Постанова № 71287043, 12.12.2017, Подільський районний суд міста Кропивницького (до 25.04.2025 - Ленінський районний суд м. Кіровограда)

Дата ухвалення
12.12.2017
Номер справи
405/4950/17
Номер документу
71287043
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 405/4950/17

Провадження №2-а/405/199/17

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 грудня 2017 року Ленінський районний суд м. Кіровограда в складі:

головуючої судді: Іванової Л.А.,

при секретарі: Береді Я.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кропивницький справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Кропивницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області про визнання неправомірними та протиправними дій, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до відповідача Кропивницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області, в якому просить визнати незаконними дії Кропивницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області щодо відмови провести обрахунок її (позивача) пенсії з урахуванням сум: надбавки за вислугу років, премії, надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, інших виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення та індексація зарплати) відповідно до довідки № 27/05 від 20.02.2017 року і 28/05 від 20.02.2017 року; скасувати рішення Кропивницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області від 06.04.2017 року № 167131; зобов'язати Кропивницьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області здійснити обчислення та виплатити їй (позивачу) пенсію з 28.11.2008 року, виходячи з 85% суми заробітної плати державного службовця з урахуванням усіх складових заробітної плати, що включаються в заробіток відповідно до довідки Кіровоградської ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області від 20.02.2017 року № № 27/05 та 28/05.

В обґрунтування адміністративного позову позивач зазначила, що з 28 листопада 2008 року вона отримує пенсію державного службовця. В лютому, 2017 року місцевий осередок всеукраїнської громадської організації «Асоціація ветеранів Державної податкової служби України Кіровоградської області» повідомив її (позивача), про те, що пенсіонерам, які вийшли на пенсію з органів податкової служби при нарахуванні пенсії не враховано в повній мірі розмір винагороди за вислугу років та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань. В свою чергу, вона (позивач) , з метою можливого порушення її прав звернулась до бухгалтерії Кіровоградської ОДПІ головного управління ДФС у Кіровоградській області та отримала довідки від 20.02.2017 року за №27/05 та № 28/05, які в подальшому, разом із заявою були подані до Кропивницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області, яким надано лист за №145/Л-11 від 07.04.2017 року та рішення від 06.04.2017 року № 167131, в якому зазначено, що при нарахуванні їй пенсії не взято для обрахунку повний розмір надбавки за вислугу років, надбавку за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премії та інші виплати (матеріальну допомогу на оздоровлення та індексацію зарплати).

З огляду на зазначене, позивач вважає дії відповідача неправомірними та такими, що порушують її, гарантовані ст.ст.22, 46 та 64 Конституції України, права, зокрема, відповідно до положень Законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці», надбавки за вислугу років, премія і матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та матеріальна допомога на оздоровлення входили до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до ч.1 ст.66 зазначеного Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які, відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Крім того, відповідно до ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, до яких, зокрема, належать: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких, згідно з цим самим Законом, були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, за змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структуру заробітної плати.

З огляду на зазначене, суми надбавки за вислугу років, премії, надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, інші виплати (матеріальна допомога на оздоровлення та індексація заробітної плати), на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування мають враховуватися при обчисленні розміру пенсії державного службовця, та повинні враховуватися відповідачем при обрахунку пенсії, що відповідає правовій позиції Верховного Суду України у постановах Верховного Суду України від 20.02.2012 року, від 14.05.2013 року №№ 21-430а11, 21-125а13.

