
Справа № 569/14997/17
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 грудня 2017 року м.Рівне
Рівненський міський суд Рівненської області,
в складі судді - Бердія М.А.,
при секретарі - Мельничук В.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Рівне адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Рівненського об'єднаного управління пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними, зобов'язання провести перерахунок щомісячного довічного грошового утримання, суд -
В С Т А Н О В И В:
29 вересня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Рівненського міського суду із позовом до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Рівненської області про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови позивачу у здійсненні перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, викладеної в листах від 27 липня 2017 року №468/10 та від 31 серпня 2017 року №496/10, зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з включенням суми матеріальної допомоги, починаючи з моменту звернення за отриманням довічного грошового утримання судді, а саме з 15 грудня 2016 року та стягнути судові витрати по справі.
Позивач ОСОБА_2 повідомлений належним чином про дату час та місце розгляду справи в судове засідання не з'явився. У позовній заяві просив суд розглянути справу за його відсутності.
Представник Рівненського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Рівненської області повідомлений належним чином про дату час та місце розгляду справи в судове засідання не з'явився, причини неявки суду не повідомив. 13 листопада 2017 року надіслав до суду заперечення проти позову, в яких просить суд в задоволенні позову відмовити повністю з підстав викладених у запереченнях.
Суд, дослідивши письмові докази по справі, приходить до наступного:
Як було встановлено в судовому засіданні, постановою Вищої ради юстиції від 08 грудня 2016 року позивач був звільнений з посади судді Апеляційного суду Рівненської області у зв'язку з поданням заяви про відставку.
15 грудня 2016 року наказом голови Апеляційного суду Рівненської області позивач був виключений зі штату Апеляційного суду Рівненської області.
З 15 грудня 2016 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в Рівненському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України, як суддя у відставці та отримує щомісячне довічне грошове утримання.
Відповідно до вимог п.25 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про судоустрій та статус суддів» від 02.06.2016 в інших випадках, коли суддя іде у відставку після набрання чинності цим Законом, розмір щомісячного довічного грошового утримання становить 80 відсотків суддівської винагороди, обчисленої відповідно до положень Закону України "Про судоустрій і статус суддів" (Відомості Верховної Ради України, 2010 р., №№ 41-45. ст. 529; 2015 р., №№ 18-20. ст. 132 із наступними змінами). За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки грошового утримання судді, але не може бути більшим ніж 90 відсотків суддівської винагороди судді, обчисленої відповідно до зазначеного Закону.
Відповідно до вищевказаних вимог п.25 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про судоустрій та статус суддів» та Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (в редакції 2010 року) ОСОБА_1 призначено довічне грошове утримання судді в розмірі 86% виходячи з суддівської винагороди - посадового окладу та доплат за вислугу років.
Відповідно до довідки про заробітну плату для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці Апеляційного суду Рівненської області від 14 грудня 2016 року № 05.19/1063/16 заробітна плата для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді ОСОБА_1 становить 29920,00 грн. (оклад 17 600грн., доплата за вислугу років 70% посадового окладу 12320,00 грн.)
Як вбачається з довідки №05.19/313/17 виданої Апеляційним судом Рівненської області 10 липня 2017 року, судді ОСОБА_1 в серпні 2016 року було виплачено допомогу на оздоровлення в розмірі посадового окладу - 15950 грн.
На підставі зазначеної довідки позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок раніше призначеного довічного грошового утримання судді у відставці, тому що в грудні 2016 року йому невірно було обраховано заробітну плату для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, а саме не враховано матеріальну допомогу судді на оздоровлення, яку він отримав у серпні 2016 року.
Проте, листом від 27 липня 2017 року № 468/10 Рівненське об'єднане Управління Пенсійного Фонду України Рівненської області відмовило позивачу у перерахунку довічного грошового утримання судді у відставці, мотивувавши відмову тим, що копія довідки Апеляційного суду Рівненської області не може бути прийнята для обчислення щомісячного довічного грошового утримання, оскільки видана всупереч Порядку подання документів для призначення /перерахунку/ і виплати щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.
23 серпня 2017 року позивач повторно звернувся до відповідача з заявою, в якій просив провести перерахунок розміру його довічного утримання долучивши оригінал довідки Апеляційного суду Рівненської області від10 липня 2017 року.
