені керівники цих органів своїм рішенням видають довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій.
Як визначено в п.3 Порядку, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
В силу ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
З врахуванням вищевикладеного, а також того, що відповідачем отримано довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії та він зазначає, що перерахунок пенсії буде здійснено після надходження коштів з Державного бюджету України. Оскільки, фінансове забезпечення перерахунків пенсій начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, здійснюватиметься за рахунок коштів Державного бюджету України, що потребує внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2017 рік» в частині виділення додаткових асигнувань по бюджетній програмі КПКВК 2506080 «Фінансове забезпечення виплат пенсійних надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, дефіциту коштів Пенсійного фонду». При цьому, позивачем не отримано рішення про відмову відповідача здійснити перерахунок пенсії та зазначено позивачем про розгляд справи за наявних доказів у справі,враховуючи вимоги ст..ст.122, 382 КАС України та пояснень позивача, суд вважає, що вимоги позову до задоволення не підлягають.
Керуючись ст.ст. ст.7, 9, 77, 90, 246, 250, 139, 121, 382 КАС України, Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»,Порядком проведення перерахунку пенсій, Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988, Законом України «Про Національну поліцію», суд
ВИРІШИВ:
В позові ОСОБА_1, паспорт серія СМ № 1370573, мешканця ІНФОРМАЦІЯ_1 247 кв.12 Київської області до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області м.Київ вул..Ярославська, 40, код ЄДРПОУ 22933548 про визнання дій Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області протиправними та зобовязання проведення перерахунку та виплати пенсії, встановлення контролю за виконанням рішення суду, відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Апеляційного суду Київської області шляхом подачі через Яготинський районний суд апеляційної скарги протягом 30 днів з дня проголошення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після спливу 30 днів після проголошення повного рішення 30 грудня 2017 року.
Суддя Кисіль О.А.