
Справа № 127/25879/17
Провадження № 2-а/127/1012/17
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26.12.2017 м. Вінниця
Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Король О.П., розглянувши у спрощеному позовному провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення міської ради з питань призначення та надання населенню житлових субсидій, соціальних допомог, пільг та розгляду інших соціальних питань та зобов»язання призначити відповідний розмір допомоги як внутрішньо переміщеній особі,
ВСТАНОВИВ :
ОСОБА_1 звернулась до суду з наведеним вище адміністративним позовом та просить суд ухвалити постанову, відповідно до якої визнати протиправним та скасувати рішення міської комісії з питань призначення та надання населенню житлових субсидій, соціальних допомог, пільг та розгляду інших соціальних питань, яке оформлене протоколом № 41 від 10.10.2017 p., щодо відмови ОСОБА_2 в призначенні з 28.09.2017 р. допомоги як внутрішньо переміщеній особі згідно з Постановою КМУ № 505 від 01.10.2014 р. та зобов’язати Управління соціального захисту населення (Правобережне) Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради призначити ОСОБА_1 відповідний розмір допомоги як внутрішньо переміщеній особі згідно з Постановою КМУ № 505 від 01.10.2014 р., починаючи з 28.09.2017 р. на новий шестимісячний строк.
Відповідач в строк, визначений ст.183-2 КАС України, подав заперечення на адміністративний позов, в яких зазначив про те, що Постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2017 р. № 370, яка набула чинності 03.06.2017р., були внесені зміни до Порядку №505.
Так, відповідно до абзаців 1,2 пункту 2 Порядку №505 грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території України, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції та які взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.
Перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затверджено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 р. № 1085 (Офіційний вісник України, 2014 p., № 92, ст. 2655; 2015 p., № 98, ст. 3368).
28.09.2017р. позивачем подано заяву про призначення щомісячної адресної допомоги, що передбачена Порядком №505. В заяві місце реєстрації зазначене: Донецька область, м.Зугрес, вул. К.Маркса, 16/2, що підтверджується копією паспорту позивача.
Місто Зугрес Донецької області не відноситься до Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затверджено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 р. №1085-р.
Отже, з 03 червня 2017 року право на отримання щомісячної адресної допомоги позивач втратила, оскільки м. Зугрес Донецької області розташоване в іншому регіоні,,ніж тимчасово окупована територія України, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні докази в справі, суд приходить до наступного.
Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 р. №505 із змінами та доповненнями №505), визначено процедуру та підстави надання такої щомісячної адресної допомоги.
Позивач перебувала на обліку в Управлінні соціального захисту населення (Правобережне) департаменту соціальної політики Вінницької міської ради з 23.10.2014 р. як внутрішньо переміщена особа та відповідно до поданих нею заяв від 23.10.2014р., від 06.07.2015р., від 31.12.2015р, від 07.09.2016р., від 10.03.2017р. отримувала грошову допомогу відповідно до абзацу 1 пункту 2 Порядку №505 (в редакції до змін внесених 31.05.2017р.) як внутрішньо переміщена особа, яка стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення. міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
Постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2017 р. № 370, яка набула чинності 03.06.2017р., були внесені зміни до Порядку №505.
Так, відповідно до абзаців 1,2 пункту 2 Порядку №505 грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території України, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції та які взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.
Перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затверджено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 р. № 1085 (Офіційний вісник України, 2014 p., № 92, ст. 2655; 2015 p., № 98, ст. 3368).
28.09.2017р. позивачем подано заяву про призначення щомісячної адресної допомоги, що передбачена Порядком №505. В заяві місце реєстрації зазначене: Донецька область, м.Зугрес, вул. К.Маркса, 16/2, що підтверджується копією паспорту позивача.
Місто Зугрес Донецької області не відноситься до Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затверджено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 р. №1085-р.
Відтак, з 03 червня 2017 року право на отримання щомісячної адресної допомоги позивач втратила, оскільки м. Зугрес Донецької області розташоване в іншому регіоні, ніж тимчасово окупована територія України, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення.
Згідно з п. 10 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016р. №365, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення протягом трьох робочих днів з дня складення акта обстеження матеріально-побутових умов сім’ї (крім осіб, зазначених в абзаці другому пункту 7 цього Порядку) та отримання електронної справи отримувача соціальної виплати вносить на розгляд комісій з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, утворених районними, районними у мм. Києві і Севастополі держадміністраціями, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - комісії), подання про призначення (відновлення) або про відмову в призначенні (відновленні) відповідної соціальної виплати.
Відповідно до протоколу засідання №41 від 10.10.2017р. міською комісією з питань призначення та надання населенню житлових субсидій, соціальних допомог, пільг та розгляду інших соціальних питань ОСОБА_1 відмовлено з 28.09.2017р. в призначенні зазначеної вище допомоги, оскільки м. Зугрес Донецької області розташоване в іншому регіоні ніж тимчасово окупована територія України, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження та позивач не відноситься до категорії внутрішньо переміщених осіб, які перемістилися з тимчасово окупованої території України, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
ОСОБА_1 у позовній заяві зазначає, що відповідно до пункту 2 розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014р. №1085-р саме Міністерству внутрішніх справ, Службі безпеки України за поданням Антитерористичного центру при Службі безпеки надано право щомісяця вносити в установленому порядку на розгляд Кабінету Міністрів України пропозиції щодо внесення змін до переліків, затверджених цим розпорядженням.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Департамент соціальної політики Вінницької міської ради не наділений повноваженнями щодо визначення населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення,
Доводи позовної заяви з посиланням на лист Донецької обласної військово-цивільною адміністрацією від 17.11.2017р. №06/24-1205/4 про порушення облдержадміністрацією питання щодо необхідності уточнення Кабінетом Міністром України переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, серед яких є м. Харцизьк та м. Зугрес та направлення відповідного листа до Міністерства внутрішніх справ України, підтверджує, що на час винесення оспорюваного рішення суб»єкта владних повноважень в переліку населених пунктів м. Зугрес було відсутнє.
На час вирішення справи судом зміни до розпорядження від 7 листопада 2014 р. №1085-р Кабінетом Міністрів України не вносились, перелік населених пунктів не змінювався.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про те, що рішення відповідача щодо відмови в призначенні допомоги позивачу є правомірним, прийнятим на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Питання розподілу судових витрат суд вирішує відповідно до ст. 139 КАС України.
Відповідно до ухвали суду від 30.11.2017 р. суд відстрочив ОСОБА_1 сплату судового збору до вирішення справи по суті.
Але враховуючи майновий стан позивача, та керуючись ч. 1 ст. 133 КАС України за результатами розгляду справи суд повністю звільняє позивача від сплати судового збору. Керуючись Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 р. №505, Постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2017 р. № 370, ст.ст. 2, 72-77, 90, 133, 139, 241-246, п. 10 Перехідних положень КАС України,
ПОСТАНОВИВ :
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня вручення копії постанови суду.
Суддя