
Справа № 163/2943/17
Провадження №3/163/1834/17
ЛЮБОМЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 грудня 2017 року місто Любомль
Суддя Любомльського районного суду Волинської області Павлусь О.С.,
за участі секретаря – Костюк Р.М.,
представника Волинської митниці ДФС - ОСОБА_1,
особи, що притягується до відповідальності, - ОСОБА_2,
розглянувши, направлені Волинською митницею ДФС, матеріали справи за протоколом №3854/20500/17 про притягнення до відповідальності за ст.ст.471, 472 МК України
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянки України, що проживає ІНФОРМАЦІЯ_2, непрацюючої, РНОКПП НОМЕР_1, закордонний паспорт серії FG №467803, виданий 31.05.2017 року органом 0717, -
в с т а н о в и в :
ОСОБА_2 15.11.2017 року приблизно о 18 год. 35 хв., слідуючи з ОСОБА_3 в Україну через митний пост «Ягодин» Волинської митниці ДФС, в якості пасажира автомобіля марки «SKODA FORMAN», реєстраційний номерний знак 03907ВК, порушила порядок проходження митного контролю в зоні спрощеного митного контролю «зелений коридор», переміщуючи понад неоподатковувану норму харчових продуктів, а саме: желе «Delecta Galaretka» в кількості 50 упаковок, вагою 3,9 кг, вартістю 450,00 грн.; декоративну присипку«Delecta DECORADA» в кількості 470 упаковок, вагою 18,5 кг, вартістю 14161,10 грн.; шоколадну поливу«Delecta Polewa» в кількості 145 упаковок, вагою 15,5 кг, вартістю 2876,80 грн., які, відповідно до ч.1 ст.378 МК України та Постанови Кабінету Міністрів України від 21.05.2012 року № 434 “Про обсяги та порядок ввезення громадянами на митну територію України харчових продуктів для власного споживання”, обмежені до ввезення на митну територію України у такій кількості, чим вчинила правопорушення, передбачене ст. 471 МК України.
Крім цього, ОСОБА_2 ставиться у вину те, що вона, за вищевикладених обставин, не задекларувала за встановленою формою вказаний товар, який підлягав обов’язковому письмовому декларуванню, використавши всупереч вимог ст.ст.366, 374 МК України смугу руху “зелений коридор”, як форму декларування, шляхом вчинення дій, чим вчинила правопорушення, передбачене ст. 472 МК України.
ОСОБА_2 в суді вину у порушенні митних правил визнала та пояснила, що товар для переміщення через митний кордон України вона взяла за винагороду, оскільки ніде не працює, в той же час є вагітною, тому, повертаючись з ОСОБА_3, вирішила у такий спосіб підзаробити, однак не була обізнана з встановленими на продукти харчування обмеженнями. У вчиненому щиро розкаялась та просила суд її суворо не карати.
Представник Волинської митниці ДФС під час розгляду протоколу в суді висловив позицію про доведеність вини ОСОБА_2 у вчиненні порушень митних правил, передбачених ст.ст.471, 472 МК України, та, на підставі ч.2 ст.36 КУпАП, просив накласти на останню стягнення в межах санкції ст.472 МК України, стягнути витрати митниці за зберігання товару та судовий збір.
Винуватість ОСОБА_2 у вчиненні передбаченого ст.471 МК України правопорушення повністю стверджена матеріалами справи, а саме: протоколом про порушення митних правил, контрольним талоном для проходження по «зеленому коридору», актом огляду транспортного засобу, письмовими поясненнями правопорушниці, службовою запискою інспектора митниці та висновком експерта.
Згідно з ч.1 ст.378 МК України, пропуск на митну територію України товарів, що класифікуються в 1 - 24 групах УКТ ЗЕД та ввозяться громадянами для вільного обігу, в будь-яких обсягах не дозволяється.
Пунктом 3 ч.2 ст.378 МК України передбачено, що обмеження, встановлене частиною першою цієї статті, не поширюється на харчові продукти для власного споживання на суму, яка не перевищує еквівалент 200 євро, що ввозяться в порядку та обсягах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2012 року № 434 "Про обсяги та порядок ввезення громадянами на митну територію України харчових продуктів для власного споживання", передбачено, що громадяни можуть ввозити на митну територію України харчові продукти для власного споживання на загальну суму, яка не перевищує еквівалент 200 євро на одну особу, в таких обсягах: в упаковці виробника, призначені для роздрібної торгівлі, - у кількості не більше ніж одна упаковка або загальною масою, яка не перевищує 2 кілограмів, кожного найменування на одну особу; без упаковки - у кількості, що не перевищує 2 кілограмів кожного найменування на одну особу; без упаковки - неподільного продукту, готового до безпосереднього вживання, у кількості не більше ніж по одному найменуванню на одну особу. Під час ввезення громадянами на митну територію України зазначених харчових продуктів здійснюється їх декларування (шляхом вчинення дій, усно або письмово за бажанням власника таких продуктів або на вимогу посадової особи митниці).
На підставі досліджених доказів, судом встановлено, що ОСОБА_2 переміщувала через митний кордон України обмежений до переміщення товар - харчові продукти, які перевищили дозволену норму для власного споживання на 37,9 кг.
Такі дії ОСОБА_2 в повному обсязі охоплюються диспозицією ст.471 МК України, а тому у вчиненні зазначеного правопорушення суд визнає її винною.
Щодо кваліфікації цих же дій ОСОБА_2 за ст.472 МК України, суд приходить до наступного висновку.
У відповідності до вимог ст. 472 МК України адміністративним правопорушенням є недекларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, тобто незаявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, транспортні засоби комерційного призначення, які підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.
