
Справа № 493/2292/17
Провадження № 2-а/493/29/17
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 грудня 2017 року м. Балта Одеської області
Балтський районний суд Одеської області в складі:
головуючої-судді ОСОБА_1
при секретарі Пінул І.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Балта справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Балтського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області про оскарження дій суб’єкта владних повноважень щодо перерахунку пенсії та стягнення недоплаченої щомісячної державної пенсії за віком,
ВСТАНОВИВ:
22.11.2017 року ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1, звернувся до Балтського районного суду з адміністративним позовом до Балтського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області про оскарження дій суб’єкта владних повноважень щодо перерахунку пенсії та стягнення недоплаченої щомісячної державної пенсії за віком.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач, працював вчителем у школі з 1971 року до 2007 року. Відповідно до ст.. 55 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», як працівнику освіти, йому призначено пенсію за вислугою років.
Однак, після звільнення зі школи продовжував працювати та сплачувати у встановленому порядку страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування. При цьому підвищення розміру пенсії за неповний місяць страхового стажу не здійснювався.
При досягненні пенсійного віку, позивач звернувся до Балтського ОУПФУ із заявою щодо призначення йому пенсії за вислугою років відповідно до ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», на що у відповідь на зазначене звернення відповідачем було надано лист-відповідь №29/Д-3 від 21.10.2017 року в якому відповідач зазначив те, позивач скористався правом на дострокову пенсію та звернувся за призначенням пенсії у віці 53 років, яку призначено з 25.07.2007 року. При переведенні з пенсії за вислугу років на пенсію за віком згідно заяви від 28.09.2017 року, розмір пенсії зменшився у зв’язку з чим прийнято рішення № 9 від 03.10.2017 року про відмову у проведенні перерахунку.
Позивач вважає дії відповідача протиправними, такими, що порушують його права на соціальне забезпечення. Тому просив суд визнати протиправними дії Балтського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області щодо нарахування йому пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) по Україні за три календарні роки, які передують року призначення пенсії з урахуванням підвищення пенсії на 18%; зобов'язати Балтське об’єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком, починаючи з 28 вересня 2017 року згідно ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» із застосування показника середньої заробітної плати по Україні за три календарні роки які передують року призначення пенсії з урахування підвищення розміру пенсії на 18% та з урахуванням раніше виплачених сум, та стягнути з Державного бюджету України на його користь витрати по оплаті судового збору у розмірі 640,00 грн.
Представник відповідача - Балтського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області, в судовому засіданні позовні вимоги не визнала та просить відмовити в задоволенні позову, посилаючись на те, що ОСОБА_2 при призначенні пенсії за вислугою років був застосований розрахунок відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Не враховують ч. 3 ст. 45 вищезазначеного закону із застосуванням показника середньої заробітної плати , тому що питання не стоїть про призначення пенсії, а про її перерахунок.
З пояснень сторін та матеріалів пенсійної справи позивача встановлено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку у Балтському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України Одеської області та отримує пенсію за вислугу років як працівник освіти згідно його заяви від 24.07.2007 року, відповідно до п. «е» ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року № 1788-ХІІ, з урахуванням Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058- IV.
Незважаючи на викладену вище обставину ОСОБА_2 продовжував працювати на посаді головного спеціаліста відділу ведення Державного реєстру виборців апарату Балтської райдержадміністраці та сплачував у встановленому порядку страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.
При досягненні пенсійного віку позивач 21.07.2017 році звернувся до Балтського об’єднаного управлінні Пенсійного фонду України Одеської області із заявою про призначення пенсії за віком та отримав відповідь № 9 від 03.10.2017 року про відмову в задоволенні заяви з посиланням на п. 4 розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», оскільки пенсія за вислугу років є більшою за перерахунком пенсії за віком.
Листом № 29/д-3 від 21.10.2017 року Балтське об’єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області позивачу було роз’яснено, що відмовляючи йому в задоволенні його заяви керувалися п. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» який встановлює, що при переведенні з одного виду пенсії та інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата за період страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати, який враховується під час призначення попереднього виду пенсії.
Задовольняючи позовні вимоги, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 1ст. 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року № 1788- ХІІ громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Згідно із п. «а» ч. 1 ст. 2 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року №1788-XII за цим Законом призначаються пенсії за вислугу років.
Відповідно до п. «е» ч. 1 ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року №1788-XII право на пенсію за вислугу років мають: е) працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення після досягнення 55 років і за наявності спеціального стажу роботи за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, станом на 1 квітня 2015 - не менше 25 років та після установленої дати.
Згідно із ст. 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
За рахунок коштів накопичувальної системи пенсійного страхування, що обліковуються на накопичувальних пенсійних рахунках Накопичувального фонду або на індивідуальних пенсійних рахунках у відповідних недержавних пенсійних фондах - суб'єктах другого рівня системи пенсійного забезпечення, здійснюються такі пенсійні виплати, як довічні пенсії і одноразова виплата.