Представник позивача ОСОБА_1 - ОСОБА_4 в судове засідання надав заяву за вх. № 30411 від 12.12.2017 року, в якій просить розгляд справи здійснити за відсутності його як представника позивача в судовому засіданні, також зазначив, що позов підтримує та просить його задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, повідомлений належним чином про дату, час та місце розгляду справи, подав до суду письмові заперечення на позов за вх. № 28952 від 28.11.2017 року, в яких вказав, що пенсійне забезпечення державних службовців регулювалось статтею 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ до 01.06.2015 року. Заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат, і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України. Джерелом формування фонду оплати праці державних службовців є Державний бюджет України та інші джерела, визначені для цієї мети положеннями про органи державної виконавчої влади, затвердженими указами Президента України та постановами Кабінету Міністрів України. Відповідно до норм ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Окрім того, управлінням відмовлено у призначення пенсії, так як діють пункт 5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. № 213, який передбачено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів Україні «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. Відповідно до п. 4 Постанови КМУ №865 від 31.05.2000 року (з змінами та доповненнями) для осіб, зазначених в абзаці третьому цього пункту, середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років, а також окремих виплат, які не встановлюються згідно з абзацом третім підпункту 1 «в» пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268 (268-2006-п) «Про упорядкування структури та умови оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» (офіційний вісник України, 2006 року № 10, ст. 632) визначається за вибором особи, що звернулася за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цих періодів на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат на 60. При цьому, виплати, одержані до 31 травня 2009 року, включно, включаються до заробітної плати для обчислення пенсії без проведення коригування згідно з пунктом 2 цією постанови. Також зазначив, що позивач ОСОБА_1, надала довідки, які датовані 20 лютого 2017 року, в той час як з 23.09.2016 року дана постанова КМУ взагалі не діє. Крім того, Закон України «Про державну службу» № 889, який діє з 1 червня 2015 року не передбачає жодного перерахунку пенсії.

Зваживши доводи, викладені в позові на обґрунтування позовних вимог, враховуючи письмові заперечення проти позову, подані представником відповідача, дослідивши докази по справі в їх сукупності, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та їх часткове задоволення, виходячи з наступного.

Судом встановлено та не заперечувалося сторонами по справі, що позивач ОСОБА_1 з 28.11.2008 року перебуває на обліку в Кропивницькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Кіровоградської області, яке є правонаступником УПФ України в м. Кіровограді, та отримує пенсію за віком, призначену за нормами Закону України «Про державну службу», в редакції, чинній на час призначення пенсії.

За матеріалами пенсійної справи загальний страховий стаж становить - 36 років 9 місяців 18 днів, з них 15 років 8 місяців 11 днів, - на посаді державного службовця.

Загальний процент для розрахунку пенсії від заробітку становить 85 % відсотків.

Судом також встановлено, що 05 квітня 2017 року позивач звернулася з заявою до відповідача про перерахунок пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально побутових питань, надбавки за вислугу років та сумі індексації.

Рішенням Кропивницького об'єднаного управління пенсійного фонду України Кіровоградської області № 167131 від 06 квітня 2017 року відповідач відмовив позивачу у здійсненні перерахунку призначеного розміру пенсії.

Крім того, листом від 07.04.2017 року за вих.№145/Л-11 відповідач повідомив про відмову позивачу у здійсненні перерахунку призначеного розміру пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації зарплати, надбавки за вислугу років, посилаючись на відсутність підстав для проведення такого перерахунку.

Зокрема, в листі зазначено, що 27.11.2008 року позивач звернулася до відповідача з заявою за встановленою формою щодо призначення пенсії, з урахуванням довідки про заробітну плату для обчислення пенсії № 04/025, яка видана Державною податковою інспекцією в Кіровоградській області 27.11.2008 року, де заробітна плата по займаній посаді, з якої позивачу призначено пенсію, становить 2954, 34 грн., в тому числі: посадовий оклад - 1117, 00 грн.; надбавка за ранг - 100, 00 грн., надбавка за вислугу років (25%) - 304, 25 грн., інші надбавки (надбавка за високі досягнення у праці, премія) - 1433,09 грн. Розрахунок пенсії з 28.11.2008 року по сьогоднішній день: загальний процент для розрахунку пенсії від заробітку - 85%. Розрахунок основного розміру пенсії: 2954, 34 грн. х 85% = 2 511, 19 грн.

Відповідно до положень Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60% від суми їхньої заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а до 01 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ст.33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі, інших надбавок. Саме ці складові зарплати враховуються під час обчислення пенсії за вказаним Законом, в той же час врахування матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань сум індексації не передбачено Законом України «Про державну службу».

Додатково на обґрунтування відсутності підстав для проведення перерахунку призначеної позивачу пенсії, відповідач в письмових запереченнях на позов посилається також на положення постанови Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000 року, якими на час звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії - квітень, 2017 року, не передбачено порядку перерахунку пенсії державного службовця.