Однак, зміст складеного відносно ОСОБА_2 протоколу про порушення митних правил не відповідає диспозиції вищевказаної норми, оскільки у ньому не сформульовано звинувачення за ст.472 МК України, відповідно й не розкрито об'єктивної сторони даного правопорушення.
Посадовою особою митниці використано формальний підхід та зроблені формальні висновки щодо наявності в діях ОСОБА_2 такого правопорушення, які не ґрунтуються на належних та допустимих доказах. При цьому, такі висновки органу доходів і зборів викладені лише у протоколі про порушення митних правил, з якого неможливо зрозуміти у чому полягає вчинення останньою правопорушення, передбаченого ст.472 МК України, якими її діями воно вчинене і чим це підтверджується.
За змістом ч.6 ст.366 МК України, громадяни, які проходять (проїжджають) через "зелений коридор", звільняються від подання письмової митної декларації. Звільнення від подання письмової митної декларації не означає звільнення від обов'язкового дотримання порядку переміщення товарів через митний кордон України.
Аналіз статей 257, 366 МК України та диспозиції статті 472 МК України вказує на те, що за ст.472 МК України кваліфікуються діяння осіб, які переміщуються через митний кордон України смугою митного контролю «червоний коридор» і допустили зазначене у диспозиції цієї статті Митного кодексу України порушення митних правил.
Натомість, матеріалами справи стверджено, що ОСОБА_2 митний кордон України смугою митного контролю «червоний коридор» не слідувала, її не перетинала та митна декларація за формою, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2012 року №431, для письмового декларування їй не надавалась.
Саме ж по собі переміщення товару понад дозволені неоподатковувані норми, передбачені ч.1 ст.374 МК України, смугою митного контролю «зелений коридор», в силу ст.257 МК України, не може утворювати складу даного правопорушення.
З огляду на викладене та враховуючи, що ОСОБА_2 допустила порушення порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, що повністю охоплюється диспозицією ст.471 МК України, тому такі її дії додаткової кваліфікації за ст.472 МК України не потребують.
Відповідно до правил п.1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, в разі відсутності складу адміністративного правопорушення.
Таким чином, встановлені у справі обставини дають підстави для закриття провадження у справі відносно ОСОБА_2 на підставі п.1 ст.247 КУпАП, у зв’язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.472 МК України.
Вирішуючи питання про відповідальність ОСОБА_2 за ст.471 МК України, суд, оцінюючи встановлені фактичні обставини справи, а також дані щодо особи правопорушниці, приходить до наступного висновку.
У відповідності до ст.ст. 23, 33 КУпАП, суд керується тим, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами. При накладенні стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
В даному випадку суд враховує ті обставини, що правопорушниця вину у вчиненні правопорушення визнала повністю та щиро розкаялась, про що об’єктивно засвідчила її поведінка в суді.
Причиною вчинення ОСОБА_2 правопорушення стала її добросовісна помилка щодо ввезення товарів в Україну в частині продуктів харчування, на які не поширюються положення ст.374 МК України щодо неоподатковуваних і дозволених норм товару.
Факт вагітності ОСОБА_2 підтверджено оглянутою в судовому засіданні медичною картою останньої.
Згідно ст.22 КУпАП, при малозначності вчиненого правопорушення орган, уповноважений розглядати справу, може звільнити правопорушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
Наведене з врахуванням необережної форми вини, кількості та категорії товару, а також даних про особу правопорушниці, дає підстави для висновку про малозначність вчиненого правопорушення.
Таким чином, на підставі вище викладеного суд дійшов висновку про звільнення ОСОБА_2від адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ст.471 МК України, на підставі ст.22 КУпАП за малозначністю скоєного, обмежившись щодо неї усним зауваженням.
Вилучений органом доходів і зборів товар підлягає конфіскації, як такий, що віднесений до категорії обмеженого до ввезення на митну територію України.
На підставі ст.520 МК України, п.5 ч.2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», витрати митниці за зберігання товару та судовий збір стягненню не підлягають, оскільки стягнення на правопорушницю не накладається.
Керуючись ст.ст. 520, 522, 527, 528 МК України, ст.22, п.1 ст.247 КУпАП , п.5 ч.2 ст. 4, п.5 ч.2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», суддя, -
п о с т а н о в и в :
ОСОБА_2 визнати винною у вчиненні правопорушення, передбаченого ст.471 МК України.
На підставі ст.22 КУпАП звільнити ОСОБА_2 від адміністративної відповідальності, у зв'язку з малозначністю вчиненого правопорушення, передбаченого ст.471 МК України, та обмежитись відносно неї усним зауваженням, а провадження у справі за даною нормою закрити.
Провадження у справі відносно ОСОБА_2 за ст.472 МК України закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП, у зв’язку з відсутністю в її діях складу даного адміністративного правопорушення.
Вилучений, згідно протоколу та опису затриманих предметів №3854/20500/17 від 21.10.2017 року, товар: желе «Delecta Galaretka» в кількості 50 упаковок, вагою 3,9 кг, вартістю 450,00 грн.; декоративну присипку«Delecta DECORADA» в кількості 470 упаковок, вагою 18,5 кг, вартістю 14161,10 грн.; шоколадну поливу«Delecta Polewa» в кількості 145 упаковок, вагою 15,5 кг, вартістю 2876,80 грн.,– конфіскувати в дохід держави.
Постанова суду (судді) у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи, органом доходів і зборів, який здійснював провадження у цій справі, протягом десяти днів з дня винесення постанови до апеляційного суду Волинської області через Любомльський районний суд Волинської області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Любомльського районного суду
Волинської області ОСОБА_4