Рішення № 71306256, 13.10.2017, Васильківський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
13.10.2017
Номер справи
362/3936/17
Номер документу
71306256
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВАСИЛЬКІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 362/3936/17

Провадження № 2/362/2222/17

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 жовтня 2017 року Васильківський міськрайонний суд Київської області у складі:

головуючого – судді Корнієнка С.В.,

при секретарі Лагуті І.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Василькові Київської області цивільну справу за позовом Васильківської міської ради Київської області до ОСОБА_1, третя особа – Північний офіс Держаудитслужби, про визнання укладеним договору про пайову участь,-

в с т а н о в и в:

Позивач звернувся до суду з вимогами про визнання укладеним договору про пайову участь у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Василькова між Васильківською міською радою та ОСОБА_1, запропонований Васильківською міською радою, а також стягнення судових витрат по зазначеній цивільній справі.

В судовому засіданні представник позивача вимоги позову підтримав в повному обсязі, наполягаючи на тому, що обов’язок укладення такого договору законодавством покладений саме на забудовника, тобто відповідача. Ухилення замовника від укладення договору пайової участі до прийняття об’єкту нерухомого майна до експлуатації, є порушенням зобов’язань та вимог, які прямо передбачені законом та встановленим органом місцевого самоврядування Порядком.

Представник відповідача в судовому засіданні вимоги позову не визнав, посилаючись на безпідставність та необґрунтованість його вимог. Просив застосувати до позовних вимог строки позовної давності.

Представник третьої особи в судове засідання не з’явився, про час, місце та дату розгляду справи повідомлявся належним чином.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові матеріали справи, вважає позов таким, що не підлягає до задоволення з наступних підстав.

Згідно до положень ч.3 ст.10 та ч.1 ст.60 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін, які мають рівні права щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

У відповідності до вимог ст.ст. 1 та 3 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, за захистом яких кожна особа має право звернутися до суду.

Відповідно до положень ч.ч.2 і 4 ст.11 ЦК України, підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов’язки виникають безпосередньо з актів органів місцевого самоврядування.

Положеннями ч.1 ст.14 ЦК України встановлено, що цивільні обов’язки виконуються у межах встановлених договором або актом цивільного законодавства.

Згідно із положеннями ч.2. ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з положеннями ст.526 ЦК України та статті 193 ГК України, зобов’язання передбачені чинним законодавством повинні належним чином виконуватися.

Положеннями п.п.5 п. «а» ч.1 ст.28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: залучення на договірних засадах коштів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, розташованих на відповідній території, та коштів населення, а також бюджетних коштів на будівництво, розширення, ремонт і утримання на пайових засадах об'єктів соціальної і виробничої інфраструктури та на заходи щодо охорони навколишнього природного середовища.

Відповідно до положень ч.ч.1-3 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (на далі «Закон»), замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті.

Пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури.

Порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону.

Згідно із положеннями ч.ч.5, 8, 9 ст. 40 Закону, величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами.

Розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається протягом десяти робочих днів з дня реєстрації органом місцевого самоврядування звернення замовника про укладення договору про пайову участь та доданих до нього документів, що підтверджують вартість будівництва об'єкта, з техніко-економічними показниками.

Договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту укладається не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію.

Істотними умовами договору є: розмір пайової участі; строк (графік) сплати пайової участі; відповідальність сторін.

Невід'ємною частиною договору є розрахунок величини пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту.

Таким чином, обов’язок звернутись до органу місцевого самоврядування з заявою про укладення договору пайової участі у розвитку інфраструктури відповідного населеного пункту Законом покладено саме на замовника такого будівництва.

Тобто, замовник будівництва має звернутись до відповідного органу місцевого самоврядування зі зверненням щодо укладення договору про пайову участь до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію з тим, щоб уповноваженим органом було підготовлено необхідний розрахунок величини пайової участі та проект договору про пайову участь, який замовник після ознайомлення має підписати з дотриманням вимоги щодо строку - до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію.

Ухилення замовника від укладення договору пайової участі до прийняття об’єкту нерухомого майна до експлуатації, є порушенням зобов’язань та вимог, які прямо передбачені законом та встановленим органом місцевого самоврядування Порядком.

Положеннями ст.626 ЦК України визначено поняття договору, який є домовленістю двох або більше сторін, яка спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов’язків.

Згідно з положеннями ст.638 ЦК України, договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір і прийняття пропозиції другою стороною.

Як вбачається з положень ст.640 ЦК України, договір є укладеним з моменту одержання особою, яка направила пропозицію укласти договір, відповіді про прийняття цієї пропозиції.

У відповідності до положень ч.1 ст. 648 ЦК України, зміст договору, укладеного на підставі правового акта органу місцевого самоврядування, є обов’язковим для сторін (сторони) договору та має відповідати цьому акту.

Як вбачається з рішення Васильківської міської ради № 08.01.-23-ІУ від 04.04.2012 року був затверджений порядок пайової участі замовників у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Васильків» (на далі «Порядок»), визначено, що розмір пайової участі у розвитку інфраструктури м.Васильків, з урахуванням інших передбачених законом відрахувань, становить 10 % загальної кошторисної вартості будівництва об’єкта (спорудження нового об’єкта будівництва, а також реконструкція, розширення, добудова, реставрація і капітальний ремонт об’єктів будівництва) - для нежитлових будівель та споруд.