Крім того, з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про державну службу» не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються на підставі п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213, так як скасовані норми щодо пенсійного забезпечення.

Більш того, управління не має законних підстав для перерахунку пенсії за нормами, які не є чинними на момент виникнення спірних правовідносин, а стосовно позивача це квітень, 2017 року.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Судом відзначається, що зазначені правовідносини регулюються нормами Конституції України, Законом України «Про державну службу» вiд 16.12.1993 №3723-XII, Законом України «Про оплату праці» від 24.03.1995 року №108/95-ВР, Законом України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року №1788-ХІІ, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-ІV.

Зокрема, відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», в редакції, яка діяла на час призначення позивачу пенсії, право на одержання пенсії державних службовців мають особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків не менше 25 років, для жінок не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку.

Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Згідно з ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Частина 7 ст. 33 Закону України «Про державну службу» встановлює, що умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Крім того, відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітку працюючим державним службовцям здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітку працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Частиною першою статті 1 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 року №108/95 встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Крім того, ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, до яких, зокрема, належать, суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Положення Законів України «Про державну службу» та Закону України «Про оплату праці» є загальними щодо спірних відносин. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, та за наведених обставин це ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», при цьому, за змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, суд дійшов до висновку, що позивач має право на включення всіх складових заробітної плати для обчислення пенсії, що є основним при вирішенні даного спору, а не вирішення питання про право позивача на перерахунок пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцем, тобто фактично спір стосується питання виправлення помилок, допущених під час призначення пенсії.

Таким чином, оскільки позивачу призначено пенсію на підставі ст. 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу», чинного на час виходу позивача на пенсію, тому до правовідносин щодо призначення пенсії застосовуються положення законодавства, чинного на час набуття права на її призначення, оскільки правовідносини щодо пенсійного забезпечення виникають в момент виникнення права на її призначення.

Як встановлено ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених ч. 1 ст. 35, ч. 2 ст. 38, ч. 3 ст. 42, ч. 5 ст. 48 цього Закону, проводиться, зокрема, у разі виникнення права на підвищення пенсії, - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Зазначена правова позиція зі спірного питання булла висловлена Верховним Судом України у постанові від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11, а також в рішеннях Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року та від 28 травня 2013 року.

Крім того, як вбачається з довідки № 27/05 про складові заробітної плати (посадовий оклад за ранг, або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка (винагорода) за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», виданої Кіровоградською об'єднаною державною податковою інспекцією ГУ ДФС у Кіровоградській області від 20.02.2017 року, ОСОБА_1 працювала в державній податковій інспекції у м. Кіровограді на посаді головного державного податкового інспектора відділу супроводження інформаційних систем податкового блоку та АРМів управління інформатизації процесів оподаткування, та заробітна плата останньої станом на 27.11.2008 року становить: посадовий оклад: 1117,00 грн., надбавка за ранг, або кваліфікаційний клас, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг - 100,00 грн., надбавка за вислугу років (40 %) відповідно до постанови КМУ № 1013 - 486,80 грн., всього - 1703,80 грн.

На всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Довідка про розмір інших виплат, зокрема, матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», та з яких сплачено страхові внески, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, - додається.

Відповідно до довідки № 28/05 про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед звернення за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", виданої Кіровоградською ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області від 20.02.2017 року, надбавки, премії та інші виплати за період з 01.11.2006 року до 30.10.2008 року становили: набавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи - 15 914,15 грн., премії - 10232,26 грн., інші виплати - 5521,18 грн. (матеріальна допомога на оздоровлення - 4901,13 грн., індексація зарплати - 620,05 грн.).

На всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Сума заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, становить 31 667,59 грн.

З огляду на викладене вище та враховуючи зміст вказаних вище норм, суд вважає за необхідне зазначити, що в розрахунок розміру пенсії державного службовця входять суми, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а саме: суми матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати, надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премії.

Таким чином, системний аналіз положень вищезазначених законів дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, індексація зарплати, надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премії входять до системи оплати праці державного службовця, а, отже, зазначені суми беруться у розрахунок пенсії нарахування пенсій державним службовцям.

Підсумовуючи викладене вище, суд вважає, що пенсія позивачу повинна обчислюватися із заробітної плати, яку вона фактично отримувала на день звільнення, в т.ч. з урахуванням виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати, набавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, а також премії, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує протии адміністративного позову.