Відповідно до ч. 3 ст. 45 Закону України від 09.07.2003 року №1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону , із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
При цьому, згідно із ч. 2 ст. 40 Закону України від 09.07.2003 року №1058-IV обчислення пенсії визначається за установленою формулою, в розрахунок якої включається середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Аналіз наведених правових норм показав, що порядок переведення з одного виду пенсії на інший згідно ч. 3 ст. 45 Закону України від 09.07.2003 року №1058-IV регламентований відносно пенсій, призначених саме за цим Законом, і в такому випадку показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом від 09.07.2003 року №1058-IV.
Однак, у випадку із заявою ОСОБА_2 мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом.
Так, позивачу призначено пенсію за вислугою років відповідно до Закону України від 05.11.1991 року №1788-XII, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії відповідно до Закону України від 09.07.2003 року №1058-IV позивач звернувся вперше.
Крім того, після призначення пенсії за вислугою років позивач продовжував працювати та сплачував у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
За таких обставин, оскільки призначення позивачу пенсії за віком фактично є новим видом пенсії, обраним позивачем, і не пов»язане із переведенням на інший вид пенсії, суд не може погодився з доводами відповідача про те, що застосування до цих правових відносин підлягає ч. 3 ст. 45 Закону №1058-ІV.
Зазначена правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України від 09.06.2015 року № 21-550а14, від 31.03.2015 року по справі № 21-612а14, а отже в силу ч. 1 ст. 244-2 КАС України має бути врахована у цій справі при застосуванні таких самих норм права.
Згідно ч.2 ст.40 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn ); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Частиною 2 ст. 40 ЗУ ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що для визначення розміру пенсії за віком застосовується середня заробітна плата в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сфері економічного розвитку, статистики.
Судом встановлено, що відповідач при обчисленні ОСОБА_2 пенсії за віком у вересні 2017 року безпідставно використав механізм переведення з одного виду пенсії на інший, а саме: з пенсії за вислугу років на пенсію за віком. При обчисленні йому пенсії необхідно було застосувати показник середньої заробітної плати (доходу) за три роки, що передували року призначенню пенсії за віком, як того вимагає ч.2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
В даному випадку пенсія призначається із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Така правова позиція знайшла своє відображення у постанові Верховного Суду України від 29.11.2016 року у справі №133/476/15-а.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що позивач звернувся до відповідача за призначенням пенсії за віком вперше, а тому, відповідач при обчисленні їй пенсії повинен був застосувати показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2014-2016 роки, як це передбачено ч.2 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до ч. 1-2 ст. 29 Закону України ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», особі, яка набула право на пенсію за віком, відповідно до цього Закону, але після досягнення пенсійного віку, передбаченого абзацом першим частини першої ст.. 26 цього Закону, виявила бажання працювати і одержувати пенсію з більш пізнього віку, пенсія за віком призначається з урахуванням страхового стажу на день звернення за призначенням пенсії з підвищенням розміру пенсії за віком, обчисленого відповідно до ст. 27 цього Закону, на такий відсоток: на 0,5 % - за кожний повний місяць страхового стажу після досягнення пенсійного віку у разі відстрочення виходу на пенсію на строк до 60 місяців; на 0,75% - за кожний повний місяць страхового стажу після досягнення пенсійного віку у разі відстрочення виходу на пенсію на строк понад 60 місяців.
Вказана стаття визначає право особи, яка набула право на пенсію за віком, на підвищення розміру пенсії у разі відстрочення часу її призначення. Тобто, зазначене підвищення визначається з урахуванням часу, з якого особі призначено пенсію за віком.
Отримавши призначення пенсії за вислугу років, позивач продовжував працювати, що підтверджується копією трудової крижки, та подав заяву на призначення пенсії за віком у 63 роки 00 місяців, у зв’язку з чим має право на підвищення розміру пенсі на 18 %.
Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа. Таким чином, на користь позивачки з Державного бюджету України належить стягнути документально підтверджені витрати на сплату судового збору у розмірі 640 гривень (а.с.1).
Керуючись ст.ст. 8-12, 69-71, 86, ч.1 ст.94, ч.1 ст.158, 159, ч.1-3 ст.160, 161-163, п.1 ч.1 ст.256, КАС України, ст.40 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-1У "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", суд
П О С Т А Н О В И В :
Визнати противоправною відмову Балтського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області від 03.10.2017 року за № 9 щодо перерахунку пенсії за віком ОСОБА_3 починаючи з 28 вересня 2017 року згідно ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» із застосування показника середньої заробітної плати по Україні за три календарні роки які передують року призначення пенсії з урахування підвищення розміру пенсії на 18%.
Зобов’язати Балтське Об’єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області здійснити перерахунок пенсії за віком ОСОБА_2 починаючи з 28 вересня 2017 року згідно ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» із застосування показника середньої заробітної плати по Україні за три календарні роки які передують року призначення пенсії з урахування підвищення розміру пенсії на 18% та з урахуванням раніше виплачених сум.
Допустити негайне виконання постанови суду в межах суми стягнення за один місяць.
Стягнути з Державного бюджету на користь ОСОБА_2 судові витрати в сумі 640,00 (шістсот сорок) гривен.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Балтський районний суд Одеської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
СУДДЯ