Відповідно до п.4.2. Порядку пайової участі замовників у розвитку інженерно транспортної та соціальної інфраструктури м.Васильків, затвердженого рішенням 23 сесії Васильківської міської ради від 04.04.2012 року, пайовий внесок сплачується на підставі Договору про пайову участь у створенні інфраструктури м.Васильків, що укладається між замовником та Васильківською міською радою в особі міського голови. Договір про пайову участь у розвитку інфраструктури м.Васильків укладається не пізніше п’ятнадцяти робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до введення в експлуатацію закінченого об’єкта будівництва.

Відповідно до Декларації про готовність об’єкту до експлуатації, зареєстрованої Інспекцією Державного архітектурно-будівельного контролю у Київській області 05.02.2015 року за № КС143150360324, в експлуатацію введено об'єкт будівництва - Офісно-торгівельний комплекс по вул. Володимирська, 1, в м. Василькові Київської області, кошторисна вартість будівництва – 2130729,00 грн.

Первинним забудовником та власником офісно-торговельного комплексу за адресою м. Васильків вул. Володимирська, 1 являлось ПП «Київ.Інвест.Буд», яким згідно ст. 27-1 ЗУ «Про планування і забудову території» від 20.04.2000 року №1699-ІІІ, ВРУ(котрий був чинний на момент укладання договору – 2008 рік) був укладений з Васильківською міською радою договір про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Василькова та в повному обсязі виконані всі умови договору, що підтверджується довідкою №36 від 12.01.2009 року ПП «Київ.Інвест.Буд» (а.с. 43).

ОСОБА_1 як третьому добросовісному набувачу офісно-торговельний комплекс за адресою: Київська область, м. Васильків, вул. Володимирська, 1, перейшов у власність на підставі Договору дарування від 25.06.2009 року (а.с. 42), що також підтверджується Витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно №23126470 від 25.06.2009 року (а.с. 44). А тому так як даний договір був укладений та виконаний повністю «Первинним забудовником», згідно чинного законодавства Відповідачу не потрібно укладати договір про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Василькова з Васильківською міською радою.

Згідно претензії та листа позивача щодо здійснення оплати пайового внеску на адресу відповідача направлені лише 09 листопада 2016 року (а.с. 45) та 21 лютого 2017 року (а.с. 14).

Таким чином, вимога Позивача щодо визнання укладеним договору про пайову участь у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Василькова між Васильківською міською радою та ОСОБА_1 є безпідставною та такою, що не підлягає задоволенню в зв’язку з відсутністю права вимоги визнання договору.

Разом з тим, ухвалюючи по справі рішення, суд виходить з наступного.

Так, відповідно до положень ст.256 ЦК України, позовна давність – це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.

Згідно із положеннями ст.257 ЦК України, загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.

Відповідно до ч.4 ст.267 ЦК України сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові.

Разом з тим, відповідно до положень ч.1 ст.261 ЦК України, перебіг позовної давності починається, з огляду на статус держави та її органів, як суб'єктів владних повноважень, від дня, коли держава, в особі її органів, як суб'єктів владних повноважень, довідалася або могла довідатися про порушення прав і законних інтересів.

Крім того, у відповідності до п.1 ст.6 Конвенції «Про захист прав людини і основних свобод», яка відповідно до ч.1 ст. 9 Конституції України, п.1 ст.17 Закону України «Про міжнародні договори України» є частиною національного законодавства, кожен має право на розгляд його справи судом.

При цьому, Європейський суд з прав людини, юрисдикція якого, у відповідності до положень п.1 ст.32 Конвенції, поширюється на всі питання тлумачення і застосування Конвенції, наголошує, що «позовна давність - це законне право правопорушника уникнути переслідування або притягнення до суду після закінчення певного періоду після скоєння правопорушення. Термін позовної давності, що є звичайним явищем у національних законодавствах держав - учасників Конвенції, виконує кілька завдань, в тому числі забезпечує юридичну визначеність та остаточність, запобігаючи порушенню прав відповідачів, які можуть трапитись у разі прийняття судом рішення на підставі доказів, що стали неповними через сплив часу» (п. 570 рішення від 20 вересня 2011 року за заявою № 14902/04 у справі ВАТ «Нафтова компанія «Юкос» проти Росії»; п. 51 рішення від 22 жовтня 1996 року за заявами № 22083/93 та 22095/93 у справі «Стаббінгс та інші проти Сполученого Королівства»).

Таким чином, перебіг терміну позовної давності почався після дати введення відповідачем спірної нерухомості до експлуатації, тобто з 05.02.2015 року, а пропозиції про укладення договору про пайову участь та сплати пайового внеску позивачем були направлені відповідачеві лише на початку 2016 року, тобто поза строками позовної давності.

Клопотання про подовження строків позовної давності представника органу місцевого самоврядування, подане до суду, вже після відкриття провадження по зазначеній цивільній справі, є також необґрунтованим та безпідставним, спрямованим, на думку суду, лише на недопущення застосування судом наслідків попуску позовної давності.

У зв’язку з наведеним, в задоволені позову необхідно відмовити.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст.10, 60, 158, 208, 209, 212, 214, 215, 223, 294 ЦПК України, суд,-

в и р і ш и в:

В задоволені позову Васильківської міської ради відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги або по закінченню апеляційного провадження.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Апеляційного суду Київської області через Васильківський міськрайонний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.

Суддя Корнієнко С.В.