Листом від 31 серпня 2017 року №496/10 Рівненське об'єднане Управління Пенсійного Фонду України Рівненської області повторно відмовило ОСОБА_1 у перерахунку довічного грошового утримання судді у відставці, зазначивши, що згідно з матеріалами справи одержувача щомісячного довічного грошового утримання з 15 грудня 2016 року відповідно до поданої заяви від 15 грудня 2016 року призначено щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці з урахуванням положень пункту 25 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1402 у розмірі 86% грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді, на підставі довідки Апеляційного суду Рівненської області від 14.12.2016 року № 05.19/1063/16. Проводити перерахунок розміру довічного грошового утримання судді у відставці починаючи з моменту звернення (з 15 грудня 2016 року) з урахуванням суми допомоги на оздоровлення, зазначеної у наданій довідці, немає підстав, оскільки вказана довідка суперечить додатку 2 до Порядку подання документів для призначення /перерахунку/ і виплати щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.
Законом України "Про судоустрій і статус суддів" врегульовані правові засади організації судової влади, загальний порядок забезпечення діяльності судів та інші питання судоустрою і статусу суддів.
Відповідно до п.7-8 ч.5 ст. 48 Закону незалежність судді забезпечується окремим порядком фінансування та організаційного забезпечення діяльності судів, установлених законом, належним матеріальним та соціальним забезпеченням судді.
Відповідно до п.7 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 11.10.2005р. № 8-рп/2005 право судді, який перебуває у відставці, на пенсійне або щомісячне довічне грошове утримання є гарантією незалежності працюючих суддів. Щомісячне довічне грошове утримання - це особлива форма соціального забезпечення суддів, зміст якої полягає у гарантованій державою щомісячній звільненій від сплати податків грошовій виплаті, що слугує забезпеченню їх належного матеріального утримання, в тому числі після звільнення від виконання обов'язків судді. В цьому ж рішенні Конституційний Суд України вказав, що надання судді матеріального захисту є гарантією забезпечення його незалежності. Разом з тим будь-яке зниження рівня гарантій незалежності суддів суперечить конституційній вимозі неухильного забезпечення незалежного правосуддя.
Конституційний Суд України у Рішенні від 03.06.2013р. № 3-рп/2013 зазначив, що будь-яке зниження рівня гарантій незалежності суддів суперечить конституційній вимозі неухильного забезпечення незалежного правосуддя та права людини і громадянина на захист прав і свобод незалежним судом, оскільки призводить до обмеження можливостей реалізації цього конституційного права, а отже, суперечить частині першій статті 55 Конституції України (абзац другий пункту 3 мотивувальної частини).
Згідно з п. 3 Рішення Конституційного суду України від 08.06.2016р. за № 4-рп/2016 щомісячне довічне грошове утримання є особливою формою матеріального забезпечення судді, полягає у гарантованій державою щомісячній грошовій виплаті, що слугує забезпеченню належного матеріального утримання судді після звільнення від виконання обов'язків (відставки), а також життєвого рівня, гідного його статусу.
Згідно з ст. 6.4. Європейської хартії про статус суддів - суддя, що досяг встановленого законом віку для виходу у відставку з суддівської посади, яку займав протягом певного часу, повинен отримувати пенсію по виходу у відставку, рівень якої повинен бути якнайближче до рівня останньої заробітної плати в якості судді.
Згідно Закону України «Про судоустрій та статус суддів» в редакції, що діяла на час припинення суддівських повноважень, розмір щомісячного довічного утримання становив 80 % грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді та за кожний повний рік на посаді судді понад 20 років цей розмір збільшується на 2 %.
Відповідно до ст.ст. 135-136 цього Закону суддівська винагорода складається з посадового окладу та доплат за вислугу років, перебування на адміністративній посаді, за науковий ступінь та роботу, що передбачає доступ до державної таємниці, а при наданні щорічної відпустки - виплачується, крім суддівської винагороди, допомога на оздоровлення у розмірі посадового окладу.
Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода у грошовому виразі, що виплачується працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 вищезазначеного Закону визначено структуру заробітної плати до якої входить основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
При цьому, слід зазначити, що згідно з п. 2.3.3. Інструкції № 5 «Зі статистики заробітної плати» матеріальна допомога відноситься до заохочувальних та компенсаційних виплат та входить до складу фонду оплати праці.
