Рішення № 71302209, 22.12.2017, Коростенський міськрайонний суд Житомирської області

Дата ухвалення
22.12.2017
Номер справи
279/4039/17
Номер документу
71302209
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Коростенський міськрайонний суд Житомирської області

Справа № 279/4039/17

РІШЕННЯ

іменем України

22 грудня 2017 року Коростенський міськрайонний суд Житомирської області

в складі: головуючого судді Коренюка В.П.,

при секретарі Подвисоцькій Т.В.,

розглядаючи у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань суду у м. Коростені Житомирської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, -

встановив:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із вказаним позовом, мотивуючи його тим, що він перебуває на обліку в Коростенському об’єднаному управління Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування". 26 липня 2017року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії за віком, з урахуванням для обчислення суму компенсації заробітної плати (індексацію), допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на поліпшення соціально-побутових умов за період роботи, за який були враховані виплати при первинному призначенні пенсії з 1 березня 2008 року по 28 лютого 2010 року – 24 місяці. Однак відповідач відмовив йому у перерахунку пенсії за довідкою, у яку були включені усі складові заробітної плати. У зв'язку з цим позивач просить визнати неправомірними дії Коростенського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови в проведенні ОСОБА_1 перерахунку пенсії з моменту її призначення – з 23 березня 2010 року з урахуванням інших виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на поліпшення соціально-побутових умов та індексації доходів громадян), на які були нараховані збір на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а також зробити відповідні перерахунок та виплату позивачеві пенсії за віком.

Позивач ОСОБА_1 подав в суд заяву про розгляд справи без його участі, позов підтримав та просив його задовольнити.

Представник відповідача ОСОБА_2, яка діє згідно з довіреністю від 1 січня 2017 року, в задоволенні позову просила відмовити з підстав, викладених в запереченні.

Вивчивши матеріали справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 з 22 березня 2010 року перебуває на обліку в Коростенському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та одержує пенсію відповідно до Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" з урахуванням норм Закону України "Про державну службу".

26 липня 2017 року позивач ОСОБА_1 звернувся в Коростенське об’єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою, в якій просив перерахувати пенсію, провівши її обчислення з врахуванням складових заробітної плати, зазначених в наданій ним довідці виконавчого комітету Коростенської міської ради № 16-05/418 від 25 липня 2017 року.

Листом № 80/ж-8 від 27 липня 2017 року Коростенське об'єднане управління ПФУ в Житомирській області відмовило ОСОБА_1 у перерахунку пенсії згідно з поданою 26 липня 2017 року до заяви в додатку довідкою № 16-05/418 від 25 липня 2017 року.

Згідно із Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування" пенсія обчислюється у порядку, передбаченому для державних службовців, із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, за останньою займаною виборною посадою на день призначення пенсії.

За змістом ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Частиною 1 ст. 1 Закону України "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього ж Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входять: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

А ч. 2 ст. 33 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень правових норм дає підстави для висновку, що сума індексації заробітної плати і сума матеріальної допомоги на оздоровлення, та інші виплати, на які посилається позивач, входять до системи оплати праці державного службовця.

Згідно з правовою позицією, викладеною Верховним Судом України, зокрема, у постановах від 20 лютого 2012 року по справі № 21-430а11, від 14 травня 2013 року по справі 21-125а13, від 28 травня 2013 року по справі № 21-97а13, від 3 червня 2014 року по справі № 21-134а/14, суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема сума індексації заробітної плати і сума матеріальної допомоги на оздоровлення, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.

Враховуючи викладене, суд вважає, що сума індексації заробітної плати і сума матеріальної допомоги на оздоровлення, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, повинні враховуватися при обчисленні розміру пенсії позивача, оскільки перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, а саме, за наведених обставин - ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Зокрема, положення Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ та Закону України "Про оплату праці" №108/95-ВР містять по відношенню до спірних правовідносин загальні норми, водночас в положеннях Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV та Закону України "Про пенсійне забезпечення" №1788-ХІІ містяться спеціальні норми, які визначають виплати (доходи), що враховуються при обчисленні пенсій, відповідно саме вони підлягають застосуванню до спірних правовідносин, які виникли між позивачем та відповідачем.

Посилання ж відповідача на п. 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 2 березня 2015 року, набрання з 1 травня 2017 року чинності Закону України "Про державну службу" та норми ст. 90 цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" є безпідставним з огляду на те, що вони стосуються осіб, яким здійснюється перерахунок раніше призначеної пенсії. Проте, суд вважає, що позивачеві ОСОБА_1 невірно обраховується пенсія без урахування всіх складових структури заробітної плати, з яких були сплачені страхові внески.

Згідно зі ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п’ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії — з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії – 26 липня 2017 року, тобто після 15 числа місяця, тому право позивача на перерахунок пенсії виникає з першого числа наступного місяця. Отже, позивач ОСОБА_1 має право на перерахунок пенсії з 1 вересня 2017 року.

За таких обставин суд задовольняє позов частково.

На підставі викладеного та відповідно до ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ст.ст. 33, 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року, керуючись ст.ст. 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ухвалив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 – задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Коростенського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови в проведенні ОСОБА_3 перерахунку пенсії з 1 вересня 2017 року з урахуванням інших виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на поліпшення соціально-побутових умов та індексації доходів громадян), на які були нараховані збір на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування та єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Зобов'язати Коростенське об’єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з 1 вересня 2017 року привести розмір пенсії ОСОБА_1 у відповідність з вимогами законодавства шляхом перерахування пенсії (обчислення пенсії відповідно до вимог закону) в розмірі 80 відсотків від заробітної плати із врахуванням складових заробітної плати, що зазначені у довідці про складові заробітної плати (матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на поліпшення соціально-побутових умов, індексації доходів громадян, на які були нараховані збір на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування та єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Стягнути з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Коростенського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 640 (шістсот сорок) грн 00 коп.

В задоволенні іншої частини вимог – відмовити.

Допустити негайне виконання рішення суду у межах суми стягнення за один місяць.

Рішення суду може бути оскаржено безпосередньо до Житомирського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 22 грудня 2017 року.

Суддя Коростенського міськрайонного суду

Житомирської області ОСОБА_4