В свою чергу, відповідач не надав суду достатніх та беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності своїх дій.

Відповідно до ч. 3 ст. 162 КАС України, суд може прийняти постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, у сфері публічноправових відносин з боку суб'єктів владних повноважень.

Виходячи з вимог ст. 6 КАС України захисту підлягає вже порушене право, а не те, яке може бути порушено в майбутньому.

Разом з тим, позивач просить зобов'язати Кропивницьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області здійснити обчислення та виплатити їй (позивачу) пенсію з 28.11.2008 року, виходячи з 85% суми заробітної плати державного службовця з урахуванням усіх складових заробітної плати, що включаються в заробіток відповідно до довідки Кіровоградської ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області від 20.02.2017 року № 27/05 та 28/05, при цьому, позивач звернулася до суду з даним позовом 13.09.2017 року, разом з тим, до відповідача з заявою про перерахунок пенсії позивач звернулася 05.04.2017 року.

Як встановлено ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених ч. 1 ст. 35, ч. 2 ст. 38, ч. 3 ст. 42, ч. 5 ст. 48 цього Закону, проводиться, зокрема, у разі виникнення права на підвищення пенсії, - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Таким чином, пенсія позивача підлягає перерахунку, починаючи з дня звернення за відповідним перерахунком, та враховуючи, що позивач звернулася до відповідача з заявою про перерахунок вже призначеної пенсії 05.04.2017 року.

Таким чином, перерахунок пенсії позивачу ОСОБА_1 слід проводити з 01.04.2017 року оскільки підставою для перерахунку пенсії є подання особою заяви та відповідної довідки про складові заробітної плати.

З огляду на викладене вище, суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії з 01.04.2017 року згідно даних, зазначених в графах «надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи», «премії» та «інші виплати» відповідно до довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарних місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед звернення за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» за № 28/05 та довідки про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка (винагорода) за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» № 27/05 від 20.02.2017 року з урахуванням сум заробітної плати, які не увійшли до розміру пенсії при її обчисленні в листопаді 2008 року, з урахуванням виплачених сум.

При цьому, відзначається, що посилання представника відповідача на п.5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 року №213-VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» як на підставу для відмови у перерахунку пенсії, є необгрунтованими, та судом до уваги не приймаються, оскільки, відповідачем застосовуються нові положення Закону до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності, а зміни, внесені до законодавства, стосуються саме призначення пенсії, а не її перерахунку.

Відповідно до ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа, на підставі чого з відповідача Кіровоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області слід стягнути на користь позивача ОСОБА_1 понесені нею та документально підтверджені судові витрати, які складаються з судового збору в розмірі 640 грн. 00 коп.

Керуючись ст.ст. 11, 69, 71, 158-163, 167, 185-186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Кропивницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області про визнання неправомірними та протиправними дій, - задовольнити частково.

Визнати незаконними дії Кропивницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області щодо відмови провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням сум надбавки за вислугу років, надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премії, інші виплати (матеріальна допомога на оздоровлення та індексація заробітної плати), які зазначені в довідках № 27/05, № 28/05 від 20.02.2017 року, виданих Кіровоградською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Кіровоградській області.

Скасувати рішення № 167131 про відмову в перерахунку пенсії від 06.04.2017 року, винесеного Кропивницьким об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Кіровоградської області.

Зобов'язати Кропивницьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області провести перерахунок та виплатити пенсію ОСОБА_1 з 01 квітня 2017 року, виходячи з 85 % суми заробітної плати державного службовця з урахуванням усіх складових заробітної плати, що включаються в заробіток для обчислення пенсії згідно довідок №27/05, № 28/05 від 20.02.2017 року, виданих Кіровоградською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Кіровоградській області, з урахуванням здійснених виплат.

Присудити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Кропивницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області, понесені судові витрати - судовий збір в розмірі 640 грн. 00 коп.

Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Ленінський районний суд м. Кіровограда шляхом подачі протягом десяти днів з дня її проголошення апеляційної скарги, у разі застосування судом ч.3 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Ленінського

районного суду

м. Кіровограда Лілія Андріївна Іванова