Додатком № 2 до Порядку подання документів для призначення і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.01.2008 № 3-1, встановлена форма довідки про заробітну плату для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, у якій зазначається крім відомостей про судову винагороду інші виплати, які враховуються при призначенні (перерахунку) щомісячного грошового утримання суддям у відставці.
Відповідно до норм законодавства, зміст матеріальної допомоги полягає у виплаті грошових коштів. При цьому, виплата сум грошової допомоги здійснювалась ОСОБА_1 систематично та включена в оподатковуваний дохід. Бухгалтерією суду матеріальну допомогу віднесено до фонду оплати праці, що є складовою заробітної плати.
Аналіз наведених положень дає підставу для зазначення про те, що матеріальна допомога є складовою системи оплати праці судді.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Частиною 1 статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначені виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. До такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії навіть незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Вищенаведене узгоджується з висновками Верховного Суду України, викладеними в постановах від 20.02.2012 року № 21-430а11 та від 06.11.2013 року № 21-350а13, які в силу ст. 244-2 КАС України є обов'язковими для всіх судів України.
Таким чином з 15 грудня 2016 року позивачу повинно бути нараховане щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці виходячи з складових заробітної плати: окладу - 17600 грн., доплати за вислугу років у розмірі 70% посадового окладу в розмірі 12320,00 грн. та матеріальної допомоги в розмірі 15950 грн.
Слід зазначити, що відповідно до ст. 126 Конституції України, незалежність і недоторканість суддів гарантується Конституцією і Законами України. Матеріальне забезпечення суддів, в тому числі суддів у відставці, та гарантії їх соціального захисту є одним із складових елементів принципу незалежності суддів.
У рішенні Конституційного Суду України від 03.06.2013 № 3-рп/2013 зазначено, що конституційний статус судді передбачає достатнє матеріальне забезпечення судді як під час здійснення ним своїх повноважень (суддівська винагорода), так і в майбутньому у зв'язку із досягненням пенсійного віку (пенсія) чи внаслідок припинення повноважень і набуття статусу судді у відставці (щомісячне довічне грошове утримання).
Викладене відповідає положенням Європейської хартії про закон «Про статус суддів», яка проголошує, що рівень виплат, який має отримувати суддя у відставці має бути якомога ближчим до рівня його останньої заробітної плати на посаді судді.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 1 частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідач, відмовляючи у проведенні перерахунку довічного грошового утримання з урахуванням матеріальної допомоги діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачений Законами України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Про судоустрій та статус суддів», «Про пенсійне забезпечення».
Обов'язок доказування в адміністративному судочинстві визначений статтею 71 Кодексу адміністративного судочинства України і розподіляється таким чином, що позивач повинен довести обставини, якими він обґрунтовує позовні вимоги, тобто підставу позову, а відповідач повинен довести обставини, якими він обґрунтовує заперечення проти позову.
Виходячи з положень частини другої зазначеної статті, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на суб'єкта владних повноважень, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, відмовляючи в здійсненні перерахунку розміру щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці не довів правомірність своїх дій.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку що позовні вимоги позивача про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок і виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці є обґрунтованими, доводи Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області, наведені у запереченнях проти адміністративного позову, спростовуються встановленими судом обставинами, наявними письмовими доказами по справі, а тому позовні вимоги позивача підлягають до задоволення у повному обсязі.
Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа, тому збюджетних асигнувань відповідача на користь позивача слід стягнути понесені ним судові витрати по справі, по сплаті судового збору у розмірі 640,00 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 14, 17, 69-71, 86, 94, 138, 158-160, 162-163, 167 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Рівненського об'єднаного управління пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними, зобов'язання провести перерахунок щомісячного довічного грошового утримання - задоволити повністю.
Визнати протиправними дії Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області щодо відмови у здійсненні перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1, викладеної в листах від 27 липня 2017 року №468/10 та від 31 серпня 2017 року №496/10.
Зобов'язати Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області здійснити перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1 з включенням суми матеріальної допомоги, починаючи з моменту звернення за отриманням довічного грошового утримання судді, а саме з 15 грудня 2016 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Рівненського об'єднаного управління пенсійного фонду України на користь ОСОБА_1 судові витрати по справі понесені позивачем по сплаті судового збору у розмірі 640 грн. 00 коп.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський міський суд. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Рівненського
міського суду Бердій М.А.